მოხსენება   „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების გურანდა ჯაბუასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
მომხსენებელმა წარმოადგინა გამოთქმული შენიშვნის (დანართი 1) შესაბამისად რედაქტირებული კანონპროექტი (დანართი 2);
ხუროშვილმა, მელაძემ;
მოხსენება „ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების გურანდა ჯაბუას, კახაბერ ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
იმის გამო, რომ მეორე მოსმენით განხილვისას კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ გამოთქმულა მის ტექსტში რედაქციული ხასიათის ცვლილებები არ განხორციელებულა.
3.მესამე
მოხსენება „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და თეიმურაზ წურწუმიას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ. იმის გამო, რომ მეორე მოსმენით განხილვისას კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ გამოთქმულა მის ტექსტში რედაქციული ხასიათის ცვლილებები არ განხორციელებულა.
4. მესამე
მოხსენება „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
5. მესამე
მოხსენება „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
6. მესამე
მოხსენება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ. მომხსენებელმა წარმოადგინა გამოთქმული შენიშვნის (დანართი 8) შესაბამისად რედაქტირებული კანონპროექტი (დანართი 9);
ხუროშვილმა, წურწუმიამ, მელაძემ;
7. მესამე
მოხსენება „გადახდისუუნარობის საქმისწარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
იმის გამო, რომ მეორე მოსმრნით განხილვისას კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ გამოთქმულა მის ტექსტში რედაქციული ხასიათის ცვლილებები არ განხორციელებულა.
8. მესამე
მოხსენება „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი   კანონპროექტის შესახებ.
იმის გამო, რომ მეორე მოსმენით განხილვისას კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ გამოთქმულა მის ტექსტში ცვლილებები არ განხორციელებულა.
9. მეორე
მოხსენება „კურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ. რადგან პირველი მოსმენით განხილვისას კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ გამოთქმულა მის ტექსტში ცვლილებები არ განხორციელებულა.
10. მეორე
მოხსენება ინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ. რადგან პირველი მოსმენით განხილვისას კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ გამოთქმულა მის ტექსტში ცვლილებები არ განხორციელებულა.
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 14).
11. პირველი
მოხსენება გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტსა და მასზე თანმდევ:  სააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზედააქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზეკანონპროექტების შესახებ.
წარმოდგენილი იქნა გამოთქმული შენიშვნების (დანართი 15) შესაბამისად რედაქტირებული კანონპროექტები (დანართი 16) და აღნიშნა რომ, ცვლილება შედის ,,გარემოს დაცვის შესახებ” კანონში და მას ემატება მეორე კარი – ,,გარემოზე მიყენებული ზიანის თაობაზე პასუხისმგებლობის დაკისრებისა და ზიანის ანაზრაურების შესახებ”. კარით დეტალურად განისაზღვრება გარემოსთვის ზიანის მიყენების გამო პირისთვის ზიანის ანაზღაურების დაკისრების და ზიანის ანაზღაურების წესი და პირობები. აგრეთვე, კანონპროექტით ასევე დგინდება მიყენებული ზიანის ანაზღაურების თაობაზე ვალდებულ პირსა და მაკონტროლებელ ორგანოს შორის ზიანის ანაზრაურებაზე შეთანხმების დადების წესი და პირობები. აღნიშნული შეთანხმებით შესაძლებელი იქნება გარემოსთვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურების გადავადება, განწილვადება და აგრეთვე გადასახდელი თანხის შემცირება.
,,სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” კანონპროექტის თანახმად აღსრულებას დაექვემდებარება ,,გარემოსთვის მიყენებული ზიანის მოთხოვნა”. კანონის მე-2 მუხლს ემატება ,,ო” ქვეპუნქტი, რომლის მიხედვითაც: მაკონტროლებელი ორგანოს მიერ მიღებული ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტია – ,,გარემოსთვის მიყენებული ზიანის მოთხოვნა”.
„საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ კანონპროექტის თანახმად პირს დანაშაულის ჩადენის შემთხვევაში სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა არ დაეკისრება, თუგარემოსთვის მიყენებული ზიანის მოთხოვნისმიღებიდან 45 კალენდარული დღის ვადაში გადახდილი იქნება დაკისრებული ძირითადი თანხა, ან ამ ვადის გასვლამდე დადებული იქნებაგარემოსთვის მიყენებულ ზიანთან დაკავშირებული შეთანხმება“.
„საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ კანონპროექტის თანახმად დგინდება მაკონტროლებელი ორგანოს მიერ გამოცემულ გარემოსთვის მიყენებული მნიშვნელოვანი ზიანის მოთხოვნასთან (ინდივიდუალურ ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ აქტთან) დაკავშირებული სასამართლო დავის განხილვის ვადა – პროექტის თანახმად კოდექსს ემატება 133 მუხლი, რომლის მიხედვითაც: მაკონტროლებელი ორგანოს მიერ გამოცემულ გარემოსთვის მიყენებული მნიშვნელოვანი ზიანის მოთხოვნასთან (ინდივიდუალურ ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ აქტთან) დაკავშირებული სასამართლო დავის განხილვის ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 2 თვეს.
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 17).
12. პირველი
მოხსენება „ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „ტყის ფონდის მართვის შესახებ“საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ნავთობისა და გაზის შესახებ“   საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტების (დანართი 18) შესახებ.
აღინიშნა რომ, „ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე კანონპროექტის თანახმად,   ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს ენიჭება უფლებამოსილება, საქმისწარმოების მათ შორის ლიცენზიის/ნებართვის გაცემასთან დაკავშირებული საქმისწარმოების და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მიზნით, გამოიყენოს პროგრამულ უზრუნველყოფა და მართვის ერთიან ავტომატური საშუალებები, რათა გამარტივდეს ბუნებრივი რესურსების სააგენტოში დოკუმენტბრუნვა და შესაბამისად უფრო ეფექტური, სწრფი და ხელმისაწვდომი გახდეს დაინტერესებული მხარისთვის მისთვის საინტერესო ინფორმაციის ან დოკუმენტის მიღება.
„ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე, „ნავთობისა და გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე, „ტყის ფონდის მართვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ კანონპროექტები წარმოდგენილია „ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე კანონპროექტით გათვალისწინებულ ნოვაციებთან შესაბამისობაში მათი მოყვანის მიზნით.
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 19).
13. მოისმინეს:
მოხსენება „ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ საქართველოს პარლამენტის წევრების ანდრო ალავიძისა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი   კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა, რომ კანონპროექტი განსაზღვრულია ცალკეულ საკანონომდებლო აქტებში ისეთი ცვლილებების შეტანა, რომელიც უზრუნველყოფს სააღსრულებო პროცესის სრულყოფას და უზრუნველყოფილი კრედიტორის დაცვის გარანტიების გაზრდას.
კერძოდ: „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატანი ცვლილებით მცირდება აღმასრულებლის მიერ მოვალისათვის შეტყობინების გაგზავნის ვადა. საგადასახადო საქმეების აღსრულებისას მოვალეს აღარ ეძლევა ნებაყოფლობით შესრულების ვადა. გადასახადის გადამხდელის ქონებას აღარ ედება ყადაღა განმეორებით სააღსრულებო წარმოების დაწყებისას (28–ე მუხლი).
ყადაღის დადების შეზღუდვა იხსნება სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში რეგისტრირებული ოჯახის წევრის ქონებაზე, თუკი ეს ქონება წარმოადგენს მოთხოვნის უზრუნველყოფის საშუალებას (45–ე მუხლი); უქმდება კრედიტორის მიერ განცხადების შეტანის და აუქციონზე გასატანი ქონების განსაზღვრის ვალდებულება, აღმასრულებელი თავად განსაზღვრავს თუ რომელი ქონება და როგორი თანმიმდევრობით გაიტანოს აუქციონზე (63–ე მუხლი); უქმდება აუქციონის დანიშვნის შესახებ წინასწარი განკარგულება, რომელიც გამოიცემოდა აუქციონის დაწყებამდე 1 კვირით ადრე. აუქციონი იწყება საჯარო გამოცხადებით წინასწარი განკარგულების გარეშე (69–ე მუხლი).
მცირდება აუქციონების რაოდენობა. გამართული იძულებითი აუქციონი შედგება მხოლოდ ორი, ნაცვლად სამისა, აუქციონისაგან – პირველი და განმეორებითი. იგეგმება აუქციონის საწყისი ფასის განსაზღვრა იუსტიციის მინისტრის ბრძანებით, რომლის მიხედვით პირველი აუქციონის საწყისი ფასი იქნება ღირებულების 50%, ხოლო განმეორებითის – 0. თუკი სარეალიზაციო ქონების ღირებულება 5000 ლარამდეა, გაიმართება ერთი 0-ოვანი აუქციონი.
სახელმწიფოსათვის (ავტონომიური რესპუბლიკა, ადგილობრივი თვითმმართველობა) ნატურით ქონების გადაცემის პროცედურა მოერგება ახლებურად გადაწყვეტილ აუქციონების წესს.
ასევე შემცირდება აუქციონის ჩატარების ვადა და განისაზღვრა დაყადაღებიდან 1 თვით, ნაცვლად არსებული 2 თვისა;   შემცირდა აუქციონში გამარჯვებული პირის მიერ ქონების ფასის სრულად გადახდის ვადა და განისაზღვრა 3 დღით ნაცვლად 1 კვირისა; გამართული აუქციონის ჩაშლის შემთხვევაში ხელახალი აუქციონის ჩატარების ვადა შემცირდა 1 თვიდან 3 დღემდე.
„გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ“ შემცირდება გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადების წარმოებაში მიღების თაობაზე სასამართლოს განჩინების გამოქვეყნებიდან მოვალის ქონებასთან დაკავშირებული დავის, გარდა სააპელაციო სასამართლოში და საქართველოს უზენაეს სასამართლოში მიმდინარე დავებისა, სასამართლოებისთვი განსახილველად გადაცემის ვადა; მცირდება განჩინების გამოქვეყნებიდან კრედიტორთა კრების დღემდე დროის შუალედი; მცირდება მოვალის მართვასა და წარმომადგენლობაზე უფლებამოსილი პირის მიერ მეურვისთვის ინფორმაციის წარდგენისთვის განსაზღვრული ვადა; მცირდება მომრიგებელი საბჭოს მიერ მოვალის გადახდისუუნარობის საკითხს შესწავლის ვადა; იცვლება ასევე აუქციონის ჩატარების წესი და პირობები.
საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში შესატანი ცვლილებით, გირავნობის უფლება ავტომატურად გავრცელდება გირავნობის საგნიდან მიღებულ ნაყოფზეც, თუ მხარეთა შეთანხმებით სხვა რამ არ არის გათვალისწინებული.
ჩახვაძემ, ხუროშვილმა, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 20).
14. მოისმინეს:
მოხსენება „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებსაქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი   კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა რომ, საგადასახადო კოდექსის 309–ე მუხლის მე–6 პუნქტის თანახმად ელექტროენერგიისა და გარანტირებული სიმძლავრის მიწოდება, გარდა ელექტროენერგიის მომხმარებლისათვის („ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონით განსაზღვრული პირებისათვის) მიწოდებისა, აგრეთვე გადაცემის ან/და დისპეტჩერიზაციის მომსახურება არის დღგ-ის გადახდისაგან განთავისუფლებული ჩათვლის უფლებით 2012 წლის 1 იანვრამდე, შემოთავაზებული ცვლილებით კი მოხდება აღნიშნული ვადის გადაწევა 2015 წლის 1 იანვრამდე
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 21).
15. მოისმინეს:
მოხსენება „საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს პრეზიდენტის წარმოდგენილი საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტის შესახებ.
აღინიშნა რომ,    იგი ითვალისწინებს 2011 წლის დასაწყისში, საქართველოს კანონმდებლობის საფუძველზე, ეროვნული უშიშროების საბჭოს მიერ დაწყებულ მუშაობას საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციის განახლებაზე.
2011 წლის 8 ნოემბერს დოკუმენტის პროექტი დამტკიცებული იქნა საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოსთან არსებული ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგიული დოკუმენტების შემუშავების მაკოორდინირებელი მუდმივმოქმედი საუწყებათაშორსო კომისიის მიერ. 2011 წლის 12 დეკემბერს დოკუმენტი მოწონებული იქნა საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს მიერ.
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 22).
16. მოისმინეს:
მოხსენება „ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე“ გაეროს უშიშროების საბჭოს 1325 (1820, 1888, 1889 და 1960) რეზოლუციის განსახორციელებლად 2012–2015 წლების სამოქმედო გეგმის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილის რუსუდან კერვალიშვილის მიერ წარმოდგენილი საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტის შესახებ, რომელიც ითვალისწინებს სამშვიდობო პროცესებში ქალთა მონაწილეობის ხელშეწყობას. დადგენილების მიხედვით განსაზღვრულია სამშვიდობო პროცესებში ქალთა ფართო, აქტიური მონაწილეობის უზრუნველყოფა საერთაშორისო და ეროვნულ დონეებზე. სახელმწიფო ვალდებულებას იღებს შეიმუშაოსქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზეგაეროს უშიშროების საბჭოს   №1325 და შესაბამისი რეზოლუციების ეროვნული სამოქმედო გეგმა. დადგენილების პროექტის მიზანია უზრუნველყოს გაეროს უშიშროების საბჭოს №1325 რეზოლუციის განხორციელებისათვის კონკრეტული ღონისძიებების განსაზღვრა, ხელი შეუწყოს ამ რეზოლუციის იმპლემენტაციასა და აღნიშნული რეზოლუციის მიხედვით გათვალისწინებული ვალდებულებების პრაქტიკულ რეალიზებას.
საქართველოს პარლამენტის წევრების გურანდა ჯაბუას და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტზე გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინების მდგომარეობის ამსახველი ფურცელი
კანონში 2004 წლიდან გვაქვს სამეთვალყურეო საბჭო, ასე ვთქვათ, ელემენტი შემოტანილი, რომელიც შეიძლება იყო ძალიან ეფექტური იმ პერიოდისთვის, როდესაც მთელი შესყიდვები ხორციელდებოდა მხოლოდ ქაღალდზე და რეალურად იმ ქაღალდების გაკონტროლების ფუნქცია ჰქონდა სამეთვალყურეო საბჭოს, მაგრამ დღეს, როდესაც შესყიდვების კანონი მთლიანად გადავიდა ელექტრონულ პრინციპებზე, შესაბამისად ეს ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ელექტრონული საშუალებებით და რეალურად კომპიუტერის მეშვეობით შეუძლია ყველამ თვალყური ადევნოს რა პრინციპებით და როგორ ხორციელდება შესყიდვა.   ვფიქრობ, რომ ამ საბჭომაც თავის თავად თავის ფუნქცია ამოწურა ამიტომ ალბათ კარგი იქნება თუ გადავხედავთ საბჭოს არსებობის მიზანშეწონილობასაც.
პროექტის პირველ მუხლს დაემატა შესაბამისი პუნქტი რომლითაც უქმდება კანონის მე-6 მუხლი „სააგენტოს სამეთვალყურეო საბჭო“
ხოლო ანგარიშის წარდგენის ვალდებულება ეკისრება უშუალოდ სააგენტოს და ასახულია პროექტის პირველი მუხლის მე-2 პუნქტში
მუხლი 1. „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონს (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №22, 18.05.2005, მუხ. 151) დაემატოს შემდეგი სახის ცვლილება:
მე-3 მუხლის პირველი პუნქტის ,,ს1“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„ს1) გამარტივებული შესყიდვა – შესყიდვის საშუალება, რომელიც გამოიყენება ამ კანონის 101 მუხლის მე-3 პუნქტით გათვალისწინებულ შემთხვევებში ან 5 000 ლარამდე ღირებულების შესყიდვის ერთგვაროვანი ობიექტების (საზღვარგარეთ საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლობებისა და საკონსულო დაწესებულებების მიერ 50 000 ლარამდე ღირებულების შესყიდვის ერთგვაროვანი ობიექტების შესყიდვის, აგრეთვე საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემაში შემავალი შემსყიდველი ორგანიზაციების, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სისტემაში შემავალი შემსყიდველი ორგანიზაციების და სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის მიერ თავდაცვასთან, უშიშროებასა და საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვასთან დაკავშირებული შესყიდვების განხორციელების შემთხვევაში – 20 000 ლარამდე ღირებულების შესყიდვის ერთგვაროვანი ობიექტების) სახელმწიფო შესყიდვის შემთხვევაში;“.
კანონის მე–4 მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარსის მე–10 პუნქტი:
„10. სააგენტო თავისი საქმიანობის შესახებ ადგენს წლიურ ანგარიშს და ყოველი მომდევნო წლის 1 აპრილამდე წარუდგენს საქართველოს მთავრობას. ანგარიში ქვეყნდება სააგენტოს ოფიციალურ ვებგვერდზე.“.
3. გაუქმდეს კანონის მე-6 მუხლი.
მუხლი 2. ეს კანონი ამოქმედდეს 2012 წლის 2 იანვრიდან.
საქართველოს პრეზიდენტი                                            მიხეილ სააკაშვილი
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 დეკემბრის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების გურანდა ჯაბუას და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
„ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 დეკემბრის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების გურანდა ჯაბუას, კახაბერ ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
„ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 დეკემბრის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და თეიმურაზ წურწუმიას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მომზადებულად მიიჩნია ისინი საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 დეკემბრის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 დეკემბრის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილ კანონპროექტზე გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინების მდგომარეობის ამსახველი ფურცელი
ზვიად კუკავა
„შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ პარლამენტის წევრების გურანდა ჯაბუას და ანდრო ალავიძის მიერ ინიციარებულ კანონპროექტზე ბატონმა პავლე კუბლაშვილმა დააყენა წინადადება მე-6 მუხლის ამოღების შესახებ. აქედან გამომდინარე, მიზანშეწონილია ამ პროექტის პირველი მუხლის პირველი პუნქტი იქნეს ამოღებული.
მიზანშეწონილია 22-ე მუხლის მე-5 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
5. 2000000 ლარზე მეტი ღირებულების ობიექტის შესყიდვის შესახებ ანგარიშს შემსყიდველი ორგანიზაციის ხელმძღვანელი წერილობით წარუდგენს საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, სახელმწიფო შესყიდვის შესახებ ხელშეკრულების დადებიდან 20 დღის ვადაში. ამ პუნქტის მოქმედება არ ვრცელდება საქართველოს ეროვნულ ბანკზე, რომელიც შესყიდვის შესახებ ანგარიშს „საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის თანახმად წარუდგენს საქართველოს ეროვნული ბანკის საბჭოს.
მუხლი 1. „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონის (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №22, 18.05.2005, მუხ. 151)      22-ე მუხლის მე-5 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 დეკემბრის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
„გადახდისუუნარობის საქმისწარმოების შესახებ“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 დეკემბრის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „გადახდისუუნარობის საქმისწარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 დეკემბრ სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი   კანონპროექტი „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
კურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებ
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 დეკამბრის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი კურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
ინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებათა შესახებ
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 16 დეკემბრის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი ინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებათა შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
„გარემოს დაცვის შესახებ“