და მის თნმდევ კანონპროექტებზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 10 თებერვლის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებიშეტანის შესახებდა მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
„სახელმწიფო ბაჟის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილ კანონის პროექტზე გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინების მდგომარეობის ამსახველი ფურცელი
კანონის პროექტის პირველი მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული მე-3 მუხლის „გ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„გ) მეზღვაურის წიგნაკის გაცემისათვის“;
კანონის პროექტის პირველი მუხლის მე-2 პუნქტით გათვალისწინებული მე-4 მუხლის მე-5 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„5. მეზღვაურის წიგნაკის გაცემისათვის სახელმწიფო ბაჟის ოდენობა 35 ლარია“.
კანონის პროექტის პირველი მუხლის მე-3 პუნქტით გათვალისწინებული მე-6 მუხლის მე-2 პუნქტის „გ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„გ) მეზღვაურის წიგნაკის გაცემისათვის - შესაბამისი განცხადების შეტანისას“.
„სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ“
მუხლი 1. „სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს
კანონშ (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №9, 26.04.2002, მუხ. 43)
შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
„მე-7 მუხლის მე-10 პუნქტის „ბ“ ქვეპუნქტი ამოღებული იქნეს.“
მუხლი 2. ეს კანონი ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანვე.
„სახელმწიფო ბაჟის შესახებ“
საქართველოს კანონში ცვლილები შეტანის შესახებ
მუხლი 1. „სახელმწიფო ბაჟის შესახებ“ საქართველოს კანონში (პარლამენტის უწყებანი, №19-20, 30.05.1998, გვ. 37) შეტანილი იქნეს შემდეგი ცვლილებები:
მე-3 მუხლის „გ’’ პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„გ“ მეზღვაურის წიგნაკის გაცემისათვის.“
მე-4 მუხლის მე-5 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი   რედაქციით:
„5. მეზღვაურის წიგნაკის გაცემისათვის სახელმწიფო ბაჟის ოდენობა 35 ლარია.“
1. 1.მე-6 მუხლის მე-2 პუნქტის „გ“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
მუხლი 2.   ეს კანონი ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანავე.
„სახელმწიფო ბაჟის შესახებ“                                                                      საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტკის კომიტეტმა 2012 წლის 10 თებერვლის სხდომაზე, პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტებ სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „სახელმწიფო ბაჟის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
მთავრობის მიერ წარმოდგენილ კანონპროექტზე გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინების მდგომარეობის ამსახველი ფურცელი
მიზანშეწონილია აუქციონში გამარჯვებული პირის მიერ ვალდებულების შესრულების სრულად ან ნაწილობრივ დადასტურებისთვის გამოყენებულ იქნას როგორც ელექტრონული, ასევე წერილობითი ფორმა და შესაბამისად, სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონის პროექტის პირველი მუხლის მე-3 პუნქტით გათვალისწინებული მე-9 მუხლის მე-2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
”2. აუქციონში გამარჯვებული აუქციონის ჩატარებიდან 30 კალენდარული დღის ვადაში იხდის სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული, იჯარით გაუცემელი სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთის საფასურს და პრივატიზების განმახორციელებელ ორგანოს წარუდგენს გადახდის დამადასტურებელ დოკუმენტს. პრივატიზების განმახორციელებელი ორგანო გასცემს ვალდებულების სრულად ან მისი ნაწილის შესრულების   დადასტურებას ელექტრონული ფორმით, ვებგვერდ – www.privatization.ge-ის მეშვეობით, ან წერილობით, რომელიც საჯარო რეესტრში ვალდებულების გაუქმების ან მასში ცვლილების რეგისტრაციის საფუძველია.”
მუხლი 1. „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №48, 09.08.2010, მუხ. 312) შეტანილ იქნეს ცვლილება:
1. 1.მე-51 მუხლს დაემატოს მე-6-მე-7 პუნქტები შემდეგი რედაქციით:
”6. სამინისტრო მასთან დაცული დოკუმენტაციის ქაღალდის მატარებლის მეშვეობით გაცემული ასლის დამოწმებისას ადასტურებს ასლის დედანთან იგივეობას.
7. სამინისტროს/სამინისტროს ტერიტორიული ორგანოს დოკუმენტი ელექტრონული სახით შეიძლება გაიცეს სამინისტროს ვებგვერდის – www.privatization.ge შესაბამისი ბმულების მეშვეობით და მისი ამონაბეჭდის მიმართ ასლის დედანთან სისწორის დამოწმებისათვის დადგენილი წესები არ გამოიყენება. ამ ამონაბეჭდს აქვს იგივე იურიდიული ძალა, რაც თავად ელექტრონული სახით გამოცემულ დოკუმენტს.”
1. 2.მე-6 მუხლის:
ა) მე-4 პუნქტის ”ა” ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
”ა) აუქციონში გამარჯვებულმა ამ კანონის საფუძველზე პრივატიზების განმახორციელებელი ორგანოს მიერ განსაზღვრულ ვადაში სრულად არ გადაიხადა საპრივატიზებო საფასური;”
ბ) 41 და 42 პუნქტები ამოღებულ იქნეს.
1. 3.მე-9 მუხლის მე-2 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
”2. აუქციონში გამარჯვებული აუქციონის ჩატარებიდან 30 კალენდარული დღის ვადაში იხდის სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული, იჯარით გაუცემელი სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთის საფასურს და პრივატიზების განმახორციელებელ ორგანოს წარუდგენს გადახდის დამადასტურებელ დოკუმენტს. პრივატიზების განმახორციელებელი ორგანო გასცემს ვალდებულების სრულად ან მისი ნაწილის შესრულების დადასტურებას ელექტრონული ფორმით, ვებგვერდ – www.privatization.ge-ის მეშვეობით, ან წერილობით, რომელიც საჯარო რეესტრში ვალდებულების გაუქმების ან მასში ცვლილების რეგისტრაციის საფუძველია.”
ა)მე-4 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
”4. სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონების პირდაპირი მიყიდვის ფორმით პრივატიზებისას მყიდველი სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონების საპრივატიზებო საფასურს იხდის ხელშეკრულების გაფორმების შემდეგ, საქართველოს პრეზიდენტის მიერ დადგენილ ვადაში. ”
) მე-5 პუნქტი ამოღებულ იქნეს.
საქართველოს პრეზიდენტი                          მიხეილ სააკაშვილ
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტკის კომიტეტმა 2012 წლის 10 თებერვლის სხდომაზე, პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი „სახელმწიფო ქონების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.