3. 59-ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: „ მუხლი 59. საავიაციო საქმიანობის ნებართვა 1. არარეგულარული საერთაშორისო და შიდა საჰაერო გადაყვანა-გადაზიდვა ან საავიაციო სამუშაოები ხორციელდება სააგენტოს მიერ გაცემული ნებართვის საფუძველზე. 2. საჰაერო გადამყვან-გადამზიდველს ეკრძალება ნებართვით გათვალისწინებული უფლებების განხორციელება, თუ მას არ გააჩნია მოქმედი ექსპლუატანტის სერტიფიკატი. 3. სააგენტო გასცემს: ა) საავიაციო სამუშაოების წარმოების ნებართვას. ბ) არარეგულარული საერთაშორისო საჰაერო გადაყვანა-გადაზიდვის ნებართვას; გ) შიდა საჰაერო გადაყვანა-გადაზიდვის ნებართვას, უცხო ქვეყნის გადამყვან-გადამზიდველის ან უცხო ქვეყანაში რეგისტრირებული საჰაერო ხომალდის მიერ არაკომერციულ (კერძო) ფრენის შესრულებისას.“ დ) საქართველოში რეგისტრირებული გადამყვან-გადამზიდველის, ასევე არაკომერციული (კერძო) ფრენის განმხორციელებელი საჰაერო ხომალდის შიდა არარეგულარული ფრენის ნებართვას. 4. სააგენტო ნებართვას გასცემს „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად.“
მუხლი 2. ეს კანონი ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანავე. საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი პროექტი საქართველოს კანონი
საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მუხლი1. საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში (საქართველოს სსრ უმაღლესი საბჭოს უწყებები, N12, 1984 წელი, მუხ. 421) შეტანილ იქნას შემდეგი ცვლილება:
”მუხლი 109. სამოქალაქო საჰაერო ხომალდით სახიფათო ტვირთის გადაზიდვის წესების დარღვევა სამოქალაქო საჰაერო ხომალდით სახიფათო ტვირთის გადაზიდვის წესების დარღვევა გამოიწვევს დაჯარიმებას 2000-დან 20 000 ლარამდე”.
”მუხლი 111. სამოქალაქო ავიაციის დარგში მოქმედი ნორმატიული აქტების დარღვევა სამოქალაქო ავიაციის დარგში მოქმედი ნორმატიული აქტების დარღვევა,- გამოიწვევს დაჯარიმებას 500-დან 20 000 ლარამდე.”
”მუხლი 1111. საქართველოს საჰაერო სივრცის გამოყენება უფლებამოსილი ორგანოს ნებადაურთველად, საქართველოს საჰაერო სივრცეში ფრენის წესის ან საჰაერო მოძრაობის მომსახურების წესის დარღვევა
გამოიწვევს დაჯარიმებას 5000-დან 20 000 ლარამდე.
გამოიწვევს დაჯარიმებას 1 000 ლარის ოდენობით”. 4. კოდექსს დაემატოს შემდეგი შინაარსის 1112-ე - 1115-ე მუხლები: “მუხლი 1112. საჰაერო ხომალდის ექსპლუატაციის წესების დარღვევა საჰაერო ხომალდის ექსპლუატაციის წესების დარღვევა, - გამოიწვევს დაჯარიმებას 5 000 - დან 10 000 ლარამდე. მუხლი 1113. საავიაცო ტექნიკის ტექნიკური მომსახურების წესების დარღვევა საავიაციო ტექნიკის ტექნიკური მომსახურების წესების დარღვევა, - გამოიწვევს დაჯარიმებას 5000 -დან 20 000 ლარამდე. მუხლი 1114. სამოქალაქო აეროდრომზე ფრენების უსაფრთხოების უზრუნველმყოფი და ექსპლუატაციის დადგენილი ნორმების დარღვევა სამოქალაქო აეროდრომზე ფრენების უსაფრთხოების უზრუნველმყოფი და ექსპლუატაციის დადგენილი ნორმების დარღვევა – გამოიწვევს დაჯარიმებას 5 000-დან 10 000 ლარამდე. მუხლი 1115. სამუშაო ადგილზე შესაბამისი კვალიფიკაციის (ოსტატობის) არმქონე ავიასპეციალისტის დაშვება სამუშაო ადგილზე შესაბამისი კვალიფიკაციის (ოსტატობის) არმქონე ავიასპეცილისტის დაშვება, – გამოიწვევს დაჯარიმებას 5 000 ლარის ოდენობით. 5. კოდექსის 132-ე მუხლი ამოღებულ იქნას 6. 213-ე მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: ”მუხლი 213. საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - სამოქალაქო ავიაციის სააგენტო ამ კოდექსის 109-ე, 111-ე, 1111-ე-1115-ე მუხლებით გათვალისწინებული ადმინისტრაციული სამართალდარღვევების საქმეების განხილვისა და ადმინისტრაციული სახდელის დადების უფლება აქვთ საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირის - სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს უფლებამოსილ პირებს”. 7. 239-ე მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარსის 471-ე ნაწილი: ”471. ამ კოდექსის 109-ე, 111-ე, 1111-ე-1115-ე მუხლებით გათვალისწინებულ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა შესახებ ოქმს ადგენენ საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირის - სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს უფლებამოსილი პირები”. 8. 295-ე მუხლის პირველი ნაწილის ”დ” ქვეპუნქტი ამოღებულ იქნას.
მუხლი 2. ეს კანონი ამოქმედდეს გამოქვეყნებიდან მე-15 დღეს.
კანონპროექტზე „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მის თანმდევ კანონპროექტებზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 10 თებერვლის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
„სახელმწიფო ბაჟის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილ კანონის პროექტზე გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინების მდგომარეობის ამსახველი ფურცელი
დანართი 6 პროექტი საქართველოს კანონი „სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
მუხლი 1. „სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №9, 26.04.2002, მუხ. 43) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
„მე-7 მუხლის მე-10 პუნქტის „ბ“ ქვეპუნქტი ამოღებული იქნეს.“ მუხლი 2. ეს კანონი ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანვე.
პროექტი საქართველოს კანონი „სახელმწიფო ბაჟის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
მუხლი 1. „სახელმწიფო ბაჟის შესახებ“ საქართველოს კანონში (პარლამენტის უწყებანი, №19-20, 30.05.1998, გვ. 37) შეტანილი იქნეს შემდეგი ცვლილებები:
მე-3 მუხლის „გ’’ პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: „გ“ მეზღვაურის წიგნაკის გაცემისათვის.“ მე-4 მუხლის მე-5 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: „5. მეზღვაურის წიგნაკის გაცემისათვის სახელმწიფო ბაჟის ოდენობა 35 ლარია.“
„გ) მეზღვაურის წიგნაკის გაცემისათვის - შესაბამისი განცხადების შეტანისას“. მუხლი 2. ეს კანონი ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანავე.
საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი დანართი 7
კანონპროექტებზე „სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „სახელმწიფო ბაჟის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 10 თებერვლის სხდომაზე, პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტები „სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „სახელმწიფო ბაჟის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
დანართი 8 „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” მთავრობის მიერ წარმოდგენილ კანონპროექტზე გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინების მდგომარეობის ამსახველი ფურცელი