. თბილისი                                     16 ივნისი 2011 .
. წურწუმია, რ. მარსაგიშვილი, . ბადაგაძე, თ.კოხოძე, კ.კუღდღელაშვილი, რ.მაისურაძე, კ. ოქრიაშვილი, დ. ოვაშვილი, თ. ჩარკვიანი, გ. ჯაბუა;
. მერებაშვილი, . ჯაფარიძე, თ. შაბაშვილი, ი ვ. ქარუმიძე, მ. ჯულაყიძე, მ. მეტრეველი, თ. ტეფნაძე, გ. სირაძე, თ. ჯაფარიძე;
ირაკლი კენჭოშვილი – პარლამენტის წევრი, ზვიადი კუკავა – პარლამენტის წევრი, სამსონ ქუთათელაძე   პარლამენტის წევრი, მიხეილ ცქიტიშვილი – პარლამენტის წევრი, დიმიტრი ძაგნიძე – იუსტიციის მინისტრის მოადგილე, რუსუდან კემულარია – ფინანსთა მინისტრის მოადგილე,   თამარ ჭელიძე – ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე, ირინე ქურდაძე – განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე, გია ხუროშვილი – მთავრობის საპარლამენტო მდივანი, ზაურ შავდათუაშვილი – სახელმწიფო სპეციალური დაცვის სამსახურის სამართლებრივი უზრუნველყოფის განყოფილების უფროსი, გიორგი თუმანიშვილი – რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატიიურიდიული სამსახურის უფროსი.
1. 1.საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
/მომხ. მიხეილ ცქიტიშვილი/
1. 2.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილები შეტანის შესახებ“, ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებდა „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1. 3.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
/მომხ.ირინე ქურდაძე/
1. 4.საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
1. 5.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1. 6.საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი „საქართველოს მთავრობასა და ბულგარეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საჰაერო ტრანსპორტის სფეროში შეთანხმება“
1. 7.საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი „საქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას შორის 2005 წლის 28 მაისს ხელმოწერილი განვითარების საკრედიტო ხელშეკრულების (სოფლის განვითარების პროექტი) ცვლილების ხელშეკრულება“.
1. 8.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „საქართველოს სახელმწიფო გერბის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „გრანტების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების თაობაზე”, „მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული 0მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, „უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე და „ზოგადი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1. 9.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი ეკონომიკური თავისუფლების, შესაძლებლობებისა და ღირსების შესახებ.
/მომხ. დიმიტრი ძაგნიძე/
1. 10.საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების   კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებ შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე“, „სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილები შეტანის თაობაზე“, და „სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
/მომხ. სამსონ ქუთათელაძე /
1. 11.საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში» ცვლილების შეტანის თაობაზე
/მომხ. ირაკლი კენჭოშვილი/
მოხსენება „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები.
კანონპროექტის განხილვისას სარედაქციო ხასიათის შენიშვნები არ გამოთქმულა, ამდენად კანონპროექტის ტექსტი უცვლელი დარჩა.
ჯაბუამ, მელაძემ;
1. 2.მეორე
მოხსენება ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილები შეტანის შესახებ“, ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები.
კანონპროექტების მეორე მოსმენით განხილვისას მათ მიმართ შენიშვნები არ გამოთქმულა, ამდენად კანონპროექტების ტექსტები არ შეცვლილა.
წურწუმიამ, მელაძემ;
მოხსენება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 3 ) შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტის თანახმად სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებული უმაღლესი საგანმანათლებო დაწესებულებები სახელძღვანელოების შეძენას შეძლებენ კანონით გათვალისწინებული გამარტივებული შესყიდვის საშუალებით. აღნიშნული ეხება იმ საგანმანათლებლო დაწესებულებებს, რომლებიც დაფუძნებულია არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების სახით. ზემოხსენებული საგანმანათლებლო დაწესებულებები გამარტივებული შესყიდვის საშუალებით სახელმძღვანელოების შეძენას შეძლებენ მხოლოდ რეგენტთა საბჭო თანხმობით, მოტივირებული წინადადების საფუძველზე.
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება
(დანართი ¹4).
1. პირველი
მოხსენება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და   ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 5 ) შესახებ.
აღინიშნა რომ,  შემოთავაზებული ცვლილებებით, ნაცვლად მოქმედი კანონით დადგენილი 3 დღისა, გამარტივებული ელექტრონული ტედერის ჩატარების შესახებ განცხადება განთავსდება წინადადებების მიღების ვადის დასრულებამდე 3 სამუშაო დღის ვადაში. ანალოგიურად, გამარტივებული ტენდერის შემთხვევაში ნაცვლად 2 დღისა სატენდერო წინადადებები მიიღება 2 სამუშაო დღის განმავლობაში. ამრიგად, პროექტის თანახმად გამარტივებული ელექტრონულ ტენდერთან დაკავშირებული პროცედურები არ განხორცილდება შაბათ-კვირას და უქმე დღეებში.როექტით გათვალისწინებულია ასევე შემთხვევები, როდესაც, წინადადების მიღების დასრულების ვადა ემთხვევა შაბათ-კვირას ან უქმე დღეს. აღნიშნულ შემთხვევებში, წინადადებები მიიღება მომდევნო სამუშაო დღეს.
მოხსენება სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 7) შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტით გათვალისწინებულია შემდეგი ცვლილებები:
კანონის მე-3 მუხლის პირველ პუნქტში ცვლილების თანახმად, სახელმწიფო ქონების შემძენად ფიქსირდება ასევე საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებელი ეკლესია;
მოქმედი კანონით, აუქცის ფორმით ქონების პრივატიზებისას, აუქციონის შედეგები უქმდება თანხის განსაზღვრულ ვადაში გადაუხდელობის შემთხვევაში. შემოთავაზებული ცვლილებებით, გადახდის ხარვეზის არსებობის შემთხვევაში, მყიდველს თანხის სრულად დაფარვისათვის უწესდება დამტებითი 10 დღიანი ვადა;
საინვესტიციო ვალდებულებებით პრივატიზებისას პროექტით გათვალისწინებულია საბანკო გარანტიის წინასწარ წარდგენის მოთხოვნა;
შემოთავაზებული ცვლილებით, მოძრავი ნივთის პრივატიზებისას, აუქციონის ხარჯები აკლდება სახელმწიფო ბიუჯეტში გადასარიცხ თანხას;
სახელმწიფო ქონების მოსარგებლეს საშუალება ეძლევა ზიანის მიმყენებელ პირთან შეთანხმებით, დაზიანებული ნივთის ზიანის მიმყენებელი პირისათვის გადაცემის გზით, მიიღოს იგივე ან გაუმჯობესებული პარამეტრების მქონე მოძრავი ნივთი;
სახელმწიფო ორგანოებს და საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებს ენიჭებათ უფლებამოსილება ერთმანეთს სასყიდლიან სარგებლობაში გადასცენ სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონება;
გათვალისწინებულია სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული მოძრავი ნივთების კერძო პირებისათვის სასყიდლიან სარგებლობაში გადაცემის მექანიზმის დაწესება;
დაკონკრეტებულია ვის ბიუჯეტში ირიცხება სახელმწიფო საკუთრებაში არესბული ქონების სარგებლობაში გაცემისას მიღებული თანხები;
სსიპსაწარმოთა მართვის სააგენტოს ენიჭება უფლებამოსილება, სამინისტროსთან შეთანხმებით მის მართვაში არსებული საწარმოს კაპიტალში შეიტანოს სახელმწიფო ქონება, მათ შორის წილები და აქციები ასევე ფულადი შენატანები;
კანონპროექტით დაწესებულია აქციების და წილების პრივატიზებასთან დაკავშირებულ დავებზე სასარჩელო ხანდაზმულობის ვადა, რაც შეადგენს 3 წელს.
კოხოძემ, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹ 8).
მოხსენება საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი „საქართველოს მთავრობასა   და ბულგარეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საჰაერო ტრანსპორტის სფეროში შეთანხმების“ შესახებ.
აღინიშნა, რომ საქართველოსა და ბულგარეთის რესპუბლიკას შორის საჰაერო მიმოსვლის საკითხები რეგულირდება 1995 წლის 19 იანვარს ხელმოწერილი `საქართველოს რესპუბლიკის მთავრობასა და ბულგარეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საჰაერო მიმოსვლის შესახებ შეთანხმების” დებულებების შესაბამისად.
აღნიშნულ შეთანხმებაში მკაცრად არის რეგლამენტირებული ტარიფების ოდენობის, ფრენების სიხშირეების, ტევადობის და დანიშნულების პუნქტების განსაზღვრის მექანიზმები, რაც ზღუდავს ქვეყნებს შორის საჰაერო მიმოსვლის თავისუფლად განხორციელებას.
2011 წლის 28 მარტს ხელი მოეწერა საქართველოს მთავრობასა და ბულგარეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საჰაერო ტრანსპორტის სფეროში შეთანხმებას.
შეთანხმების მიხედვით ავიასაწარმოებს ეძლევათ საშუალება დამოუკიდებლად განსაზღვრონ ტარიფები, ტევადობა და სიხშირე დამოკიდებული იქნება არსებული პერიოდისათვის საავიაციო ბაზარზე არსებულ მოთხოვნაზე. ამასთან, საჰაერო მიმოსვლა შესაძლებელი იქნება ქვეყნების ტერიტორიაზე არსებულ ნებისმიერ პუნქტებს შორის.
საქართველოს მთავრობასა და ბულგარეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საჰაერო ტრანსპორტის სფეროში შეთანხმების ძალაში შესვლა ხელს შეუწყობს საქართველოსა და ბულგარეთის რესპუბლიკას შორის რეგულარული საჰაერო გადაყვანა-გადაზიდვების განხორციელებას, თავისუფალი კონკურენციის განვითარებას, მომსახურების პირობების ამაღლებას და ტურიზმის განვითარებას.
ჭელიძემ, ოვაშვილმა, მელაძემ;
7.   მოისმინეს:
მოხსენება „საქართველოსა და   საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას შორის 2005 წლის 28 მაისს ხელმოწერილი განვითარების საკრედიტო ხელშეკრულების (სოფლის განვითარების პროექტი) ცვლილების ხელშეკრულება“ საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი
კურდღელაშვილმა, ბადაგაძემ, მელაძემ;
მოხსენება საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „საქართველოს სახელმწიფო გერბის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „გრანტების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების თაობაზე”, „მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, „უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა „ზოგადი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ.
აღინიშნა რომ, საქართველოს კანონის პროექტში საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე წარმოდგენილი ცვლილების თანახმად, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის და ცხინვალის რეგიონის (ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის) ტერიტორიაზე საქართველოს იურისდიქციის სრულად აღდგენამდე, აფხაზეთის ავტონომიურ რესპუბლიკასა და ცხინვალის რეგიონში (ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიურ ოლქში) ლეგიტიმურად მცხოვრებ პირთათვის შესაძლებელი გახდება პირადობის ნეიტრალური მოწმობის და   ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის მიღება.
პირადობის ნეიტრალური მოწმობის და ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის მიღებით მის მიმღებ პირებს მიეცემათ შესაძლებლობა საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესების შესაბამისად ისარგებლონ საქართველოს მოქალაქეთათვის გათვალისწინებული სხვადასხვა სერვისებით. აღნიშნული სერვისებით სარგებლობის შესაძლებლობა გათვალისწინებულ იქნება საქართველოს შესაბამის საკანონმდებლო აქტებში. ზემოაღნიშნული დოკუმენტები შესაძლოა ასევე გამოყენებულ იქნას საქართველოს მიერ არაკონტროლირებად ტერიტორიებზე და საზღვარგარეთ.
კანონპროექტით რეგულირდება პირადობის ნეიტრალური მოწმობის და ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის გაცემასთან დაკავშირებული მხოლოდ ძირითადი საკვანძო საკითხები (მაგ: პირთა წრე, რომლებზედაც არ გაიცემა აღნიშნული დოკუმენტები, ამ დოკუმენტების გამცემი ორგანო, დოკუმენტის გაცემის საკითხის გადაწყვეტაში სხვა უწყებების ჩართვის აუცილებლობა, დოკუმენტის გაცემის საკითხზე სახელმწიფო და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების თვალსაზრისით დამატებითი შეზღუდვები დაწესების შესაძლებლობა) და დგინდება, რომ პირადობის ნეიტრალური მოწმობის და ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის ბლანკები, ასევე პირადობის ნეიტრალური მოწმობის და ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის გაფორმების, გაცემის და გაუქმების წესი დამტკიცდება საქართველოს იუსტიციის მინისტრის ბრძანებით.
კანონპროექტი ითვალისწინებს კანონის 204 მუხლის მე–5 პუნქტის ცვლილებას, რაც გამოწვეულია საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 163–ე, 164–ე და 165–ე მუხლების ჩანაწერებით, რომლებიც ითვალისწინებენ საქართველოს მოქალაქის პასპორტის მოქმედების შეჩერების შესაძლებლობას არა პროკურორის დადგენილებით, არამედ სასამართლოს განჩინებით. შესაბამისად, კანონის 204 მუხლის მე–5 პუნქტში ნაცვლად პროკურორის დადგენილებაზე მითითებისა, გაკეთდა ჩანაწერი, რომ საქართველოს მოქალაქის პასპორტის მოქმედება შეიძლება შეჩერდეს სასამართლოს განჩინებით.
აღნიშნულ ცვლილებებიდან გამომდინარე ცვლილებები შედის საქართველოს კანონებში:
1. „საქართველოს სახელმწიფო გერბის შესახებ”, რომლის მიხედვითაც: სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გასაცემ პირადობის ნეიტრალურ მოწმობასა და ნეიტრალურ სამგზავრო დოკუმენტზე არ იქნება სავალდებულო საქართველოს სახელმწიფო გერბის გამოსახვა გამომდინარე იმ გარემოებიდან, რომ აღნიშნული დოკუმენტების გაცემის მიზანია ამ დოკუმენტების სარგებლობის შესაძლებლობის გაზრდა საქართველოს მიერ არაკონტროლირებად ტერიტორიებზე.
ამასთან, კანონპროექტი ითვალისწინებს სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გასაცემ საქართველოს ორდინალური ვიზის ბლანკებზე საქართველოს სახელმწიფო გერბის სრული სახით გამოსახვის შესაძლებლობის დადგენას.
2. „გრანტების შესახებ“, რომლის მიზანია პირადობის დამადასტურებელი ნეიტრალური დოკუმენტის მქონე პირებისათვის გრანტის მიღების შესაძლებლობის მინიჭება.
3. „მეწარმეთა შესახებ“, რომლის მიზანია პირადობის დამადასტურებელი ნეიტრალური დოკუმენტის მქონე პირებისათვის საქართველოს მოქალაქეებისათვის დადგენილი წესების შესაბამისად ინდივიდუალურ მეწარმედ რეგისტრაციის შესაძლებლობის მიცემა, ასევე აქციონერისათვის სააქციო საზოგადოების საერთო კრებაში ზემოხსენებული ნეიტრალური დოკუმენტებით მონაწილეობის მიღების შესაძლებლობის მიცემა.
4. „მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ“, რომლის თანახმად ინგლისურ ენაზე დაბეჭდილი და შევსებული ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის, როგორც მკაცრი აღრიცხვის ფორმის ბლანკის სააგენტოში რეგისტრაცია შესაძლებელი იქნება ამ ფორმის საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან შეთანხმების გარეშე.
პროექტით ასევე დგინდება, რომ პირადობის ნეიტრალურ მოწმობასა და ნეიტრალურ სამგზავრო დოკუმენტზე დატანილი იქნება მხოლოდ რეგისტრაციის ნომერი და ინდივიდუალური ნომერი, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროზე, დამკვეთსა და დამაზადებელ საწარმოზე მითითების გარეშე.
5. „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“. წარმოდგენილი ცვლილების თანახმად ის პირები, რომლებიც მიიღებენ ნეიტრალურ პირადობის მოწმობას ან ნეიტრალურ სამგზავრო დოკუმენტს უფლებამოსილნი იქნებიან აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკისა და ცხინვალის რეგიონის (ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის) ტერიტორიაზე შევიდნენ ნებისმიერი მიმართულებიდან, და მათზე არ გავრცელდება აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიებზე – ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის მიმართულებიდან, ხოლო ცხინვალის რეგიონში (ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის ტერიტორიებზე) – გორის მუნიციპალიტეტის მიმართულებიდან შესვლის ვალდებულება.
პროექტის თანახმად, პირადობის ნეიტრალური მოწმობისა და ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის გაცემის მიზნებისათვის შესაძლოა გამოყენებულ იქნეს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მოქმედი უკანონო ორგანოების მიერ გაცემული აქტები. აღნიშნული გამონაკლისის დადგენის საჭიროება გამომდინარეობს იმ გარემოებიდან, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ პირთა უმრავლესობის პირადობის დამადასტურებელ დოკუმენტს წარმოადგენს უკანონო ორგანოების მიერ გაცემული დოკუმენტები. შესაბამისად, ამ დოკუმენტების გამოყენების გარეშე შეუძლებელი გახდება ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ პირთა ვინაობის და იდენტურობის დადგენა და მათზე პირადობის ნეიტრალური მოწმობისა და ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის გაცემა.
6. „სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ“. წარმოდგენილი ცვლილების თანახმად, დგინდება მომსახურების საფასური აფხაზეთის ავტონომიურ რესპუბლიკასა და ცხინვალის რეგიონში (ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიურ ოლქში) ლეგიტიმურად მცხოვრებ პირთათვის პირადობის ნეიტრალური მოწმობის და ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის გაცემაზე და განისაზღვრაბა, რომ: განცხადების შეტანიდან 10 სამუშაო დღის ვადაში პირადობის ნეიტრალური მოწმობის გაცემისათვის მომსახურების საფასურის განაკვეთი იქნება 10 ლარი, ხოლო განცხადების შეტანიდან 10 სამუშაო დღის ვადაში ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის გაცემისათვის მომსახურების საფასურის განაკვეთი – 35 ლარი.
7. საქართველოს საგადასახადო კოდექსში, რომლის მიხედვითაც საიდენთიფიკაციო კოდის მინიჭების მიზნით საგადასახადო ორგანოსთვის მიმართვის უფლებამისილება ეძლევა ასევე პირადობის დამადასტურებელი ნეიტრალური დოკუმენტის (პირადობის ნეიტრალური მოწმობის ან ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის) მქონე პირებსაც, რამაც შესაბამისად გამოიწვია ცვლილებების შეტანა საგადასახადოკოდექსის 66-ე მუხლის პირველ ნაწილში. გარდა ამისა, ასევე პირადობის ნეიტრალური მოწმობის ან ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის მქონე პირი იქნება უფლებამოსილი საქართველოში გადასახადის გადახდის ან/და დეკლარირების ვალდებულების დადგომისას, საგადასახადო ორგანოში საგადასახადო აღრიცხვის პროცედურების გავლის გარეშეც, პირადობის ნეიტრალურ მოწმობაში ან ნეიტრალურ სამგზავრო დოკუმენტში აღნიშნული პირადი ნომერი (საიდენტიფიკაციო ნომერი) მიუთითოს წარმოშობილი საგადასახადო ვალდებულებების დეკლარირებისას და საბანკო დაწესებულებებში გადასახადის გადახდისას, რამაც გამოიწვია საგადასახადო კოდექსის 66-ე მუხლის მე-4 ნაწილში ცვლილების შეტანა. ამასთან ერთად, გადასახადის გადამხდელად რეგისტრაციისას პირადობის ნეიტრალურ მოწმობის ან ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის მქონე პირს საიდენტიფიკაციო ნომრად მიენიჭება ამავე დოკუმენტში აღნიშნული პირადი ნომერი, რაც იწვევს ზემოაღნიშნული მუხლის მე-5 ნაწილში ცვლილების შეტანას.
8. საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში, რომლის მიხედვითაც საქართველოს მოქალაქის პასპორტის მოქმედების შეჩერების საფუძვლების, მოქმედების შეჩერების შესახებ გადაწყვეტილების მიღებისა და მოქმედების შეჩერების ვადის თაობაზე საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით განსაზღვრული ნორმები ასევე გავრცელდება ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის მიმართაც, რამაც შესაბამისად გამოიწვია ცვლილებები საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 163–ე, 164–ე და 165–ე მუხლებში.
9. საქართველოს კანონი „უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონში. წარმოდგენილი პროექტის თანახმად, სახელმწიფო სასწავლო (სამაგისტრო) გრანტის მიმღები შეიძლება იყოს ასევე პირადობის დამადასტურებელი ნეიტრალური დოკუმენტის (პირადობის ნეიტრალური მოწმობის ან ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის) მქონე პირი, რამაც შესაბამისად გამოიწვია ცვლილებების შეტანა უმაღლესი განათლების შესახებ საქართველოს კანონის მე-80 მუხლის პირველ პუნქტსა და მე-801 მუხლის პირველ პუქნტში. ასევე, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მიღებული განათლების აღიარების შემდეგ პირადობის ნეიტრალური მოწმობის ან ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის მქონე პირს უფლება ეძლევა, სწავლა განაგრძოს საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ერთიანი ეროვნული გამოცდების გავლის გარეშე, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიერ დადგენილი წესით, რამაც გამოიწვია ცვლილების შეტანა კანონის 891-ე მუხლის პირველ პუქნტში.
10. „ზოგადი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონში, რომლის თანახმად სახელმწიფოს მიერ ზოგადი განათლების დაფინანსების შესაძლებლობა გავრცელდება ასევე პირადობის დამადასტურებელი ნეიტრალური დოკუმენტის (პირადობის ნეიტრალური მოწმობის ან ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის) მქონე პირზეც, რამაც შესაბამისად გამოიწვია ცვლილების შეტანა ზოგადი განათლების შესახებ საქართველოს კანონის მე-20 მუხლის მე-7 პუნქტში.
ოვაშვილმა, თუმანიშვილმა, მელაძემ;
9.მოისმინეს
მოხსენება ეკონომიკური თავისუფლების, შესაძლებლობებისა და ღირსების შესახებ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლიო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი   საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის (დანართი 12 ) შესახებ.
აღინიშნა რომ, საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ეკონომიკური თავისუფლების, შესაძლებლობებისა და ღირსების შესახებ“ მიზნად ისახავს საქართველოს მოსახლეობის ეკონომიკური უფლებებისა და თავისუფლებების უზრუნველყოფას, საქართველოში ეკონომიკის სტაბილური ზრდისთვის საჭირო პირობების დადგენას, ასევე თავისუფალი ვაჭრობის უფლების გამყარებას ტექნიკური ბარიერების გარეშე. კანონპროექტის მიხედვით, საქართველოში გადასახადების ზრდა ან დასაბეგრი ობიექტების გაფართოება შესაძლებელი გახდება მხოლოდ რეფერენდუმის გზით.
ხუროშვილმა, ჭელიძემ, წურწუმიამ, მელაძემ;
10. მოისმინეს:
მოხსენება „სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებ შეტანის თაობაზე და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე“, „სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილები შეტანის თაობაზე“, და „სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების   კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა რომ, საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების   კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტების პაკეტის მიღების მიზანია: განისაზღვროს სახელმწიფო დაცვის სპეციალურ სამსახურში სამხედრო ვალდებულების მოხდის სახე და ვადა; დაზუსტდეს სახელმწიფო სამსახურში მოხელეთა უწყებრივი დაქვემდებარების შეცვლისას მისანიჭებელი სპეციალური წოდებების შესაბამისობის განსაზღვრასთან და ნამსახურობის ვადის ჩათვლასთან დაკავშირებული ცალკეული საკითხები; სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის თანამშრომლების სამსახურებრივი უფლებამოსილების განხორციელებისას წარმოშობილი ურთიერთობების მომწესრიგებელი ნორმები ასახულ იქნას „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში”; სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის თანამშრომლისთვის წინააღმდეგობის გაწევისას ქმედება დაკვალიფიცირდეს, როგორც ადმინისტრაციული სამართალდარღვევა.
შავდათუაშვილმა, მარსაგიშვილმა, მელაძემ;
11. მოისმინეს:
1. 12.მოხსენება «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში» ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 15 ) შესახებ.
2. 13.
აღინიშნა რომ, საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი მიზნად ისახავს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ძველი რედაქციით არსებული მუხლების ახლებურად ჩამოყალიბებასა და მათ მორგებას სურსათის უვნებლობის სფეროში დღეს არსებულ კანონმდებლობასთან; კერძოდ, კანონპროექტი უზრუნველყოფს ადმინისტრაციული სახდელების დაწესებასა და მათი ოდენობის განსაზღვრ ინსპექტირებისას სურსათის/ცხოველის საკვების მწარმოებელი საწარმოს ან/და დისტრიბუტორის მიერ რეკომენდაციების შეუსრულებლობის შემთხვევაში და ადგენს პასუხისმგებლობა იმ პირთათვის, რომლებიც ახორციელებენ სურსათის/ცხოველის საკვებთან დაკავშირებულ საქმიანობას ბიზნეს–ოპერატორად რეგისტრაციის გარეშე.
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹16).
სხდომის მდივანი:                                რამაზ ყანჩაველი
„ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტსა და მასზე თანმდევ კანონპროექტებზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 ივნისის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია ისინი საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.