ნინო ენუქიძე – ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე, ნათია მიქელაძე – ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე, რუსუდან კემულარია – ფინანსთა მინისტრის მოადგილე, ხათუნა კაპანაძე – მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე, გოჩა მამაცაშვილი, ეკატერინე დანელია – ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის პარლამენტთან ურთიერთობის სამმართველოს უფროსი, ლევან ნიჟარაძე, ნიკოლოზ ნარსია და ნატალია დვალი – საქართველოს პრეზიდენტის მიერ   საზოგადოებრივი სამეურვეო საბჭოს წევრის (მეურვის) დანიშვნაზე თანხმობის მისაღებად წარმოდგენილი კანდიდატურები.
1. 1.საქართველოს პრეზიდენტის მიერ   საზოგადოებრივი სამეურვეო საბჭოს წევრის (მეურვის) დანიშვნაზე თანხმობის მისაღებად წარმოდგენილი ლევან ნიჟარაძის, ნიკოლოზ ნარსიასა და ნატალია დვალის კანდიდატურების შესახებ
/მომხ. ხათუნა კაპანაძე/
1. 2.საქართველოს პრეზიდენტის მიერ შეერთებისთვის წარმოდგენილი    „საერთაშორისო ჰიდროგრაფიული ორგანიზაციის შესახებ“ 1967 წლის კონვენცია“
1. 3.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე და სახელმწიფო ბაჟის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებ შეტანის ობაზე“.
1. 4.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1. 5.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
/მომხ.ნინო ენუქიძე/
1. 6.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
/მომხ.რუსუდან კემულარია/
1. 7.საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი საქართველოსა და აზიის განვითარების შორის დაფინანსების ჩარჩო ხელშეკრულების (საქართველო: ქვერეგიონული საგზაო დერეფანი)“ 2011 წლის 30 დეკემბერს წერილების გაცვლის გზით დადებული ცვლილება
1. 8.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ“
1. 9. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „დაცული ტერიტორიების სტატუსის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
/მომხ.გოჩა მამაცაშვილი/
საქართველოს პრეზიდენტის მიერ   საზოგადოებრივი სამეურვეო საბჭოს წევრის (მეურვის) დანიშვნაზე თანხმობის   მისაღებად წარმოდგენილი კანდიდატურების შესახებ.
მოხსენებელმა წარმოადგინა კანდიდატურების (დანართი 1) ბიოგრაფიები.
ნიჟარაძემ, ნარსიამ, დვალმა, ბადაგაძემ, ჩარკვიანმა, მელაძემ;
მოხსენება საქართველოს პრეზიდენტის მიერ შეერთებისთვის წარმოდგენილი „საერთაშორისო ჰიდროგრაფიული ორგანიზაციის შესახებ“ 1967 წლის კონვენციის“ თობაზე.
გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალურმა ანსამბლეამ 2010 წლის 12 მარტს 69-ე სესიაზე მიღებული რეზოლუციით, მოუწოდა სახელმწიფოებს განიხილონ და გახდნენ საერთაშორისო ჰიდროგრაფიული ორგანიზაციის წევრები, ასევე მოუწოდა ყველა სახელმწიფოს, რომ ითანამშრომლოს აღნიშნულ ორგანიზაციასთან, რათა გაიზარდოს ჰიდროგრაფიული ინფორმაციის დაფარვის არეალი და ხელი შეუწყოს უსაფრთხო ნავიგაციას იმ ადგილებში, სადაც გამოიყენება საერთაშორისო დაუცველი ან დაცული საზღვაო რაიონები.
აღნიშნულ კონვენციაზე შეერთებით და საერთაშორისო ჰიდროგრაფიულ ორგანიზაციაში გაწევრიანებით, საქართველოს მიეცემა საშუალება, რომ მაქსიმალურად ჩაერთოს საერთაშორისო ჰიდროგრაფიული განვითარების პროგრამებში და გამოივიყენოს მათი შესაძლებლობები. ასევე, იმისათვის,რომ შეიქმნას საქართველოს საზღვაო და სანავიგაციო რუქები და სქემები, აუცილებელია საერთაშორისო ჰიდროგრაფიული ორგანიზაციის ჩართულობა და მხარდაჭერა, ვინაიდან ეს არის ორგანიზაცია, რომელიც კოორდინაციას უწევს საზღვაო რუქების გამოცემას მსოფლიო მასშტაბით.
ეს ორგანიზაცია ხელს უწყობს წევრი სახელმწიფოების ჰიდროგრაფიულ სამსახურებთან, განვითარებად ჰიდროგრაფიულ სამსახურებს აწვდის შესაბამის სახელმძღვანელოებს და უტარებს კონსულტაციებს, ასევე კოორდინაციას უწევს ჰიდროგრაფიულ კვლევებს და თანამშრომლობს შესაბამის საერთაშორისო ორგანიზაციებთან.
ასევე აღინიშნა, რომ საერთაშორისო ჰიდროგრაფიულ ორგანიზაციაში წევრობა ითვალისწინებს ყოველწლიურ საწევრო შენატანს, რომელიც იანგარიშება ფლოტის ტონაჟის მიხედვით. საქართველოს შემთხვევაში, საწევრო შენატანი შეადგენს 60 000 ლარს, რომლის გადახდასაც უზრუნველყოფს სსიპ საქართველოს სახელმწიფო ჰიდროგრაფიული სამსახური, კანონმდებლობით ნებადართულ სხვა შემოსავლებიდან.
ჩარკვიანმა, წურწუმიამ, მელაძემ;
3.     მეორე
მოხსენება „სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე და  „სახელმწიფო ბაჟის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებ შეტანის ობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ.
წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ მეორე მოსმენით   შენიშვნები არ გამოთქმულა.
კემულარიამ, ჩახვაძემ, ჯაბუამ, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹4).
1. 4.მეორე
მოხსენება სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
წარმოდგენილი იქნა კანონპროექტების მიმართ გამთქმული შენიშვნების (დანართი 5) გათვალისწინებით რედაქტირებული კანონპროექტის ტექსტი (დანართი 6).
ჩახვაძემ, ენუქიძემ, მელაძემ;
1. 5.პირველი
მოხსენება „ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 8) შესახებ.
აღინიშნა, რომ წარმოდგენილი კანონპროექტის თანახმად ბუნებრივი რესურსების სააგენტოსა და ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების გადახდაზე პასუხისმგებელ პირს შორის შესაძლებელი იქნება დაიდოს მოსაკრებლების გადახდის ადმინისტრირებასთან დაკავშირებული შეთანხმება.
მიქელაძემ, კემულარიამ, სამადაშვილმა, წურწუმიამ, ბადაგაძემ, მამაცაშვილმა, ჩახვაძემ, ჯაბუამ, მელაძემ;
6. პირველი
მოხსენება სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ (დანართი 10).
აღინიშნა, რომ წარმოდგენილი კანონპროექტით ხორციელდება ცვლილება კანონის 25-ე მუხლში, სადაც კეთდება ჩანაწერი იმის შესახებ, რომ დაინტერესებული ფიზიკური და იურიდიული პირების ქონების განკარგვის ხელშეწყობის განხორცილებისას, სააგენტოს (საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტო) მიერ მომსახურების გაწევის წესს, მომსახურების სახეებს და საფასურის ოდენობას დაადგენს საქართველოს მთავრობა. კანონპროექტით ასევე განისაზღვრება, რომ დაინტერესებული ფიზიკური და იურიდიული პირების ქონების განკარგვის ხელშეწყობის განხორციელებისას, სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურების საფასური მთლიანად მიიმართება სააგენტოს ანგარიშზე.
კანონის მიღებიდან ერთი თვის ვადაში საქართველოს მთავრობას ევალება უზრუნველყოს დაინტერესებული ფიზიკური და იურიდიული პირების ქონების განკარგვის ხელშეწყობის განხორციელებისას, სააგენტოს მიერ მომსახურების გაწევის წესის, მომსახურების სახეების და საფასურის ოდენობის დამტკიცება.
ჩახვაძემ, ჩარკვიანმა, მელაძე;
მოხსენება საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი „საქართველოსა და აზიის განვითარების შორის   დაფინანსების ჩარჩო ხელშეკრულების (საქართველო: ქვერეგიონული საგზაო დერეფანი)“ 2011 წლის 30 დეკემბერს წერილების გაცვლის გზით დადებული ცვლილების შესახებ.
აღინიშნა რომ, საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის 2009 წლის 29 აგვისტოს ხელი მოეწერა დაფინანსების ჩარჩო ხელშეკრულებასქვერეგიონული საგზაო დერეფნის განვითარების პროგრამა. აღნიშნული ხელშეკრულება ითვალისწინებს მრავალმხრივი ტრანშების გამოყოფას საქართველოში გზების საინვესტიციო პროექტების დაფინანსების მიზნით.
დაფინანსების ჩარჩო ხელშეკრულებაში შეტანილი ცვლილებით შესაძლებელი ხდება საჭიროების შემთხვევაში აღნიშნული ხელშეკრულების ფარგლებში დაფინანსებულ პროექტებზე დამატებითი დაფინანსების გამოყოფა.
ამჟამად ჩარჩო ხელშეკრულების ფარგლებში გამოყოფილია პირველი ტრანში (119 მლნ აშშ დოლარამდე ოდენობით) ქ. ქობულეთის ახალი შემოვლითი გზის მშენებლობის დასაფინანსებლად.
აგრეთვე, ჩარჩო ხელშეკრულების ფარგლებში მეორე ტრანში ითვალისწინებდა ქ. ბათუმის ახალი შემოვლითი გზის მშენებლობას თუმცა აღნიშნული სესხი აზიის განვითარების ბანკის თანხმობით გაუქმდა, რადგან პროექტის საბოლოო ღირებულება მნიშვნელოვნად აჭარბებდა მის თავდაპირველ საპროგნოზო ღირებულებას.
ჩარკვიანმა, ბადაგაძემ, მელაძემ;
მოხსენება „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ.
აღინიშნა რომ, წარმოდგენილი ცვლილებების პროექტი ითვალისწინებს თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის საწარმოების დაბეგვრის რეჟიმის ცვლილებას. კერძოდ, აღარ იარსებებს საერთაშორისო საწარმოს დეფინიცია და თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში დარეგისტრირებული ყველა საწარმო ისარგებლებს საგადასახადო შეღავათებით. ამასთანავე, თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის საწარმო მიერ საქართველოს კანონმდებლობით რეგისტრირებული პირისათვის (გარდა, თიზ-ის საწარმოსი) საქონლის მიწოდების და მათგან საქონლის მიღების შემთხვევაში დაიბეგრება საქონლის მიწოდებით მიღებული/მისაღები შემოსავლის 5%-იანი განაკვეთით.
თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის საწარმოს აეკრძალება (ნაცვლად სტატუსის გაუქმებისა) საქართველოს კანონმდებლობით რეგისტრირებული პირისათვის (გარდა, თიზ-ის საწარმოსი) მომსახურების გაწევა. ასევე აეკრძალება მათგან მომსახურების მიღება, გარდა არსებული კანონმდებლობით განსაზღვრული მომსახურებებისა, რომელთა მიღებაც არ იწვევს საერთაშორისო საწარმოს სტატუსის გაუქმებას.
კანონპროექტი აგრეთვე ითვალისწინებს სპეციალური სავაჭრო ზონების მარეგულირებელ მუხლებში დაზუსტებითი ხასიათის ცვლილებებს, აგრეთვე სპეციალური სავაჭრო ზონის სტატუსის მქონე იურიდიული პირის მიერ სპეციალურ სავაჭრო ზონაში საქმიანობის განმახორციელებელი პირების მიერ მიღებული შემოსავალის დაბეგვრის წესის დაზუსტებას.
„თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ კანონპროექტის მიღებ მიზნად ისახავს თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში ნაცვლად დღეს არსებული აკრძალვისა, რომლის მიხედვითაც იკრძალება ზონაშიველა სახის აქციზური საქონლის შეტანა, აიკრძალოს მხოლოდ თამბაქოს ნაწარმის, თამბაქოს ნედლეულის, ალკოჰოლიანი სასმელებისა და ასევე შავი ან/და ფერადი ლითონების ჯართის შეტანა.
წურწუმიამ, ბადაგაძემ, კაპანაძემ, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹13).
9. მოისმინეს:
მოხსენება „დაცული ტერიტორიების სტატუსის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
შემოთავაზებული კანონპროექტის თანახმად ყაზბეგის რაიონში იქმნება დაცული ტერიტორიის სტატუსის მქონე სამი ახალი ბუნების ძეგლი, ესენია: სახიზნარის კლდის ბუნების ძეგლი, აბანოს მინერალური ტბის ბუნების ძეგლი და თრუსოს ხეობის ტრავერტინების (კირის ტუფი) ბუნების ძეგლი, რომელთა ფართობი შეადგენს 339,94 ჰა–ს.
ენუქიძემ, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹14).