. თბილისი                                   27 ივნისი 2012 .
მ. სამადაშვილი, თ. წურწუმია, კ. ბადაგაძე, ა. თავდგირიძე, კ. კვიციანი, ზ. კიკალეიშვილი, რ. მარსაგიშვილი, დ. ოვაშვილი, კ. ოქრიაშვილი,   თ. ჩარკვიანი, გ. ჩახვაძე, გ. ჯაბუა;
. მერებაშვილი, . ჯაფარიძე, მ.მეტრეველი, მ. ჯულაყიძე, გ. სირაძე, თ. შაბაშვილი, თ. ტეფნაძე, თ. ჯაფარიძე.
რუსუდან კემულარია – ფინანსთა მინისტრის მოადგილე, გია ხუროშვილი – მთავრობის საპარლამენტო მდივანი, ანზორ ბოლქვაძე – საქართველოს პარლამენტის წევრი, ზვიად კუკავა – საქართველოს პარლამენტის წევრი, გურამ ჩალაგაშვილი – საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის თავმჯდომარე
1. 1.საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის შესახებ“ (მესამე მოსმენა).
1. 2.საქართველოს პარლამენტის წევრის ანზორ ბოლქვაძის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი: „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (მეორე მოსმენა).
3.საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტები: „სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (მესამე მოსმენა).
4.საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი: „თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“      (მესამე მოსმენა).
5.საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის, ანდრო ალავიძისა და ზვიად კუკავასა მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტები: „თავისუფალი ტურისტული ზონების განვითარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (მესამე მოსმენა).
6.საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი: პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექს“ ცვლილების შეტანის შესახებ“მეორე მოსმენა).
1. 7.საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი ოქმი „საქართველოსა და ლატვიის რესპუბლიკას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ“ 2004 წლის 13 ოქტომბრის შეთანხმებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“
8.საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისის მიერ წარმოდგენილი „2011 წლის წლიური ანგარიში“
/მომხ. გურამ ჩალაგაშვილი/
მოხსენება საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის შესახებ“ საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
მოხსენება „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრის   ანზორ ბოლქვაძის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა, რომ კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები არ გამოთქმულა, ამდენად მის ტექსტში ცვლილებები არ განხორციელებულა.
მოხსენება „სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ.
აღინიშნა, რომ კანონპროქტების მიმართ რედაქციული ხასიათის შენიშვნები არ გამოთქმულა, ამდენად მათ ტექსტებში ცვლილებები არ განხორციელებულა.
მოხსენება „თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების   ზვიად კუკავასა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
მოხსენება „თავისუფალი ტურისტული ზონების განვითარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრების   პავლე კუბლაშვილის, ანდრო ალავიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
მოხსენება პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექს“ ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
1. 7.მოისმინეს:
მოხსენება „საქართველოსა და ლატვიის რესპუბლიკას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ“ 2004 წლის 13 ოქტომბრის შეთანხმებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიკაციისათვის წარმოდგენილი ოქმის შესახებ.
მოხსენება საქართველოს   ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისის მიერ წარმოდგენილი ანგარიშის შესახებ.
ანგარიშში ასახულია ის რაოდენობრივი და ხარისხობრივი ცვლილებები, რომლებიც განხორციელდა კომისიის მიერ 2011 წელს და რამაც დადებითი გავლენა იქონია აღნიშნული დარგების განვითარებაში.
კვლავ (2007 წლიდან) უდეფიციტოდ მუშაობს ელექტროენერგეტიკა. 2011 წელს ქვეყანაში სულ წარმოებულია 9912,2 მლნ კვტ.სთ ელექტროენერგია, ანუ თითქმის იგივე, რაც 2010 წელს. შედარებით სწრაფად გაიზარდა ელექტროენერგიის მოხმარება (7,4%-ით). საანგარიშო წელს ელექტროენერგიის წარმოებამ მოხმარებას გადააჭარბა 7,1%-ით. წარმოებული ელექტროენერგიიდან 78,6% მოდის ჰესებზე, 21,4% _ თესებზე. დადებითმა ელექტრობალანსმა შესაძლებელი გახადა 2011 წელს ექსპორტზე გატანილიყო თითქმის 1 მლრდ კვტ.სთ (930,6 მლნ კვტ.სთ). განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი პროგრესია გასულ წლებთან შედარებით. 2005 წელთA შედარებით საქართველოში ელექტროენერგიის წარმოება გაიზარდა 44,1%-ით, მოხმარება _ 18%-ით. შედეგად, იმპორტი შემცირდა 3-ჯერ, ხოლო ექსპორტი გაიზარდა 7,6-ჯერ. 2005 წელს ქვეყანაში ელექტროენერგიის დეფიციტმა თითქმის მილიარდ კვტ.სთ- მიაღწია (-962 მლნ კვტ.სთ), 2011 წელს კი მისი სიჭარბე 655,6 მლნ კვტ.სთ- უდრიდა.
პოზიტიური ძვრებია ბუნებრივი გაზის სექტორში. 2011 წელს საქართველოს მიეწოდა 1750 მლნ კუბ. ბუნებრივი გაზი, რომელიც წინა წლის მაჩვენებელზე 60%-ით მეტია. საგრძნობლად გაუმჯობესდა ქვეყნის წყალმომარაგება. დარგში წარმატებით სრულდება სარეაბილიტაციო სამუშაოები. საქართველოს ენერგეტიკასა და წყალმომარაგებაში, 2012 წლის 1 იანვრის მდგომარეობით, 85 ლიცენზია მოქმედებს, მათ შორის, 20 _ ელექტროენერგეტიკაში (13 _ წარმოება, 3-3 _ გადაცემა და განაწილება, 1 _ დისპეტჩერიზაცია), 57 _ ბუნებრივი გაზის სექტორში (56 _ განაწილება, 1 _ ტრანსპორტირება) და 8 _ წყალმომარაგებაში.
2011 წელს კომისიამ განიხილა მოხმარებელთა და კომპანიებს შორის 858 სადაო საკითხი, რომელთაგან 667 (77,7%) გადაწყდა მორიგებით, ხოლო 151 (17,6%) დავა კომისიის გადაწყვეტილებით დამთავრდა მომხმარებელთა სასარგებლოდ. საბოლოო ჯამში, კომისიამ მომხმარებლებს ჩამოაწერა 480 000 ლარზე მეტი.
კომისია ახორციელებს ლიცენზიატების საქმიანობის მუდმივ მონიტორინგს. ლიცენზიატები ყოველწლიურად წარუდგენენ კომისიას ანგარიშებს (როგორც ტექნიკურს, ასევე ფინანსურს), რომელთა ანალიზის მიხედვითაც მზადდება სათანადო დასკვნები.
ცნობილია, რომ სწორი სატარიფო პოლიტიკის გატარება უმნიშვნელოვანესი საკითხია არა მარტო ენერგეტიკულ და წყალმომარაგების სექტორებში, არამედ მთლიანად ქვეყნის ეკონომიკისA და ეკონომიკური რეფორმების წარმატებით განხორციელებისათვის.
აღნიშნულის გათვალისწინებით კომისიას კანონის საფუძველზე სამივე რეგულირებადი დარგისათვის შემუშავებული აქვს სატარიფო მეთოდოლოგიები. ზოგადად, ტარიფების დადგენის პრინციპია განხორციელებული ინვესტიციის გონივრულ ვადებში უკუგებისა და მიმდინარე ხარჯების დაფარვის უზრუნველყოფა. ბუნებრივი გაზის სექტორში ასეთი მეთოდოლოგია მოქმედებს 1999 წლიდან, ხოლო წყალმომარაგებაში – 2008 წლიდან. რაც შეეხება ელექტროენერგეტიკას, აქ ახალი სატარიფო მეთოდოლოგია მიღებულ იქნა 2011 წლის 8 ივნისს და მასში, წინა მეთოდოლოგიისაგან განსხვავებით, უპირატესობა ეძლევა ხარჯების შემცირების სტიმულირებას. აღნიშნული მეთოდოლოგიები დაედო საფუძვლად საანგარიშო წელს სატარიფო განაკვეთებში განხორციელებულ ცვლილებებს, თუმცა ამ პერიოდში მოსახლეობისთვის ტარიფი კვლავ სტაბილურია და არც ელექტროენერგიასა და არც ბუნებრივ გაზზე არ შეცვლილა. დადგენილი ტარიფები, ჩვენი აზრით, სამართლიანად აბალანსებს კომპანიებისა და მომხმარებელთა ინტერესებს.
გატარებულ ღონისძიებათა შედეგად უფრო კონკურენტუნარიანი გახდა საქართველოს ენერგეტიკული ბაზარი, ნაწილობრივ დერეგულირებულია ბუნებრივი გაზის მიწოდება, ხოლო სრულად დერეგულირებული _ 13 მგვტ-მდე სიმძლავრის და 2008 წლის 1 აგვისტოს შემდეგ აშენებული ელექტროსადგურები. ბოლო წლებში დადებითი ცვლილებები განიცადა ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ძირითადმა მახასიათებლებმა. საანგარიშო წელს საგრძნობლად გაუმჯობესდა მომხმარებელთა ენერგეტიკული მომსახურების ხარისხი, ამაღლდა უწყვეტი ელექტრომომარაგება, საგრძნობლად გაუმჯობესდა წყალმომარაგება.
ანგარიშს ერთვის სტატისტიკური ინფორმაცია კომისიის მიერ გაწეული საქმიანობისა და მასთან დაკავშირებული საკითხების შესახებ.
კიკალეიშვილმა, ჩახვაძემ, ბადაგაძემ, წურწუმიამ, ოქრიაშვილმა,   მელაძემ;