. თბილისი         22 ივნისი 2012 .
თ. წურწუმია, კ. ბადაგაძე, ა. თავდგირიძე,                               გ. კანდელაკი, ზ. კიკალეიშვილი, რ. მარსაგიშვილი, დ. ოვაშვილი, კ. ოქრიაშვილი,   თ. ჩარკვიანი, გ. ჩახვაძე, გ. ჯაბუა;
. მერებაშვილი, . ჯაფარიძე,   თ.შაბაშვილი, თ.ტეფნაძე, თ. ჯაფარიძე.
ანზორ ბოლქვაძე – საქართველოს პარლამენტის წევრი, კახაბერ ანჯაფარიძე – საქართველოს პარლამენტის წევრი;
1. 1.საქართველოს პარლამენტის წევრის ანზორ ბოლქვაძის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი: „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
/მომხ. ანზორ ბოლქვაძე/
1. 2.საქართველოს პარლამენტის წევრის კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი: პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექს“ ცვლილების შეტანის შესახებ“ (პირველი მოსმენა)
მოხსენება „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრის   ანზორ ბოლქვაძის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 1) შესახებ.
აღინიშნა რომ, „ტყის ფონდის მართვის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, სსიპ - „ბუნებრივი რესურსების   სააგენტოს ერთ-ერთ უფლებამოსილებას წარმოადგენს ხე-ტყის დამზადება. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის 2010 წლის 7 დეკემბერის №55 დადგენილების თანახმად, ტყის მოვლა და აღდგენა, აგრეთვე ამ მიზნით მოვლითი ჭრების განხორციელება წარმოადგენს სსიპ - „აჭარის სატყეო სააგენტოს“ ერთ-ერთ უფლებამოსილებას.
„სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონის მოქმედი რედაქციის 291 მუხლის მიხედვით, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სახელმწიფო ტყის ფონდიდან ამორიცხულ ტერიტორიაზე განხორციელებული ჭრებისა და სპეციალური ჭრების შედეგად მოპოვებული მერქნული რესურსი საწყობდება საქართველოს ტყის კოდექსის მე-16 მუხლით განსაზღვრული მართვის ორგანოს მიერ მითითებულ ტერიტორიაზე. მას გასცემს საქართველოს ტყის კოდექსის მე-16 მუხლით განსაზღვრული მართვის ორგანოტყითსარგებლობის წესის დამტკიცების შესახებსაქართველოს მთავრობის 2010 წლის 20 აგვისტოს №242 დადგენილების შესაბამისად.
„სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონის არსებული რედაქცია არ ითვალისწინებს საქართველოს ტყის კოდექსის მე-16 მუხლით განსაზღვრული მართვის ორგანოების მიერ (სსიპ - ბუნებრივი რესურსების სააგენტო და სსიპ აჭარის სატყეო სააგენტო) განხორციელებული ჭრების შედეგად მიღებული მერქნული რესურსის გაცემის წესს.
კანონპროექტით, „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონის 291 მუხლი ყალიბდება ახალი რედაქციით, რომლის შესაბამისად, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სახელმწიფო ტყის ფონდიდან ამორიცხულ ტერიტორიაზე (მათ შორის სახელმწიფო ტყის ფონდის საზღვრის კორექტირების შედეგად სახელმწიფო ტყის ფონდის საზღვრებს გარეთ დარჩენილ ტერიტორიაზე) განხორციელებული ჭრების, სპეციალური ჭრებისა და საქართველოს ტყის კოდექსის მე-16 მუხლით განსაზღვრული მართვის ორგანოს მიერ განხორციელებული ჭრების შედეგად მოპოვებული მერქნული რესურსი დასაწყობდება საქართველოს ტყის კოდექსის მე-16 მუხლით განსაზღვრული შესაბამისი მართვის ორგანოს მიერ მითითებულ ტერიტორიაზე და მას გასცემს საქართველოს ტყის კოდექსის მე-16 მუხლით განსაზღვრული მართვის ორგანოტყითსარგებლობის წესის დამტკიცების შესახებსაქართველოს მთავრობის 2010 წლის 20 აგვისტოს №242 დადგენილების შესაბამისად.
მარსაგიშვილმა, ბადაგაძემ, ოქრიაშვილმა, მელაძემ;
მოხსენება პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექს“ ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს პარლამენტის წევრის კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 3) შესახებ.
აღინიშნა რომ, კანონპროექტის მომზადება განპირობებულია ვტოგასამართი სადგურის და ავტოგასამართი კომპლექსის (ავტოგასამართი, აირგასამართი ან/და აირსავსები სადგურის) მიერ   კანონმდებლობით განსაზღვრული ვიდეომეთვალყურეობის სისტემის დამონტაჟების ან/და მისი ფუნქციონირების მოთხოვნების შესრულებით.
კანონპროექტის მიხედვით:
• ავტოგასამართი სადგურის და ავტოგასამართი კომპლექსის/ავტოგასამართი, აირგასამართი და აირსავსები სადგურებ ინსპექტირება დასაშვები იქნება მხოლოდ ვიდეომეთვალყურეობის სისტემის დამონტაჟების და ფუნქციონირების ვალდებულების შესრულებასთან დაკავშირებით;
• ავტოგასამართი სადგურის და ავტოგასამართი კომპლექსის/ავტოგასამართი, აირგასამართი და აირსავსები სადგურებ მიერ ვიდეომეთვალყურეობის სისტემის დამონტაჟების და ფუნქციონირების მოთხოვნების შეუსრულებლობისთვის გათვალისწინებული იქნება ჯარიმა – 2000 ლარის ოდენობით, რომელსაც საჯარო სამართლის იურიდიული პირის − ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს ჩამოყალიბებამდე და ფუნქციონირებამდე შეუფარდებს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს საქვეუწყებო დაწესებულება − ტექნიკური და სამშენებლო ინსპექცია.“
სხდომის თავმჯდომარე:                                           გიორგი მელაძე
მუხლი 1. „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონის (საქართველოს საკანონმდებლო მაცნე, №48, 09.08.2010, მუხ. 312) 291 მუხლი ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
მუხლი 291. სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სახელმწიფო ტყის ფონდიდან ამორიცხულ ტერიტორიაზე (მათ შორის სახელმწიფო ტყის ფონდის საზღვრის კორექტირების შედეგად სახელმწიფო ტყის ფონდის საზღვრებს გარეთ დარჩენილ ტერიტორიაზე) განხორციელებული ჭრების, სპეციალური ჭრებისა და საქართველოს ტყის კოდექსის მე-16 მუხლით განსაზღვრული მართვის ორგანოს მიერ განხორციელებული ჭრების შედეგად მოპოვებული მერქნული რესურსის გაცემის წესი
სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სახელმწიფო ტყის ფონდიდან ამორიცხულ ტერიტორიაზე (მათ შორის სახელმწიფო ტყის ფონდის საზღვრის კორექტირების შედეგად სახელმწიფო ტყის ფონდის საზღვრებს გარეთ დარჩენილ ტერიტორიაზე) განხორციელებული ჭრების, სპეციალური ჭრებისა და საქართველოს ტყის კოდექსის მე-16 მუხლით განსაზღვრული მართვის ორგანოს მიერ განხორციელებული ჭრების შედეგად მოპოვებული მერქნული რესურსი საწყობდება საქართველოს ტყის კოდექსის მე-16 მუხლით განსაზღვრული შესაბამისი მართვის ორგანოს მიერ მითითებულ ტერიტორიაზე და მას გასცემს საქართველოს ტყის კოდექსის მე-16 მუხლით განსაზღვრული მართვის ორგანოტყითსარგებლობის წესის დამტკიცების შესახებსაქართველოს მთავრობის 2010 წლის 20 აგვისტოს №242 დადგენილების შესაბამისად.“.
საქართველოს პრეზიდენტი                            მიხეილ სააკაშვილი
(07-3/646; 19.06.12)
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 22 ივნისის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრის ანზორ ბოლქვაძის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი: „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.