. თბილისი                                     5 ივისი 2011 .
. წურწუმია, რ. მარსაგიშვილი, . ბადაგაძე, . კიკალეიშვილი, თ. კოხოძე, დ. ოვაშვილი, თ. ჩარკვიანი, . ჩახვაძე, გ. ჯაბუა;
. მერებაშვილი, . ჯაფარიძე, თ. შაბაშვილი;
ა. ალავიძე – პარლამენტის წევრი.
საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის, გიორგი მელაძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
მესამე
1. 1.მოხსენება „ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის, გიორგი მელაძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის, გიორგი მელაძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტკის კომიტეტმა 2011 წლის 5 ივლისის სხდომაზე, მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის, გიორგი მელაძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განსახილველად.