. თბილისი                                   22 დეკემბერი  2011 .
. წურწუმია, რ. მარსაგიშვილი, გ. კანდელაკი, . კიკალეიშვილი,   თ. კოხოძე, კ. კურდღელაშვილი, კ. ოქრიაშვილი, თ. ჩარკვიანი, გ. ჩახვაძე, გ. ჯაბუა;
. მერებაშვილი, . ჯაფარიძე,   თ. ტეფნაძე, თ. ჯაფარიძე;
ნინო ენუქიძე – ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე, რუსუდან კემულარია – ფინანსთა მინისტრის მოადგილე
1. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და თანმდევი კანონპროექტები: „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“.
1. საქართველოს მთავრობის საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „ტყის ფონდის მართვის შესახებ“საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ნავთობისა და გაზის შესახებ“   საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1. 3.საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი ინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მოხსენება   „გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ.
იმის გამო, რომ კანონპროექტების მიმართ შენიშვნები და წინადადებები არ გამთქმულა კანონპროექტების ტექსტებში ცვილილება არ განხორციელებულა.
მოხსენება „ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „ტყის ფონდის მართვის შესახებ“საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ნავთობისა და გაზის შესახებ“   საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ. კანონპროექტების მიმართ შენიშვნები და წინადადებები არ გამთქმულა, ამიტომ მათ ტექსტებში ცვილილება არ განხორციელებულა.
მოხსენება ინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ.
იმის გამო, რომ კანონპროექტების მიმართ შენიშვნები არ გამოთქმულა კანონპროექტის ტექსტში რედაქციული ხასიათის ცვილილება არ განხორციელებულა.
„გარემოს დაცვის შესახებ“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 22 დეკემბრის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, სააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზედააქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე და მომზადებულად მიიჩნია ისინი საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
„ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 22 დეკემბრის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, „ტყის ფონდის მართვის შესახებ“საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ნავთობისა და გაზის შესახებ“   საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე და მომზადებულად მიიჩნია ისინი საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
ინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებათა შესახებ
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2011 წლის 22 დეკემბრის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი ინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებათა შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.