არგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის სხდომის ოქმი #25
ქ. თბილისი 27 ივნისი 2012 წ.
/მომხ. ანზორ ბოლქვაძე/ 3.საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტები: „სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (მესამე მოსმენა). /მომხ. ზვიად კუკავა/ 4.საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი: „თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (მესამე მოსმენა). /მომხ. ზვიად კუკავა/ 5.საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის, ანდრო ალავიძისა და ზვიად კუკავასა მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტები: „თავისუფალი ტურისტული ზონების განვითარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (მესამე მოსმენა). /მომხ. ზვიად კუკავა/ 6.საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი: „პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსში“ ცვლილების შეტანის შესახებ“მეორე მოსმენა). /მომხ. ზვიად კუკავა/
/მომხ. რუსუდან კემულარია/ 8.საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისის მიერ წარმოდგენილი „2011 წლის წლიური ანგარიში“ /მომხ. გურამ ჩალაგაშვილი/
კანონპროექტზე „საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის შესახებ“ (07–2/483; 08.06.12)
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 27 ივნისის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის შესახებ“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
კანონპროექტზე „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07-3/646; 19.06.12)
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 27 ივნისის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრის ანზორ ბოლქვაძის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი: „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
კანონპროექტებზე „სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07–3/640; 08.06.12)
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 27 ივნისის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტები: „სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
კანონპროექტზე „თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07–3/641; 08.06.12)
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 27 ივნისის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
„თავისუფალი ტურისტული ზონების განვითარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07–3/642; 08.06.12)
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 27 ივნისის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის, ანდრო ალავიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „თავისუფალი ტურისტული ზონების განვითარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
კანონპროექტზე „პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსში“ ცვლილების შეტანის შესახებ“ (07-3/647; 19.06.12)
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 27 ივნისის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსში“ ცვლილების შეტანის შესახებ“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
ოქმზე „საქართველოსა და ლატვიის რესპუბლიკას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ“ 2004 წლის 13 ოქტომბრის შეთანხმებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 27 ივნისის სხდომაზე განიხილა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ წარმოდგენილი ოქმი „საქართველოსა და ლატვიის რესპუბლიკას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ“ 2004 წლის 13 ოქტომბრის შეთანხმებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ რატიფიკაციისათვის.
საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის 2011 წლის წლიურ ანგარიშზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 27 ივნისის სხდომაზე განიხილა საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის (სემეკ-ის) 2011 წლის წლიური ანგარიში და ცალკე დოკუმენტად წარმოდგენილი კომისიასთან არსებული საზოგადოებრივი დამცველის სამსახურის 2011 წლის ანგარიში.
დოკუმენტში საკმაო სისრულით არის წარმოჩენილი საანგარიშო პერიოდში რეგულირებადი სექტორების მდგომარეობა და მათი განვითარებისა და საქმიანობის ძირითადი პარამეტრები. დეტალურად არის გაშუქებული კომისიის საქმიანობის შედეგები კანონით განსაზღვრული ძირითადი ფუნქციების განხორციელების პროცესში.
ანგარიშში საფუძვლიანად არის ასახული რეგულირებადი სექტორის მიღწევები ენერგიის გამომუშავების გაზრდის, ელექტროენერგეტიკული, ბუნებრივი გაზის და წყალმომარაგების ინფრასტრუქტურის განვითარებისა და ახალი ჰესების მშენებლობაში ინვესტიციების მოზიდვის საქმეში და ის წვლილი, რაც მიღწეულ შედეგებში რეგულირების ხარისხსაც შეაქვს.
ამ მხრივ აღსანიშნავია ელექტროენერგიის გამანაწილებელ ქსელზე ახალი მომხმარებლის მიერთების საკითხი, რომელიც არ იყო სათანადოდ დარეგულირებული, რაც ხშირ შემთხვევაში პრობლემებს უქმნიდა როგორც ფიზიკურ პირებს, ისე ბიზნესის წარმომადგენლებს. ამ საკითხის მოსაწესრიგებლად კომისიამ 2011 წელს მიიღო დადგენილება, რომლის თანახმადაც დაინერგა ერთი სარკმლის პრინციპი, განისაზღვრა მიერთების ვადები და საფასური, ელექტროენერგიის განაწილების ლიცენზიატის მიერ ელექტროენერგიის გამანაწილებელ ქსელზე მიერთების სამუშაოს დაგვიანებით შესრულების შემთხვევაში მიერთების საფასური ნახევრდება და ა.შ.
როგორც ანგარიშის განხილვამ გვაჩვენა, კომისიის წარმატებული საქმიანობა ტარიფების დადგენისა და რეგულირების, ლიცენზირების, სერტიფიკაციის, მეთოდოლოგიური უზრუნველყოფის, საერთაშორისო ურთიერთობისა და სამართლებრივი განვითარების სფეროში.
სემეკ-ის 2011 წლის საქმიანობის განსაკუთრებულ დადებით მომენტად უნდა შეფასდეს გარდატეხის შეტანა ენერგოომბუდსმენის სამსახურისა თვით კომისიის შესაბამისი სამსახურების საქმიანობაში, რაც სრულად არის ასახული ძირითად ანგარიშსა და მომხმარებელთა ინტერესების დამცველის ანგარიშში. ასევე მისასალმებელია, რომ მიმდინარე წელს მომხმარებელთა ინტერესების დამცველის სამსახურმა ცალკე შექმნა საკუთარი ვებ–გვერდი ინტერნეტში. კომიტეტმა ასევე მიიჩნია, რომ დამოუკიდებელი მარეგულირებელი კომისიებთან არსებული საზოგადოებრივი დამცველის სამსახურების როლსა და ავტორიტეტს კიდევ უფრო გაზრდის „დამოუკიდებელი ეროვნული მარეგულირებელი ორგანოების შესახებ“ საქართველოს კანონში შეტანილი ცვლილება, რომლის მიხედვითაც მომავალში საზოგადოებრივი დამცველის შერჩევის საკითხი საქართველოს პარლამენტის დონეზე გადაწყდება.
ამასთან, კომიტეტმა საჭიროდ მიიჩნია რეკომენდაციები მიეცა კომისიისათვის მისი საქმიანობის გაუმჯობესების მიზნით.
ეს პირველ რიგში შეეხება კომისის საქმიანობას ქვეყნის ენერგეტიკაში დანაკარგების დონის შემცირების პრობლემასთან მიმართებაში.
ელექტრულ ქსელში დანაკარგების კონტროლისა და მონიტორინგისათვის შექმნილია სათანადო ნორმატიული ბაზა. კომისიის მიერ შემუშავებული და დამტკიცებული მონიტორინგის ფორმებში გადაცემის და განაწილების ლიცენზიატები ყოველწლიურად 1 მაისამდე წარადგენენ ინფორმაციას თავის ქსელში ელექტროენერგიის ფაქტიური დანაკარგების შესახებ ძაბვის საფეხურების მიხედვით და ასევე ქსელში დანაკარგებისა და ენერგოეფექტურობის ამაღლების კუთხით ჩატარებული სამუშაოების შესახებ.
ასეთი საქმიანობის შედეგად მიღწეული ერთგვარი წინსვლის კვალობაზე, ჩვენი ელექტროგამანაწილებელი ქსელების დანაკარგების საერთო დონე საშუალოდ აჭარბებს საერთაშორისო პრაქტიკიდან გამომდინარე მისაღებ დონეს, რაც ამ პრობლემაზე ყურადღების მეტ კონცენტრირებას მოითხოვს.
რაც შეეხება ბუნებრივი გაზის ქსელებში არსებულ დანაკარგებს ამ საკითხზე სასურველი იყო კომისიის მიერ ანგარიშით წარმოდგენილი ყოფილიყო ინფორმაცია.
ასევე უნდა აღინიშნოს, რომ განსახილველ ანგარიშში, გასულ წლებისგან განსხვავებით, შეტანილი არ არის კომისიის ფინანსური საქმიანობის ამსახველი თავი და დართული არ არის აუდიტორული დასკვნა სემეკ-ის 2011 წლის ფინანსურ საქმიანობაზე, რაც ერთგვარად ართულებს კომისიის ანგარიშის სრულფასოვან შეფასებას.
კომიტეტმა, კომისიის 2011 წლის საქმიანობა, მთლიანობაში, დამაკმაყოფილებლად შეაფასა. ამასთან, მიიჩნია, რომ კიდევ უფრო არსებით გაუმჯობესებას მოითხოვს კომისიის მიდგომა ქვეყნის ენერგეტიკაში დანაკარგების პრობლემის მიმართ.
კომიტეტი არ თვლის სავალდებულოდ წარმოდგენილი ანგარიშის განხილვას საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე.