. თბილისი                                   25 აპრილი 2012 .
. წურწუმია, კ. კურდღელაშვილი, კ. ბადაგაძე, გ. კანდელაკი, . კიკალეიშვილი, თ. კოხოძე, დ. ოვაშვილი, კ. ოქრიაშვილი, გ. ჩახვაძე, გ. ჯაბუა;
. მერებაშვილი, მ. ჯაფარიძე ვ. ქარუმიძე, გ. სირაძე,   მ. მეტრეველი, თ. ჯაფარიძე;
ნათია მიქელაძე – ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე, ზვიად კუკავა – საქართველოს პარლამენტის წევრი.
1. 1.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებიშეტანის შესახებ.
1. 2.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტები: „საქართველოს სარკინიგზო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“
1. 3.საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჟაფარიძის, ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ(№07-5/1385; 17.04.12)
1. 4.საქართველოს პარლამენტის წევრების კახა ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე (№07-5/1399; 23.04.12).
მოხსენება „საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებიშეტანის შესახებ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ.
წარმოდგენილი იქნა კანონპროექტების მიმართ გამთქმული შენიშვნების (დანართი1) გათვალისწინებით რედაქტირებული კანონპროექტების ტექსტი (დანართი   2).
მოხსენება „საქართველოს სარკინიგზო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ.
წარმოდგენილი იქნა კანონპროექტის   მიმართ გამთქმული   შენიშვნების (დანართი4) გათვალისწინებით რედაქტირებული კანონპროექტის ტექსტი (დანართი 5).
კიკალეიშვილმა, ჩახვაძემ, მელაძემ;
მოხსენება   „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ(№07-5/1385; 17.04.12)
საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჟაფარიძის, ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
წარმოდგენილი იქნა კანონპროექტის მიმართ გამთქმული შენიშვნების (დანართი7) გათვალისწინებით რედაქტირებული კანონპროექტის ტექსტი (დანართი   8).
აღინიშნა, რომ კანონპროექტის მიღება განაპირობა ყოველდღიურ სამეწარმეო-ეკონომიკურ ურთიერთობებში წარმოქმნილმა პრობლემა, რომელიც დაკავშირებულია „გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონში არსებულ   ხარვეზთან, რომელიც არ აძლევს საშუალებას მოვალე საწარმოს, კრედიტორის ვადამოსული მოთხოვნის დაკმაყოფილების უუნარობის შემთხვევაში სასამართლოში მიმართვისას გაიხსნას გადახდისუუნარობის საქმე და შემდგომში გაკოტრებულად გამოცხადდეს საწარმო, რადგან სასამართლო იმ პირობებში, როდესაც საწარმოს არ გააჩნია საკმარისი ქონება, რათა დაფაროს გაკოტრების ხარჯები, გადახდისუუნარიანობის საქმის გახსნაზე უარს აცხადებს.
სასამართლო იყენებს რა კანონის ნორმას გაკოტრების ზოგადი მიზნების შესახებ, არ ხსნის გაკოტრების წარმოებას, თუკი დაადგენს, რომ საწარმოს არ გააჩნია საკმარისი ქონება, რათა დაფაროს გაკოტრების ხარჯები. ამასთან სამეწარმე ურთიერთობებში ზოგჯერ პარტნიორების საერთო თანხმობის არარსებობის გამო ვერ ხერხდება ლიკვიდაციის შესახებ გადაწყვეტილების მიღება.
იქმნება სიტუაცია, როცა, ერთი მხრივ, პარტნიორების მიერ ვერ მიიღება გადაწყვეტილება საწარმოს ლიკვიდაციის თაობაზე, მეორე მხრივ, დირექტორი ასრულებს თავის ვალდებულებას გადახდისუუნარობის დადგომისთანავე მიმართოს სასამართლოს გაკოტრების თაობაზე, ხოლო სასამართლო უარს ამბობს გაკოტრების წარმოების დაწყებაზე იმ მიზეზით, რომ საწარმოს არ გააჩნია საკმარისი ქონება, რომ დაფაროს გაკოტრების ხარჯები მაინც. ამასთან, პარტნიორებმა, რომც მიიღონ გადაწყვეტილება ლიკვიდაციის თაობაზე, ამ გზაზე გადაულახავი წინააღმდეგობაა მეწარმეთა შესახებ კანონის ნორმა, რომელშიც აღნიშნულია ,,კრედიტორთა დაკმაყოფილების პროცესის დასრულების შემდეგ უფლებამოსილი პირი/პირები იღებს (იღებენ) გადაწყვეტილებას საწარმოს ლიკვიდაციის დასრულების შესახებ, რომელშიც უნდა აღინიშნოს საწარმოს ყველა ცნობილი კრედიტორის დაკმაყოფილების თაობაზე. ეს გადაწყვეტილება წარედგინება მარეგისტრირებელ ორგანოს და იგი საწარმოს რეგისტრაციის გაუქმების საფუძველია“.
გასაგებია, რომ თუკი საწარმოს არ გააჩნია გაკოტრებისათვის საჭირო ხარჯების თანხები, ის ვერც კრედიტორებს დააკმაყოფილებს. იქმნება სიტუაცია, როცა, ერთი მხრივ, არსებობს საწარმო, რომლის არსებობას არც იურიდიული და არც ეკონომიური საფუძველი არ გააჩნია, მეორე მხრივ არ არსებობს ამ საწარმოს ფუნქციონირების შეწყვეტის სამართლებრივი გზა. ჩვენს მიერ წარმოდგენილი საკანონმდებლო ცვლილებები გვთავაზობს ამ პრობლემების მოგვარების სამართლებრივ საშუალებას, რაც აღმოფხვრის არსებულ სამართლებრივ ჩიხს, რომელშიც ხვდება სამეწარმეო სუბიექტი.
1. 4.მოისმინეს:
მოხსენება საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე (№07-5/1399; 23.04.12) საქართველოს პარლამენტის წევრების კახა ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა რომ, „გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატანი ცვლილება განპირობებულია გაკოტრების შესახებ განჩინების კანონიერ ძალაში შესვლის შემდეგ   საგადასახადო ორგანოსათვის განვლილი საგადასახადო პერიოდების წარუდგენელი და მიმდინარე საგადასახადო პერიოდების საგადასახადო დეკლარაციების წარდგენის და გადახდისუუნარობის საქმის წარმოებისას არსებული ცალკეული ხარვეზების აღმოფხვრით.
კანონპროექტის მიზანია მოვალის ხელმძღვანელობაზე უფლებამოსილი პირი მიერ საგადასახადო ორგანოსათვის განვლილი საგადასახადო პერიოდების წარუდგენელი და მიმდინარე საგადასახადო პერიოდების საგადასახადო დეკლარაციების წარდგენის ვალდებულების სამართლებრივი რეგლამენტაცია, ასევე, გადახდისუუნარობის პროცესის დახვეწა და ცალკეული ხარვეზების აღმოფხვრა, რომლებიც გამოვლინდა „გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონის იმპლემენტაციისას.
ამ მიზნით, კანონს ემატება 361 მუხლი, რომლის თანახმად, მოვალის ხელმძღვანელობაზე უფლებამოსილი პირი ვალდებულია გაკოტრების შესახებ განჩინების კანონიერ ძალაში შესვლიდან 15 დღის ვადაში საგადასახადო ორგანოს წარუდგინოს განვლილი საგადასახადო პერიოდების წარუდგენელი და მიმდინარე საგადასახადო პერიოდების საგადასახადო დეკლარაციები. ასევე, წარდგენილ საგადასახადო დეკლარაციებში შეცდომების აღმოჩენის შემთხვევაში, შეიტანოს მათში ცვლილება ან/და დამატება საგადასახადო კანონმდებლობით გათვალისწინებული წესით. აღნიშნული ვალდებულების შეუსრულებლობა იწვევს მოვალის ხელმძღვანელობაზე უფლებამოსილი პირის პასუხისმგებლობას საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის შესაბამისად, რაც მას არ ათავისუფლებს ამ მუხლით გათვალისწინებული საგადასახადო დეკლარაციების წარდგენის ვალდებულებისაგან;
კანონის 38-ე მუხლში განხორციელებული ცვლილებებით იცვლება აუქციონის დანიშვნის ვადები და უქმდება ქონების ნატურით გადაცემა, ასევე ემატება მესამე აუქციონის ჩატარების სამართლებრივი რეგულაცია. კერძოდ, თუ მეორე აუქციონზე სამეურვეო ქონება ვერ გაიყიდა ან მეორე აუქციონის ჩატარების შემდეგ დარჩა სამეურვეო ქონების ნაწილი, მაშინ მეორე აუქციონის ჩატარებიდან არა უმეტეს 40 დღის ვადაში ტარდება მესამე აუქციონი. მესამე აუქციონზე სამეურვეო ქონების ერთიანი კომპლექსის სახით ან ნაწილ-ნაწილ რეალიზაციის შესახებ გადაწყვეტილებას იღებს აღსრულების ეროვნული ბიურო. მესამე აუქციონზე სამეურვეო ქონების საწყისი ფასი შეადგენს ნულ ლარს. თუ მესამე აუქციონზე სამეურვეო ქონება ვერ გაიყიდა ან მესამე აუქციონის ჩატარების შემდეგ დარჩა სამეურვეო ქონების ნაწილი, მაშინ აღნიშნული ქონება მიექცევა სახელმწიფო საკუთრებაში.
საგადასახადო კოდექში ცვლილება გამომდინარეობს „გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონის ცვლილებიდან და შეეხება გაკოტრების საქმის წარმოების დაწყების შემდეგ პირის გათავისუფლებას სხვადასხვა გადასახადისაგან, როგორიცაა საშემოსავლო გადასახადი, მოგების გადასახადი. ამავდროულად, „გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონით განსაზღვრული წესით სამეურვეო ქონების აუქციონის, პირდაპირი მიყიდვის ან სხვა წესით რეალიზაცია იბეგრება დღგ-ით ამ მუხლის შესაბამისად, ხოლო ამ ოპერაციაზე დარიცხული დღგ-ის თანხის პირის (სამეურვეო ქონების მესაკუთრის) სახელით ბიუჯეტში გადახდას უზრუნველყოფს საქონლის რეალიზაციის განმახორციელებელი უფლებამოსილი პირი.
საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ცვლილება გამომდინარეობს „გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონის ცვლილებიდან და კოდექსს ემატება 16510 მუხლი, რომლის თანახმად, ადმინისტრაციულ გადაცდომად განისაზღვრება მოვალის ხელმძღვანელობაზე უფლებამოსილი პირის მიერ საგადასახადო ანგარიშგების „გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული ვალდებულების დარღვევა.