. თბილისი                                   11 აპრილი 2012 .
. წურწუმია, რ. მარსაგიშვილი, კ. ბადაგაძე, . კიკალეიშვილი, თ. კოხოძე, კ. კურდღელაშვილი, დ. ოვაშვილი, კ. ოქრიაშვილი, გ. ჩახვაძე, გ. ჯაბუა;
. მერებაშვილი, მ. ჯაფარიძე, ვ. ქარუმიძე, გ. სირაძე,     თ. ჯაფარიძე.
რუსუდან კემულარია – ფინანსთა მინისტრის მოადგილე, ნათია მიქელაძე – ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე;
1. 1.საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტები: „ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“
1. 2.საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი საქართველოსა და რეკონსტრუქციისა და განვითრების საერთაშორისო ბანკს შორის სესხო შეთანხმება (რეგიონული განვითარების პროექტი)
1. 3.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებიშეტანის შესახებ
მოხსენება „ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ. რადგან კანონპროექტების მიმართ რედაქციული ხასიათის შენიშვნები არ გამოთქმულა, კანონპროექტების ტექსტებში ცვლილებები არ განხორციელებულა.
მოხსენება საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი საქართველოსა და რეკონსტრუქციისა და განვითრების საერთაშორისო ბანკს შორის სესხო შეთანხმების (რეგიონული განვითარების პროექტი) შესახებ.
აღინიშნა რომ, 2012 წლის 28 მარტს ფინანსთა სამინისტროში საქართველოსა და მსოფლიო ბანკს შორის ხელი მოეწერა რეგიონული განვითარების პროექტის სასესხო ხელშეკრულებას.
იგი ითვალისწინებს 60 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობით ფინანსური რესურსის გამოყოფას გრძელვადიანი შეღავათიანი პირობებით: სესხის ხანგრძლივობა 25 წელი, მათ შორის 10 წელი შეღავათიანი პერიოდი, Libor-ზე დაფუძნებული ცვალებადი საპროცენტო განაკვეთი რაც 2012 წლის 28 მარტის მდგომარეობით შეადგენს დაახლოებით წლიურ 1.22%-ს.
რეგიონული განვითარების პროექტი ითვალისწინებს კახეთში მთელი რეგიონის მასშტაბით ურბანული, კომუნალური და ტურისტული ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციას. პროექტის ფარგლებში დაფინანსდება თელავის და ყვარლის ისტორიული ცენტრალური ნაწილის სრული რეაბილიტაცია, რაც გულისხმობს შენობების, პარკების, სკვერების, გზების, გარე-განათების, მიწისქვეშა კომუნიკაციების და სხვა მუნიციპალური ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციას და კეთილმოწყობას.
კულტურული მემკვიდრეობის და ისტორიული ძეგლების პოპულარიზაციის, აგრეთვე ვიზიტორთა რაოდენობის გაზრდის მიზნით განხორციელდება აღდგენითი სამუშაოები და მოეწყობა ტურისტული ინფრასტრუქტურა დართლოს, ძველი შუამთის, ახალი შუამთის, იყალთოს, უჯარმას, ნინოწმინდის, დავით გარეჯას, გურჯაანის, ხირსას, ალავერდის და ბოდბეს მიმდებარე ტერიტორიაზე.
იმ კერძო პირთა მხარდაჭერისათვის, ვისაც სურთ მდგრადი ინვესტიციების განხორციელება და მოსახლეობის დასაქმება კახეთის რეგიონში, შესაძლებელი იქნება მომიჯნავე ინფრასტრუქტურის დაფინანსება ბიზნეს პროექტების ხელშეწყობის მიზნით.
პროექტის განხორციელება უკვე დაწყებულია და მისი პირველი ეტაპის დასრულება დაგეგმილია მიმდინარე წლის ბოლომდე. პროექტი მიზნად ისახავს ადგილობრივი მოსახლეობის ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესდებას, ტურიზმის განვითარებას და კახეთის რეგიონში ბიზნეს აქტივობის წახალისებას, რაც თავის მხრივ ხელს შეუწობს დამატებითი სამუშაო ადგილების შემნას და ადგილობრივი მოსახლეობის კეთილდღეობის ამაღლებას.
ჯაბუამ, ჩახვაძემ, ოვაშვილმა, მელაძემ;
მოხსენება „საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტებიის შესახებ.
წარმოდგენილი იქნა კანონპროექტების მიმართ გამოთქმული   შენიშვნების (დანართი 3) გათვალისწინებით რედაქტირებული კანონპროექტის ტექსტი (დანართი   4).
ჩახვაძემ, ბადაგაძემ, მელაძემ;
სხდომის თავმჯდომარე:                                            გიორგი მელაძე
„ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტკის კომიტეტმა 2012 წლის 11 აპრილის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტები: „ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია ისინი საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე   მოსმენით განხილვისათვის.