რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობის
და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტთან ერთად
2. საქართველოს პარლამენტის წევრების ვახტანგ ბალავაძის, ანდრო ალავიძის და კახაბერ ანჯაფარიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილეის შეტანის შესახებ”, „ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „ბინათმესაკუთრეთა ამხანაგობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, „ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
/მომხ.ანდრო ალავიძე/
1. 3.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
1. 4.საქართველოს პარლამენტის წევრების მიხეილ ცქიტიშვილის, ზვიად კუკავასა და დავით ნადაშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
(მეორე  მოსმენა)
/მომხ. დავით ნადაშვილი/
1. 5. საქართველოს პარლამენტის წევრების თეიმურაზ წურწუმისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ნავთობისა და გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თობაზე“
1. 6.საქართველოს პარლამენტის წევრების მიხეილ ცქიტიშვილისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თობაზე“
1. 7.საქართველოს პარლამენტის წევრების ზურაბ ბუცხრიკიძისა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი   კანონპროექტი: „სააქციო საზოგადოების – საპარტნიორო ფონდის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
1. 8.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანოპროექტები: საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „იოდის, სხვა მიკროელემენტებისა და ვიტამინების დეფიციტით გამოწვეული დაავადებების პროფილაქტიკის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე და შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1. 9.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი   კანონპროექტები: „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“
მოხსენება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავას და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 1) შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტის მომზადება განპირობებულია რიგი გარემოებებით.
„სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონის 101 მუხლის მე-3 პუნქტში მოცემულია იმ შემთხვევების ამომწურავი ჩამონათვალი, როდესაც სახელმწიფო შესყიდვა შეიძლება განხორციელდეს გამარტივებული შესყიდვით, ტენდერის გამოცხადებისა და ჩატარების გარეშე.
კერძოდ: თუ საქონლის მიწოდება, სამუშაოს შესრულება ან მომსახურების გაწევა მხოლოდ ერთი პირის ექსკლუზიური უფლებაა; არსებობს გადაუდებელი აუცილებლობა; სახელმწიფოებრივი და საზოგადოებრივი მნიშვნელობის ღონისძიების შეზღუდულ ვადებში შეუფერხებლად ჩატარების მიზნით, საქართველოს პრეზიდენტის ან/და საქართველოს მთავრობის სამართლებრივი აქტით დადგინდა შესყიდვების განხორციელება და სხვა.
ნათელია, რომ მოცემულ ნორმაში მითითებულია გარემოებები, რომლებიც თავისი შინაარსით გამორიცხავს ტენდერის ჩატარების შესაძლებლობას, ან, მნიშვნელობიდან გამომდინარე, განაპირობებს სახელმწიფო შესყიდვის შეზღუდულ ვადებში განხორციელების აუცილებლობას.
თუმცა, აღნიშნული ჩამონათვალი არ არის სრულყოფილი. კანონის ნორმათა ცხოვრებაში გატარების შედეგად ვლინდება ახალი გარემოებები, რომელთა არსებობის შემთხვევაშიც მიზანშეწონილია სახელმწიფო შესყიდვის განხორციელება გამარტივებული შესყიდვის საშუალებით.
ამდენად, კანონპროექტის მიზანია იმ გარემოებების დაზუსტება, რომელთა არსებობის შემთხვევაშიც შემსყიდველი ორგანზიაცია უფლებამოსილია სახელმწიფო შესყიდვა განახორციელოს გამარტივებული შესყიდვის საშუალებით.
კიკალეიშვილმა, მაისურაძემ, მელაძემ;
მოხსენება ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილეის შეტანის შესახებ”, „ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „ბინათმესაკუთრეთა ამხანაგობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, „ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” საქართველოს პარლამენტის წევრების ვახტანგ ბალავაძის, ანდრო ალავიძის და კახაბერ ანჯაფარიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ.
წარმოდგენილი იქნა კანონპროექტების მიმართ გამთქმული შენიშვნების   (დანართი 3) გათვალისწინებით რედაქტირებული კანონპროექტების ტექსტები (დანართი 4).
ჩახვაძემ, თოდუამ, კიკალეიშვილმა, მელაძემ;
კენჭისყრის შედეგად კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 5).
მოხსენება „საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა, რომ პირველი მოსმენით განხილვის შემდეგ კანოპროექტის ტექსტს ცვლილება არ განუცდია.
კენჭისყრის შედეგად კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 6).
მოხსენება „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
კენჭისყრის შედეგად კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹7).
5. მეორე
მოხსენება „ნავთობისა და გაზის შესახებ“ საქართველოს   კანონში ცვლილების შეტანის თობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების თეიმურაზ წურწუმისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა, რომ პირველი მოსმენით განხილვის შემდეგ კანონპროექტის ტექსტს ცვლილება არ განუცდია.
კენჭისყრის შედეგად კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹8).
6. ესამე
მოხსენება „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების თეიმურაზ წურწუმისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
კენჭისყრის შედეგად კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 9).
მოხსენება   „სააქციო საზოგადოების – საპარტნიორო ფონდის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების ზურაბ ბუცხრიკიძისა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით   წარმოდგენილი   კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა რომ, “სააქციო საზოგადოება - საპარტნიორო ფონდის შესახებ” კანონის თანახმად, საპარტნიორო ფონდი არ აფინანსებს და არ განიხილავს იმ პროექტებს, რომლებიც „უშუალოდ შეეხება მომსახურების სფეროს და უძრავ ქონებაში ინვესტირებას“. წარმოდგენილი ცვლილებით შეზღუდვა ეხსნება უძრავ ქონებაში ინვესტირების პროექტებს და შესაბამისად ფონდის საქმიანობა გავრცელდება უძრავ ქონებასთან დაკავშირებულ საინვესტიციო პროექტებზე.
პროექტით იცვლება ფონდის დაფინანსების წყაროთა ჩამონათვალი. პროექტის თანახმად, ფონდი დაფინანსდება ასევე, ფონდის დამფუძნებლის შენატანებით ფონდის კაპიტალში. რაც შეეხება პროვატიზების შედეგად სახელმწიფო ბიუჯეტში მიღებულ შემოსავლებს, აღნიშნული შემოსავლები აღარ იქნება ფონდის დაფინანსების წყარო.
მაისურაძემ, მელაძემ;
მოხსენება საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „იოდის, სხვა მიკროელემენტებისა და ვიტამინების დეფიციტით გამოწვეული დაავადებების პროფილაქტიკის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე და შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანოპროექტების შესახებ.
აღინიშნა რომ, ძირითადი კანონპროექტის შემუშავების მიზეზს წარმოადგენს საქართველოს საგადასახადო კოდექსით გათვალისწინებული ყველა ტიპის საწყობის გაერთიანება. კანონპროექტის მიზანია მკაფიოდ იყოს დარეგულირებული საწყობის სასაქონლო ოპერაციაში განსახორციელებელი ოპერაციები. კანონპროექტის თანახმად უქმდება სასაქონლო ოპერაცია „თავისუფალი საწყობი“, შესაბამისად, უქმდება თავისუფალი საწყობის საწარმოს სახეობა. სასაქონლო ოპერაცია „თავისუფალი საწყობის“ გაუქმებასთან დაკავშირებით, შესაბამისი ცვლილებები შედის კოდექსის რიგ მუხლებში. საგადასახადო კოდექსს ემატება დებულებები საწარმოს ახალი სტატუსის − სპეციალური სავაჭრო კომპანიის თაობაზე. მოგების გადასახადით დაბეგვრისაგან გათავისუფლების შემთხვევებს ემატებ სპეციალური სავაჭრო კომპანიის მიერ მიღებული მოგება. დღგ-ით დაბეგვრის ობიექტებს ემატება რეექსპორტი. ჩათვლის უფლებით დღგ-ისგან გათავისუფლების შემთხვევებს ემატება რეექსპორტი. 207-ე მუხლით გათვალისწინებულ ტერმინთა განმარტებებს ემატება „გაფორმების ეკონომიკური ზონა“. საქონლის საწყობში დროებით შენახვის ვადა იზრდება 5 კალენდარულ წლამდე. ასეთ შემთხვევაში სასაქონლო ოპერაციის განსაზღვრის ვადაც იზრდება შესაბამისად. საქონლის საწყობში დროებით შენახვის ვადა 5 კალენდარულ წლამდე იზრდება იმ საქონელზეც, რომელზედაც უკვე განსაზღვრულია სასაქონლო ოპერაცია (გარდა ექსპორტისა), ხოლო ექსპორტის შემთხვევაში − შენარჩუნდება მოქმედი ვადები – არა უმეტეს 120 დღისა. განისაზღვრება სატარიფო ღირებულების თანხის ცდომილების ნორმები, რომლის დროსაც შესაძლებელი ხდება სასაქონლო დეკლარაციაში ცვლილების შეტანა ჯარიმის დაკისრების გარეშე საქონლის შემოწმებისას არადეკლარირებული საქონლის აღმოჩენის შემთხვევაშიც. უქმდება საწყობის სახეობათა დაყოფა ღია და დახურული ტიპების მიხედვით.   საწყობში შენსახული საქონლის მიმართ დასაშვები ღონისძიებები განისაზღვრება საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანებით.
„ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე კანონპროექტის მომზადება განაპირობა საწყობების სახეობათა ტიპების მიხედვით დაყოფის გაუქმებამ და სასაქონლო ოპერაცია „თავისუფალი საწყობის“ გაუქმებასთან. კანონპროექტის თანახმად, საწყობის (ღიასი ან/და დახურულის) საქმიანობის ნებართვისა და თავისუფალი საწყობის საქმიანობის ნებართვის ნაცვლად ნებართვის სახედ განისაზღვრება საწყობის საქმიანობის ნებართვა.
„სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე კანონპროექტით უქმდება თავისუფალი საწყობის სანებართვო მოსაკრებელი. რითაც იგი შესაბამისობაში მოდის საგადასახადო კოდექსთან.
კანონპროექტით იოდის, სხვა მიკროელემენტებისა და ვიტამინების დეფიციტით გამოწვეული დაავადებების პროფილაქტიკის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ ხორციელდება საქართველოში არაიოდირებული მარილის იმპორტისა ნებართვის გაცემის პროცედურების გამარტივება.
კანონპროექტით ზუსტდება არაიოდიზებული მარილის იმპორტის ნებართვის გაცემაზე უფლებამოსილი ადმინისტრაციული ორგანო. კანონპროექტით ზუსტდება არაიოდიზებული მარილის იმპორტის ნებართვის გაცემაზე უფლებამოსილი ადმინისტრაციული ორგანო. ასევე კანონპროექტის მიხედვით უქმდება მე–6 მუხლი – „იოდირებული მარილისა და სხვა ფორტიფიცირებული საკვები პროდუქტების სერტიფიცირება და ლიცენზირება“, და აღნიშნული ნორმა შესაბამისობაში მოდის საქართველოს კანონთან „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“.
შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე კანონპროექტით ხდება საქართველოში ესქსპორტის, იმპორტის და რეექსპორტის პროცედურების გამარტივება. საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლს დაქვემდებარებულ ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის ნებართვის გამცემ ორგანოებს ემატება საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მმართველობის სფეროში შემავალ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირ შემოსავლების სამსახური. კანონპროექტით ცვლილება შედის კანონის მე-8 მუხლში, კერძოდ ნებართვა გაიცემოდა ორმაგი დანიშნულების პროდუქციაზე – საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიერ, რასაც დაემატა საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მმართველობის სფეროში შემავალ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირ შემოსავლების სამსახური. კანონპროექტით კანონში შედის ასევე ტექნიკური ხასიათის ცვლილება და შესაბამისობაში მოდის მოქმედ კანონმდებლობასთან.
წურწუმიამ, ჩხვაძემ, მელაძემ;
მოხსენება   „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“
კანონპროექტების შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტის მიღების მიზანია ლიზინგით გაცემულ ძირითად საშუალებებზე ამორტიზაციის გამოქვითვის ახალი მიდგომის ჩამოყალიბება, ლიზინგით გაცემული ძირითადი საშუალებების აღრიცხვის წესების გამარტივება, სალიზინგო კომპანიებისათვის ამორტიზაციის სრულად გამოქვითვის უფლების მინიჭება, ლიზინგით გაცემულ ძირითად საშუალებებზე ქონების გადასახადის დარიცხვის მეთოდის შეცვლა, ქონების გადასახადისგან სამედიცინო დაწესებულებებისათვის და სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულებისათვის ლიზინგით გადაცემული აქტივების და ძირითადი საშუალებების გათავისუფლება, სუსტი კაპიტალიზაციის შეზღუდვის შემსუბუქება და პირგასამტეხლოს აღრიცხვის მეთოდის შეცვლა.
გაუქმებულია საგადასახადო კოდექსის მე–17 მუხლი „ლიზინგი“, რომლითაც მოხსნილია დამატებითი პირობები და შეზღუდვები ოპერაციის ლიზინგად ჩათვლისათვის. თვითონ ლიზინგის განმარტება კი დამატებულია საგადასახადო კოდექსის მე–8 მუხლში, კერძოდ, მას ემატება 38–ე პუნქტი, რომლის მიხედვითაც ტერმინი ლიზინგი განმარტებულია როგორც სამოქალაქო კოდექსით იმ პირობით, რომ ლიზინგის საგანს წარმოადგენს ამორტიზაციას დაქვემდებარებული აქტივი.
ქონების გადასახადის მიზნებისთვის საწარმოსთვის/ორგანიზაციისთვის ლიზინგით გაცემული ქონების დასაბეგრი ღირებულება გამოიანგარიშება კალენდარული წლის დასაწყისისა და ბოლოსთვის აქტივების საშუალო ღირებულების მიხედვით და განაკვეთი შეადგენს არა უმეტეს 1 პროცენტს, პროექტის მიხედვით კი დასაბეგრი ღირებულება იქნება ლიზინგის გაცემისას არსებული ღირებულება და განაკვეთი გახდება არა უმეტეს 0.6 პროცენტი.
ქონების გადასახადისგან გათავისუფლება სამედიცინო დაწესებულებებისათვის ლიზინგით გადაცემული აქტივები და ლიზინგით გაცემული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ზოგიერთი ძირითადი საშუალება.
გარდამავალი პერიოდისთვის დამახასიათებელი გაურკვევლობების თავიდან აცლების მიზნით დგინდება რომ 2010 წლამდე ლიზინგით გაცემულ ქონებაზე გავრცელდება 2010 წლამდე მოქმედი საგადასახადო კანონმდებლობა.
სახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში
„სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონის (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №22, 18.05.2005, მუხ. 151) 101 მუხლის მე-3 პუნქტს დაემატოს შემდეგი შინაარსის „ლ“ ქვეპუნქტი:
„ლ) სახელმწიფო შესყიდვა ხორციელდება იმ საწარმოსგან, რომლის აქციათა ან წილის 50%-ზე მეტს ფლობს სახელმწიფო ან ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანო.“.