იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი
მიზანშეწონილია წარმოდგენილ კანონის პროექტის ”საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ” პირველი მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებული ცვლილება კანონის მე-16 მუხლის მე-2 ნაწილის ცვლილებასთან დაკავშირებით ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
2. თუ მოვალე ამ კანონის მე–17 მუხლის შესაბამისად გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადებით მოითხოვს გაკოტრებას და ამასთან, მოვალე მიიჩნევს, რომ გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადების შეტანის დროისათვის, მისი ქონება გაკოტრების დაწყების შემთხვევაში ვერ უზრუნველყოფს საპროცესო ხარჯების დაფარვას, მაშინ მოვალის მიერ სასამართლოში შეტანილი გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადება ამ მუხლის პირველი პუნქტით დადგენილი მონაცემების გარდა უნდა შეიცავდეს:
ა) მითითებას, რომ მოვალის ქონება ვერ უზრუნველყოფს გაკოტრების დაწყების შემთხვევაში საპროცესო ხარჯების დაფარვას;ბ) მტკიცებულებას ამ პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული მითითების შესახებ.“
მიზანშეწონილია წარმოდგენილ კანონის პროექტის პირველი მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებული ცვლილება ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
ა) 20-ე მუხლ მე–3 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„3. ამ მუხლის მე-2 პუნქტში განსაზღვრული შეზღუდვა არ ვრცელდება საქმეზე ახალი გარემოებების აღმოჩენისა და ამ მუხლის მე–6 პუნქტით გათვალისწინებულ შემთხვევაში“.
ბ) 20–ე მუხლს დაემატოს 4–9 პუნქტები:
„4. თუ მოვალე გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადებით მოითხოვს გაკოტრებას და სასამართლო ამ კანონის მე–19 მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებულ ვადაში მოვალის მიერ მე–16 მუხლით გათვალისწინებული გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადების საფუძველზე დაადგენს, რომ გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადების შეტანის დროისათვის, მოვალის ქონება გაკოტრების დაწყების შემთხვევაში ვერ უზრუნველყოფს საპროცესო ხარჯების დაფარვას, სასამართლო იღებს განჩინებას გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადების წარმოებაში მიღებაზე უარის თქმის შესახებ და განჩინებაში მიუთითებს, რომ მოვალე გაკოტრებულად იქნება გამოცხადებული რეგისტრაციის გაუქმების გზით იმ შემთხვევაში თუ აღნიშნული განჩინების გამოქვეყნებიდან 1 თვის განმავლობაში სასამართლოში არ იქნა შეტანილი კრედიტორის მიერ გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადება იმავე მოვალის მიმართ.
5. სასამართლო ამ მუხლის მე–4 პუნქტით გათვალისწინებული განჩინების მიღებიდან არა უგვიანეს მესამე დღისა საკანონმდებლო მაცნეში, მოვალის კრედიტორების ინფორმირების მიზნით, აქვეყნებს:
ა) განჩინებით გათვალისწინებულ ინფორმაციას;
ბ) ინფორმაციას იმის თაობაზე, რომ მოვალის კრედიტორს შეძლია მიმართოს სასამართლოს იმავე მოვალის მიმართ გადახდუსუუნარობის შესახებ საქმის წარმოების დაწყებისა და მოვალის ქონებიდან მისი მოთხოვნის დაკმაყოფილების შესახებ სასამართლოში გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადების შეტანის გზით.
6. ამ მუხლის მე–5 პუნქტით გათვალისწინებული ინფორმაციის გამოქვეყნებიდან 1 თვის ვადაში კრედიტორს, რომელიც დაინტერესებულია დაიკმაყოფილოს თავისი მოთხოვნა ამ მუხლის მე–4 პუნქტით გათვალისწინებული მოვალის ქონებიდან, შეუძლია მიმართოს სასამართლოს გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადებით ამ კანონით დადგენილი წესით.
7. ამ მუხლის მე–6 პუნქტით გათვალისწინებულ შემთხვევაზე არ ვრცელდება ამ კანონის მე–14 მუხლის პირველი პუნქტის „ბ“–„ვ“ ქვეპუნქტებითა და მე–2 პუნქტით გათვალისწინებული შეზღუდვები.
8. თუ ამ მუხლის მე–5 პუნქტით გათვალისწინებული ინფორმაციის გამოქვეყნებიდან 1 თვის ვადაში სასამართლოში არ იქნება წარდგენილი კრედიტორის მიერ ამ მუხლის მე–6 პუნქტით გათვალისწინებული გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადება, სასამართლო მოვალეს აცხადებს გაკოტრებულად, რაც მოვალის რეგისტრაციის გაუქმების საფუძველია.
9. ამ მუხლის მე–8 პუნქტით გათვალისწინებულ შემთხვევაში, მოვალის ქონება (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) ნაწილდება მის პარტნიორებზე მათი შეთანხმების შესაბამისად   მოვალის რეგისტრაციის გაუქმებამდე.
10. თუ სასამართლოს ეჭვი შეეპარა მოვალის მიერ ამ კანონის მე–16 მუხლის მე–2 პუნქტით გათვალისწინებული მითითებისა და მტკიცებულების სინამდვილეში ან მიიჩნევს რომ მოვალის მიერ წარმოდგენილი მტკიცებულება ვერ ადასტურებს მოვალის მითითებას, რომ მისი ქონება გაკოტრების დაწყების შემთხვევაში ვერ უზრუნველყოფს საპროცესო ხარჯების დაფარვას, სასამართლო უფლებამოსილია მიიღოს განჩინება გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადების წარმოებაში მიღების შესახებ ამ კანონის მე–19 მუხლით დადგენილი წესით.“
მიზანშეწონილია წარმოდგენილ კანონის პროექტის ”საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ” მეორე მუხლის ბ) ქვეპუნქტში გათვალისწინებული ცვლილება ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
ბ) მე-142 მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარსის 11 პუნქტი:
11. სასამართლოს, გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადების წარმოებაში მიღებაზე უარის თქმის შემთხვევაში „გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად სასამართლოს შეუძლია მიიღო გადაწყვეტილება საწარმოს ლიკვიდაციის შესახებ, რომელიც უფლებამოსილი პირიმიერ 30 კალენდარული დღის ვადაში უნდა წარედგინოს მარეგისტრირებელ ორგანოს. მარეგისტრირებელი ორგანო ვალდებულია ამ გადაწყვეტილების საფუძველზე გააუქმოს საწარმოს რეგისტრაცია.
მუხლი 1. „გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონის (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, N9, 31.03.2007, მუხ. 87):
1. 1.კანონის მე–16 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
„მუხლი 16. გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადების სასამართლოში შეტანა მოვალის მიერ
1. 1.მოვალის მიერ სასამართლოში შეტანილი გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადება ამ კანონის მე-15 მუხლით დადგენილი მონაცემების გარდა უნდა შეიცავდეს:
ა) მოვალისათვის ცნობილი ქონების ნუსხას, აგრეთვე მის საბანკო ანგარიშებზე არსებული თანხის ოდენობას, ამ ანგარიშების რეკვიზიტებისა და ბანკების მისამართების მითითებით;
ბ) უზრუნველყოფილ კრედიტორთა ნუსხას არსებული ვალდებულებების, უზრუნველყოფის საგნებისა და კრედიტორთა სახელების (სახელწოდებების) და მისამართების (საიდენტიფიკაციო ნომრების) მითითებით;
გ) მოვალისათვის ცნობილი დანარჩენი კრედიტორების ნუსხას არსებული ვალდებულებებისა და კრედიტორთა სახელების (სახელწოდებების) და მისამართების (საიდენტიფიკაციო ნომრების) მითითებით;
დ) მოვალის წარმომადგენლობაზე უფლებამოსილი პირის (ორგანოს) მიერ მიღებული გადაწყვეტილების ასლს, რომელშიც აღნიშნული უნდა იყოს, რომ მოვალე გადახდისუუნაროა ან მოსალოდნელი გადახდისუუნარობის წინაშე იმყოფება.
1. 2.თუ მოვალე ამ კანონის მე–17 მუხლის შესაბამისად გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადებით მოითხოვს გაკოტრებას და ამასთან, მოვალე მიიჩნევს, რომ გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადების შეტანის დროისათვის, მისი ქონება გაკოტრების დაწყების შემთხვევაში ვერ უზრუნველყოფს საპროცესო ხარჯების დაფარვას, მაშინ მოვალის მიერ სასამართლოში შეტანილი გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადება ამ მუხლის პირველი პუნქტით დადგენილი მონაცემების გარდა უნდა შეიცავდეს:
ა) მითითებას, რომ მოვალის ქონება ვერ უზრუნველყოფს გაკოტრების დაწყების შემთხვევაში საპროცესო ხარჯების დაფარვას;
ბ) მტკიცებულებას ამ პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული მითითების შესახებ.“
2. ა) 20-ე მუხლ მე–3 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
9. ამ მუხლის მე–8 პუნქტით გათვალისწინებულ შემთხვევაში, მოვალის ქონება (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) ნაწილდება მის პარტნიორებზე მათი შეთანხმების შესაბამისად მოვალის რეგისტრაციის გაუქმებამდე.
ა) 142 მუხლის 1 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგნაირად:
„1. რეგისტრაციის შესახებ მარეგისტრირებელი ორგანოს გადაწყვეტილება არის ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტი და მისი გაუქმება შესაძლებელია სასამართლო გადაწყვეტილების საფუძველზე „გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად ან საქართველოს კანონმდებლობით ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტის გაუქმებისათვის დადგენილი წესით, გარდა ამ მუხლის მე-4 პუნქტით გათვალისწინებული შემთხვევისა.
11. სასამართლოს, გადახდისუუნარობის შესახებ განცხადების წარმოებაში მიღებაზე უარის თქმის შემთხვევაში „გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად სასამართლოს შეუძლია მიიღო გადაწყვეტილება საწარმოს ლიკვიდაციის შესახებ, რომელიც უფლებამოსილი პირი მიერ 30 კალენდარული დღის ვადაში უნდა წარედგინოს მარეგისტრირებელ ორგანოს. მარეგისტრირებელი ორგანო ვალდებულია ამ გადაწყვეტილების საფუძველზე გააუქმოს საწარმოს რეგისტრაცია.
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 18 მაისის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძის, ზვიად კუკავასა და ანდრო ალავიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი   „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებიშეტანის შესახებ (07–3/586; 10.04.12)   და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
მუხლი 1. „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონი (ვებგვერდი, 110525008, 25/05/2011) მე–2 მუხლის მე–3 პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
,,3. ამ კანონის პირველი მუხლის მე-7 პუნქტის „გ“ ქვეპუნქტი ამოქმედდეს 2014 წლის 1 იანვრიდან.“.
საქართველოს პრეზიდენტი                  მიხეილ სააკაშვილი
(07–3/615; 10.05.12)
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 18 მაისის სხდომაზე განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების თეიმურაზ წურწუმიასა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე გამარტივებული წესით განხილვისათვის.