გათვალისწინების მდგომარეობა
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის
კანონპროექტის პირველი მუხლის პირველ პუნქტში გათვალისწინებული „აქციების გლობალური დეპოზიტარული ხელწერილების ფორმა“ უნდა შეიცვალოს „აქციებად ან სერტიფიკატით წარმოდგენილ აქციებად“, რათა პრივატიზაციის ახალმა ფორმამ მოიცვას სხვა სახის ხელწერილებიც. „სერტიფიკატი“ თავისი შინაარსით მოიცავს არა მხოლოდ გლობალურ დეპოზიტარულ ხელწერილს (GDR), არამედ ამერიკულ დეპოზიტარულ ხელწერილს (ADR) და სხვა ნებისმიერი სახის ხელწერილსაც. ამავე დროს, უნდა დაკონკრეტდეს შეთავაზების ფორმები: როგორც პირდაპირი, ასევე, შუამავლის მეშვეობით განხორციელებული შეთავაზება. ასევე, ამავე მუხლს დაემატოს კერძო შეთავაზების საშუალებაც. შესაბამისი ცვლილებები უნდა განხორციელდეს კანონპროექტის მთელ ტექსტის ფარგლებში პრივატიზაციის ახალ ფორმებზე მითითების დროს.
კანონპროექტის მე-4 მუხლი შეიცავს ტექნიკური ხასიათის ხარვეზს, კერძოდ, „წილებისა და აქციების“ ნაცვლად უნდა მიეთითოს „წილების ან აქციების“
კანონპროექტის 1.5 მუხლი დაკონკრეტდეს და მიეთითოს, რომ ახალი ფორმებით პრვატიზება ხორციელდება „სამინისტროს წინადადების საფუძველზე“.
მიზანშეწონილია, რომ კანონპროექტის 1.7.3 მუხლში მიეთითოს, თუ რას მოიცავს „პრივატიზების ზოგადი პირობები“.
კანონპროექტის 1.7.4 მუხლი უნდა დაზუსტდეს, რაც გამოიხატება საქართველოს მთავრობის განკარგულებით განსაზაღვრული პირობების ჩამონათვალში. განკარგულებამ უნდა მიუთითოს არა მარტო ფიქსირებული რაოდენობები და ფასები, არამედ არსებობდეს შესაძლებლობა მათი პროცენტული მაჩვენებლებით და მაქსიმალური ან/და მინიმალური ზღვრებით ჩამოყალიბების, რაც უკავშირდება პრივატიზაციის ახალი ფორმების სპეციფიკურ ბუნებას. ასევე, აუცილებელია, ამავე მუხლიდან ამოღებული იქნას ჩანაწერი: “საქართველოს მთავრობა უფლებას აძლევს“, რადგანაც აღნიშნულს მოიცავს 1.7.5 მუხლი (შენიშვნა N6).
მიზანშეწონილია, რომ საქართველოს მთავრობის განკარგულებით სამინისტროს მიენიჭოს უფლებამოსილება განსაზღვროს პრივატიზაციის კონკრეტული პირობები, მთავრობის გადაწყვეტილების შესაბამისად. აღნიშნული გათვალისწინებული უნდა იქნას 1.7.5 მუხლში.
ასევე, აუცილებელია, პრივატიზაციის ახალი ფორმები ითვალისწინებდეს შესაძლებლობას, რომ საქართველოს მთავრობის განკარგულებით დადგინდეს სერტიფიკატით წარმოდგენილი აქციების მიმართ ხმის უფლების ან სხვა უფლებასთან დაკავშირებული შეზღუდვები და ვალდებულებები. აღნიშნული გათვალისწინებული უნდა იქნას კანონპროექტის 1.7.6 მუხლში. ამასთან, აღნიშნული საჭიროებს შესაბამის ცვლილებას კანონპროექტის მე-2 მუხლში.
მიზანშეწონილია, რომ კანონპროექტის 1.7.5, 1.7.6 და 1.7.8 მუხლები გაერთიანდეს და ჩამოყალიბდეს ერთ 1.7.7 მუხლში, რადგან აღნიშნული მუხლებით გათვალისწინებული ყველა მოქმედებება უნდა განხორციელდეს საქართველოს მთავრობის განკარგულებით დადგენილი წესით და ამავე განკარგულებით დადგენილ ვადაში
„მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისი მუხლი მიზანშეწონილია შეიცავდეს დებულებებს წილების ან აქციების ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილი აქციების, პირდაპირ ან შუამავლის მეშვეობით, საჯარო ან კერძო შეთავაზების გზით, უცხო ქვეყნის აღიარებულ საფონდო ბირჟაზე ან მოცემულ დროს საერთაშორისო კაპიტალის ბაზრებზე არსებულ პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მყოფი შეთავაზების სხვაგვარი ფორმით პრივატიზებისას აქციების და წელების მფლობელთა უფლებების და ვალდებულებების კომპანიის წესდებით კანონისგან განსხვავებულად რეგულირების შესაძლებლობის თაობაზე
მუხლი 1          „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №48, 09.08.2010, მუხ. 312) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
1. მე-2 მუხლის „გ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„გ) პრივატიზება – ელექტრონული ან/და საჯარო აუქციონის, პირდაპირი მიყიდვის, კონკურენტული შერჩევის საფუძველზე პირდაპირი მიყიდვისა და უსასყიდლო გადაცემის ფორმებით, აგრეთვე წილების ან აქციების ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილი აქციების, პირდაპირ ან შუამავლის მეშვეობით, საჯარო ან კერძო შეთავაზების გზით, უცხო ქვეყნის აღიარებულ საფონდო ბირჟაზე ან მოცემულ დროს საერთაშორისო კაპიტალის ბაზრებზე არსებულ პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მყოფი შეთავაზების სხვაგვარი ფორმით ფიზიკური ან იურიდიული პირების ან მათი გაერთიანებების მიერ სახელმწიფო ქონებაზე საკუთრების უფლების შეძენა ამ კანონით დადგენილი წესით.“.
2. მე-2 მუხლს „გ“ ქვეპუნქტის შემდეგ დაემატოს შემდეგი შინაარსის „გ1“ ქვეპუნქტი:
„გ1) უცხო ქვეყნის აღიარებული საფონდო ბირჟა - „ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-2 მუხლის 62-ე პუნქტის შესაბამისად საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ აღიარებულ ბირჟათა სიაში შეყვანილი საფონდო ბირჟა;“.
3. 41-ე მუხლის მე-2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„2. წილების ან აქციების პრივატიზება შეიძლება განხორციელდეს აუქციონის და პირდაპირი მიყიდვის ფორმებით, აგრეთვე წილების ან აქციების ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილი აქციების, პირდაპირ ან შუამავლის მეშვეობით, საჯარო ან კერძო შეთავაზების გზით, უცხო ქვეყნის აღიარებულ საფონდო ბირჟაზე ან მოცემულ დროს საერთაშორისო კაპიტალის ბაზრებზე არსებულ პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მყოფი შეთავაზების სხვაგვარი ფორმით.“.
4. 42-ე მუხლის სათაური ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„მუხლი 42. წილების ან აქციების პრივატიზება აუქციონისა და პირდაპირი მიყიდვის ფორმებით, წილებისა ან აქციების ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილი აქციების პრივატიზება პირდაპირ ან შუამავლის მეშვეობით, საჯარო ან კერძო შეთავაზების გზით, უცხო ქვეყნის აღიარებულ საფონდო ბირჟაზე ან მოცემულ დროს საერთაშორისო კაპიტალის ბაზრებზე არსებულ პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მყოფი შეთავაზების სხვაგვარი ფორმით“.
5. 42-ე მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარსის მე-3 პუნქტი:
„3. წილების ან აქციების ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილი აქციების, პირდაპირ ან შუამავლის მეშვეობით, საჯარო ან კერძო შეთავაზების გზით, უცხო ქვეყნის აღიარებულ საფონდო ბირჟაზე ან მოცემულ დროს საერთაშორისო კაპიტალის ბაზრებზე არსებულ პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მყოფი შეთავაზების სხვაგვარი ფორმით პრივატიზება ხორციელდება სამინისტროს წინადადების საფუძველზე საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ამ კანონის 451 მუხლით დადგენილი წესით.“.
6. 45-ე მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარსის მე-5 პუნქტი:
„5. ამ მუხლის მე-2-მე-4 პუნქტებით დადგენილი წესი არ ვრცელდება წილების ან აქციების ან სერთიფიკატების ფორმით წარმოდგენილი აქციების, პირდაპირ ან შუამავლის მეშვეობით, საჯარო ან კერძო შეთავაზების გზით, უცხო ქვეყნის აღიარებულ საფონდო ბირჟაზე ან მოცემულ დროს საერთაშორისო კაპიტალის ბაზრებზე არსებულ პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მყოფი შეთავაზების სხვაგვარი ფორმით პრივატიზების შემთხვევაზე.“.
7. კანონს დაემატოს შემდეგი შინაარსის 451 მუხლი:
„მუხლი 451. წილებისა ან აქციების ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილი აქციების, პირდაპირ ან შუამავლის მეშვეობით, საჯარო ან კერძო შეთავაზების გზით, უცხო ქვეყნის აღიარებულ საფონდო ბირჟაზე ან მოცემულ დროს საერთაშორისო კაპიტალის ბაზრებზე არსებულ პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მყოფი შეთავაზების სხვაგვარი ფორმით პრივატიზების წესი
1. წილების ან აქციების ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილი აქციების, პირდაპირ ან შუამავლის მეშვეობით, საჯარო ან კერძო შეთავაზების გზით, უცხო ქვეყნის აღიარებულ საფონდო ბირჟაზე ან მოცემულ დროს საერთაშორისო კაპიტალის ბაზრებზე არსებულ პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მყოფი შეთავაზების სხვაგვარი ფორმით პრივატიზება ხორციელდება საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, სამინისტროს წარდგინების საფუძველზე.
2. სამინისტრო საქართველოს მთავრობისთვის დასაბუთებული წინადადების წარდგენამდე განსაზღვრავს წილების ან აქციების ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილი აქციების, პირდაპირ ან შუამავლის მეშვეობით, საჯარო ან კერძო შეთავაზების გზით, უცხო ქვეყნის აღიარებულ საფონდო ბირჟაზე ან მოცემულ დროს საერთაშორისო კაპიტალის ბაზრებზე არსებულ პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მყოფი სხვაგვარი ფორმით შეთავაზების ხელსაყრელ დროს და შეიმუშავებს შესაბამისი დოკუმენტების პროექტებს, ასევე ახორციელებს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ სხვა ღონისძიებებს.
3. სამინისტროს დასაბუთებული წინადადება, სადაც მოცემულია პრივატიზების ზოგადი პირობები, მათ შორის, პრივატიზების ფორმა, ვადა და პრივატიზების სხვა არსებითი პირობები, სამინისტროს მიერ მომზადებული დოკუმენტების პროექტებთან ერთად წარედგენება საქართველოს მთავრობას.
4. საქართველოს მთავრობა სამინისტროს დასაბუთებული წინადადების მოწონების შემთხვევაში განკარგულებით იღებს გადაწყვეტილებას წილების ან აქციების ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილი აქციების, პირდაპირ ან შუამავლის მეშვეობით, საჯარო ან კერძო შეთავაზების გზით, უცხო ქვეყნის აღიარებულ საფონდო ბირჟაზე ან მოცემულ დროს საერთაშორისო კაპიტალის ბაზრებზე არსებულ პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მყოფი სხვაგვარი შეთავაზების ფორმით პრივატიზების თაობაზე. საქართველოს მთავრობის განკარგულებით განისაზღვრება პრივატიზების პირობები, მათ შორის:
ა) პრივატიზებას დაქვემდებარებული წილების ან აქციების რაოდენობრივი ან პროცენტული მაჩვენებელი ან ამ მაჩვენებლის მაქსიმალური ან/და მინიმალური ზღვარი;
ბ)            წილების ან აქციების ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილი აქციების საპრივატიზებო საფასური (საჯარო შეთავაზების შემთხვევაში, საწყისი საპრივატიზებო საფასური) და ანგარიშსწორების წესი და პირობები;
გ)            სამინისტროს წინადადებაში განსაზღვრული გრაფიკის შესაბამისად, პრივატიზების პროცესის დასრულებისათვის საჭირო ძირითადი თარიღები, შესაბამისი ხელშეკრულებების გაფორმების ვადა, წილებსა და აქციებზე ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილ აქციებზე საკუთრების უფლების შეძენის სხვა პირობები, რომელთა შესაბამისად სამინისტრო განახორციელებს წილების ან აქციების ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილი აქციების, პირდაპირ ან შუამავლის მეშვეობით, საჯარო ან კერძო შეთავაზების გზით, უცხო ქვეყნის აღიარებულ საფონდო ბირჟაზე ან მოცემულ დროს საერთაშორისო კაპიტალის ბაზრებზე არსებულ პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მყოფი სხვაგვარი ფორმით შეთავაზებას და მასთან დაკავშირებულ შესაბამის ქმედებებს.
5. საქართველოს მთავრობის განკარგულებით სამინისტროს ენიჭება პრივატიზების კონკრეტული პირობების განსაზღვრის უფლებამოსილება, რაც უნდა შეესაბამებოდეს საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებას.
6. სერტიფიკატით წარმოდგენილი აქციების პრივატიზების საკითხზე საქართველოს მთავრობის მიერ გადაწყვეტილების მიღებისას საქართველოს მთავრობის განკრგულებით შეიძლება დადგინდეს სერტიფიკატით წარმოდგენილი აქციების მიმართ ხმის უფლებასთან ან სხვა უფლებასთან დაკავშირებული ნებისმიერი შეზღუდვა ან ვალდებულება (მათ შორის, საქართველოს მთავრობის განკარგულებით განსაზღვრულ საკითხებზე საზოგადოების წინასწარ ინფორმირების ვალდებულება).
7. წილების ან აქციების ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილი აქციების, პირდაპირ ან შუამავლის მეშვეობით, საჯარო ან კერძო შეთავაზების გზით, უცხო ქვეყნის აღიარებულ საფონდო ბირჟაზე ან მოცემულ დროს საერთაშორისო კაპიტალის ბაზრებზე არსებულ პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მყოფი შეთავაზების სხვაგვარი ფორმით პრივატიზებისას პრივატიზების განმახორციელებელი ორგანოს მიერ შესაბამისი ხელშეკრულება/ხელშეკრულებები იდება, საპრივატიზებო საფასური გადაიხდება და მყიდველს საკუთრების უფლება შეძენილ ქონებაზე გადაეცემა საქართველოს მთავრობის განკარგულებით დადგენილი წესით და ვადაში.
„მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონის (საქართველოს პარლამენტის უწყებები, 1994, №21–22, მუხ. 455) მე-3 მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარსის მე-11 პუნქტი:
„11. სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული წილებისა და აქციების პრივატიზება ხორციელდება „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონით დადგენილი წესით. წილების ან აქციების ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილი აქციების, პირდაპირ ან შუამავლის მეშვეობით, საჯარო ან კერძო შეთავაზების გზით, უცხო ქვეყნის აღიარებულ საფონდო ბირჟაზე ან მოცემულ დროს საერთაშორისო კაპიტალის ბაზრებზე არსებულ პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მყოფი შეთავაზების სხვაგვარი ფორმით პრივატიზების შემთხვევისთვის საზოგადოების წესდება შეიძლება ითვალისწინებდეს აქციების ან წილების მფლობელების ამ კანონით დადგენილისაგან განსხვავებულ უფლებებსა და ვალდებულებებს, რამაც არ უნდა ხელყოს დივიდენდის მიღების უფლება.“.
ამ კანონის ამოქმედებიდან 1 თვის ვადაში საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ შეიმუშაოს და დაამტკიცოს წილების ან აქციების ან სერტიფიკატებით წარმოდგენილი აქციების, პირდაპირ ან შუამავლის მეშვეობით, საჯარო ან კერძო შეთავაზების გზით, უცხო ქვეყნის აღიარებულ საფონდო ბირჟაზე ან მოცემულ დროს საერთაშორისო კაპიტალის ბაზრებზე არსებულ პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მყოფი შეთავაზების სხვაგვარი ფორმით პრივატიზების წესი.
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტკის კომიტეტმა 2011 წლის 19 სექტემბერ სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა პარლამენტის წევრების მიხეილ ცქიტიშვილისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
„ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
„ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების შესახებ“ საქართველოს კანონის (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, N15, 19.04.2005, მუხ. 96) მე-6 მუხლის:
„1. საქართველოში ლატარიის ორგანიზებასა და ჩატარებას ახორციელებს საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მიერ ჩატარებულ ტენდერში გამარჯვებული პირი. ტენდერში გამარჯვებულად განისაზღვრება ის პირი, რომელიც დააკმაყოფილებს ტენდერის პირობებს და სახელმწიფო ბიუჯეტში ყოველწლიურად გადაიხდის ლატარიის ჩატარებისას რეალიზებული ბილეთების ჯამური ღირებულების მაქსიმალურ ოდენობას, მაგრამ არანაკლებ რეალიზებული ბილეთების ჯამური ღირებულების 10 პროცენტისა, რომელიც მთლიანად ჩაირიცხება საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტში.“;
ბ) მესამე და მე-4 პუნქტები ამოღებულ იქნეს.
საქართველოს პრეზიდენტი                მიხეილ სააკაშვილი
საქართველოს პარლამენტის წევრების მიხეილ ცქიტიშვილის, ზვიად კუკავასა და დავით ნადაშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტკის კომიტეტმა 2011 წლის 19 სექტემბრ სხდომაზე, პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების მიხეილ ცქიტიშვილის, ზვიად კუკავასა და დავით ნადაშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
საქართველოს პარლამენტის წევრების თეიმურაზ წურწუმიასა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილ კანონპროექტზე
"ნავთობისა და გაზის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ"