. თბილისი                                    20 ივნისი 2011 .
. წურწუმია, . მარსაგიშვილი, . ბადაგაძე,  . კიკალეიშვილი, თ. კოხოძე, კ. კურდღელაშვილი, დ. ოვაშვილი, თ. ჩარკვიანი, . ჩახვაძე, გ. ჯაბუა;
. მერებაშვილი, . ჯაფარიძე, . სირაძე, ვ. ქარუმიძე, თ. შაბაშვილი, თ. ჯაფარიძე;
ანდრო ალავიძე _ პარლამენტის წევრი, ზვიად კუკავა _ პარლამენტის წევრი, გია ხუროშვილი _ მთავრობის საპარლამენტო მდივანი, ირინე ქურდაძე _ განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის   მოადგილე, თამარ ჭელიძე _ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე.
1. 1.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილები შეტანის შესახებ“, ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებდა „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1. 2.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
/მომხ. ირინე ქურდაძე/
1. 3.საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
1. 4.საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლიო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სივრცითი მოწყობისა და ქალაქმშენებლობის საფუძვლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
1. 5.საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი „საქართველოს მთავრობასა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობას შორის სამოქალაქო საჰაერო ტრანსპორტის შესახებ შეთანხმება“
/მომხ. თამარ ჭელიძე,
მოსმენით განიხილეს:
მოხსენება ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილები შეტანის შესახებ“, ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში   ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტისა და მისგან გამომდინარე კანონპროექტების შესახებ.
კანონპროექტების მიმართ რედაქციული ხასიათის შენიშვნები და წინადადებები არ გამოთქმულა.
(დანართი ¹1).
მოხსენება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის თაობაზე.
მომხსენებელმა წარმოადგინა გამოთქმული შენიშვნების (დანართი ¹2) გათვალისწინებით რედაქტირებული კანონპროექტის ტექსტი   (დანართი ¹3).
1. 6.მოხსენება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის თაობაზე. იმის გამო, რომ კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები და წინადადებები არ გამოთქმულა, მისი ტექსტი არ შეცვლილა.
მოხსენება „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სივრცითი მოწყობისა და ქალაქმშენებლობის საფუძვლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და   „ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტების თაობაზე. კანონპროექტების მიმართ შენიშვნები და წინადადებები არ გამოთქმულა, ამდენად მათი ტექსტები არ შეცვლილა.
ხუროშვილმა, ჩარკვიანმა, მელაძემ;
1. 7.მოხსენება საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი „საქართველოს მთავრობასა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობას შორის სამოქალაქო საჰაერო ტრანსპორტის შესახებ შეთანხმების“ შესახებ.
”ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობასა და საქართველოს მთავრობას შორის სამოქალაქო საჰაერო ტრანსპორტის შესახებ” შეთანხმებას ხელი მოეწერა 2011 წლის 10 ივნისს.
”ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობასა და საქართველოს მთავრობას შორის სამოქალაქო საჰაერო ტრანსპორტის შესახებ” შეთანხმება წარმოადგენს საქართველოსა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკას შორის პირდაპირი რეგულარული საჰაერო მიმოსვლის სამართლებრივ საფუძველს.
შეთანხმების პროექტის მიხედვით ავიასაწარმოებს ეძლევათ საშუალება დამოუკიდებლად განსაზღვრონ ტარიფები, ტევადობა და სიხშირე დამოკიდებული იქნება არსებული პერიოდისათვის საავიაციო ბაზარზე არსებულ მოთხოვნაზე. ამასთან, საჰაერო მიმოსვლა შესაძლებელი იქნება ქვეყნების ტერიტორიაზე არსებულ ნებისმიერ პუნქტებს შორის.
აღნიშნული შეთანხმების რატიფიკაცია ხელს შეუწყობს საქართველოსა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკას შორის რეგულარული საჰაერო გადაყვანა-გადაზიდვების განხორციელებას, თავისუფალი კონკურენციის განვითარებას, მომსახურების პირობების ამაღლებას და ტურიზმის განვითარებას.
დღეისათვის საქართველოსა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკას შორის საჰაერო მიმოსვლა ხორციელდება მრავალჯერადი ჩარტერის საფუძველზე, ურუმჩი-თბილისი-ურუმჩის მიმართულებით. საჰაერო მიმოსვლას ახორციელებს ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ავიაკომპანია ”China Southern კვირაში სამი სიხშირით.
განსაკუთრებით საყურადღებოა, რომ საქართველოსა და ჩინეთს შორის სამოქალაქო საჰაერო ტრანსპორტის სფეროში შეთანხმება აქამდე არ ყოფილა გაფორმებული და ეს არის პირველი სამართლებრივი მოწესრიგება საჰაერო გადაყვანების საკითხებისა. აქამდე საქართველოსა და ჩინეთს შორის საჰაერო მიმოსვლა ხორციელდებოდა მრავალჯერადი ჩარტერის საფუძველზე, ხოლო ამ შეთანხმების რატიფიკაციით, დაიწყება რეგულარული მიმოსვლები.