რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და
მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტთან ერთად
1. 8.საქართველოს პარლამენტის წევრის ვახტანგ ბალავაძის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქართველოს დედაქალაქის – თბილისის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1. 9.საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
/მომხ. ლაშა მგელაძე/
1. 10.საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების   შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1. 11.საქართველოს პარლამენტის წევრების: კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონბმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1. 12.საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი შეთანხმება „საქართველოს მთავრობასა და უნგრეთის მთავრობას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ“ .
1. 13.საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“, ინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სასოფლო-სამეურნეო კარანტინის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებს შეტანის თაობაზე“, „სახელმწიფო (საბაჟო) კონტროლის გვერდის ავლით ან მისგან მალულად საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე შემოტანილი, კეთილსინდისიერად შეძენილი მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებების რეგისტრაციის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, კულტურულ ფასეულობათა საქართველოდან გატანისა და საქართველოში შემოტანის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე , „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე, „მავნე ორგანიზმებისაგან მცენარეთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილეის შეტანის თაობაზე“, „საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, ,,ნავთობისა და გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „საავტომობილო გზების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „საქართველოს სარკინიგზო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის შესახებ“,საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ვეტერინარიის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1. 14.საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „საინფორმაციო ტექნოლოგიური ზონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა „სურსათის უვნებლობისა და ხარისხის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1. 15.საქართველო პარლამენტის წევრების თეიმურაზ წურწუმიას, გია გოგუაძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაბაზე
მოხსენება „საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკას შორის „ახალციხე – ბორჩხას“ ურთიერთდამაკავშირებელი ხაზის მეშვეობით ელექტროენერგიით ტრანსსასაზღვრო ვაჭრობის შესახებ“
საქართველოს პრეზიდენტის მიერ წარმოდგენილი 2012 წლის 20 იანვარს ხელმოწერილი   შეთანხმების შესახებ.
აღინიშნა რომ, საერთაშორისო ხელშეკრულების პროექტი გამიზნულია ხელმოსაწერად ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრებს შორის თურქეთის და საქართველოს მხრიდან, თუმცა ეს ხელშეკრულება არ იქნება შეზღუდული სამთავრობათაშორისო სტატუსით, არამედ ორ ქვეყანას შორის საერთაშორისო ხელშეკრულების სტატუსის მატარებელი იქნება.
საერთაშორისო ხელშეკრულების პროექტი, როგორც უკვე მისი სათაურიდან ჩანს, შეეხება მხოლოდ ბორჩხა-ახალციხე-ს 400 კვ-იანი მშენებარე ელექტროგადამცემი ხაზით ელექტროენერგიით ვაჭრობის სფეროს. ხსენებული სისტემათაშორისი გადამცემი ხაზის მშენებლობის დასრულება დაგეგმილია უკვე 2012 წლის მე-3 კვარტალში და ამავე წელს უნდა დაიწყოს მისი კომერციული ექსპლუატაცია.
საერთაშორისო ხელშეკრულების პროექტს საფუძვლად უდევს მთელი რიგი ურთიერთგაგების მემორანდუმების, შეხვედრის ოქმებისა და წინარე შეთანხმებებისა, რომელთა უმრავლესობა 2007-2011 წლების განმავლობაში თურქეთ-საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრებს შორის ფორმდებოდა. პროექტში მოცემულია ძირითადი გამოყენებული ტერმინების და შემოკლებების განსაზღვრებები, რომლებიც გამოყენებული უნდა იქნეს ამ ხელშეკრულების განმარტების და ერთგვაროვანი აღქმის მიზნებისთვის.
საერთაშორისო ხელშეკრულების პროექტის საგანს წარმოადგენს იმ პრინციპებისა და მექანიზმების დადგენა, რომლებზეც დაყრდნობით წარიმართება კომერციული ვაჭრობა ბორჩხა-ახალციხე-ს 400 კვ-იანი ელექტროგადამცემი ხაზის მეშვეობით გადაცემული ელექტროენერგიით თურქეთის და საქართველოს მხარეთა შორის, აგრეთვე რომლებიც საფუძვლად დაედება ტექნიკური თანამშრომლობის სპეციალურ ხელშეკრულებებს ორივე მხრიდან ნომინირებულ უფლებამოსილ კომპანიებს (ენერგოსისტემების ტექნიკური ოპერატორები) შორის. პროექტის უმთავრეს მიზნებად სახელდება:
- მხარეთა შორის სოციალური, ეკონომიკური და ტექნიკური თანამშრომლობის გაღრმავება და გაძლიერება გამყიდველებსა და მყიდველებს შორის ელექტროენერგიით წარმატებული ვაჭრობის უზრუნველყოფის გზით;
- იმ ძირითადი პირობებისა და დამხმარე ტექნიკური ხელშეკრულებების განსაზღვრა, რაც საჭიროა ბორჩხა-ახალციხე-ს 400 კვ-იანი ელექტროგადამცემი ხაზით ელექტროენერგიის ექსპორტ-იმპორტის უზრუნველსაყოფად ურთიერთმაკავშირებელი მოწყობილობა-დანადგარების მართვა-ოპერირებისთვის.
მნიშვნელოვანია, რომ მხარეები ცხადად აღიარებენ საერთაშორისო ხელშეკრულების პროექტში მის პრიმატს შიდა ჩვეულებრივი კანონებისა და კანონქვემდებარე აქტების მიმართ.
პროექტი ადგენს რა მხარეთა ორმხრივ ვალდებულებას იზრუნონ ბორჩხა-ახალციხე-ს 400 კვ-იანი ელექტროგადამცემი ხაზის გამტარუნარიანობის შესაძლოდ მაქსიმალურ ათვისებაზე, ამასთან ერთად განსაზღვრავს ხაზის მაქსიმალური გამტარუნარიანობის კონკრეტულ პარამეტრებს: 350 MW - 2012 წლისთვის, 650 MW-მდე ზრდა - 2013 წლისთვის და შემდგომ 1000 MW-მდე ზრდის პერსპექტივით. პროექტში თანმიმდევრულად განისაზღვრება ბორჩხა-ახალციხე-ს 400 კვ-იანი ელექტროგადამცემი ხაზის გამტარუნარიანობის სიმძლავრის წლიურ და თვიურ ჭრილში ზოგადი დადგენის, შემდგომ კი დაინტერესებულ კომერციულ კომპანიებს შორის მისი გადანაწილების პროცედურა, პრიორიტეტულად მიიჩნევა განახლებადი ენერგიის წყაროები. მნიშვნელოვანია, რომ პროექტით პირდაპირ დგინდება პრინციპი, რომლის თანახმადაც ბორჩხა-ახალციხე-ს 400 კვ-იანი ელექტროგადამცემი ხაზის გამტარუნარიანობის სიმძლავრის კომერციულ კომპანიებს შორის გადანაწილებაზე გადაწყვეტილებას იღებს ექსპორტის განმახორციელებელი ქვეყანა.
საერთაშორისო ხელშეკრულების პროექტში დაფიქსირებულია მხარეთა მზაობა უზრუნველყონ თავიანთი შიდა ენერგოსისტემების გახსნილობა და წვდომა ბორჩხა-ახალციხე-ს 400 კვ-იანი ელექტროგადამცემი ხაზის მეშვეობით გადაცემული ენერგიისთვის, ასევე ეტაპობრივად შიდა ქსელების განვითარების და უსაფრთხო ექსპლუატაციის უზრუნველყოფა. ხაზგასმულია გამყიდველებისთვის და მყიდველებისთვის ბორჩხა-ახალციხე-ს 400 კვ-იანი ელექტროგადამცემი ხაზის გამტარუნარიანობის სიმძლავრის შესატყვისი ნაწილის დარეზერვების შესაძლებლობაც. საერთაშორისო ხელშეკრულებით დაურეგულირებელი საკითხები, ასევე უფრო დეტალური რეგულაცია გამიზნულია მოწესრიგდეს ურთიერთდაკავშირების საოპერაციო ხელშეკრულებაში, რომელიც როგორც ცალკე უმთავრესი ტექნიკური დოკუმენტი გაფორმებული უნდა იქნეს 2012 წლის 1 ივნისისთვის (ან უფრო ადრე ხაზის მშენებლობის დასრულების შემთხვევაში).
საერთაშორისო ხელშეკრულებიდან გამომდინარე დავები საწყის ეტაპზე შესაძლოა მოწესრიგდეს მხარეთა შორის დიპლომატიური არხების გამოყენებით, თუ ეს შედეგს არ გამოიღებს საკითხი გადაეცემა და მოწესრიგდება საერთაშორისო საარბიტრაჟო პროცედურის მეშვეობით.
საერთაშორისო ხელშეკრულების პროექტში განხილულია ასევე ფორს-მაჟორული გარემოებების დადგენისა და ასეთ სპეციფიკურ ვითარებაში მოქმედების წესები, ხელშეკრულების აღსრულებასთან მიმართებით დამხმარე საკონსულტაციო ორგანოს - გაერთიანებული კომიტეტის ფორმირება, ხელშეკრულებაში ცვლილებების შეტანის, მისი ამოქმედების, მოქმედების ვადის გაგრძელების პირობები.
აღნიშნული საერთაშორისო ხელშეკრულება მეტად მნიშვნელოვანია საქართველოს ენერგეტიკული სექტორის მდგრადობის და განვითარების თვალსაზრისით, ასევე საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკას შორის ელექტროენერგიით ტრანსსასაზღვრო ვაჭრობის განვითარებისთვის, რაც თავის მხრივ ხელს შეუწყობს და წაახალისებს საქართველოში ახალი ენერგეტიკული პროექტების განხორციელებას და დამატებითი ინვესტიციების მოდინებას.
ენუქიძემ, ჩარკვიანმა, მელაძემ;
მოხსენება „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ გამოთქმულა, ამდენად მის ტექსტში ცვლილებები არ განხორციელებულა.
ჩახვაძე, მელაძემ;
3. მესამე
მოხსენება „სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე და  „სახელმწიფო ბაჟის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებ შეტანის ობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ.
კანონპროექტის მიმართ რედაქციული ხასიათის შენიშვნები არ გამოთქმულა, ამდენად მის ტექსტში ცვლილებები არ განხორციელებულა.
მოხსენება „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 4) შესახებ.
აღინიშნა რომ, სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების მიზანია პრივატიზების განმახორციელებელ ორგანოებს მიენიჭოთ უფლებამოსილება ვალდებულებების შესრულების დადასტურება განახორციელონ როგორ წერილობითი ასევე ელექტრონული ფორმით.
კანონპროექტის პირველი პუნქტით ზუსტდება საპრივატიზებო საფასურის და საპრივატიზებო შემოსულობის მნიშვნელობები. მე-2 პუნქტით ემატება საწყისი საპრივატიზებო საფასურის და საწყისი საპრივატიზებო შემოსულობის განმარტებები. მე-3 პუნქტით   დგინდება აუქციონისას ბეს და საბანკო გარანტიის ასევე საფასურის გადახდის ელექტრონული ფორმა, იხსნება პირობებიანი აუქციონისას ტიპიური ხელშეკრულების დადგენის აუცილებლობა და გამყიდველ სუბიექტს უფლებამოსილება ენიჭება აუქციონში გამარჯვების დადასტურება წერილობითთან ერთად გასცეს ელექტრონული ფორმითაც. ზუსტდება აუქციონისას საპრივატიზებო საფასურის გადახდის დაწყების ვადა. კორექტირდება ის მუხლები, რომლებითაც რეგულირებულია სსიპ ”საწარმოთა მართვის სააგენტოსთან” დაკავშირებული საკითხები, განისაზღვრება 2011 წლის 1 იანვრამდე პრივატიზებულ ქონებაზე საკუთრების უფლების დადასტურების წესი, კორექტირდება ტექნიკური ხარვეზები. მე-15 პუნქტით დგინდება საპრივატიზებო ვალდებულებათა შეუსრულებლობისათვის დაკისრებული პირგასამტეხლოსაგან გათავისუფლებას.
5.მესამე
მოხსენება „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
6. მეორე
მოხსენება „ლატარიები, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
კაპანაძემ, ჩახვაძემ, მელაძემ;
7. მეორე
მოხსენება „ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს პარლამენტის წევრის ვახტანგ ბალავაძის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
წარმოდგენილი იქნა კანონპროექტების მიმართ გამთქმული შენიშვნების (დანართი 8) გათვალისწინებით რედაქტირებული კანონპროექტის ტექსტი (დანართი 9).
ღვინიანიძემ, მიქელაძემ, წურწუმიამ, მელაძემ;
8. მეორე
მოხსენება „საქართველოს დედაქალაქის – თბილისის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს პარლამენტის წევრის ვახტანგ ბალავაძის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
წარმოდგენილი იქნა კანონპროექტების მიმართ გამთქმული შენიშვნების (დანართი 11) გათვალისწინებით რედაქტირებული კანონპროექტის ტექსტი (დანართი 12).
ღვინიანიძემ, მიქელაძემ, კიკალეიშვილმა, ჯაბუამ, მელაძემ;
9. მეორე
მოხსენება „ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
ღვინიანიძემ, ჩახვაძემ, ჩარკვიანმა, ჯაბუამ, კიკალეიშვილმა, მელაძემ;
10. მეორე
მოხსენება „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების   შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹15).
11. პირველი
მოხსენება სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს პარლამენტის წევრების: კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 16) შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტით ხდება ყველა შემსყიდველი ორგანიზაციისათვის მომდევნო წლის სახელმწიფო შესყიდვების გეგმის სახელმწიფო შესყიდვების ერთიან ელექტრონულ სისტემაში განთავსების (რითაც აღნიშნული დოკუმენტი ხელმისაწვდომი გახდება ნებისმიერი მიმწოდებლისთვის) ერთიანი ვადის დადგენა (არაუგვიანეს 20 ნოემბრისა. აღნიშნული ვადა უკავშირდება მომავალი წლის შესაბამისი ბიუჯეტის პროექტის სათანადო წარმომადგენლობით ორგანოში განხილვისა და დამტკიცებისთვის დადგენილ ვადებს). აღნიშნული ცვლილების შედეგად, ბიზნეს სექტორს უფრო მეტი დრო ექნება, დაგეგმოს და შეიმუშავოს მომავალი წლის გაყიდვების სტრატეგია. გარდა ამისა, შემსყიდველ ორგანიზაციებს ექნებათ შესაძლებლობა, უკეთ მოემზადონ მომავალი წლის შესყიდვებისთვის და უფრო ეფექტურად დაგეგმონ მათთვის განკუთვნილი საბიუჯეტო სახსრების ხარჯვის პროცესი.
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹17).
მოხსენება „საქართველოს მთავრობასა და უნგრეთის მთავრობას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ“ საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი შეთანხმების შესახებ.
აღინიშნა, რომ 2012 წლის 16 თებერვალს ხელი მოეწერასაქართველოს მთავრობასა და უნგრეთის მთავრობას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებშეთანხმებას.
• ქვეყანაში ინვესტიციების მოზიდვისა და ეკონომიკური კავშირების გაფართოების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პირობაა შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ შეთანხმების დადება იმ ქვეყნებთან, რომლებთანაც საქართველოს გააჩნია ეკონომიკური ინტერესები. ამგვარი შეთანხმებები არეგულირებენ ხელშემკვრელი ქვეყნების იურიდიული და ფიზიკური პირების მიერ მეორე ქვეყანაში გაწეული საქმიანობიდან მიღებული შემოსავლების გადასახადებით დაბეგვრის პირობებს.
აღნიშნული შეთანხმების გაფორმების რიგითობის განსაზღვრის დროს საქართველოს ამჟამინდელ პრიორიტეტს წარმოადგენს უნგრეთი.
• სტატისტიკური მონაცემების თანახმად, საქართველოსა და უნგრეთს შორის სავაჭრო ბრუნვამ 2011 წელს 36 547 700 აშშ. დოლარი შეადგინა, რაც 7 853 200 .. დოლარით აღემატება 2010 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს (28 694 500 .. დოლარი). ეს განაპირობა როგორც საქართველოდან ექსპორტირებული საქონლის ასევე უნგრეთიდან იმპორტირებული საქონლის რაოდენობის ზრდამ.
• შეთანხმების ტექსტი ეფუძნება ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OED) 2008 წლის მოდელს. მოდელის შესაბამისად, შეთანხმებით გათვალისწინებულია შემოსავლების და კაპიტალის დაბეგვრა შემოსავლის წყაროს ქვეყანაში გარკვეული შეზღუდვებით და შეზღუდვების გარეშე ან შემოსავლების და კაპიტალის დაბეგვრა მხოლოდ რეზიდენტობის ქვეყანაში. შემოსავლის წყაროს ქვეყანაში დაბეგვრის შემთხვევაში ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების მიზნით რეზიდენტის ქვეყანა იღებს ვალდებულებას, რომ გადასახადის გადამხდელის საგადასახადო ბაზის გაანგარიშების დროს ჩაუთვალოს წყაროს ქვეყანაში გადახდილი გადასახადი.
• ამჟამად, ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ შეთანხმება ძალაშია 36 ქვეყანასთან: ავსტრია, აზერბაიჯანი, არაბეთის გაერთიანებული საემირო, ბელგია, ბულგარეთი, გაერთიანებული სამეფო, გერმანია, დანია, ესპანეთი, ესტონეთი, თურქეთი, თურქმენეთი, ირლანდია, ირანი, იტალია, კატარი, ლატვია, ლიტვა, ლუქსემბურგი, მალტა, ჩეხეთი, ნიდელანდები, პოლონეთი, რუმინეთი, საბერძნეთი, საფრანგეთი, სინგაპური, სომხეთი, უზბეკეთი, უკრაინა, ფინეთი, ყაზახეთი, შვეიცარია, ისრაელი, ჩინეთი, ინდოეთი.
·         შეთანხმების დებულებები არეგულირებენ ქვეყნისთვის მნიშვნელოვან სფეროებში გადასახადით დაბეგვრის პირობებს: