მოხსენება ,,ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა, რომ კანონპროექტი ჩასწორდა რედაქციულად (დანართი 1).
ჩახვაძემ, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹2).
2. მეორე
მოხსენება „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა, რომ კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ გამოთქმულა, ამდენად მის ტექსტში ცვლილებები არ განხორციელებულა.
მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹3).
3. პირველი
მოხსენება სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 4) შესახებ.
აღინიშნა რომ, წარმოდგენილი ცვლილებით საჯარო სამართლის იურიდიული პირს - საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს ემატება სახელმწიფო ორგანოების/საჯარო სამართლის იურიდიული პირების სარგებლობაში გადაცემული ან/და ბალანსზე არსებული მოძრავი ქონების განკარგვის (პრივატიზების, უსასყიდლოდ გადაცემის, განადგურების) ფუნქცია. კანონპროექტით მომსახურების სააგენტოსათვის გადაცემული ნებისმიერი მოძრავი ქონების შემძენი შეიძლება იყოს ნებისმიერი ფიზიკური და იურიდიული პირი (მათ შორის უცხო ქვეყნისაც), სახელმწიფო და ადგილობრივი ორგანო და საჯარო სამართლის იურიდიული პირი. კანონის მოქმედი რედაქციის თანახმად, სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული მოძრავი ქონების ყიდვა არ შეეძლო იმ კერძო სამართლის იურიდიულ პირს ან პირთა გაერთიანებას, რომლის ქონებაშიც სახელმწიფოს ან ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოს მონაწილეობის წილი 25%-ზე მეტი იყო. ამ ქონების ყიდვა არ შეეძლო აგრეთვე სახელმწიფო და ადგილობრივ ორგანოს და საჯარო სამართლის იურიდიული პირს.
კანონპროექტით განიმარტება „სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული მოძრავი ქონების განაწილების“ ცნება. შესაბამისად, აღნიშნული ცვლილებით განისაზღვრება, რომ საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტო განახორციელებს როგორც სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული მოძრავი ქონების, ასევე მისთვის განსაკარგავად გადაცემული სახელმწიფო ქონების (სახელმწიფო   ორგანოების/საჯარო სამართლის იურიდიული პირების სარგებლობაში გადაცემული ან/და ბალანსზე არსებული მოძრავი ქონების) უსასყიდლოდ გადაცემას, კანონმდებლობით დადგენილი წესით.
ამასთან ერთად განისაზღვა რომ, სსიპ - საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ ელექტრონუული აქუციონის გზით მოძრავი ქონების პრივატიზებისას სააგენტოსა და მყიდველს შორის ფორმდება მიღება-ჩაბარაბის აქტი. ასევე დადგინდა, რომ სსიპ - საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ მოძრავი ქონების პრივატიზების შედეგად მიღებული საპრივატიზებო შემოსულობა, ჩაირიცხება საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტში.
განხორციელებული ცვლილების მიხედვით, ზუსტდება, რომ სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული ქონების სარგებლობის უფლებით გადაცემის აკრძალვა არ ვრცელდება აღნიშნული ქონების ლიზინგის ფორმით გადაცემაზე.
ჯაბუამ, ჩახვაძემ, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹5).
4. პირველი
მოხსენება „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებსაქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და თეიმურაზ წურწუმიას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 6) შესახებ.
აღინიშნა რომ,   წარმოდგენილი კანონპროექტით „მაუწყებლობის შესახებ“ და „ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში“ საქართველოს კანონებში შედის ცვლილება.
„მაუწყებლობის შესახებ“ კანონში ცვლილების შეტანა განპირობებულია იმით, რომ საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2012 წლის 11 აპრილის N1/1/468  გადაწყვეტილებით  ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა საქართველოს სახალხო დამცველის საკონსიტუციო სარჩელი და არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი საქართველოს კონსტიტუციის 24-ე მუხლის პირველ და მე-4 პუნქტებთან მიმართებით „მაუწყებლობის შესახებ“  საქართველოს კანონის მე-2 მუხლის „ტ“ ქვეპუნქტის სიტყვები “ლიცენზიის მფლობელი”. ასევე არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის 38-ე მუხლის მე-3 პუნქტის სიტყვები „საკაბელო ქსელის“.   ამ გადაწყვეტილების მიღების შედეგად მაუწყებლობა საკაბელო ქსელის გამოყენებით აღარ ექვემდებარება ლიცენზირებას, რის გამოც საჭირო გახდა ახალი რეგულაციის შემოღება ავტორიზაციის სახით.
შემოთავაზებული კანონპროექტის თანახმად სამაუწყებლო საქმიანობის განხორციელებაზე დგინდება ორი რეჟიმი: ლიცენზირება და ავტორიზაცია. აღნიშნული ცვლილებით ლიცენზირებას დაექვემდებარება მხოლოდ რადიოსიხშირული სპექტრის და ტელე ან რადიოსამაუწყებლო თანამგზავრული სისტემების მიწისზედა და ორბიტალური სადგურები გამოყენებით მაუწყებლობის განხორციელება, ხოლო სხვა ნებისმიერი ტექნოლოგიის გამოყენებით მაუწყებლობის განხორციელება დაექვემდებარება ავტორიზაციას.
კანონპროექტით ცვლილება შედის აგრეთვე „ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში“, რომლის შემუშავება განპირობებულია „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონში შესატან ცვლილებებთან. მისი ძირითადი არსი მდგომარეობს იმაში, რომ ავტორიზაციის გარეშე მაუწყებლობის განხორციელება იქნება დასჯადი საქართველოს კანონმდებლობით.
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹7).
მოხსენება „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს ანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 8) შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტის თანახმად კანონის პირველი მუხლი 31 პუნქტს ემატება ქვეპუნქტი რის თანახმადაც სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ კანონი არ ვრცელდება სსიპ - ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს მომსახურებების სახელმწიფო შესყიდვაზე.
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹9).
6. მოისმინეს:
მოხსენება „საქართველოს 2011 წლის ბიუჯეტის შესახებ“ „საქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების შესახებ საქართველოს მთავრობის ანგარიშთან დაკავშირებით“ საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი ანგარიშისა და საქართველოს კონტროლის პალატის მიერ წარმოდგენილი ანგარიშის შესახებ.
2011 წელს მსოფლიოს თითქმის ყველა ქვეყნის უმთავრესი მიზანი იყო მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისის უარყოფით შედეგების დაძლევა და მდგრადი ეკონომიკური ზრდის მიღწევა. ამ მხრივ გამონაკლისი არც საქართველო ყოფილა, სადაც გადაიდგა კრიზისიდან გამოსვლის ხელისშემწყოფი მნიშვნელოვანი ნაბიჯები. თუ 2009 წელს ეკონომიკური რეცესია დაფიქსირდა, უკვე 2010 წელს ზრდამ 6.3 პროცენტი შეადგინა, ხოლო 2011 წელს წინა წელთან შედარებით მშპ 7.0 პროცენტით გაიზარდა და ნომინალურ გამოხატულებაში 24.2 მლრდ ლარი შეადგინა.
2011 წელს მშპ- ზრდაში ყველაზე მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანეს საფინანსო საქმიანობის, ვაჭრობის, მრეწველობის, სოფლის მეურნეობის და მშენებლობის დარგებმა. ამ დარგებმა განაპირობეს მშპ-ის 3.7 პროცენტიანი ზრდა, რაც მთლიანი შიდა პროდუქტის საერთო ზრდის 53.8 პროცენტს შეადგენს.
2011 წელს, წლიურმა ინფლაციამ (გასული წლის დეკემბერთან შედარებით) 2.0 პროცენტი, ხოლო საშუალო წლიურმა ინფლაციამ 8.5 პროცენტი შეადგინა. 2011 წლის დეკემბერში 2010 წლის დეკემბერთან შედარებით სამრეწველო პროდუქციის მწარმოებელთა ფასები 7.5 პროცენტით გაიზარდა. 2011 წლის მანძილზე ლარის გაცვლითი კურსი აშშ დოლარის მიმართ უმნიშვნელო რყევებით ხასიათდებოდა. 2011 წლის ბოლოს ლარის საშუალო თვიური კურსი 5.8 პროცენტით გამყარდა და 1.66 ლარი/აშშ დოლარი შეადგინა. 2011 წელს წინა წელთან შედარებით სარეზერვო ფულის მასა 39.4 პროცენტით გაიზარდა და 2 901.0 მლნ ლარი შეადგინა. 2011 წელს დეპოზიტები ეროვნულ ვალუტაში 54.4 პროცენტით, ხოლო დეპოზიტები უცხოურ ვალუტაში 7.7 პროცენტით გაიზარდა. დოლარიზაციის კოეფიციენტი ამავე პერიოდისთვის, 2010 წლის დეკემბერთან შედარებით 7.8 პროცენტული პუნქტით შემცირდა 64.4 პროცენტს გაუტოლდა. 2011 წელს წინა წელთან შედარებით საშუალო წლიური საპროცენტო განაკვეთი სესხებზე ეროვნულ ვალუტაში 0.3 პროცენტული პუნქტით შემცირდა და 22.2 პროცენტს გაუტოლდა, ხოლო უცხოურ ვალუტაში 2.2 პროცენტული პუნქტით შემცირდა და 15.5 პროცენტს გაუტოლდა. ზრდის ტენდენცია დაფიქსირდა დეპოზიტებში, როგორც ეროვნულ, ისე უცხოურ ვალუტაში. ასე მაგალითად, ამ პერიოდში საშუალო საპროცენტო განაკვეთი დეპოზიტებზე ეროვნულ ვალუტაში 1.6 პროცენტული პუნქტით, ხოლო უცხოურ ვალუტაში 0.3 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა და შესაბამისად 11.7 და 8.2 პროცენტი შეადგინა.
2011 წელს საგარეო სავაჭრო ბრუნვა, წინა წელთან შედარებით 35.5 პროცენტით გაიზარდა და 9 247 მლნ დოლარი შეადგინა, აქედან ექსპორტი 2 189 მლნ დოლარი იყო, ხოლო იმპორტი7 058 მლნ დოლარი, რაც, შესაბამისად, 39.0 პროცენტით და 34.5 პროცენტით აღემატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებლებს.
შემოსავლების სახით 2011 წელს მობილიზებულ იქნა 6 970.3 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის 100.1%-ია. შემოსავლების საერთო მოცულობა გასულ წელთან შედარებით 18.8%-ით გაიზარდა და მთლიანი შიდა პროდუქტის 28.8% შეადგინა.
გადასახადების სახით 2011 წელს მობილიზებულ იქნა 6 134.8 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (6 090.0 მლნ ლარი) 100.7%-ია. გადასახადების საერთო მოცულობა გასულ წელთან შედარებით 26.0%-ით გაიზარდა, ხოლო მისი წილი შემოსავლების 88.0% შეადგენს. გადასახადების მოცულობამ მთლიანი შიდა პროდუქტის 25.3% შეადგინა.
საშემოსავლო გადასახადის სახით 2011 წელს მობილიზებულ იქნა       1 551.0 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (1 513.0 მლნ ლარი) 102.5%-ია. მშპ- მიმართ მისი წილი 6.4%-ია. მობილიზებული თანხები წინა წელთან შედარებით 29.0%-ით გაიზარდა. გადასახადებში საშემოსავლო გადასახადის წილი 25.3%- შეადგენს.
მოგების გადასახადის სახით მობილიზებულ იქნა 832.2 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (835.0 მლნ ლარი) 99.7%-ია. მობილიზებული თანხები წინა წელთან შედარებით 44.5%-ით გაიზარდა. მშპ- მიმართ მისი წილი 3.4%-ია. გადასახადებში მოგების გადასახადის წილი 13.6%-ია.
იმპორტის გადასახადის სახით 2011 წელს მობილიზებულ იქნა 93.2 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (92.0 მლნ ლარი) 101.3%-ია. მშპ-ის მიმართ მისი წილი 0.4%-ია. გადასახადებში იმპორტის გადასახადის წილი 1.5%- შეადგენს.
ქონების გადასახადის სახით 2011 წელს მობილიზებულ იქნა 220.4 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის 108.0%-ია. მობილიზებული თანხები 14.9%-ით გაიზარდა. მშპ-ის მიმართ მისი წილი 0.9%-ია. გადასახადებში ქონების გადასახადის წილი 3.6%- შეადგენს.
სხვა გადასახადის სახით 2011 წელს მობილიზებულ იქნა 38.4 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (39.0 მლნ ლარი) 98.4%-ია. მშპ-ის მიმართ მისი წილი 0.2%-ია. გადასახადებში სხვა გადასახადის წილი 0.6%- შეადგენს.გრანტების სახით მობილიზებულია 223.7 მლნ ლარი, საპროგნოზო მაჩვენებლის (306.5 მლნ ლარი) 73.0%. მშპ- მიმართ მისი წილი 0.9%-ია. სხვა შემოსავლების სახით 2011 წელს მობილიზებულ იქნა 611.8 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (565.0 მლნ ლარი) 108.3%-ია. მშპ- მიმართ მისი წილი 2.5%-ია. სხვა შემოსავლების წილი შემოსავლებში 8.8%- შეადგენს.
არაფინანსური აქტივების რეალიზაციიდან მობილიზებულ იქნა 283.8 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (240.0 მლნ ლარი) 118.3%-ია. მშპ- მიმართ მისი წილი 1.2%-ია. ფინანსური აქტივების კლებიდან მობილიზებულ იქნა 71.9 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის 119.9%-ია. მშპ- მიმართ მისი წილი 0.3%-ია.
2011 წლის განმავლობაში სახელმწიფო ბიუჯეტში მისაღები გრანტები განისაზღვრა 306 545.2 ათასი ლარით, (ბიუჯეტის მხარდამჭერი, ხარჯებზე მიბმული საინვესტიციო და სხვა გრანტები). სულ 2011 წლის განმავლობაში გრანტის სახით ფაქტიურად მიღებული და ბიუჯეტის შემოსულობებში ასახულია 223 096.7 ათასი ლარი, წლიური დაზუსტებული გეგმის 72.8 %, მათ შორის: ბიუჯეტის მხარდამჭერი გრანტი _ 23 592.5 ათასი ლარი, ხარჯებზე მიბმული (საინვესტიციო და სხვა) გრანტები _ 199 504.2 ათასი ლარი.
საკუთრებიდან მიღებული შემოსავლების სახით მობილიზებულია 164.7 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (161.0 მლნ ლარი) 102.3%-ია.
აქედან:
- პროცენტები _ 19.4 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (16.5 მლნ ლარი) 117.4%-ია.
- დივიდენდები _ 34.3 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (34.0 მლნ ლარი) 100.8%-ია.
- რენტა _ 111.1 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (110.5 მლნ ლარი) 100.5%-ია.
საქონლისა და მომსახურების რეალიზაციიდან მობილიზებულია 62.3 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (47.6 მლნ ლარი) 131.0%-ია. აქედან,
- ადმინისტრაციული მოსაკრებლებისა და გადასახდელების სახით _ 55.1 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (40.9 მლნ ლარი) 135.0%-ია, მათ შორის:
- სალიცენზიო მოსაკრებელი _ 0.6 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (0.4 მლნ ლარი) 162.2%-ია;
- სანებართვო მოსაკრებელი _ 28.6 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (16.0 მლნ ლარი) 178.9%-ია;
- სარეგისტრაციო მოსაკრებელი _ 1.1 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (1.09 მლნ ლარი) 99.5%-ია;
- სახელმწიფო ბაჟი _ 20.5 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (19.5 მლნ ლარი) 105.4%-ია;
- საკონსულო მოსაკრებელი _ 2.0 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (1.8 მლნ ლარი) 109.7%-ია;
- სამხედრო სავალდებულო სამსახურის გადავადების მოსაკრებელი _ 1.1 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (1.0 მლნ ლარი) 107.1%-ია.
- არასაბაზრო წესით გაყიდული საქონლისა და მომსახურებიდან _ 7.2 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (6.7 მლნ ლარი) 106.9%-ია, მათ შორის:
- საქონლის რეალიზაციიდან _ 4.2 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (4.2 მლნ ლარი) 98.9%-ია;
- მომსახურების გაწევიდან _ 3.0 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (2.5 მლნ ლარი) 120.5%-ია;
სანქციების (ჯარიმები და საურავები) სახით მობილიზებულია 121.3 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (113.0 მლნ ლარი) 107.4%-ია.
ნებაყოფლობითი ტრანსფერებიდან, გრანტების გარდა, მობილიზებულია 2.0 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (1.7 მლნ ლარი) 120.2%-ია.
შერეული და სხვა არაკლასიფიცირებული შემოსავლების სახით მობილიზებულია 66.9 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (66.8 მლნ ლარი) 100.1%-ია.
არაფინანსური აქტივების რეალიზაციიდან მობილიზებულ იქნა 189.8 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (170.0 მლნ ლარი) 111.7%-ია. მშპ- მიმართ მისი წილი 0.8%-ია.
ფინანსური აქტივების კლებიდან (ვალუტა და დეპოზიტების გარეშე) მობილიზებულ იქნა 69.5 მლნ ლარი, რაც საპროგნოზო მაჩვენებლის (60.0 მლნ ლარი) 115.8%-ია. მშპ- მიმართ მისი წილი 0.3%-ია.
გარდა ამისა, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს სახაზინო სამსახურის ანგარიშებზე აღრიცხულია 11 167.1 ათასი ლარი, საიდანაც 10 782.2 ათასი ლარი წარმოადგენს წინა წლების გამოუყენებელი საბიუჯეტო სახსრების დაბრუნებას, ხოლო 348.4 ათასი ლარიგაურკვეველი თანხები, რომლებიც დაზუსტების შემდგომ მიიმართება დანიშნულებისამებრ.
2011 წლის განმავლობაში სამჯერ იქნა შეტანილი ცვლილებასაქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებსაქართველოს კანონში. ჯამში სახელმწიფო ბიუჯეტის ასიგნებები თავდაპირველ ბიუჯეტთან შედარებით გაიზარდა 462 640.8 ათასი ლარით და განისაზღვრა 7 569 732.2 ათასი ლარით. საანგარიშო პერიოდის საკასო შესრულებამ შეადგინა 7 459 279.5 ათასი ლარი, რაც გეგმიური მაჩვენებლის 98.5 %-ია. საქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებსაქართველოს კანონით სახელმწიფო ბიუჯეტი ხარჯები განისაზღვრა 6 029 421.0 ათასი ლარით. საანგარიშო პერიოდში ხარჯების დაზუსტებულმა ასიგნებებმა შეადგინა 5 854 870.4 ათასი ლარი, რაც ბიუჯეტით დამტკიცებული შესაბამისი მაჩვენებლის 97.1%-ია, ხოლო გაწეულმა საკასო ხარჯმა შეადგინა 5 823 849.8 ათასი ლარი, რაც გეგმიური მაჩვენებლის 99.5%-ია. სახელმწიფო ბიუჯეტი არაფინანსური აქტივების ზრდა განისაზღვრა 974 402.6 ათასი ლარით. არაფინანსური აქტივების ზრდის დაზუსტებულმა ასიგნებებმა შეადგინა      1 069 417.3 ათასი ლარი, რაც ბიუჯეტით დამტკიცებული შესაბამისი მაჩვენებლის 109.8%-ია, ხოლო საკასო შესრულებამ შეადგინა 1 039 075.0 ათასი ლარი, რაც გეგმიური მაჩვენებლის 97.2%-ია. სახელმწიფო ბიუჯეტის ფინანსური აქტივების ზრდა (ვალუტა და დეპოზიტების გარეშე) განისაზღვრა 380 273.8 ათასი ლარით. ფინანსური აქტივების ზრდის დაზუსტებულმა ასიგნებებმა შეადგინა 478 959.9 ათასი ლარი, რაც ბიუჯეტით დამტკიცებული შესაბამისი მაჩვენებლის 126.0%-ია, ხოლო საკასო შესრულებამ შეადგინა 429 976.5 ათასი ლარი, რაც გეგმიური მაჩვენებლის 89.8%-ია. სახელმწიფო ბიუჯეტი ვალდებულებების კლება განისაზღვრა 185 634.8 ათასი ლარით. ვალდებულებების კლების დაზუსტებულმა ასიგნებებმა შეადგინა 166 484.5 ათასი ლარი, რაც ბიუჯეტით დამტკიცებული შესაბამისი მაჩვენებლის 89.7%-ია, ხოლო საკასო შესრულებამ შეადგინა 166 378.2 ათასი ლარი, რაც გეგმიური მაჩვენებლის 99.9%-ია.
შრომის ანაზღაურებისმუხლი საანგარიშო პერიოდში დაზუსტებული გეგმა განისაზღვრა 1 013 012.2 ათასი ლარის ოდენობით, ხოლო საკასო შესრულებამ შეადგინა _ 1 012 474.1 ათასი ლარი, რაც გეგმიური მაჩვენებლის 99.9%-ია.შრომის ანაზღაურებისმუხლი საკასო შესრულება ხარჯების საკასო შესრულების 17.4%-ია, ხოლო შეადგენს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გაწეული მთლიანი გადასახდელების - 13.6%-.
საქონელი და მომსახურებისმუხლით საანგარიშო პერიოდში დაზუსტებული გეგმა განსაზღვრულ იქნა 998 531.6 ათასი ლარის ოდენობით. საკასო შესრულებამ კი შეადგინა 989 005.5 ათასი ლარი, რაც გეგმის 99.0%-ია.საქონელი და მომსახურებისმუხლი საკასო შესრულება ხარჯების საკასო შესრულების - 17.0%-ია, ხოლო შეადგენს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გაწეული მთლიანი გადასახდელების - 13.3 %-.
პროცენტისმუხლით საანგარიშო პერიოდში დაზუსტებული გეგმა განსაზღვრულ იქნა 282 703.7 ათასი ლარის ოდენობით. საკასო შესრულებამ კი შეადგინა 282 699.6 ათასი ლარი, რაც გეგმის 100%-, ხოლო სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გაწეული მთლიანი ხარჯების 4.9%- შეადგენს.
სუბსიდიებისმუხლით საანგარიშო პერიოდში დაზუსტებული გეგმა განისაზღვრა 203 868.5 ათასი ლარით. ხოლო საკასო შესრულებამ შეადგინა 196 746.1 ათასი ლარი, რაც გეგმის 96.7%-, ხოლო სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გაწეული მთლიანი ხარჯების 3.4%- შეადგენს.
გრანტებისმუხლით საანგარიშო პერიოდში საკასო შესრულებამ შეადგინა       1 117 001.6 ათასი ლარი, რაც დაზუსტებული გეგმიური მაჩვენებლის (1 121 971.9 ათასი ლარი) 99.6%-, ხოლო სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გაწეული მთლიანი ხარჯების 19.2%- შეადგენს.
სოციალური უზრუნველყოფისმუხლით საანგარიშო პერიოდში საკასო შესრულებამ შეადგინა 1 540 924.8 ათასი ლარი, რაც დაზუსტებული გეგმიური პარამეტრის (1 544 301.9 ათასი ლარი) 99.8%-, ხოლო სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გაწეული მთლიანი ხარჯების 26.5%- შეადგენს.
სხვა ხარჯებისმუხლით საანგარიშო პერიოდში დაზუსტებული გეგმა განისაზღვრა 690 480.7 ათასი ლარის ოდენობით, ხოლო საკასო ხარჯი გაწეული იქნა 684 998.2 ათასი ლარის მოცულობით, რაც გეგმის 99.2%-, ხოლო სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გაწეული მთლიანი ხარჯების 11.8%- შეადგენს.
საერთო დანიშნულების სახელმწიფო მომსახურების სფეროში საკასო შესრულებამ შეადგინა 1 816 347.8 ათასი ლარი, რაც გეგმიური მაჩვენებლის (1 829 531.9 ათასი ლარი) 99.3%, ხოლო მთლიანი ხარჯები და არაფინანსური აქტივების ზრდის საკასო შესრულების 26.5%- შეადგენს.
თავდაცვის ღონისძიებების დასაფინანსებლად დაგეგმილ იქნა 715 577.4 ათასი ლარის გამოყოფა. საკასო შესრულებამ შეადგინა 715 476.8 ათასი ლარი, ანუ გეგმიური მაჩვენებლის 100%, ხოლო მთლიანი ხარჯები და არაფინანსური აქტივების ზრდის საკასო შესრულების – 10.4%;
საზოგადოებრივი წესრიგისა და უსაფრთხოების სფეროში დაგეგმილ იქნა 845 770.5 ათასი ლარის გამოყოფა, ხოლო საკასო შესრულებამ შეადგინა 843 584.7 ათასი ლარი, ანუ გეგმიური მაჩვენებლის 99.7%, ხოლო სულ ხარჯები და არაფინანსური აქტივების ზრდის საკასო შესრულების – 12.3%;
ეკონომიკური საქმიანობის სფეროს დასაფინანსებლად 2011 წლის გეგმამ შეადგინა 921 943.9 ათასი ლარი, ხოლო საკასო შესრულებამ _ 895 482.6 ათასი ლარი, ანუ გეგმიური მაჩვენებლის 97.1%, ხოლო სულ ხარჯები და არაფინანსური აქტივების ზრდის საკასო შესრულების – 13.0%.
გარემოს დაცვის სფეროს დასაფინანსებლად 2011 წლის გეგმამ შეადგინა 26 244.3 ათასი ლარი, ხოლო საკასო შესრულებამ _ 24 679.8 ათასი ლარი, ანუ გეგმიური მაჩვენებლის 94.0%, ხოლო სულ ხარჯები და არაფინანსური აქტივების ზრდის საკასო შესრულების – 0.4%.
საბინაო-კომუნალური მეურნეობის სფეროს დასაფინანსებლად 2011 წელს დაგეგმილი იყო 36 134.0 ათასი ლარი, საკასო შესრულებამ შეადგინა 35 492.2 ათასი ლარი, ანუ გეგმიური მაჩვენებლის 98.2%, ხოლო სულ ხარჯები და არაფინანსური აქტივების ზრდის საკასო შესრულების – 0.5%.
დასვენების, კულტურის და რელიგიის სფეროს დასაფინანსებლად 2011 წელს განსაზღვრული იყო 157 626.7 ათასი ლარი, საკასო შესრულებამ შეადგინა 156 514.2 ათასი ლარი, ანუ გეგმიური მაჩვენებელის 99.3%, ხოლო სულ ხარჯები და არაფინანსური აქტივების ზრდის საკასო შესრულების – 2.3%..
განათლების სფეროს დასაფინანსებლად 2011 წლის გეგმამ შეადგინა 570 253.7 ათასი ლარი, საკასო შესრულებამ კი _ 564 920.6 ათასი ლარი, ანუ გეგმიური მაჩვენებლის 99.1%, ხოლო სულ ხარჯები და არაფინანსური აქტივების ზრდის საკასო შესრულების – 8.2%.
სოციალური დაცვის სფეროს დასაფინანსებლად 2011 წელს განსაზღვრული იყო     1 449 299.3 ათასი ლარი, საკასო შესრულებამ შეადგინა 1 447 898.0 ათასი ლარი, ანუ გეგმიური მაჩვენებლის 99.9%, ხოლო სულ ხარჯები და არაფინანსური აქტივების ზრდის საკასო შესრულების – 21.1%.
საქართველოს კონტოლის პალატის მოხსენებაში აღინიშნა, რომ   ანგარიში მომზადებულია მოქმედი კანონმდებლობის დაცვით და ყველა არსებითი ასპექტის გათვალისწინებით სამართლიანად ასახავს 2011 წლის განმავლობაში მიღებული შემოსულობების, გადასახდელების და ნაშთის ცვლილების მაჩვენებლებს. ამავე დროს გამოთქვამს შემდეგ რეკომენდაციებს:
1. 1.ფისკალური დისციპლინისა და მაკროეკონომიკური სტაბილურობის უზრუნველყოფის შენარჩუნებისათვის მნიშვნელოვანია, რომ ქვეყნის ძირითადი მონაცემებისა და მიმართულებების დოკუმენტი არ ატარებდეს ფორმალურ ხასიათს და ჰქონდეს ორგანული კავშირი წლიური საბიუჯეტო კანონით გათვალიწინებულ პარამეტრებთან, რისთვისაც აუცილებელია ქვეყნის წლიური ბიუჯეტის შემუშავება დაეფუძნოს ქვეყნის ძირითადი მონაცემების და მიმართულებების დოკუმენტის პარამეტრებს და არა პირიქით. ამისათვის საჭიროა მთავრობამ კომპლექსურად გადაწყვიტოს როგორც საკანონმდებლო, ასევე მეთოდოლოგიური საკითხები.
1. 2.ბიუჯეტის პროექტის მომზადების დროს საგადასახადო შემოსავლების პროგნოზირება ბიუჯეტის სხვა პარამეტრებზე მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს. შესაბამისად შემოსავლების მოცულობის მაღალი ხარისხით პროგნოზირებისათვის მიზანშეწონილია შესაბამისი პროგნოზირების მეთოდოლოგიის სრულყოფა, მისთვის ნორმატიული ხასიათის მინიჭება და სისტემატიზაცია.
1. 3.მიზანშეწონილია გამოთავისუფლებული ასიგნებების გადანაწილებისას მთავრობამ მოახდინოს პრიორიტეტული სფეროების დაფინანსება.
1. 4.სახელმწიფო ხაზინის ერთიანი სისტემის ანგარიშებზე ნაშთის სახით არსებული სახსრების განაწილების გამჭირვალობა საჭიროებს მთავრობის მხრიდან ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშში დეტალური ინფორმაციის მომზადებას.
2. 5.მობილიზებული საგადასახადო შემოსავლების ზუსტი პროგნოზირებისათვის, გამჭირვალედ წარმოდგენისათვის და ეკონომიკური აქტივობის ობიექტურად შეფასებისათვის საჭიროა გაიმიჯნოს ნებაყოფლობით და საგადასახადო ადმინისტრირების შედეგად მობილიზებული შემოსავლები, რისთვისაც მიზანშეწონილია ცვლილება საბიუჯეტო კლასიფიკაციაში.
1. 6.მიზანშეწონილია მთავრობამ განახორციელოს მუდმივი მონიტორინგი სახელმწიფოს წილობრივი მონაწილეობით შექმნილი საწარმოების ფინანსურ საქმიანობაზე და მათ მიერ მიღწეულ და პოტენციურ მაჩვენებლებზე, მათ შორის მოგებიდან დივიდენდების სახით მიღებულ ბიუჯეტის კუთვნილ შემოსავლებზე. იმ საწარმოების მიმართ, რომლებიც ჯეროვნად ვერ ასრულებენ სახელმწიფოს წინაშე ნაკისრ ვალდებულებებს, ჩამოაყალიბოს დასაბუთებული მიდგომა ასეთი საწარმოების სახელმწიფო საკუთრებაში არსებობის მიზანშეწონილობის თაობაზე.
1. 7.სსიპ-ების მიერ საქართველოს მოქალაქეთათვის საჯარო მომსახურების/სერვისების გაწევის მიზნით მიღებული შემოსავლები ზუსტი და სრული მოცულობით უნდა აღირიცხებოდეს სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშში. სსიპ-ების საკუთარი შემოსავლების ანალიზისათვის და გამჭირვალობისათვის რეკომენდებულია სსიპ-ების მიერ მიღებული საკუთარი შემოსავლების, კომერციულ ბანკების ანგარიშებზე ასახვასთან ერთად, ხაზინის ერთიანი ანგარიშში აღრიცხვა.
1. 8.მიზანშეწონილია მთავრობის მიერ ავტონომიურ რესპუბლიკებთან, თვითმმართველ ერთეულებთან და მხარჯავ დაწესებულებებთან ერთად რეგიონების განვითარებისათვის კონკრეტული პროექტების შემუშავება და მის შესაბამისად წლიური ასიგნებების უშუალოდ რეგიონების ბიუჯეტში გათვალისწინება.
1. 9.სახელმწიფოსათვის მნიშვნელოვანია არამარტო არაფინანსური აქტივების რეალიზაციით მიღებული საბიუჯეტო შემოსავლები(ერთჯერადი შემოსავლები), არამედ მთავრობის მიერ პრივატიზებით განსაზღვრული პირობების შესრულების მონიტორინგი, რაც უფრო ობიექტურად წარმოაჩენდა პრივატიზაციის პროცესის აუცილებლობას და მისი განხორციელების შედეგად მიღებულ საერთო სარგებლიანობა. ასევე პრივატიზაციის პროცესი ერთიანი მეთოდოლოგიით უნდა წარიმართოს.
1. 10.
1. 11.სახელმწიფო ქონების აღრიცხვის დუბლირების თავიდან ასაცილებლად სახელმწიფო ორგანიზაციებს შორის ქონების გადაცემისას მიზანშეწონილია შემუშავდეს ისეთი მექანიზმები, რომლითაც ბუღალტრული გატარებები განხორციელდება საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში. ყველა სახელმწიფო ქონება საჯარო რეესტრში უნდა იქნეს დარეგისტრირებული, ხოლო ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ უნდა დაასრულოს სახელმწიფო ქონების ნუსხის შედგენა.
1. 12.სახელმწიფო შესყიდვების შედეგად წარმოქმნილი დანაზოგი ხშირ შემთხვევაში იხარჯება გეგმით გაუთვალისწინებელ საჭიროებებზე, ამიტომ, მიზანშეწონილია შესყიდვებიდან მიღებული დანაზოგების უფრო ეფექტიანი მართვა.
1. 13.ბიუჯეტით დასახული პრიორიტეტების განხორციელების შესახებ ანგარიშის მოსამზადებლად დაიხვეწოს ამ ანგარიშის წარმოდგენის ფორმა, რომელშიც სრულად და გამჭირვალედ იქნება ასახული აღნიშნული პრიორიტეტების შესრულების მდგომარეობა, რითაც შეიქმნება საფუძველი ფინანსთა სამინისტროს მიერ წლიური სახელმწიფო ბიუჯეტის ანგარიშის მომზადებისა და ასევე პროგრამული ბიუჯეტის ფარგლებში დასახული პრიორიტეტების შეფასებისათვის.
ჩახვაძემ, წურწუმიამ, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹10).
7. მოისმინეს:
მოხსენება „საქართველოს 2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტის მიზანია საქართველოს 2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობებისა და გადასახდელების დაზუსტება. მისი ძირითადი არსი მდგომარეობს საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების შემოსულობების, აგრეთვე მათი ფუნქციებისა და ვალდებულებების შესრულების მიზნით გასაწევი გადასახდელების ნუსხის დამტკიცებაში.
წარმოდგენილი პროექტის მიხედვით სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები განისაზღვრება 8 216,0 მლნ ლარით, რაც დამტკიცებულ მოცულობას აღემატება 200.6 მლნ ლარით, კერძოდ: სხვა შემოსავლების საპროგნოზო მოცულობა იზრდება 120.0 მლნ ლარით და განისაზღვრება 420.0 მლნ ლარის ოდენობით. მათ შორის 110.5 მლნ ლარით იზრდება ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის ლიცენზიის საფასურიდან მიღებული შემოსავლები, ხოლო დანარჩენი კატეგორიები ჯამურად იზრდება 9,5 მლნ ლარით; გრანტების სახით დაგეგმილი შემოსავლები იზრდება 91,3 მლნ ლარით, მათ შორის: ბიუჯეტის მხარდამჭერი გრანტების მოცულობა იზრდება 85,4 მლნ ლარით, რაც გამოწვეულია იმ გარემოებით, რომ არსებული გეგმიური მაჩვენებელი უკვე შესრულებულია და სხვადასხვა რეფორმების წარმატებით განხორციელების შემდგომ ევროკავშირთან მიღწეულ იქნა შეთანხმება დამატებითი გრანტების ჩამორიცხვასთან დაკავშირებით; საინვესტიციო (ხარჯზე მიბმული) გრანტების მოცულობა იზრდება 5,8 მლნ ლარით და აღნიშნული თანხა მთლიანად წარმოადგენს სახელმწიფო სექტორის ფინანსური მართვის რეფორმის მხარდამჭერი პროექტის ფარგლებში მისაღებ თანხებს; ვალდებულებების ზრდის მაჩვენებელი მცირდება 10,7 მლნ ლარით, რაც დაკავშირებულია სხვადასხვა საინვესტიციო (ხარჯზე მიბმული) კრედიტების ფარგლებში გამოყოფილი ასიგნებების კორექტირებასთან; საგადასახადო შემოსავლების მთლიანი მოცულობა არ იცვლება, თუმცა ხორციელდება გადასახადების ცალკეულ კატეგორიებიდან დაგეგმილი შემოსავლების კორექტირება; არ იცვლება ფინანსური და არაფინანსური აქტივების კლებიდან დაგეგმილი შემოსულობების მოცულობა.
ბიუჯეტის საფინანსო რესურსის ზრდის გათვალისწინებით წარმოდგენილი პროექტის მიხედვით სახელმწიფო ბიუჯეტის გადასახდელები იზრდება 139.5 მლნ ლარით და განისაზრვრება 8 055,0 მლნ ლარის ოდენობით. საბიუჯეტო სახსრები იზრდება 144.4 მლნ ლარით, საინვესტიციო გრანტების ფარგლებში გამოყოფილი ასიგნებები იზრდება - 5.8 მლნ ლარით, ხოლო საინვესტიციო კრედიტების ფარგლებში გამოყოფილი ასიგნებები მცირდება - 10.7 მლნ ლარით. ასიგნებების ზრდა გათვალისწინებულია შემდეგი ღონისძიებების დასაფინანსებლად: მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით მიმდინარე წელს კახეთსა და იმერეთში დაგეგმილი ისტორიული ძეგლების, ტურისტული და მუნიციპალური ინფრასტრუქტურის მშენებლობა-რეაბილიტაცია; საქართველოს რეგიონებში სხვადასხვა ინფრასტრუქტურული პროექტების დაფინანსება; ნაპირსამაგრი სამუშაოების დაფინანსება, ასევე ზამთრის პერიოდში შეუფერხებელი მოძრაობის უზრუნველყოფის მიზნით თოვლსაწმენდი ტექნიკის შესყიდვა; საჯარო სკოლების მშენებლობა-რეაბილიტაცია, ასევე მათი სპორტული დარბაზების და მოედნების მოწყობა და შესაბამისი ინვენტარით აღჭურვა; სხვადასხვა სპორტული ღონისძიებების დაფინანსებისა და სპორტული ინფრასტრუქტურის (მ.შ. ფეხბურთის მოედნები) რეაბილიტაცია; ბაგრატის ტაძრის რეაბილიტაციის დასრულება; ქ. ქუთაისში კოპიტნარის აეროპორტის რეკონსტრუქცია-რეაბილიტაციაში სახელმწიფოს მხრიდან თანამონაწილეობა; რთველის ხელშეწყობის მიზნით ყურძნის შესყიდვა, გადამუშავება და სხვა თანმდევი ღონისძიებები, აგრეთვე მოსახლეობის მიერ სასოფლო-სამეურნეო მიწების ათვისების ხელშეწყობა; ტუბერკულოზით დაავადებულ მსჯავრდებულთათვის მშენებარე ახალი კორპუსის სათანადო ინვენტარით აღჭურვა, სასჯელაღსრულების ზოგიერთი დაწესებულების რეკონსტრუქცია და საზოგადოებრივი მისაღებების მშენებლობა; ამომრჩეველთა სიების დაზუსტების უზრუნველყოფის კომისიის, ასევე კულტურის სამინისტროს საბიუჯეტო ორგანიზაციების შეუფერხებელი ფუნქიონირებისათვის; მიმდინარე წლის სექტემბერში დაგეგმილი გარემოსდაცვითი განათლების საერთაშორისო კონფერენციის - თბილისი + 35“-ის ჩატარება;
ვეტერანთა სამედიცინო მომსახურების პროგრამის გათვალისწინებული ღონისძიებების საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროდან საქართველოს თავდაცვის სამინისტროში გადატანასთან დაკავშირებით, სათანადო ცვლილებები ხორციელდება შესაბამის სამინისტროების ასიგნებებში;
ამასთან, სხვადასხვა საბიუჯეტო ორგანიზაციების ასიგნებებში ზუსტდება დონორების მიერ დაფინანსებული პროექტების მოცულობა და მათი შესაბამისი თანადაფინსების თანხები;
გარდა აღნიშნულისა განხორციელებული სტრუქტურული ცვლილებების შესაბამისად 197 ერთეულით იზრდება ბიუჯეტით გათვალისწინებული მომუშავეთა რიცხოვნობა. კერძოდ, 116 ერთეულით იზრდება ცენტრალური საარჩევნო კომისიის რიცხოვნობა (ამომრჩეველთა სიების დაზუსტების უზრუნველყოფის კომისია), 36 ერთეულით - იუსტიციის სამინისტროს რიცხოვნობა (სსიპ - „სმართ ლოჯიქი“) და 45 ერთეულით - თავდაცვის სამინისტროს რიცხოვნება (სსიპ - მიკრო და ნანო ელექტრონიკის ინსტიტუტი);
წარმოდგენილი ცვლილებებით არ იცვლება ნაერთი ბიუჯეტის საბიუჯეტო დეფიციტის მოცულობა და მისი ნიშნული შენარჩუნებულია მთლიანი შიდა პროდუქტის 3,5%-ის დონეზე. ცვლილებები ძირითადად უკავშირდება სხვადასხვა ინფრასტრუქტურული პროექტების დაფინანსებას, რაც ერთის მხრივ ხელს უწყობს დასაქმებას და მეორეს მხრივ წარმოადგენს ქვეყნის ეკონომიკის სტიმულირების მნიშვნელოვან ელემენტს.
ბადაგაძემ, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹11).
8. მოისმინეს:
მოხსენება საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის   2011 წლის ანგარიშის თობაზე.
ანგარიშში ყურადღება გამახვილდა პროგრამულ პრიორიტეტებზე. 2009-2010 წლებში საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა დაიწყო ახალი პროგრამული პროდუქტების სპეციალიზებულ სამაუწყებლო არხებზე განთავსება. შესაბამისად, სამეურვეო საბჭო განსაზღვრავს პროგრამულ და საბიუჯეტო პრიორიტეტებს ახალი რეალობის გათვალისწინებით. პროგრამული და საბიუჯეტო პრიორიტეტების განსაზღვრისას სამეურვეო საბჭო ხელმძღვანელობს ამ სფეროში არსებული საერთაშორისო გამოცდილებით და საქართველოს კანონმდებლობით. პრიორიტეტები წარმოდგენილია სამაუწყებლო არხების მიხედვით და მაუწყებელს ავალდებულებს დაიცვას გაზომვადი ხარისხობრივი და რაოდენობრივი კრიტერიუმები (პროგრამულ ნაწილში დროითი მასშტაბები, ხოლო საბიუჯეტო ნაწილში დაფინანსების წყაროები და ფინანსირების პარამეტრები). პროგრამული პრიორიტეტების დროითი მასშტაბებით წარმოდგენა გულისხმობს საეთერო დროის ამ დოკუმენტით განსაზღვრულ განაწილებას საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ, შემეცნებით საგანმანათლებლო და გასართობ პროგრამებს შორის არხების მიხედვით. პროგრამული პრიორიტეტები განისაზღვრება იმ არხებისა და პროექტებისათვის, რომელთა საყოფაცხოვრებო ანტენებით მიღების საშუალება არსებობს საქართველოს ტერიტორიაზე: 1. ,,პირველი არხი“, 2. ,,მეორე არხი“, 3. ,,რადიო-1“ , 4. ,,საქართველოს ენებზე მაუწყებლობა“ ბიუჯეტის პრიორიტეტების განსაზღვრისას სამეურვეო საბჭო ხელმძღვანელობს იმ მოსაზრებით, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლის ბიუჯეტის სახელმწიფო სუბსიდიის ნაწილი მთლიანად უნდა მოხმარდეს პრიორიტეტებით ზემოთ განსაზღვრული არხებისა და პროექტების, ასევე, მაუწყებლის ტექნიკური ბაზისა (მათ შორის მაუწყებლის ვიდეო-აუდიო არქივის) და ადმინისტრირების ფინანსურ უზრუნველყოფას. საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიერ წარმოებული დროებითი ან გრძელვადიანი პროდუქტები და პროექტები, რომელთა საყოფაცხოვრებო ანტენებით მიღების საშუალება საქართველოს ტერიტორიაზე არ არსებობს, ან მათი მიღება შეზღუდულია (მაგ; ,,პირველი კავკასიური არხი“,,,რადიო 2“, IP ტელევიზია და სხვა).
ოვაშვილმა, კურდღელაშვილმა, მელაძემ;
კომიტეტმა მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი ¹12).