კანონპროექტის პირველ მუხლის დაემატოს შემდეგი შინაარსის პუნქტი და შესაბამისად შეიცვალოს ნუმერაცია:
1. 24-ე მუხლის მე-3 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რეადქციით:
„3. სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული უძრავი ქონების განკარგვის წესი განისაზღვრება ამ კანონის II–IV თავებით. სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული უძრავი ქონება ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების განსახორციელებლად შეიძლება გადაეცეს „ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-12 მუხლის პირველი პუნქტით განსაზღვრულ ორგანოებს საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსთან შეთანხმებით.“
„ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილება
კანონპროექტის მე-2 მუხლის დაემატოს შემდეგი შინაარსის პუნქტი:
1. მე-14 მუხლის:
ა) „დ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„დ) ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებათა ჩატარების დროს ხელშეკრულებით ან ზეპირი შეთანხმებით იყენებდნენ საწარმოთა, დაწესებულებათა, ორგანიზაციათა, სამხედრო ნაწილთა სასამსახურო შენობებს, ქონებას, სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეულ ქონებას, აგრეთვე კერძო პირთა საცხოვრებელ და არასაცხოვრებელ სადგომებს, სატრანსპორტო საშუალებებსა და სხვა ქონებას;“;
ბ) „ვ“ ქვეპუნქტის შემდეგ დაემატოს შემდეგი შინაარსის „ზ“ ქვეპუნქტი:
ზ) ტექნიკური მიზანშეწონილობის გათვალისწინებით, განახორციელოს კავშირგაბმულობის არხში არსებული მონაცემთა ბანკების კოპირება. ასეთ შემთხვევაში, კავშირგაბმულობის არხიდან ინფორმაციის მოხსნისა და ფიქსაციის ოპერატიული ღონისძიებები ხორციელდება აღნიშნული კოპირებული მონაცემთა ბანკებიდან, ამ კანონის მე-7 მუხლით დადგენილი წესის შესაბამისად.“.
შესაბამისად შეიცვალოს ნუმერაცია
დაიხვეწოს პროექტით გათვალისწინებული მე-18 მუხლის ტექსტი და ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„მუხლი 18. ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის ფინანსური უზრუნველყოფა
ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის განსახორციელებლად უფლებამოსილ საქართველოს სამინისტროებსა და უწყებებს   საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ამ მიზნით გამოეყოფათ ფინანსური სახსრები. ამ მუხლში მითითებულ ორგანოებს ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების განსახორციელებლად შეიძლება გადაეცეს სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული ქონება. ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის განმახორციელებელი ორგანოების მიერ ფინანსური სახსრების ხარჯვის, აგრეთვე სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული ქონებით სარგებლობისა და განკარგვის წესები განისაზღვრება საქართველოს კანონმდებლობით.“.
პროექტის მე-3 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. ეს კანონი, გარდა ამ კანონის მე-2 მუხლის პირველი პუნქტის „ბ“ ქვეპუნქტისა, ამოქმედდეს გამოქვეყებისთანავე.
2. ამ კანონის მე-2 მუხლის პირველი პუნქტის „ბ“ ქვეპუნქტი ამოქმედდეს გამოქვეყნებიდან მე-15 დღეს.
„სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №48, 09.08.2010, მუხ. 312) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
„3. სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული უძრავი ქონების განკარგვის წესი განისაზღვრება ამ კანონის II–IV თავებით. სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული უძრავი ქონება ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების განსახორციელებლად შეიძლება გადაეცესოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონის მე-12 მუხლის პირველი პუნქტით განსაზღვრულ ორგანოებს საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსთან შეთანხმებით.“.
2. 27-ე მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარსის 41 პუნქტი:
41. სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული მოძრავი ქონება საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსთან შეთანხმებით შეიძლება გადაეცესოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონის მე-12 მუხლის პირველი პუნქტით განსაზღვრულ ორგანოებს ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების განსახორციელებლად.“.
„ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №14(21), 1999 წელი, მუხ. 61) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
2. მე-18 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის განსახორციელებლად უფლებამოსილ საქართველოს სამინისტროებსა და უწყებებს საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ამ მიზნით გამოეყოფათ ფინანსური სახსრები. ამ მუხლში მითითებულ ორგანოებს ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების განსახორციელებლად შეიძლება გადაეცეს სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული ქონება. ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის განმახორციელებელი ორგანოების მიერ ფინანსური სახსრების ხარჯვის, აგრეთვე სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული ქონებით სარგებლობისა და განკარგვის წესები განისაზღვრება საქართველოს კანონმდებლობით.“.
საქართველოს პრეზიდენტი                            იხეილ სააკაშვილი
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 2 დეკემბრის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
„გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ“
მუხლი 1. „გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №9, 31.03.2007, მუხ. 87) შევიდეს შემდეგი ცვლილება:
1. 1.21-ე მუხლის პირველი პუნქტი „ბ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
ბ) განისაზღვრება კრედიტორთა კრების დღე (განჩინების გამოქვეყნებიდან კრედიტორთა კრების დღემდე შუალედი უნდა იყოს არანაკლებ 20 და არაუმეტეს 30 დღისა).“.
1. 2.38-ე მუხლის მე-12 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
12. თუ მეორე აუქციონზე სამეურვეო ქონება ვერ გაიყიდა, უზრუნველყოფილ და ახალ კრედიტორთა შეთანხმებით შესაძლებელია მოხდეს უზრუნველყოფილი კრედიტორების დაკმაყოფილება მათთვის უზრუნველყოფის საგნების საკუთრებაში გადაცემით მეორე აუქციონის ჩატარებიდან 15 დღის ვადაში. ამ შემთხვევაში საპროცესო ხარჯებისა და აღსრულების ეროვნული ბიუროს მომსახურების საფასურის გადახდა ეკისრებათ უზრუნველყოფილ კრედიტორებს.“.
საქართველოს პრეზიდენტი                               მიხეილ სააკაშვილი
„გადახდისუუნარობის საქმისწარმოების შესახებ“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 2 დეკემბრის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „გადახდისუუნარობის საქმისწარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
მუხლი 1. „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №26, 06.06.2005, მუხ. 175) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
ა) მე-19 მუხლის მე-2 პუნქტის ,,ბ’’ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,ბ) შეასრულოს ელექტრონული კომუნიკაციების სფეროში საქართველოს კანონმდებლობა, მათ შორის საქართველოს მთავრობის დადგენილებები, აგრეთვე კომისიის დადგენილებები და გადაწყვეტილებები;’’;
) მე-19 მუხლის მე-2 პუნქტს დაემატოს შემდეგი რედაქციის ,,’’ ქვეპუნქტი:
,,ო) შეასრულოს, მასზე როგორც ელექტრონული საკომუნიკაციო მომსახურების მიმწოდებელზე, საქართველოს მთავრობის ნორმატიული აქტით დაკისრებული ვალდებულებები.’’.
საქართველოს პრეზიდენტი                        მიხეილ სააკაშვილი
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 2 დეკემბრის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
„სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №22, 18.05.2005, მუხ. 151) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
1.            მე-6 მუხლის მე-2 პუნქტის „გ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„გ) თავისი საქმიანობის შესახებ ადგენს წლიურ ანგარიშს და ყოველი მომდევნო წლის 1 აპრილამდე წარუდგენს საქართველოს მთავრობას. ანგარიში ქვეყნდება სააგენტოს მთავრობის ოფიციალურ ვებგვერდზე;“.
2.            22-ე მუხლის მე-5 პუნქტი ამოღებულ იქნეს.
საქართველოს პრეზიდენტ               მიხეილ სააკაშვილ
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 2 დეკემბრის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ საქართველოს კანონის პროექტზე გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინების მდგომარეობის
ამსახველი ფურცელი
კანონპროექტის პირველი მუხლის მე-2 პუნქტში მოცემული 36-ე მუხლის 11 პუნქტის თანახმად „საქართველოს ტყის კოდექსის მე-16 მუხლით განსაზღვრული მართვის ორგანო მისი ზემდგომი ორგანოს თანხმობით, სახელმწიფო ტყის ფონდის მიწებს სასოფლო-სამეურნეო მიზნით სარგებლობის უფლებით გასცემს არა უმეტეს 10 წლის ვადით, ხოლო არასასოფლო-სამეურნეო მიზნით სარგელობის უფლებით - არაუმეტეს 49 წლის ვადით.
გასათვალისწინებელია, რომ ტყის კოდექსის 52-ე მუხლის შესაბამისად, საქართველოს ტყის ფონდი გაიცემა მოკლევადიანი (1 წლამდე, მათ შორის, სეზონური) და გრძელვადიანი (49 წლამდე) სარგებლობისათვის. გრძელვადიანი სარგებლობისას, ყოველ კონკრეტულ შემთხვევაში, ვადაზე ადრე გადაწყვეტილებას იღებს საქართველოს მთავრობა. ამდენად, მიზანშეწონილია განხორციელდეს აღნიშნული პუნქტის კორექტირება, რათა შესაბამისობაში მოვიდეს „საქართველოს ტყის კოდექსთან.“
მუხლი 1.სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №48, 09.08.2010, მუხ. 312) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
291 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
მუხლი 291. სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სახელმწიფო ტყის ფონდიდან ამორიცხულ ტერიტორიაზე განხორციელებული ჭრებისა და სპეციალური ჭრების შედეგად მოპოვებული მერქნული რესურსის გაცემის წესი
სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სახელმწიფო ტყის ფონდიდან ამორიცხულ ტერიტორიაზე განხორციელებული ჭრებისა და სპეციალური ჭრების შედეგად მოპოვებული მერქნული რესურსი საწყობდება საქართველოს ტყის კოდექსის მე-16 მუხლით განსაზღვრული მართვის ორგანოს მიერ მითითებულ ტერიტორიაზე. მას გასცემს საქართველოს ტყის კოდექსის მე-16 მუხლით განსაზღვრული მართვის ორგანოტყითსარგებლობის წესის დამტკიცების შესახებსაქართველოს მთავრობის 2010 წლის 20 აგვისტოს №242 დადგენილების შესაბამისად.“.
საქართველოს პრეზიდენტი       მიხეილ სააკაშვილი
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტკის კომიტეტმა 2011 წლის 2 დეკემბრ სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი   კანონპროექტი „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
„ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე"
საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ საქართველოს კანონის პროექტსა და მისგან გამომდინარე კანონპროექტებზე გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინების მდგომარეობის ამსახველი ფურცელი
კანონპროექტის პირველი მუხლის მე-8 პუნქტის "ბ" ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი ფორმით:
"პირველ პუნქტის შემდეგ დაემატოს შემდეგი შინაარსის 11 და 12 პუნქტები:
11. ტოტალიზატორის ნებართვის მფლობელმა სისტემურ–ელექტრონული ფორმით ტოტალიზატორის მოწყობის შემთხვევაში, შემოსავლების სამსახურს თანხმობის მიღების მიზნით უნდა წარუდგინოს ამ კანონის მე–12 მუხლის პირველი პუნქტის „ვ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული დოკუმენტები.
12. ტოტალიზატორის ნებართვის მფლობელმა ამ კანონის 28–ე მუხლის მე–2 და მე–3 პუნქტებით გათვალისწინებული სალაროს მოწყობის შემთხვევაში, შემოსავლების სამსახურს მომგებიანი თამაშობის მოწყობის პირობებში (რეგლამენტში) ცვლილებამდე უნდა წარუდგინოს ინფორმაცია სალაროს მოწყობისთვის განკუთვნილი უძრავი ქონების მისამართის/მისამართების შესახებ.“.
კანონპროექტის პირველი მუხლის მე-8 პუნქტის "გ" ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი ფორმით:
"მე–2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„2. მომგებიანი თამაშობის (გარდა წამახალისებელი გათამაშებისა) ორგანიზატორი ვალდებულია, ამ კანონის მე–12 მუხლის პირველი პუნქტის „.“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული თამაშობის ზოგად წესში ცვლილების განხორციელების შემთხვევაში, თანხმობის მისაღებად, ხოლო სხვა ცვლილების   შემთხვევაში – ცვლილების განხორციელებიდან 2 სამუშაო დღის განმავლობაში ინფორმაციის სახი აცნობოს შემოსავლების სამსახურს.“
კანონპროექტის პირველი მუხლის მე-12 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი ფორმით:
"დაემატოს შემდეგი შინაარსის მე-201 მუხლი:
მუხლი 201
1. სამორინეს მოწყობის ნებართვის მფლობელი აზარტული თამაშობების სისტემურ–ელექტრონული ფორმით მოწყობის შემთხვევაში, შემოსავლების სამსახურს თანხმობის მიღების მიზნით წარუდგენს ამ კანონის მე–19 მუხლის პირველი პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებულ დოკუმენტებს.
2. სამორინეს მოწყობის ნებართვის მფლობელი აზარტული ტურნირის გამართვის შემთხვევაში, ტურნირის მოწყობამდე 2 სამუშაო დღით ადრე ინფორმაციის სახით შემოსავლების სამსახურს წარუდგენს აზარტული ტურნირის მოწყობის და ჩატარების პირობებს, რომელშიც ასევე უთითებს ტურნირის დაწყების და დასრულების თარიღებს, აზარტული ტურნირის მაგიდების რაოდენობას.
3. სათამაშო აპარატების სალონის მოწყობის ნებართვის მფლობელი აზარტული თამაშობების სისტემურ–ელექტრონული ფორმით მოწყობის შემთხვევაში, შემოსავლების სამსახურს თანხმობის მიღების მიზნით წარუდგენს ამ კანონის მე–20 მუხლის პირველი პუნქტის „ბ“ ქვეპუნქტით   გათვალისწინებულ დოკუმენტებს.
4. სათამაშო აპარატების სალონის ან/და სამორინეს ნებართვის მფლობელმა ამ კანონის 28–ე მუხლის მე–2 და მე–3 პუნქტებით გათვალისწინებული სალაროს მოწყობის შემთხვევაში, სათამაშო აპარატიების სალონის/სამორინეს მოწყობის პირობებში (რეგლამენტში) ცვლილებამდე 2 სამუშაო დღით ადრე შემოსავლების სამსახურს უნდა წარუდგინოს ინფორმაცია სალაროს მოწყობისთვის განკუთვნილი უძრავი ქონების მისამართის/მისამართების შესახებ.
კანონპროექტის მე-4 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი ფორმით:
"2012 წლის 3 იანვრამდე საჯარო სამართლის იურიდიული პირი შემოსავლების სამსახური უფლებამოსილია, ნებართვის მაძიებლის განცხადების საფუძველზე, ამ კანონით დადგენილი წესით გასცეს ტოტალიზატორის მოწყობის ნებართვა, რომელიც ძალაში შევა 2012 წლის 3 იანვრიდან".
კანონპროექტს დაემატოს შემდეგი შინაარსის მე-5 მუხლი:
"1. ეს კანონი, გარდა ამ კანონის პირველი და მე-3 მუხლებისა, ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანავე.
2. ამ კანონის პირველი და მე-3 მუხლები ამოქმედდეს 2012 წლის 3 იანვრიდან".
გათვალისწინებული
კანონპროექტის მე-2 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი ფორმით:
"საქართველოს მთავრობამ 2012 წლის 3 იანვრამდე დაადგინოს ტოტალიზატორის მოწყობის სანებართვო მოსაკრებლის განაკვეთები".
კანონპროექტს დაემატოს შემდეგი შინაარსის მე-3 მუხლი:
"1. ეს კანონი, გარდა ამ კანონის პირველი მუხლისა, ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანავე.
2. ამ კანონის პირველი მუხლი ამოქმედდეს 2012 წლის 3 იანვრიდან."
სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ
კანონპროექტის პირველ მუხლის მე-5 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი ფორმით:
"ა) „ა“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„ა) სამორინეს თითოეულ სათამაშო მაგიდაზე – კვარტალში 15 000 ლარიდან 30 000 ლარის ჩათვლით;“;
ბ) „გ“ ქვეპუნქტი ამოღებულ იქნეს;
გ) „ე“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„ე) სისტემურ-ელექტრონული ფორმის თამაშობაზე – კვარტალში   30 000 ლარიდან 60 000 ლარის ჩათვლით;“;
„ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“
მუხლი 1. „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №15, 19.04.2005, მუხ. 96) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
1. 1.სათაური ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ”
1. 2.პირველი და მე-2 მუხლები ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
ეს კანონი ადგენს საქართველოში ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების ორგანიზებისა და ჩატარების სამართლებრივ საფუძვლებს.
ამ კანონის მიზანია საქართველოში ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების სფეროს სახელმწიფო რეგულირება, მოქალაქეთა კანონიერი ინტერესებისა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის უზრუნველყოფა „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად..
1. 3.მე-3 მუხლის:
ა) ”ა” ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„ა) აზარტული თამაშობები – თამაშობები, რომელთა შედეგი მთლიანად ან ნაწილობრივ დამოკიდებულია შემთხვევითობაზე. ისინი ტარდება ბანქოს, კამათლის (გარდა ნარდისა), სათამაშო ბორბლის (რულეტის), სათამაშო აპარატის, სათამაშო მაგიდის ან/და სხვა სათამაშო ინვენტარის მეშვეობით და მათში მონაწილეობა ფულადი მოგების შესაძლებლობას იძლევა. აზარტული თამაშობების (გარდა აზარტული ტურნირისა) ორგანიზება დასაშვებია მხოლოდ სამორინესა და სათამაშო აპარატების სალონში;
ბ) „ა“ ქვეპუნქტის შემდეგ დაემატოს შემდეგი შინაარსის „ა1” ქვეპუნქტი:
„ა1) აზარტული ტურნირი - თამაშობა, რომელიც ტარდება სამორინეს ნებართვის მფლობელის მიერ აზარტული ტურნირის მაგიდის მეშვეობით და რომლიდანაც ორგანიზატორი შემოსავალს არ იღებს. აზარტული ტურნირის ორგანიზება დასაშვებია როგორც სამორინეს მოწყობის ნებართვით ორგანიზებულ ობიექტზე, ისე მის გარეთაც.“.
გ) „გ“ და „დ“ ქვეპუნქტები ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„გ) სამორინე – სპეციალური სათამაშო დაწესებულება, რომელშიც ორგანიზატორი სათამაშო ბორბლის (რულეტის), ბანქოს, სათამაშო მაგიდის, კამათლის ან/და სხვა სათამაშო ინვენტარის (გარდა სათამაშო აპარატისა) საშუალებით ახორციელებს აზარტულ თამაშობებს და ფულადი მოგების გათამაშებას;
დ) სათამაშო მაგიდა – სპეციალურად მოწყობილი მაგიდა, რომელზედაც სამორინეს წარმომადგენელსა და მოთამაშეს (მოთამაშეებს) შორის, აგრეთვე მოთამაშეებს შორის მიმდინარეობს თამაშობა სათამაშო ბორბლის (რულეტის), ბანქოს, კამათლის ან/და სხვა სათამაშო ინვენტარის მეშვეობით. ამ კნონის მიზნებისთვის, სათამაშო მაგიდად მიიჩნევა აგრეთვე ჰიბრიდული ელექტრო–მექანიკური სათამაშო ბორბალი (რულეტი), რომელიც მოქმედებაში მოდის მექანიკურად.
დ) „დ“ ქვეპუნტის შემდეგ დაემატოს შემდეგი შინაარსის „დ1“ ქვეპუნქტი:
„დ1) აზარტული ტურნირის მაგიდა - სპეციალურად მოწყობილი მაგიდა, რომელიც გამოიყენება აზარტული ტურნირის ჩატარებისას და რომელზეც თამაში მიმდინარეობს მოთამაშეებს შორის. ამ კანონის მიზნებისთვის, აზარტული ტურნირის მაგიდა არ მიეკუთვნება „სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონით განსაზღვრულ სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის ობიექტს.“
) „ზ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
ზ) სათამაშო აპარატი – ელექტრონული, მექანიკური ან ელექტრო-მექანიკური მოწყობილობა, მათ შორის სათამაშო აპარატების სალონში განთავსებული კომპიუტერი ან სხვა სპეციალიზირებული მოწყობილობა, რომელსაც აქვს სპეციალური პროგრამა ან/და მექანიზმი, რომელიც იძლევა ფულად მოგებას ან ფულადი მოგების განსაზღვრის საშუალებას. სათამაშო აპარატი, რომელზედაც მიმდინარეობს ერთი ან/და რამდენიმე თამაშობა, თამაში ერთდროულად შეუძლია რამდენიმე მოთამაშეს და რომელიც შედგება რამდენიმე სათამაშო ადგილისგან, მიიჩნევა იმდენ სათამაშო აპარატად, რამდენი სათამაშო ადგილისგანაც შედგება (გარდა ელექტრონული სათამაშო ბორბლისა (რულეტისა);
ვ) „პ” ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„პ) აზარტული ან მომგებიანი თამაშობის ორგანიზატორი - აზარტული ან მომგებიანი თამაშობის მოწყობის ნებართვის მფლობელი.”.
ზ) დაემატოს შემდეგი შინაარსის „ქ” ქვეპუნქტი:
„ქ) აზარტული ან/და მომგებიანი თამაშობების სალარო - სპეციალურად მოწყობილი ადგილი, სადაც მოლარის ან/და სპეციალური აპარატის ან სხვა საშუალებით ხორციელდება ფსონის მიღება ან/და სისტემურ-ელექტრონული ფორმით მოწყობილი თამაშობის შემთხვევაში, მოთამაშისთვის გახსნილ დეპოზიტზე თანხის შეტანა ან/და მოგების გაცემა.”.
1. 4.მე-5 მუხლის მე-2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„2. საქართველოში დასაშვებია მხოლოდ ამ კანონით გათვალისწინებული ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობა და მათი ბილეთების გავრცელება.”.
1. 5.მე-11 მუხლის:
ა) მე-2 პუნქტის შემდეგ დაემატოს შემდეგი შინაარსის 21 და 22 პუნქტები:
„21. აზარტული თამაშობების სისტემურ-ელექტრონული ფორმით მოწყობა შესაძლებელია მხოლოდ აზარტული თამაშობის ორგანიზატორისთვის სამორინეს ან/და სათამაშო აპარატების სალონის მოწყობის ნებართვის ფარგლებში. სისტემურ–ელექტრონული ფორმით აზარტული თამაშობის მოწყობისთვის ცალკე ნებართვა არ გაიცემა.
22. ტოტალიზატორის სისტემურ-ელექტრონული ფორმით მოწყობა შესაძლებელია მხოლოდ ტოტალიზატორის ნებართვის მქონე პირისთვის, ამ ნებართვის ფარგლებში. სისტემურ–ელექტრონული ფორმით ტოტალიზატორის მოწყობისთვის ცალკე ნებართვა არ გაიცემა.“.
ბ) მე–7 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
7. აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის ნებართვები არ გაიცემა საგადასახადო დავალიანების არსებობის შემთხვევაში.“.
1. 6.თავი I1 ამოღებულ იქნეს.
1. 7.მე–12 მუხლის:
„1. მომგებიანი თამაშობების მოწყობის ნებართვის მისაღებად ნებართვის მაძიებელმა, „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონის 25-ე მუხლით გათვალისწინებული დოკუმენტების გარდა, შემოსავლების სამსახურს უნდა წარუდგინოს შემდეგი დოკუმენტები:
) ხელშეკრულება ნებართვის მაძიებელსა და იმ პირს შორის, რომელიც ამზადებს მომგებიანი თამაშობის (გარდა სისტემურ–ელექტრონული ფორმით გამართული თამაშობებისა) ბილეთებს, დასამზადებელი ბილეთების რაოდენობის მითითებით;
) მომგებიანი თამაშობის მოწყობის პირობები (რეგლამენტი), რომელშიც აღნიშნული უნდა იყოს:
.ა) მომგებიანი თამაშობის ჩატარების ვადა და ადგილი;
.ბ) მომგებიანი თამაშობის მოგების გაცემის ადგილი, თარიღი და ზღვრული ვადა. მომგებიანი თამაშობის მოგებების გაცემის საერთო ვადაა გათამაშებიდან 30 კალენდარული დღე. მოგება უნდა გაიცეს მომგებიანი ბილეთის წარდგენიდან არა უგვიანეს 6 დღისა;
ბ.გ) პრეტენზიის განხილვის ვადა;
.) მომგებიანი თამაშობის ბილეთების რაოდენობა და ნუმერაცია;
.) თამაშობის ზოგადი წესი (წამახალისებელი გათამაშების მოწყობის შემთხვევაში, წამახალისებელი გათამაშების ნებართვის მაძიებლის მიერ წარდგენილი თამაშობის ზოგადი წესი (თამაშობის მიზეზი და მიზანი) უნდა შეესაბამებოდეს საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მიერ დადგენილ კრიტერიუმებს);
.) წამახალისებელი გათამაშების მოწყობის შემთხვევაში – საპრიზო ფონდის გათამაშების თარიღი და მისამართი;
.) წამახალისებელი გათამაშების მოწყობის შემთხვევაში – საპრიზო ფონდი, პრიზების ჩამონათვალი, მათი რაოდენობა, ერთეულის ღირებულება და გათამაშების რიგითობა;
) მომგებიანი თამაშობის ბილეთის ნიმუში (გარდა სისტემურ–ელექტრონული ფორმით გამართული თამაშობებისა) გაყალბებისგან დამცავი ნიშნების მითითებით. ბილეთის ნიმუში ხელმოწერილი უნდა იყოს ნებართვის მაძიებლის მიერ;
დ) ტოტალიზატორის მოწყობის შემთხვევაში – საპრიზო ფონდის არანაკლებ 10000 ლარის ოდენობით უზრუნველყოფის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
ე) წამახალისებელი გათამაშების მოწყობის შემთხვევაში – თამაშობის ზოგადი წესის საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მიერ დადგენილ კრიტერიუმებთან შესაბამისობის შესამოწმებლად შემოსავლების სამსახურისთვის მომსახურების საფასურის გადახდის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი.
ვ) ტოტალიზატორის სისტემურ–ელექტრონული ფორმით მოწყობის შემთხვევაში –სისტემურ–ელექტრონული თამაშობის წესი, რომელშიც მითითებული უნდა იყოს:
ვ.ა) ფაქტობრივი მისამართი, საიდანაც მოხდება მომგებიანი თამაშობების მართვა და ორგანიზება;
ვ.ბ) თამაშობების ჩამონათვალი და აღწერილობები;
ვ.გ) მოგების გაცემის ადგილი/ადგილები და ზღვრული ვადა (თუ მოგების გაცემა ხდება ამ კანონის 28–ე მუხლის მე–2 და მე–3 პუნქტების საფუძველზე - სალაროს მოწყობისთვის განკუთვნილი უძრავი ქონების მისამართი/მისამართები);
ვ.დ) ინტერნეტით მოწყობის შემთხვევაში – ვებ–გვერდის მისამართი; მოთამაშის რეგისტრაციის წესი; დეპოზიტის/ბალანსის მართვის წესი; ვებ–გვერდზე ქართულ ენაზე მითითებული უნდა იყოს ორგანიზატორის დასახელება, იურიდიული მისამართი, ტელეფონის ნომერი, ნებართვის ნომერი, თამაშობების ჩამონათვალი, თამაშის დეტალური წესები, ინფორმაცია 18 წლამდე პირთა თამაშობაში მონაწილეობის აკრძალვის შესახებ;
ვ.ე) ტელეფონით მოწყობის შემთხვევაში – საქართველოში რეგისტრირებული ტელეფონის ნომერი;“
ბ) პირველ პუნქტს დაემატოს შემდეგი შინაარსის 11 პუნქტი:
„11. მომგებიანი თამაშობების მოწყობის ნებართვით აკრძალულია იმ თამაშობის გამართვა, რომელიც გათვალისწინებული არ არის მომგებიანი თამაშობის მოწყობის პირობებით (რეგლამენტით), ხოლო ტოტალიზატორის სისტემურ–ელექტრონული ფორმით მოწყობის შემთხვევაში – სისტემურ–ელექტრონული თამაშობის წესით.“.
8. მე–13 მუხლის:
ა) პირველი პუნქტის:
ა.ა) „ა“ და „ბ“ ქვეპუნქტები ამოღებულ იქნეს.
ა.ბ) „ე“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„ე) მომგებიანი თამაშობის ბილეთის ნიმუში (გარდა სისტემურ–ელექტრონული ფორმით გამართული თამაშობებისა).“.
ბ) პირველ პუნქტის შემდეგ დაემატოს შემდეგი შინაარსის 11 და 12 პუნქტები:
„11. ტოტალიზატორის ნებართვის მფლობელმა სისტემურ–ელექტრონული ფორმით ტოტალიზატორის მოწყობის შემთხვევაში, შემოსავლების სამსახურს თანხმობის მიღების მიზნით უნდა წარუდგინოს ამ კანონის მე–12 მუხლის პირველი პუნქტის „ვ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული დოკუმენტები.
12. ტოტალიზატორის ნებართვის მფლობელმა ამ კანონის 28–ე მუხლის მე–2 და მე–3 პუნქტებით გათვალისწინებული სალაროს მოწყობის შემთხვევაში, შემოსავლების სამსახურს მომგებიანი თამაშობის მოწყობის პირობებში (რეგლამენტი) ცვლილებამდე უნდა წარუდგინოს ინფორმაცია სალაროს მოწყობისთვის განკუთვნილი უძრავი ქონების მისამართის/მისამართების შესახებ.“.
გ) მე–2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„2. მომგებიანი თამაშობის (გარდა წამახალისებელი გათამაშებისა) ორგანიზატორი ვალდებულია, ამ კანონის მე–12 მუხლის პირველი პუნქტის „.“ ქვეპუნქტი გათვალისწინებული თამაშობის ზოგად წესში ცვლილების განხორციელების შემთხვევაში, თანხმობის მისაღებად, ხოლო სხვა ცვლილების შემთხვევაში – ცვლილების განხორციელებიდან 2 სამუშაო დღის განმავლობაში ინფორმაციის სახი აცნობოს შემოსავლების სამსახურს.“
დ) მე-2 პუნქტის შემდეგ დაემატოს შემდეგი შინაარსის 21 პუნქტი:
„21. მომგებიანი თამაშობის (გარდა წამახალისებელი გათამაშების) ორგანიზატორი ვალდებულია, სისტემურ–ელექტრონული თამაშობის წესში ცვლილების განხორციელების თაობაზე შეტყობინება განათავსოს თამაშობისთვის განკუთვნილ ვებ–გვერდზე (ინტერნეტით მოწყობის შემთხვევაში) და ცვლილების განხორციელებიდან 2 სამუშაო დღის განმავლობაში ინფორმაციის სახით აცნობოს შემოსავლების სამსახურს.“.
ე) მე–3 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„3. წამახალისებელი გათამაშების ერთი ეტაპის დასრულებამდე დაუშვებელია წამახალისებელი გათამაშების მოწყობის პირობებში (რეგლამენტში) ცვლილების შეტანა გარდა ბილეთების რაოდენობის და ნუმერაციის ცვლილებისა. აღნიშნულის თაობაზე წამახალისებელი გათამაშების ორგანიზატორმა ცვლილების განხორციელებიდან 2 სამუშაო დღის განმავლობაში ინფორმაციის სახით უნდა აცნობოს შემოსავლების სამსახურს.“.
ვ) მე–5 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
5. წამახალისებელი გათამაშების ორგანიზატორი ვალდებულია, გათამაშების ყოველი ახალი ეტაპის მოწყობისთვის თანხმობის მისაღებად შემოსავლების სამსახურს წარუდგინოს შემდეგი დოკუმენტები:
ა) წამახალისებელი გათამაშების მოწყობის პირობები (რეგლამენტი);
ბ) წამახალისებელი გათამაშების (გარდა სისტემურ-ელექტრონული ფორმით გამართული თამაშობისა) ბილეთის ნიმუში;
გ) ხელშეკრულება წამახალისებელი გათამაშების ორგანიზატორსა და იმ პირს შორის, რომელიც ამზადებს წამახალისებელი გათამაშების (გარდა სისტემურ-ელექტრონული ფორმით გამართული თამაშობისა) ბილეთებს, დასამზადებელი ბილეთების რაოდენობის მითითებით.“.
9. მე–16 მუხლის პირველი პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. წამახალისებელი გათამაშების ორგანიზატორი ვალდებულია, უზრუნველყოს მოწყობის პირობების (რეგლამენტის) საჯაროობა და მოთამაშეებისათვის მათი დაუბრკოლებლად მიწოდება, აგრეთვე, კომისიის შექმნა, რომელიც უზრუნველყოფს საპრიზო ფონდის გათამაშებას წამახალისებელი გათამაშების მოწყობის პირობების (რეგლამენტის) დაცვითა და მათ შესაბამისად.“.
10. მე–19 მუხლის:
ა.ა) „ა“ ქვეპუნქტი ამოღებულ იქნეს.
ა.ბ) „გ“ ქვეპუნქტის შემდეგ დაემატოს შემდეგი შინაარსის „დ“ ქვეპუნქტი:
„დ) აზარტული თამაშობის სისტემურ–ელექტრონული ფორმით მოწყობის შემთხვევაში –სისტემურ–ელექტრონული თამაშობის წესი, რომელშიც მითითებული უნდა იყოს:
დ.ა) ფაქტობრივი მისამართი, საიდანაც მოხდება მომგებიანი თამაშობების მართვა და ორგანიზება;
დ.ბ) თამაშობების ჩამონათვალი და აღწერილობები;
დ.გ) მოგების გაცემის ადგილი/ადგილები და ზღვრული ვადა (თუ მოგების გაცემა ხდება ამ კანონის 28–ე მუხლის მე–2 და მე–3 პუნქტების საფუძველზე - სალაროს მოწყობისთვის განკუთვნილი უძრავი ქონების მისამართი/მისამართები);
დ.დ) ინტერნეტით მოწყობის შემთხვევაში – ვებ–გვერდის მისამართი; მოთამაშის რეგისტრაციის წესი; დეპოზიტის/ბალანსის მართვის წესი; ვებ–გვერდზე ქართულ ენაზე მითითებული უნდა იყოს ორგანიზატორის დასახელება, იურიდიული მისამართი, ტელეფონის ნომერი, ნებართვის ნომერი, თამაშობების ჩამონათვალი, თამაშის დეტალური წესები, ინფორმაცია 18 წლამდე პირთა თამაშობაში მონაწილეობის აკრძალვის შესახებ;
დ.ე) ტელეფონით მოწყობის შემთხვევაში – საქართველოში რეგისტრირებული ტელეფონის ნომერი.“.
„2. სამორინეში აკრძალულია იმ თამაშობის გამართვა, რომელიც გათვალისწინებული არ არის სამორინეს მოწყობის პირობებით (რეგლამენტით), ხოლო აზარტული თამაშობების სისტემურ–ელექტრონული ფორმით მოწყობის შემთხვევაში –სისტემურ–ელექტრონული თამაშობის წესით.“.
11. მე–20 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„მუხლი 20
1. სათამაშო აპარატების სალონის მოწყობის ნებართვის მისაღებად ნებართვის მაძიებელმა, „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონის 25-ე მუხლით გათვალისწინებული დოკუმენტების გარდა, შემოსავლების სამსახურს უნდა წარუდგინოს შემდეგი დოკუმენტები:
) სათამაშო აპარატების სალონის მოწყობის პირობები (რეგლამენტი), რომელშიც აღნიშნული უნდა იყოს:
.ა) აზარტული თამაშობების ჩატარების ვადა, ადგილი;
.ბ) სათამაშო აპარატების ჩამონათვალი (გარდა სისტემურ–ელექტრონული ფორმით გამართული თამაშობისა) სახელწოდების, მოდიფიკაციის, საქარხნო ნომრის, დამზადების წლის, დამამზადებელი ქვეყნის, თითოეულ აპარატზე მინიმალური და მაქსიმალური ფსონებისა და მოგების მაქსიმალური ოდენობის მითითებით;
.გ) სათამაშო აპარატების სალონში მიმდინარე თამაშობების ჩამონათვალი და თამაშის წესები;
ა.დ) პრეტენზიის განხილვის ვადა.
ბ) აზარტული თამაშობის სისტემურ–ელექტრონული ფორმით მოწყობის შემთხვევაში –სისტემურ–ელექტრონული თამაშობის წესი, რომელშიც მითითებული უნდა იყოს:
ბ.ა) ფაქტობრივი მისამართი, საიდანაც მოხდება მომგებიანი თამაშობების მართვა და ორგანიზება;
ბ.ბ) თამაშობების ჩამონათვალი და აღწერილობები;
ბ.გ) მოგების გაცემის ადგილი/ადგილები და ზღვრული ვადა (თუ მოგების გაცემა ხდება ამ კანონის 28–ე მუხლის მე–2 და მე–3 პუნქტების საფუძველზე - სალაროს მოწყობისთვის განკუთვნილი უძრავი ქონების მისამართი/მისამართები);
ბ.დ) ინტერნეტით მოწყობის შემთხვევაში – ვებ–გვერდის მისამართი; მოთამაშის რეგისტრაციის წესი; დეპოზიტის/ბალანსის მართვის წესი; ვებ–გვერდზე ქართულ ენაზე მითითებული უნდა იყოს ორგანიზატორის დასახელება, იურიდიული მისამართი, ტელეფონის ნომერი, ნებართვის ნომერი, თამაშობების ჩამონათვალი, თამაშის დეტალური წესები, ინფორმაცია 18 წლამდე პირთა თამაშობაში მონაწილეობის აკრძალვის შესახებ;
ბ.ე) ტელეფონით მოწყობის შემთხვევაში – საქართველოში რეგისტრირებული ტელეფონის ნომერი.
2. სათამაშო აპარატების სალონში აკრძალულია იმ თამაშობის გამართვა, რომელიც გათვალისწინებული არ არის სათამაშო აპარატების სალონის მოწყობის პირობებით (რეგლამენტით), ხოლო აზარტული თამაშობების სისტემურ–ელექტრონული ფორმით მოწყობის შემთხვევაში –სისტემურ–ელექტრონული თამაშობის წესით.“
12. დაემატოს შემდეგი შინაარსის მე-201 მუხლი:
„მუხლი 201
3. სათამაშო აპარატების სალონის მოწყობის ნებართვის მფლობელი აზარტული თამაშობების სისტემურ–ელექტრონული ფორმით მოწყობის შემთხვევაში, შემოსავლების სამსახურს თანხმობის მიღების მიზნით წარუდგენს ამ კანონის მე–20 მუხლის პირველი პუნქტის „ბ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებულ დოკუმენტებს.
4.             სათამაშო აპარატების სალონის ან/და სამორინეს ნებართვის მფლობელმა ამ კანონის 28–ე მუხლის მე–2 და მე–3 პუნქტებით გათვალისწინებული სალაროს მოწყობის შემთხვევაში, სათამაშო აპარატების სალონის/სამორინეს მოწყობის პირობებში (რეგლამენტში) ცვლილებამდე 2 სამუშაო დღით ადრე შემოსავლების სამსახურს უნდა წარუდგინოს ინფორმაცია სალაროს მოწყობისთვის განკუთვნილი უძრავი ქონების მისამართის/მისამართების შესახებ.
13. 21–ე მუხლის:
ა) პირველი პუნქტის „ა“ და „ბ“ ქვეპუნქტები ამოღებულ იქნეს;
„2. აზარტული თამაშობის ორგანიზატორი ვალდებულია სამორინეში და სათამაშო აპარატების სალონში მიმდინარე თამაშობების ჩამონათვლისა და თამაშის წესების ცვლილების განხორციელების შემთხვევაში თანხმობის მისაღებად, ხოლო სხვა ცვლილების შემთხვევაში – ცვლილების განხორციელებიდან 2 სამუშაო დღის განმავლობაში ინფორმაციის სახით აცნობოს შემოსავლების სამსახურს.“.
„21. აზარტული თამაშობის ორგანიზატორი ვალდებულია, სისტემურ–ელექტრონული თამაშობის წესში ცვლილების განხორციელების თაობაზე შეტყობინება განათავსოს თამაშობისთვის განკუთვნილ ვებ–გვერდზე (ინტერნეტით მოწყობის შემთხვევაში) და ცვლილების განხორციელებიდან 2 სამუშაო დღის განმავლობაში ინფორმაციის სახით აცნობოს შემოსავლების სამსახურს.“.
14. IV თავის სათაური ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„ლატარიის, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების ორგანიზატორის უფლება–მოვალეობები“
15. 28–ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„1. აზარტული ან/და მომგებიანი თამაშობის ორგანიზატორს თამაშობის სისტემურ–ელექტრონული ფორმით მოწყობისას უფლება აქვს გამოიყენოს თავის სახელზე გაცემული სამორინეს, სათამაშო აპარატების სალონის ან/და ტოტალიზატორის მოწყობის ნებართვით ორგანიზებულ ობიექტებზე არსებული სალაროები.
2. აზარტული ან/და მომგებიანი თამაშობის ორგანიზატორს თამაშობის სისტემურ–ელექტრონული ფორმით მოწყობისას უფლება აქვს სხვა პირებზე გაცემული სამორინეს, სათამაშო აპარატების სალონის ან/და ტოტალიზატორის მოწყობის ნებართვით ორგანიზებულ ობიექტებზე მოაწყოს სალარო.
3. აზარტული ან/და მომგებიანი თამაშობის ორგანიზატორს თამაშობის სისტემურ–ელექტრონული ფორმით მოწყობისას უფლება აქვს სამორინეს, სათამაშო აპარატების სალონის ან/და ტოტალიზატორის მოწყობის ნებართვით ორგანიზებული ობიექტების გარეთ მოაწყოს სალარო სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის გადახდის შემთხვევაში.“.
16. 29–ე მუხლის:
ა) პირველ პუნქტს დაემატოს შემდეგი შინაარსის „ო“, „პ“, „ჟ“ და „რ“ ქვეპუნქტები:
„ო) აზარტული ან/და მომგებიანი თამაშობის სისტემურ–ელექტრონული ფორმით მოწყობის შემთხვევაში – უზრუნველყოს თითოეული მოთამაშის რეგისტრაცია პერსონალური საიდენტიფიკაციო მონაცემების მიხედვით;
პ) აზარტული ან/და მომგებიანი თამაშობის სისტემურ–ელექტრონული ფორმით მოწყობის შემთხვევაში – უზრუნველყოს მონაცემთა ბაზის დაცვა;
ჟ) ჩაატაროს თამაშობა და გასცეს მოგებები წარმოდგენილი სისტემურ–ელექტრონული თამაშობის წესის შესაბამისად;
რ) აზარტული ტურნირის ჩატარების შემთხვევაში - უზრუნველყოს საზოგადოებრივი წესრიგის და უსაფრთხოების, აგრეთვე, მოთამაშეთა ინტერესების დაცვა.
ბ) მე–2 და მე–3 პუნქტები ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„2. სამორინეს, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების ორგანიზატორს ეკრძალება მოთამაშეებზე სესხის გაცემა ფსონის დასადებად.
3. ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების ორგანიზატორს ეკრძალება არასრულწლოვან პირებთან შრომითი ხელშეკრულების დადება, რომლის მიხედვითაც მათ ევალებათ თამაშობის ჩატარების ადგილზე მუშაობა, თამაშობის ორგანიზების ან ჩატარების კონტროლი.“.
17. 30–ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„მუხლი 30
1. ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების ორგანიზატორი ვალდებული არ არის, შეამოწმოს სათამაშო ჟეტონის, ლატარიის ან/და მომგებიანი თამაშობების ბილეთის წარმომდგენის უფლებამოსილება, თუ ეს მოწყობის პირობებით (რეგლამენტით) არ არის განსაზღვრული.
2. თუ მოთამაშემ დაკარგა სათამაშო ჟეტონი, ლატარიის ან/და მომგებიანი თამაშობის ბილეთი, მას უფლება არა აქვს, პრეტენზია წარუდგინოს ლატარიის, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების ორგანიზატორს, თუ მოწყობის პირობებით (რეგლამენტით) სხვა რამ არ არის გათვალისწინებული.
3. თამაშობების ორგანიზებასთან დაკავშირებული პრეტენზიები მიიღება მოწყობის პირობებით (რეგლამენტით) ან/და სისტემურ–ელექტრონული თამაშობის წესით გათვალისწინებულ ვადებში.“.
18. 311 მუხლის პირველი პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„1. წამახალისებელ გათამაშებასთან და ლატარიასთან დაკავშირებული საკითხების განხილვისა და შესაბამისი სარეკომენდაციო გადაწყვეტილების მიღების მიზნით, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროში იქმნება წამახალისებელ გათამაშებასთან და ლატარიასთან დაკავშირებული საკითხების განმხილველი საბჭო (შემდგომში – საბჭო), რომლის შემადგენლობა და რეგლამენტი მტკიცდება საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ–სამართლებრივი აქტით.“.
19. 34–ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„მუხლი 34
ლატარიების, აზარტული და მომებიანი თამაშობების საქმიანობის დაბეგვრა და საბუღალტრო აღრიცხვა ხორციელდება საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად.“.
20. 37–ე მუხლის მე–2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„2. აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მომწყობ პირთა მიერ ამ კანონით გათვალისწინებული მოთხოვნების შეუსრულებლობა წარმოადგენს სანებართვო პირობების დარღვევას და გამოიწვევს მათ პასუხისმგებლობას „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონის 34-ე მუხლის შესაბამისად.“.
21. 371 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
მუხლი 371
ნებართვის მფლობელ პირთა მიერ ამ კანონით გათვალისწინებული სანებართვო პირობების შეუსრულებლობისათვის, ნებართვის სახეობების მიხედვით, „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონის 34-ე მუხლით გათვალისწინებული ჯარიმის ოდენობა შეადგენს:
ა) სამორინეს მოწყობის ნებართვის მფლობელ პირთა მიმართ – 7 000 ლარს;
ბ) სამორინეს მოწყობის ნებართვის მფლობელ პირთა მიმართ, სანებართვო მოსაკრებლის გადახდის ვადის დარღვევის შემთხვევაში 20 000 ლარს;
) ტოტალიზატორის მოწყობის ნებართვის მფლობელ პირთა მიმართ – 2 000 ლარს;
დ) ტოტალიზატორის მოწყობის ნებართვის მფლობელ პირთა მიმართ სანებართვო მოსაკრებლის გადახდის ვადის დარღვევის შემთხვევაში 10 000 ლარს;
) სათამაშო აპარატების სალონის მოწყობის ნებართვის მფლობელ პირთა მიმართ – 1 000 ლარს;
) სათამაშო აპარატების სალონის მოწყობის ნებართვის მფლობელ პირთა მიმართ, სანებართვო მოსაკრებლის გადახდის ვადის დარღვევის შემთხვევაში – 10 000 ლარს;
) ლოტოს მოწყობის ნებართვის მფლობელ პირთა მიმართ – 1 000 ლარს;
თ) ლოტოს მოწყობის ნებართვის მფლობელ პირთა მიმართ სანებართვო მოსაკრებლის გადახდის ვადის დარღვევის შემთხვევაში 2 000 ლარს;
) ბინგოს მოწყობის ნებართვის მფლობელ პირთა მიმართ – 1 000 ლარს;
კ) ბინგოს მოწყობის ნებართვის მფლობელ პირთა მიმართ სანებართვო მოსაკრებლის გადახდის ვადის დარღვევის შემთხვევაში 2 000 ლარს;
) წამახალისებელი გათამაშების მოწყობის ნებართვის მფლობელ პირთა მიმართ – 1000 ლარს.
) ლატარიების, აზარტული ან მომგებიანი თამაშობის ორგანიზატორის მიმართ – 1000 ლარს ამ კანონის 29-ე მუხლის პირველი პუნქტის „ლ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული ვალდებულების დარღვევისათვის.“.
მუხლი 2. ტოტალიზატორის მოწყობის ნებართვას, რომლის მოქმედების ვადა იწურება 2012 წლის 1 იანვრამდე, ნებართვის მფლობელის განცხადების საფუძველზე ვადა უგრძელდება 2012 წლის 3 იანვრამდე.
მუხლი 3. ამ კანონის ამოქმედებამდე გაცემულ ტოტალიზატორის მოწყობის ნებართვას 2012 წლის 3 იანვრიდან არ აქვს იურიდიული ძალა. ამასთან, ტოტალიზატორის ნებართვის მფლობელთა მიერ გადახდილი სანებართვო მოსაკრებელი ექვემდებარება დაბრუნებას ნებართვის მოქმედების ვადის დარჩენილი დღეების პროპორციულად.
მუხლი 4. 2012 წლის 3 იანვრამდე საჯარო სამართლის იურიდიული პირი შემოსავლების სამსახური უფლებამოსილია, ნებართვის მაძიებლის განცხადების საფუძველზე, ამ კანონით დადგენილი წესით გასცეს ტოტალიზატორის მოწყობის ნებართვა, რომელიც ძალაში შევა 2012 წლის 3 იანვრიდან.
მუხლი 5.
1. ეს კანონი, გარდა ამ კანონის პირველი და მე-3 მუხლებისა ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანავე.
2. ამ კანონის პირველი და მე-3 მუხლები ამოქმედდეს 2012 წლის 3 იანვრიდან.
საქართველოს პრეზიდენტი                        მიხეილ სააკაშვილი
„ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მუხლი 1. „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს 2011 წლის 8 ნოემბრის კანონის (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №                     ) მე–2 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
მუხლი 2. ამ კანონის ამოქმედებამდე გაცემულ სამორინეს, ლოტოს და ბინგოს მოწყობის ნებართვებს უნარჩუნდებათ იურიდიული ძალა მათი მოქმედების ვადის ამოწურვამდე.“.
საქართველოს პრეზიდენტი                               მიხეილ სააკაშვილი
მუხლი 1. „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონი (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №40, 18.07.2005, მუხ. 264) 34-ე მუხლის 41 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
41. თუ ნებართვის მფლობელმა, „ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონის 371 მუხლის „, „დ“, „ვ“, „თ“ და „კ“ ქვეპუნქტებით გათვალისწინებული ჯარიმის დაკისრების მიუხედავად, არ უზრუნველყო სანებართვო პირობების შესრულება, ნებართვის გამცემი იღებს გადაწყვეტილებას ნებართვის გაუქმების შესახებ.“.
მუხლი 2. ეს კანონი ამოქმედდეს 2012 წლის 3 იანვრიდან.
საქართველოს პრეზიდენტი                    მიხეილ სააკაშვილი
მუხლი 1. „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №26, 5.09.2003, მუხ. 195) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
ა) მე-10 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
10. აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის ნებართვა:
ა) წამახალისებელი გათამაშების მოწყობა - 15 000 ლარი;
ბ) სათამაშო აპარატების სალონის მოწყობა – წელიწადში 50 000 ლარიდან 1 000 000 ლარის ჩათვლით;
გ) ლოტოსა და ბინგოს მოწყობა (თითოეული სახეობა) წელიწადში –15 000 ლარი;
) ტოტალიზატორის მოწყობა - წელიწადში 30 000 ლარიდან 300 000 ლარის ჩათვლით;
) სამორინეს მოწყობა წელიწადში:
.ა) საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე (გარდა ქ. ბათუმისა, დუშეთის მუნიციპალიტეტის ბაზალეთის ტბის მიმდებარე ტერიტორიისა, გუდაურის სარეკრეაციო ტერიტორიისა, დაბა ბაკურიანის ტერიტორიისა, ასევე ქობულეთის, ბორჯომის, წყალტუბოსა და სიღნაღის მუნიციპალიტეტების ტერიტორიებისა) – 5 000 000 ლარი;
.ბ) ქ. ბათუმში, დუშეთის მუნიციპალიტეტის ბაზალეთის ტბის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ასევე ქობულეთისა და ბორჯომის მუნიციპალიტეტებში – 250 000 ლარი.“.
ბ) 104 პუნქტის შემდეგ დაემატოს შემდეგი შინაარსის 105 პუნქტი:
„105. საქართველოს მთავრობა ამ მუხლის მე-10 პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული განაკვეთის ფარგლებში ადგენს ტოტალიზატორის მოწყობის სანებართვო მოსაკრებლის განაკვეთებს.”.
2. მე-9 მუხლის მე-2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„2. სალიცენზიო/სანებართვო მოსაკრებელი გადაიხდება ნაღდი ან უნაღდო ანგარიშსწორების წესით, ლიცენზიის/ნებართვის გაცემამდე, გარდა ამ კანონის მე-7 მუხლის მე-10 პუნქტის „ბ-ე“ ქვეპუნქტებით გათვალისწინებული სანებართვო მოსაკრებლებისა. სათამაშო აპარატების სალონის, სამორინეს, ტოტალიზატორის, ლოტოს, ბინგოს მოწყობის ნებართვების მფლობელი უფლებამოსილია, სანებართვო მოსაკრებელი გადაიხადოს ყოველწლიურად, ამ კანონის მე-7 მუხლის მე-10 პუნქტის „ბ-ე“ ქვეპუნქტებით და 104 და 105 პუნქტებით გათვალისწინებული (დადგენილი) ოდენობით, ნებართვის აღების დღიდან არა უგვიანეს ყოველი მომდევნო 12 თვისა. ამასთანავე, სათამაშო აპარატების სალონის, სამორინეს, ტოტალიზატორის, ლოტოს და ბინგოს მოწყობისათვის პირველი წლის სანებართვო მოსაკრებლები გადაიხდება წინასწარ, შესაბამისი ნებართვების გაცემამდე.”.
მუხლი 2. საქართველოს მთავრობამ 2012 წლის 3 იანვრამდე დაადგინოს ტოტალიზატორის მოწყობის სანებართვო მოსაკრებლის განაკვეთები.
1. ეს კანონი, გარდა ამ კანონის პირველი მუხლისა ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანავე.
2. ამ კანონის პირველი მუხლი ამოქმედდეს 2012 წლის 3 იანვრიდან.
მუხლი 1. საქართველოს საგადასახადო კოდექსში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №54, 12.10.2010, მუხ. 343) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
1. მე-8 მუხლის 27-ე ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
27. სათამაშო ბიზნესით დაკავებული პირისაგან მიღებული მოგება – შემოსავალი, რომელიც განისაზღვრება ფიზიკური პირის (მოთამაშის) მიერ აზარტული და მომგებიანი თამაშობებიდან ერთ ბილეთზე, ჟეტონზე, მონეტაზე ან/და სხვა საშუალებაზე მიღებული და დადებული თანხის ან/და ნივთის ღირებულების დადებითი სხვაობით.“.
2. 82-ე მუხლის პირველი ნაწილის „ძ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„ძ) სათამაშო აპარატების სალონისა (გარდა სისტემურ-ელექტრონული ფორმით თამაშობის მომწყობი პირისა) და ტოტალიზატორის მომწყობი პირის შემოსავალი, აღნიშნული საქმიანობის ნაწილში.“.
3. 99-ე მუხლის პირველი ნაწილის „ფ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
ფ) სათამაშო აპარატების სალონისა (გარდა სისტემურ-ელექტრონული ფორმით თამაშობის მომწყობი პირისა) და ტოტალიზატორის მომწყობი პირის მოგება, აღნიშნული საქმიანობის ნაწილში.“.
4. 154-ე მუხლის პირველი ნაწილის „ე“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„ე) წამახალისებელი გათამაშების, სამორინეს (აზარტული ტურნირის მოწყობის ნაწილში), ლოტოს, ბინგოსა და ლატარიის მომწყობი პირი, რომელიც ფიზიკურ პირს უხდის მოგებას.“.
5. 168-ე მუხლის:
ა) მე-2 ნაწილის „ზ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„ზ) ლატარიებით, აზარტული და მომგებიანი თამაშობებით მომსახურების გაწევა, გარდა ამ მუხლის მე-4 ნაწილის „ტ“ ქვეპუნქტით განსაზღვრული შემთხვევისა;“;
ბ) მე-4 ნაწილის „ტ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
ტ) ლატარიებით, აზარტული და მომგებიანი თამაშობებით მომსახურების გაწევა „ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული იმ ლატარიის ორგანიზატორის მიერ, რომლის წილის 50 პროცენტზე მეტს ფლობს სახელმწიფო.“.
6. 309-ე მუხლის მე-16 ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„16. ტოტალიზატორის სისტემურ-ელექტრონული ფორმით მოწყობის შემთხვევაში, პირისთვის საშემოსავლო ან მოგების გადასახადით დაბეგვრის ობიექტი აღნიშნული საქმიანობის ნაწილში არის ამ საქმიანობის მიხედვით განსაზღვრული ერთობლივი შემოსავალი, რომელიც იბეგრება 5%-იანი განაკვეთით და დეკლარირებას და გადახდას ექვემდებარება საშემოსავლო/მოგების გადასახისათვის დადგენილი წესის შესაბამისად.“.
მუხლი 1.სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებსაქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, 50, 30.12.2006, მუხ. 401) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
1. მე–3 მუხლის პირველი პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„1. სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის გადამხდელები არიან პირები, რომლებიც ეწევიან სამეწარმეო საქმიანობას ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობებით და ასეთი საქმიანობა საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად ექვემდებარება ნებართვით რეგულირებას.“.
2. მე–4 მუხლის:
) „ა“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„ა) სათამაშო მაგიდები და სათამაშო აპარატები;“.
) „ბ“ ქვეპუნქტი ამოღებულ იქნეს;
გ) „ე“ ქვეპუნქტის შემდეგ დაემატოს შემდეგი შინაარსის „ვ“ ქვეპუნქტი:
„ვ) აზარტული ან/და მომგებიანი თამაშობის ნებართვით ორგანიზებული ობიექტის გარეთ განთავსებული სისტემურ-ელექტრონული ფორმით მოწყობილი აზარტული ან/და მომგებიანი თამაშობის სალარო.“.
3. მე-5 მუხლის:
ა) „ა“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
დ) „ვ“ ქვეპუნქტის შემდეგ დაემატოს შემდეგი შინაარსის „ზ“ ქვეპუნქტი:
„ზ) აზარტული ან/და მომგებიანი თამაშობის ნებართვით ორგანიზებული ობიექტის გარეთ განთავსებული სისტემურ-ელექტრონული ფორმით მოწყობილი აზარტული ან/და მომგებიანი თამაშობის თითოეულ სალაროზე - კვარტალში 1 000 ლარიდან 15 000 ლარის ჩათვლით.“.
4. მე-6 მუხლის:
„1. წამახალისებელი გათამაშების მომწყობი (ორგანიზატორი) ვალდებულია საგადასახადო ორგანოში ყოველკვარტალურად წარადგინოს საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მიერ დამტკიცებული ფორმის დეკლარაცია და გადაიხადოს მოსაკრებელი არა უგვიანეს საანგარიშო კვარტალის მომდევნო თვის 15 რიცხვისა.“;
ბ) მე–3 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„3. სისტემურ-ელექტრონული ფორმის თამაშობის მომწყობი (ორგანიზატორი) ვალდებულია საგადასახადო ორგანოში ყოველკვარტალურად წარადგინოს საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მიერ დამტკიცებული ფორმის დეკლარაცია და გადაიხადოს ამ კანონის მე-5 მუხლის პირველი პუნქტის „ე“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული მოსაკრებელი არა უგვიანეს საანგარიშო კვარტალის მომდევნო თვის 15 რიცხვისა.“;
გ) მე-3 პუნქტის შემდეგ დაემატოს შემდეგი შინაარსის 31 პუნქტი:
„31. სისტემურ-ელექტრონული ფორმის თამაშობის მომწყობი (ორგანიზატორი) ვალდებულია ამ კანონის მე-5 მუხლის პირველი პუნქტის „ზ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული მოსაკრებელი გადაიხადოს მოსაკრებლის გადახდის ნიშნების შეძენისას.“;
დ) მე–4, და მე–5 პუნქტები ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„4. სამორინეს მოწყობის ან/და სათამაშო აპარატების სალონის მოწყობის ნებართვის მფლობელები, სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებელს იხდიან მოსაკრებლის გადახდის ნიშნების შეძენისას.
5. ამ კანონის მიზნებისათვის, მოსაკრებლის გადახდის ნიშანში იგულისხმება თამაშების მოწყობისას სათამაშო მაგიდებისა და აპარატებისათვის და აზარტული ან/და მომგებიანი თამაშობის ნებართვით ორგანიზებული ობიექტის გარეთ განთავსებული სისტემურ-ელექტრონული ფორმით მოწყობილი აზარტული ან/და მომგებიანი თამაშობის თითოეულ სალაროზე ელექტრონულად გაცემული ნიშნები, რომლებიც ადასტურებს მოსაკრებლის გადახდას და თამაშების ორგანიზატორის უფლებას თამაშების მოწყობის ადგილებში სათამაშო მაგიდებისა და აპარატების დადგმასა და სალაროს მოწყობაზე.“.
მუხლი 1. „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონის (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №22, 18.05.2005, მუხ. 151) პირველი მუხლის 31 პუნქტის „ო“ - „ჟ“ ქვეპუნქტები ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
ო) „ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული ლატარიის ორგანიზატორის ან აგენტის მიერ ლატარიის ბილეთის შენახვის, სარეალიზაციო ან/და ლატარიის ორგანიზატორის სარეკლამო საქონლის უსასყიდლო გავრცელებასთან დაკავშირებული მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვაზე;
პ) „ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული ლატარიის ორგანიზატორის მიერ აღნიშნულ საწარმოში სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული წილის მართვის უფლების მქონე პირისაგან მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვაზე;
ჟ) „ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული ლატარიის ორგანიზატორის მიერ ლატარიის ორგანიზებისათვის ან/და ჩატარებისათვის საჭირო ინფორმაციული და ტექნოლოგიური მხარდაჭერის სახელმწიფო შესყიდვაზე;“.
და მისგან გამომდინარე კანონპროექტზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 2 დეკემბრის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე და მომზადებულად მიიჩნია ისინი საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
ასლი         საორგანიზაციო დეპარტამენტს
„საქართველოსა და ნორვეგიის სამეფოს შორის შემოსავლებზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 2 დეკემბრის სხდომაზე განიხილა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი შეთანხმება „საქართველოსა და ნორვეგიის სამეფოს შორის შემოსავლებზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვისათვის.
„გაეროს 1954 წლის 28 სექტემბრის კონვენციაზე
„მოქალაქეობის არმქონე პირთა სტატუსის შესახებ“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 2 დეკემბრის სხდომაზე განიხილა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ შეერთებისათვის წარმოდგენილი „გაეროს 1954 წლის 28 სექტემბრის კონვენცია „მოქალაქეობის არმქონე პირთა სტატუსის შესახებ“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვისათვის.