. თბილისი                                   25 ნოემბერი  2011 .
მ. სამადაშვილი, თ. წურწუმია, რ. მარსაგიშვილი, . კიკალეიშვილი, გ. კანდელაკი, თ. კოხოძე, დ. ოვაშვილი, თ. ჩარკვიანი, გ. ჩახვაძე, გ. ჯაბუა;
. მერებაშვილი, . ჯაფარიძე,   თ.შაბაშვილი, ვ. ქარუმიძე, ი. გაბისონია. მ. ჯულაყიძე, გ. სირაძე,   მ. მეტრეველი, თ. ტეფნაძე, თ. ჯაფარიძე.
ანდრო ალავიძე – პარლამენტის წევრი.
საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი: „ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
მოხსენება „ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა   და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა, რომ რადგან კანონპროექტის მიმართ რედაქციული ხასიათის შენიშვნები არ გამოთქმულა მის ტექსტში ცვლილებები არ განხორციელებულა.
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 25 ნოემბრის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე  მოსმენით განხილვისათვის.