„ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტსა და მასზე თანმდევ კანონპროექტებზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 ივნისის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია ისინი საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
„ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 ივნისის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია ისინი საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
მუხლი 1. „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №39, 19.07.2010, მუხ. 233) შეტანილ იქნეს შემდეგი დამატებები:
1. პირველი მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარსის მე-6 და მე-7პუნქტები:
„6. სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებულმა უმაღლესი საგანმანათლებლო საქმიანობის განმახორციელებელმა არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირმა სახელმძღვანელოების სახელმწიფო შესყიდვა შეიძლება განახორციელოს გამარტივებული შესყიდვის საშუალებით.
7. სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებულ უმაღლესი საგანმანათლებლო საქმიანობის განმახორციელებელ არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიულ პირს, მოტივირებული წინადადების საფუძველზე, უფლება აქვს სახელმწიფო შესყიდვა განახორციელოს გამარტივებული შესყიდვის საშუალებით, მხოლოდ რეგენტთა საბჭოს თანხმობით”.
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 ივნისის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია ისინი საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
მუხლი 1. „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №22, 18.05.2005, მუხ. 151) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
1. მე-3 მუხლის პირველი პუნქტის „რ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„რ) გამარტივებული ელექტრონული ტენდერი – 200 000 ლარამდე ღირებულების შესყიდვის ერთგვაროვანი ობიექტების სახელმწიფო შესყიდვის საშუალება, რომელიც მოიცავს გამარტივებული ელექტრონული ტენდერისათვის ამ კანონითა და კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით გათვალისწინებულ პროცედურებს. სატენდერო კომისია გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ განცხადებას და სატენდერო დოკუმენტაციას განათავსებს სახელმწიფო შესყიდვების ერთიან ელექტრონულ სისტემაში სატენდერო წინადადებების მიღების ვადის დასრულებამდე არა უგვიანეს 3 სამუშაო დღისა. გამარტივებულ ელექტრონულ ტენდერში სატენდერო წინადადებების მიღების ვადა უნდა იყოს არანაკლებ 2 სამუშაო დღისა. იმ შემთხვევაში, თუ გამოცხადებულ გამარტივებულ ელექტრონულ ტენდერში სატენდერო წინადადების მიღების დასრულების ვადა ემთხვევა შაბათ-კვირას ან უქმე დღეს, სატენდერო წინადადების მიღების ვადა დასრულდება მომდევნო სამუშაო დღეს.
2. 121 მუხლის მე-8 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
8. სატენდერო კომისია ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ განცხადებას და სატენდერო დოკუმენტაციას განათავსებს სახელმწიფო შესყიდვების ერთიან ელექტრონულ სისტემაში სატენდერო წინადადებების მიღების ვადის დასრულებამდე არა უგვიანეს 20 დღისა. იმ შემთხვევაში, თუ გამოცხადებულ ელექტრონულ ტენდერში სატენდერო წინადადების მიღების დასრულების ვადა ემთხვევა შაბათ-კვირას ან უქმე დღეს, სატენდერო წინადადების მიღების ვადა დასრულდება მომდევნო სამუშაო დღეს.
3. 151 მუხლის მე-3 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,3. ელექტრონული ტენდერის შესახებ განცხადებისა და სატენდერო დოკუმენტაციის გაცნობის ვადა უნდა შეადგენდეს შემსყიდველი ორგანიზაციის მიერ მათი სახელმწიფო შესყიდვების ერთიან ელექტრონულ სისტემაში განთავსებიდან არანაკლებ 15 დღეს. ამ ვადის გასვლიდან 5 დღის განმავლობაში პრეტენდენტს უფლება აქვს, სახელმწიფო შესყიდვების ერთიანი ელექტრონული სისტემის საშუალებით წარმოადგინოს სატენდერო წინადადება და ელექტრონული ვაჭრობის გზით შეცვალოს წარმოდგენილი სატენდერო წინადადების ფასი. იმ შემთხვევაში, თუ გამოცხადებულ ელექტრონულ ტენდერში სატენდერო წინადადების მიღების დასრულების ვადა ემთხვევა შაბათ-კვირას ან უქმე დღეს, სატენდერო წინადადების მიღების ვადა დასრულდება მომდევნო სამუშაო დღეს.
მუხლი 2. კანონი ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანავე
საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 ივნისის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
„სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №48, 09.08.2010, მუხ. 312) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება :
”1. სახელმწიფო ქონების შემძენი (გარდა სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთის პრივატიზების/რეალიზაციის და სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული მოძრავი ქონების განაწილების შემთხვევებისა) შეიძლება იყოს საქართველოს ან უცხო ქვეყნის მოქალაქე ან კერძო სამართლის იურიდიული პირი ან პირთა გაერთიანება, რომლის ქონებაშიც საქართველოს სახელმწიფოს ან ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოს მონაწილეობის წილი 25%-ზე ნაკლებია, ხოლო საქართველოს პრეზიდენტის გადაწყვეტილებით პირდაპირი მიყიდვისას ასევე საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალური მართლმადიდებელი ეკლესია.” (გავრცელდეს 2011 წლის 1 იანვრიდან წარმოშობილ ურთიერთობებზე)
დ) მე-6 პუნქტს დაემატოს მე-61 პუნქტი შემდეგი რედაქციით:
”61. აუქციონის ფორმით სახელმწიფო ქონების განკარგვისას პირობების დარღვევის შემთხვევაში პირგასამტეხლოს ოდენობას, დამატებითი ვადის დადგენის და აუქციონის შედეგების გაუქმების წესი და პირობები განისაზღვრება საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის ბრძანებით.”
”4. მოძრავი ნივთის პრივატიზების შედეგად მიღებული საპრივატიზებო შემოსულობა აუქციონის ხარჯების გამოკლებით, საქართველოს კაონომდებლობით დადგენილი წესით ჩაირიცხება საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტში.”
7. 34-ე მუხლს დაემატოს 341 მუხლი შემდეგი რედაქციით:
” 1. სახელმწიფო ორგანოს (შემდგომში დაზარალებული) უფლება აქვს მის ბალანსზე რიცხული დაზიანებული მოძრავი ნივთი ურთიერთშეთანხმების გზით ჩანაცვლების ხელშეკრულების საფუძველზე უსასყიდლოდ საკუთრებაში გადასცეს იმ ფიზიკურ ან იურიდიულ პირს (შემდგომში - ზიანის მიმყენებელი), რომლის დადგენილი ბრალეული ქმედების შედეგად აღნიშნულ ქონებას, დამოუკიდებელი ექსპერტის ან დაზარელებულის მიერ შერჩეული აუდიტის შეფასებით, მიადგა ზიანი ნარჩენი საბალანსო ღირებულების 25%–ზე მეტი, იმ პირობით, რომ ზიანის მიმყენებელი უზრუნველყოფს დაზიანებული ქონების სანაცვლოდ, იგივენაირი ან გაუმჯობესებული პარამეტრების მქონე მოძრავი ნივთის დაზარალებულისათვის უსაყიდლოდ გადაცემას. დაზარალებულის მიერ ასეთი ფორმით მიღებული მოძრავი ნივთი ექვემდებარება დაზარალებულის მიერ ბალანსზე აყვანას და სახელმწიფოს საკუთრებად რეგისტრაციას საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით.
2. აფხაზეთის ან აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოს ან საჯარო სამართლის იურიდიულ პირს (შემდგომში - დაზარალებული) უფლება აქვს სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული და მის სარგებლობაში არსებული, აგრეთვე სახელმწიფო ბიუჯეტის სახსრებით შეძენილი მის ბალანსზე რიცხული დაზიანებული მოძრავი ნივთი ურთიერთშეთანხმების გზით ჩანაცვლების ხელშეკრულების საფუძველზე უსასყიდლოდ საკუთრებაში გადასცეს იმ ფიზიკურ ან იურიდიულ პირს, რომლის დადგენილი ბრალეული ქმედების შედეგად აღნიშნულ ქონებას, დამოუკიდებელი ექსპერტის ან დაზარალებულის მიერ შერჩეული აუდიტის შეფასებით, მიადგა ზიანი ნარჩენი საბალანსო ღირებულების 25%–ზე მეტი, იმ პირობით, რომ ზიანის მიმყენებელი უზრუნველყოფს დაზიანებული ქონების სანაცვლოდ, იგივენაირი ან გაუმჯობესებული პარამეტრების მქონე მოძრავი ნივთის დაზარალებულისათვის უსაყიდლოდ გადაცემას. დაზარალებულის მიერ ასეთი ფორმით მიღებული ქონება ექვემდებარება დაზარალებულის მიერ ბალანსზე აყვანას და სახელმწიფოს საკუთრებად რეგისტრაციას საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით.”
” 9. საჯარო სამართლის იურიდიულ პირს, რომელსაც არ ჰყავს სახელმწიფო კონტროლის განმახორციელებელი ორგანო სახელმწიფო, აფხაზეთის ან აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანომ ან საჯარო სამართლის იურიდიულმა პირმა ქონება შეიძლება გადასცენ საქართველოს მთავრობის თანხმობით, საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით გათვალისწინებული სარგებლობის ფორმებით, ვადით ან უვადოდ, სასყიდლით ან უსასყიდლოდ, ხოლო იმ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირს, რომელსაც ჰყავს სახელმწიფო კონტროლის განმახორციელებელი ორგანო სახელმწიფო, აფხაზეთის ან აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანომ ან საჯარო სამართლის იურიდიულმა პირმა ქონება შეიძლება გადასცენ სახელმწიფო კონტროლის განმახორციელებელი ორგანოს თანხმობით, საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით გათვალისწინებული სარგებლობის ფორმებით, ვადით ან უვადოდ, სასყიდლით ან უსასყიდლოდ.
9. 35-ე მუხლს დაემატოს მე-10 პუნქტი შემდეგი რედაქციით:
10. 36-ე მუხლის
11. 38-ე მუხლს დაემატოს მე-3 პუნქტი შემდეგი რედაქციით:
12. 43-ე მუხლის მე-2 პუნქტს დაემატოს მე-21 პუნქტი შემდეგი რედაქციით:
13. 44-ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
”მუხლი 44. საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად აქციებისა და წილების პრივატიზების ცალკეული ფორმების განსაზღვრის და საწარმოთა მართვის სააგენტოდან სხვა სუბიექტებისათვის მათი მართვის უფლებით გადაცემის წესი
14. 45-ე მუხლს დაემატოს მე-5 პუნქტი შემდეგი რედაქციით:
”5. პრივატიზებულ სახელმწიფო საკუთრებაში არსებულ აქციებსა და წილებთან დაკავშირებული სადავო საკითხების სასარჩელო ხანდაზმულობის ვადაა 3 წელი.”
15. 47-ე მუხლის შემდეგ დაემატოს 471 და 472 მუხლები და ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. ამ კანონის ამოქმედებიდან საჯარო სამართლის იურიდიული პირები 2009 წლის 3 ნოემბრამდე თხოვების ხელშეკრულების საფუძველზე სახელმწიფოს მიერ მათთვის გადაცემულ მოძრავ ნივთებზე მოიპოვებენ საკუთრების უფლებას თუ მონათხოვრეები ამ კანონის ამოქმედებიდან ერთი თვის ვადაში სამინისტროში წერილობით არ განაცხადებენ უარს საკუთრების უფლების მიღებაზე.
2. ამ მუხლის პირველი პუნქტის მოქმედება არ ვრცელდება იარაღსა და მუსიკალურ საკრავებზე.
საჯარო სამართლის იურიდიული პირებისათვის უსასყიდლო უზუფრუქტის ხელშეკრულებების საფუძველზე გადაცემული სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონება ჩაითვალოს ამ კანონის 35-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებული ფორმით გადაცემულად.
საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილ
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 ივნისის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
„საქართველოს მთავრობასა და ბულგარეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საჰაერო ტრანსპორტის სფეროში შეთანხმებაზე“.
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 ივნისის სხდომაზე განიხილა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი „საქართველოს მთავრობასა და ბულგარეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საჰაერო ტრანსპორტის სფეროში შეთანხმება“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სარატიფიკაცოდ.
აგრარულ საკითხთა კომიტეტს
„საქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას შორის 2005 წლის 28 მაისს ხელმოწერილი განვითარების საკრედიტო ხელშეკრულების (სოფლის განვითარების პროექტი) ცვლილების ხელშეკრულებაზე“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 ივნისის სხდომაზე განიხილა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი „საქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას შორის 2005 წლის 28 მაისს ხელმოწერილი განვითარების საკრედიტო ხელშეკრულების (სოფლის განვითარების პროექტი) ცვლილების ხელშეკრულება“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სარატიფიკაცოდ.
„საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”,
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 ივნისის სხდომაზე განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „საქართველოს სახელმწიფო გერბის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „გრანტების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების თაობაზე”, „მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, „უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და „ზოგადი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მომზადებულად მიიჩნია ისინი საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვისათვის.
„ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ“
საქართველოს კონსტიტუციითა და ამ კანონით საქართველოს მოქალაქენი ადგენენ დღევანდელი და მომავალი თაობების ეკონომიკური უფლებებისა და თავისუფლებების გარანტიებს. ეკონომიკური უფლებები და თავისუფლებები არის ადამიანის საყოველთაოდ აღიარებული უფლებებისა და თავისუფლებების ნაწილი, რომელთა შეზღუდვა შესაძლებელია მხოლოდ საქართველოს კონსტიტუციითა და კანონით დადგენილი წესით და ფარგლებში.
სახელმწიფო უზრუველყოფს ეკონომიკურ უფლებებსა და თავისუფლებებს, რაც საფუძვლად უნდა დაედოს საზოგადოების განვითარებას, ხალხის კეთილდღეობისა და ეკონომიკის გრძელვადიან სტაბილურ ზრდას.
თავისუფლება, არის ეკონომიკური პოლიტიკის ძირითადი პრინციპები, რაც ნიშნავს თავისუფლებას, გამოხატულს - მთავრობის მცირე ზომაში, პასუხისმგებლიან მაკროეკონომიკურ პოლიტიკაში და დაბალ გადასახადებში.
მუხლი 1. საქართველოს მოქალაქეთა მონაწილეობა საერთო-სახელმწიფოებრივი გადასახადების დადგენაში
1. ამ კანონის ძალაში შესვლის თარიღიდან:
ა) საერთო-სახელმწიფოებრივი გადასახადების ახალი სახის შემოღება, გარდა აქციზისა ან საერთო-სახელმწიფოებრივი გადასახადის სახის მიხედვით გადასახადის განაკვეთის ზედა ზღვარის გაზრდა, შესაძლებელია მხოლოდ რეფერენდუმის გზით. რეფერენდუმის დანიშვნის ინიციატივის უფლება აქვს მხოლოდ საქართველოს მთავრობას.
ბ) საერთო-სახელმწიფოებრივი გადასახადის ახალი სახის შემოღებად ან ზღვრული განაკვეთების გაზრდად არ ჩაითვლება გადასახადის შემოღება ან ცვლილება, რომელიც არსებული გადასახადის ალტერნატივაა ან ანაცვლებს მას და ამავე დროს არ ზრდის საგადასახადო ტვირთს. საერთო-სახელმწიფოებრივი გადასახადის ახალი სახის შემოღებად ან ზღვრული განაკვეთის გაზრდად არ ჩაითვლება აგრეთვე გადასახადის სახის მიხედვით არსებული ზღვრული განაკვეთის ფარგლებში გადასახადის განაკვეთის ცვლილება.
2. ამ კანონის ძალაში შესვლის თარიღისათვის „საქართველოს საგადასახადო კოდექსით“ გათვალისწინებული საერთო-სახელმწიფოებრივი გადასახადებია:
ა) საშემოსავლო გადასახადი;
ბ) მოგების გადასახადი;
გ) დამატებული ღირებულების გადასახადი (დღგ);
დ) საბაჟო გადასახადი;
ე) აქციზი;
3. ქონების გადასახადის განაკვეთები დგინდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსში განსაზღვრული წესის მიხედვით
4. რეფერენდუმი ამ მუხლის პირველ პუნქტში აღნიშნულ საკითხზე ტარდება “რეფერენდუმის შესახებ” საქართველოს ორგანული კანონის შესაბამისად.
5. დაუშვებელია რეფერენდუმის საგანს წარმოადგენდეს გადასახადის პროგრესულობის პრინციპი ან მეთოდოლოგია/საგადასახადო რეჟიმი.
6. საქართველოს მთავრობას უფლება აქვს მოითხოვოს გადასახადების დროებითი გაზრდა არაუმეტეს 3 წლის ვადით. გადასახადების დროებითად გაზრდის შემთხვევაში არ ტარდება რეფერენდუმი.
მუხლი 2. მაკროეკონომიკური პარამეტრების ზღვრების დადგენა
1. ეკონომიკის გრძელვადიანი და სტაბილური ზრდის საშუალებით კეთილდღეობის უზრუნველსაყოფად და ყოველი შემდგომი თაობისათვის სამართვად შემცირებული ფინანსური ვალდებულებების მქონე ქვეყნის გადაცემის ხელშეწყობის მიზნით, დგინდება მაკროეკონომიკური პარამეტრების შემდეგი მაქსიმალური ზღვრები:
ა. კონსოლიდირებული ბიუჯეტის შეფარდება მთლიან შიდა პროდუქტთან არაუმეტეს - 30%;
ბ. კონსოლიდირებული ბიუჯეტის დეფიციტის შეფარდება მთლიან შიდა პროდუქტთან არაუმეტეს - 3%;
გ. სახელმწიფო ვალის შეფარდება მთლიან შიდა პროდუქტთან არაუმეტეს - 60%;
2. თუ საქართველოს პარლამენტის მიერ დამტკიცებული ბიუჯეტი არ შეესაბამება ამ მუხლის პირველი პუნქტის “ა” და/ან “ბ” ქვეპუნქტში აღნიშნული ზღვარს ან/და ზღვრებს, საქართველოს მთავრობა ვალდებულია შეიმუშავოს და საქართველოს პარლამენტს დასამტკიცებლად წარუდგინოს შემდგომი ორი წლის ბიუჯეტის პარამეტრები, რომლებიც უნდა ითვალისწინებდეს, მოცემულ პერიოდში ამ მუხლის პირველი პუნქტით დადგენილ ზღვრებში დაბრუნების გეგმას.
3. სახელმწიფო, ავტონომიური რესპუბლიკებისა და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების ბიუჯეტების დაგეგმვა უნდა მოხდეს პროგრამულ საფუძველზე მიზნებისა და ამოცანების შესაბამისად.
მუხლი 3. ბიუჯეტის უნივერსალურობის პრინციპი
საქართველოს სახელმწიფო და ადგილობრივ ბიუჯეტში გადახდილი გადასახადების განკარგვა ხდება უნივერსალურობის პრინციპით, რაც გულისხმობს:
ა) სახელწიფო და ადგილობრივი ბიუჯეტის ყველა შემოსულობები მიმართული უნდა იქნას ბიუჯეტის გადასახდელების დასაფინანსებლად, მათ შორის საბიუჯეტო ორგანიზაციების მიერ მიღებული შემოსავლები, მიემართება შესაბამის ბიუჯეტებში საერთო გადასახდელების დასაფინანსებლად.
ბ) არ შეიძლება კანონმდებლობით დადგიდეს, რომ ბიუჯეტის კონკრეტული შემოსულობა მიმართული იქნას კონკრეტული ბიუჯეტის გადასახდელის დასაფინანსებლად.
გ) ამ მუხლის ,,ბ’’ პუნქტით გათვალისწინებული არ ეხება ისეთ დაფინანსებას, რომელიც ხორციელდება საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებთან დადებული ისეთი ხელშეკრულებების საფუძველზე, რომლებიც ითვალისწინებენ დაფინანსების ასეთ პრინციპს.
მუხლი 4. კაპიტალის მოძრაობის თავისუფლება
1. დაუშვებელია რეზიდენტი და/ან არარეზიდენტი პირების თავისუფლების შეზღუდვა, ვალუტის კონვერტაციის, ნებისმიერი სახის ანგარიშის გახსნის ან ამ ანგარიშზე ფულადი სახსრების მოძრაობის თვალსაზრისით, გარდა კანონმდებლობით გათვალისწინებული შემთხვევებისა.
3. ნებისმიერ პირს აქვს ფულადი სახსრების ქვეყნის ფარგლებს გარეთ გატანის შეუზღუდავი უფლება, გარდა კანონმდებლობით გათვალისწინებული შემთხვევებისა.
4. საქართველოში კაპიტალის მოძრაობა თავისუფალია გარდა საერთაშორისო ხელშეკრულებით გათვალისწინებული შემთხვევებისა ან, როდესაც კაპიტალის მოძრაობა დაკავშირებულია სისხლისამართველრივ პასუხისმგებლობასთან.
მუხლი 5. დასკვნითი დებულება
ეს კანონი, ამოქმედდეს 2013 წლის 31 დეკემბრიდან.
„ეკონომიკური თავისუფლების, შესაძლებლობებისა და ღირსების შესახებ“
საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ საქართველოს ორგანული კანონის პროექტზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 ივნისის სხდომაზე განიხილა საქართველოს მთვრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი „ეკონომიკური თავისუფლების, შესაძლებლობებისა და ღირსების შესახებ“.
კომიტეტმა მიიჩნია, რომ წარმოდგენილი კანონპროექტი საჭიროებს დახვეწას და რიგი საკითხების დაზუსტებას.
3) უმჯობესია კანონპროექტში არსებობდეს ძირითადი დებულებების ცალკე მუხლი, რომელშიც თავმოყრილი იქნება კანონპროექტის მიზანი და მოქმედების სფერო; ანალოგიურად უნდა მოხდეს კანონპროექტის სხვადასხვა მუხლებში დეკლარირებული პრინციპების ერთ მუხლში წარმოდგენა.
4) ორგანული კანონის პროექტში გამოყენებული ძირითადი ტერმინების განმარტებები დასაზუსტებელი და დასახვეწია. ამდენად, მიზანშეწონილია, ცალკე მუხლის სახით ჩამოყალიბდეს ტერმინთა განმარტებები;
5) არგუმენტირებას საჭიროებს თუ რა მიზანს ემსახურება გადასახადის ახალი ტიპის შემოღებისას ან ზედა ზღვრის გაზრდისათვის რეფერენდუმის ჩატარება.
6) კანონპროექტის მე–4 მუხლის „გ“ პუნქტში სიტყვა „გათვალისწინებული“–ს გვერდით, უმჯობესია, ჩაემატოს ტერმინი „დებულება“, რათა ზუსტად იქნას გადმოცემული მუხლის შინაარსი.
7) წარმოდგენილ კანონპროექტში უმჯობესია, დაკონკრეტდეს მე–6 მუხლის მე–2 პუნქტით გათვალისწინებული პირები.