. თბილისი                                                            12  მარტი 2012 .
. წურწუმია, კ. ბადაგაძე, ა. თავდგირიძე, . კიკალეიშვილი, თ. კოხოძე, დ. ოვაშვილი, თ. ჩარკვიანი, გ. ჩახვაძე, გ. ჯაბუა;
. მერებაშვილი, მ. ჯაფარიძე, გ. სირაძე,
თ. ჯაფარიძე.
ნინო ენუქიძე – ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე, აკაკი ბობოხიძე – საქართველოს პარლამენტის წევრი.
1. 1.საქართველოს პარლამენტის წევრის აკაკი ბობოხიძის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების   შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
/მომხ. აკაკი ბობოხიძე/
1. 2.საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „წყლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
1. 3.საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
1. 4.საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტიბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა „შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მოხსენება „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების   შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს პარლამენტის წევრის აკაკი ბობოხიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის(დანართი 1) შესახებ.
აღინიშნა, რომ კანონპროექტის მიღება განპირობებულია ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სფეროში არსებული ნებართვების დასახელებების კორექტირებისა და მე-7 მუხლის მე-122 პუნქტით გათვალისწინებული სანებართვო საქმიანობიდან ცალკე სანებართვო საქმიანობის გამოყოფის საჭიროებით. რისთვისაც ცვლილება შედის მე-7 მუხლის მე-121 და მე-122 პუნქტებში; ასევე ხდება მე-7 მუხლისათვის მე-123 პუნქტის დამატება.
1. 2.პირველი
მოხსენება „წყლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი3) შესახებ.
აღინიშნა, რომ კანონპროექტი მიზნად ისახავს საქართველოს მთავრობის დადგენილებით განისაზღვროს სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზიას დაქვემდებარებული მიწისქვეშა წყლის ობიექტის კანონმდებლობით დადგენილი წესით შემუშავებული სანიტარიული დაცვის ზონების პროექტის უფლებამოსილი ორგანისათვის წარდგენისა და დამტკიცების წესი.
მოხსენება „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის(დანართი 5) შესახებ.
აღინიშნა, რომ წარმოდგენილი კანონპროექტის ზირითადი მიზანია დაინტერესებულ პირს მიეცეს საშუალება მიმართვის საფუძველზე საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს და ამ პირს შორის დაიდოს შეთანხმება, რომლითაც პირის მიერ გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის სფეროში შეთანხმებით გათვალისწინებულ პერიოდში ჩადენილი/განხორციელებული ყველა ქმედება ჩაითვლება კანონიერად.
ამასთან, შეთანხმება არ გავრცელდება:
ა) დაინტერესებული პირის ვალდებულებებსა და პასუხისმგებლობებზე მესამე პირების (სახელმწიფო და/ან ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების გარდა სხვა პირების) მიმართ;
ბ) დაინტერესებული პირისათვის დაკისრებულ იმ სამოქალაქო და/ან ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობებზე, ვალდებულებებზე, მოსაკრებელზე, ჯარიმასა და/ან ზიანის ანაზღაურებაზე, რომლებიც შეთანხმების დადების დღეს აღსრსრულებულია/შესრულებულია;
გ) საგადასახადო ვალდებულებებზე.
კანონპროექტით ცვლილებები შედის საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში კერძოდ, „გარემოს დაცვის შესახებ“, სისხლის სამართლის კოდექსში, ,,სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა შესახებ.
აღნიშნული ცვლილებები ეხება ძირითადი მიზნიდან გამომდინარე საკითხებს და ემსახურება მათ ურთიერთშესაბამისობაში მოყვანას.
მოხსენება „ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებ“ და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა რომ, ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებ“ კანონპროექტის მიღების მიზეზს წარმოადგენს სამართლებრივი ურთიერთობების დარეგულირება  სახელმწიფო ხელისუფლების ორგანოებსა და იმ ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს შორის, რომლებიც ეწევიან ბირთვულ და რადიოაქტიურ მასალებთან და მაიონებელი გამოსხივების სხვა წყაროებთან დაკავშირებულ საქმიანობას.
„ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონპროექტის მიღების მიზანია რადიოფარმპროდუქტების სამედიცინო მიზნით გამოყენებისათვის საქართველოში იმპორტის პროცედურების გამარტივება.
„შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზეკანონპროექტის მიღების მიზანია რადიოფარმპროდუქტების (ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის ნუსხით გათვალისწინებული სასაქონლო ნომენკლატურის 2844 კოდით გათვალისწინებული პროდუქციის) სამედიცინო მიზნით გამოყენებისათვის საქართველოში იმპორტის პროცედურების გამარტივება.
მუხლი 1. „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №26, 5.09.2003, მუხ. 195) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
1. მე-7 მუხლის მე-121 და მე-122 პუნქტები ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
121. რადიოაქტიური მასალების შეძენის და გადაცემის ნებართვა – 20 ლარი.
122. რადიოაქტიური მასალების, ნედლეულის, რომლებიდანაც შესაძლებელია ბირთვული მასალის მიღება ან წარმოება, დანადგარების, რომლებიც შეიცავენ რადიოაქტიურ ნივთიერებებს, ბირთვული ტექნოლოგიების ან ნოუ-ჰაუს იმპორტ-ექსპორტი, აგრეთვე რადიოაქტიური წყაროების ექსპორტი, იმპორტი და ტრანზიტი ნებართვა – 40 ლარი.
2. მე-7 მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარსის მე-123 პუნქტი:
„123. რადიოაქტიური ნარჩენების ექსპორტის ნებართვა 40 ლარი.“
„სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების   შესახებ“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტკის კომიტეტმა 2012 წლის 12 მარტის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრის აკაკი ბობოხიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების   შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
„წყლის შესახებ“
მუხლი 1. „წყლის შესახებ“ საქართველოს კანონის (პარლამენტის უწყებანი, N44, 11.11.1997, გვ. 123) 21-ე მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარსის 71 პუნქტი:
„71. სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზიას დაქვემდებარებული მიწისქვეშა წყლის ობიექტის კანონმდებლობით დადგენილი წესით შემუშავებული სანიტარიული დაცვის ზონების პროექტის უფლებამოსილი ორგანისათვის წარდგენისა და დამტკიცების წესი დგინდება საქართველოს მთავრობის დადგენილებით.“
საქართველოს პრეზიდენტი           მიხეილ სააკაშვილი
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტკის კომიტეტმა 2012 წლის 12 მარტის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „წყლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
მუხლი 1. „გარემოს დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონს (პარლამენტის უწყებანი, №1-2 (33-34/7), 22 იანვარი, 1997, გვ. 24) დაემატოს შემდეგი შინაარსის II2 კარი: