საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო
ეს კანონი ადგენს საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის საქმიანობის სამართლებრივ, ეკონომიკურ და სოციალურ საფუძვლებს, პრინციპებს და მის ორგანიზაციულ-სამართლებრივ ფორმას.
მუხლი 1. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის სტატუსი
1. 1. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატა არის წევრობაზე დაფუძნებული საჯარო სამართლის კორპორაცია, რომელიც აერთიანებს საქართველოს, აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების კანონმდებლობათა შესაბამისად შექმნილ აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების ,რეგიონულ სავაჭრო-სამრეწველო პალატებს და საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებულ მეწარმე სუბიექტებსა და მათ გაერთიანებებს.
2. 2.ამ მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული მეწარმე სუბიექტები და მათი გაერთიანებები   ნებაყოფლობით რეგისტრირდებიან პალატის წევრებად, მათ კანონმდებლობით დადგენილი წესით რეგისტრაციის შემდეგ. საქართველოს სავაჭრო–სამრეწველო პალატა წარმოადგენს რეზიდენტი ბიზნეს სუბიექტების ინტერესებს ქვეყანაში და ქვეყნის ფარგლებს გარეთ სამეწარმეო საქმიანობასთან დაკავშირებულ საკითხებში, მიუხედავად იმისა არიან თუ არა რეზიდენტი ბიზნეს სუბიექტები საქართველოს სავაჭრო–სამრეწველო პალატის წევრები. საქართველოს სავაჭრო–სამრეწველო პალატის, ასევე აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკებისა და რეგიონალური სავაჭრო-სამრეწველო პალატების წევრობა ავტომატურად არ წარმოშობს მეწარმე სუბიექტებისა და მათი გაერთიანებებისთვის სავალდებულო საწევრო გადასახადის გადახდის ვალდებულებას. მეწარმე სუბიექტებისა და მათი გაერთიანებებს უფლება აქვთ გადაიხადონ საწევრო გადასახადი ნებაყოფლობით საწყისებზე.
3. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატა თავის საქმიანობას ახორციელებს ამ კანონისა და მისი წესდების საფუძველზე. მისი მოქმედება ვრცელდება საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე.
4. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის საქმიანობაზე არ ვრცელდება,,საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის დებულებები.
მუხლი 2. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის საქმიანობის პრინციპები
1. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატა ამ კანონითა და პალატის წესდებით გათვალისწინებულ ფუნქციებს ახორციელებს საქართველოს კონსტიტუციისა და კანონმდებლობის შესაბამისად.
2. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატას გააჩნია საკუთარი ქონება და სამართლებრივ ურთიერთობებში გამოდის თავისი სახელით.
3. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატას დასახული მიზნებისა და დაკისრებული ფუნქციების განსახორციელებლად შეიძლება გადაეცეს სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონება.
4. საქართველოს ტერიტორიაზე არსებული სავაჭრო-სამრეწველო პალატები და მათი წევრები პასუხს არ აგებენ ერთმანეთის ვალდებულებებზე.
მუხლი 3. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის მიზნები და ფუნქციები
1. 1.საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის მიზანია ხელი შეუწყოს ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდას მეწარმე სუბიექტების საქმიანობის მხარდაჭერის გზით.
2. 2.საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ფუნქციებია:
) მეწარმეებისათვის საინფორმაციო-საკონსულტაციო მომსახურების გაწევა;
) მეწარმეთა პროფესიული განათლების დონისა და კვალიფიკაციის ამაღლების, აგრეთვე სხვა სახის სწავლების, მათ შორის საზღვარგარეთ, ორგანიზება;
) სამეწარმეო საქმიანობასთან დაკავშირებულ საკითხებში, მათ შორის საზღვარგარეთ, რეზიდენტი ბიზნეს სუბიექტების საერთო და ინდივიდუალური ინტერესების წარმოდგენა და დაცვა მიუხედავად იმისა არიან თუ არა რეზიდენტი ბიზნეს სუბიექტები საქართველოს სავაჭრო–სამრეწველო პალატის წევრები.;
) ადგილობრივი საქონლის ექსპორტის ხელშეწყობა;
) გამოგონებების, სასარგებლო მოდელების, სამრეწველო ნიმუშების, სასაქონლო ნიშნების, საფირმო სახელწოდებებისა და მომსახურების დასახელებების დაპატენტებასთან დაკავშირებული დოკუმენტაციის მომზადების ხელშეწყობა;
) ადგილობრივი და უცხოური საქონლის გამოფენების, საქმიანი წრეების შეხვედრების და სხვა ღონისძიებების გამართვა;
) საქართველოში საინვესტიციო საქმიანობის ხელშემწყობი ღონისძიებების განხორციელება;
) მეწარმეთა ხელშეწყობის მიზნით მთარგმნელობითი საქმიანობის განხორციელება;
) უცხო ქვეყნების ორგანიზაციებისა და საწარმოების მიერ საქართველოში სამეწარმეო საქმიანობის განხორციელებისას მათთვის საჭირო მომსახურების გაწევა თავისი უფლებამოსილების ფარგლებში;
) პროდუქციის, მომსახურებისა და საქმიანი ინფორმაციის შესახებ საინფორმაციო სისტემებისა და ბანკების ფორმირება;
) მეწარმეთა ხელშეწყობა ბიზნეს გეგმების მომზადებაში;
) მეწარმეთა ხელშეწყობა საქართველოს ნორმატიული აქტებით განსაზღვრული მოთხოვნების შესრულებაში;
ნ) კერძო სამართლის სუბიექტებს შორის წარმოშობილი ქონებრივი დავების გადაწყვეტის ხელშეწყობა, დავების მოგვარების ალტერნატიული საშუალებების შექმნის გზით.
) ამ კანონის, პალატის წესდების და საქართველოს ნორმატიული აქტებით განსაზღვრული სხვა ამოცანების განხორციელება.
1. 3.საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატა ფიზიკური ან იურიდიული პირის მიერ ნებაყოფლობით წარდგენილი განაცხადის საფუძველზე ახორციელებს:
) საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით აკრედიტაციის გავლის შემდეგ ადგილობრივი და უცხოური საქონლის რაოდენობრივ და ხარისხობრივ ექსპერტიზას და შეფასებას;
) საქართველოში მოქმედი სავაჭრო, საბაჟო და სანავსადგურო წესების შესახებ ინფორმაციის დამოწმებას;
) ფორს-მაჟორისა და საგარეო-ეკონომიკურ საქმიანობასთან დაკავშირებული სხვა გარემოებების დამოწმებას.
დ) არაპრეფერენციული წარმოშობის საერთო ფორმის სერტიფიკატის გაცემა ან/და დამოწმება;
ე) დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის წევრი-ქვეყნების პრეფერენციული წარმოშობის სერტიფიკატის გაცემა ან/და დამოწმება;
ვ) პრეფერენციული წარმოშობის GSP სერტიფიკატის გაცემა ან/და დამოწმება;
ზ) ევრო-1 სერტიფიკატის გაცემა ან/და დამოწმება;
თ) საიდენტიფიკაციო შტრიხ-კოდების მინიჭება;
ი) რეგისტრირებული სასაქონლო ნიშნების შესაბამისად დამცავი ნიშნების (ჰოლოგრამა) გაცემა;
კ) საქართველოს ტერიტორიაზე წარმოების დამადასტურებელი საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ნიშნის - „წარმოებულია საქართველოში“ გაცემა;
ლ) ფორს-მაჟორის დამოწმება.
1. 4.ამ კანონით გათვალისწინებული საქმიანობები შეიძლება განხორციელდეს ელექტრონული ფორმით, შესაბამისად, ამ კანონით გათვალისწინებული ფუნქციების შესრულების შედეგად ელექტრონულად გაცემულ ან/და დამოწმებულ დოკუმენტს გააჩნია იგივე იურიდიული ძალა როგორც მატერიალურს.
5. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის მიერ ფიზიკური ან იურიდიული პირისათვის გაწეული მომსახურებისათვის დგინდება საფასური. საფასურის ოდენობა და გადახდის წესი, აგრეთვე მეწარმე სუბიექტებისა და მათი გაერთიანებებისათვის საწევრო გადასახადის დადგენის წესი განისაზღვრება პალატის წესდებით. მომსახურების საფასური და საწევრო გადასახადი უნდა იყოს არადისკრიმინაციული და ხარჯებზე ორიენტირებული.
მუხლი 4. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის უფლებები
1. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატას უფლება აქვს:
) მონაწილეობა მიიღოს ეკონომიკური და სხვა სახის საკითხების შესახებ კანონპროექტების შემუშავებასა და განხილვაში, განახორციელოს ეკონომიკის სფეროში მომზადებული ნორმატიული აქტების პროექტების დამოუკიდებელი ექსპერტიზა და შესაბამის სახელმწიფო ორგანოებს განსახილველად წარუდგინოს წინადადებები;
) ამ კანონითა და პალატის წესდებით გათვალისწინებული ფუნქციების განხორციელებისას გაწეული მომსახურებისათვის სახელშეკრულებო საფუძველზე დააწესოს საფასური;
) ააშენოს, შეიძინოს და საქართველოს კანონმდებლობით ქონების გადაცემისათვის დადგენილი ნებისმიერი ფორმით მიიღოს პალატის საქმიანობისათვის საჭირო მოძრავი და უძრავი ქონება, როგორც საქართველოში, ისე საზღვარგარეთ;
) დაკისრებული ფუნქციების ეფექტიანად განხორციელების მიზნით, საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით დადოს გარიგებები;
) წარმოადგინოს ადგილობრივ მეწარმეთა ინტერესები საერთაშორისო და უცხო ქვეყნების ორგანიზაციებში, ითანამშრომლოს მათთან და გახდეს მათი წევრი;
ვ) ამ კანონით განსაზღვრული გარკვეული საქმიანობისა და ფუნქციების დელეგირების მიზნით დააფუძნოს კერძო სამართლის სუბიექტები;
ზ) მოახდინოს ამ კანონით მისთვის მინიჭებული გარკვეული ფუნქციების სრული ან ნაწილობრივი დელეგირება ავტონომიური რესპუბლიკებისა და რეგიონალურ პალატებისთვის ტერიტორიული გამიჯვნის პრინციპით.
2 პალატას უფლება აქვს, ამ კანონით დადგენილი წესით შექმნას სხვა სახის სავაჭრო-სამრეწველო პალატები (ერთობლივად დაფუძნებული, სპეციალურიდარგობრივი), რომელთა უფლებამოსილება და საქმიანობის სფერო განისაზღვრება მათი დაფუძნების აქტებით.
მუხლი 5. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ფინანსები
საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ფინანსები შედგება:
) საწევრო შენატანებისაგან;
) ფიზიკური და იურიდიული პირების შემოწირულობებისაგან;
) საქართველოს კანონმდებლობით ნებადართული სხვა შემოსავლებისაგან.
მუხლი 6. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის მართვა
1. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ორგანოები არიან:
) საერთო კრება;
ბ) პალატის საბჭო;
) პრეზიდენტი.
2. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის უმაღლესი ორგანოა საერთო კრება.
3. საერთო კრება მოიწვევა წელიწადში ერთხელ მაინც.
4. საერთო კრება ამ კანონითა და საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის წესდებით გათვალისწინებული სხვა ფუნქციების შესრულებასთან ერთად თავისი შემადგენლობიდან ირჩევს საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტს და ამტკიცებს პალატის წესდებას.
5. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის წევრები საერთო კრებაზე წარმოდგენილნი არიან დელეგატების სახით, რომელთა არჩევის წესი განისაზღვრება საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის წესდებით.
6. საერთო კრება უფლებამოსილია, თუ მას ესწრება დელეგატთა ნახევარზე მეტი.
7. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პოლიტიკის განმსაზღვრელი ძირითადი ორგანოა პალატის საბჭო. საბჭო ამ კანონისა და წესდების შესაბამისად განიხილავს და იღებს გადაწყვეტილებას საქართველოს სავაჭრო -სამრეწველო პალატის ძირითად პრიორიტეტებზე, მიზნებზე, სტრატეგიებზე და პალატის წესდებით გათვალისწინებულ სხვა საკითხებზე. საბჭომ პალატის წესდებით გათვალისწინებულ შემთხვევებში, შეიძლება შეასრულოს საერთო კრების გარკვეული ფუნქციები საერთო კრებებს შორის პერიოდში.
8. პალატის საბჭო შედგება სხვადასხვა მეწარმე სუბიექტების გაერთიანებების (ასოციაციების) წარმომადგენლებისა და პალატის პრეზიდენტისგან. პალატის საბჭოს წევრთა რაოდენობა არ უნდა იყოს 10-ზე ნაკლები. საბჭოს ახალი წევრის მიღებაზე გადაწყვეტილებას იღებს საბჭო პალატის წესდებით გათვალისწინებული წესით.
9. პალატის საბჭო უფლებამოსილია თუ მას ესწრება საერთო შემადგენლობის ნახევარზე მეტი.
10. საბჭოს ფუნქციები, კომპეტენცია, საქმიანობის და გადაწყვეტილების მიღების წესი განისაზღვრება პალატის წესდებით.
11. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის უმაღლესი თანამდებობის პირია პალატის პრეზიდენტი.
12.. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტს ირჩევს საერთო კრება ღია, პირდაპირი კენჭისყრით, 4 წლის ვადით, დამსწრე დელეგატების ხმათა უმრავლესობით, პალატის წესდებით დადგენილი წესით.
13. პალატას ჰყავს ვიცე-პრეზიდენტები და გენერალური დირექტორი.
14. ვიცე-პრეზიდენტებს, რომელთა რაოდენობა განისაზღვრება პალატის წესდებით, ნიშნავს პალატის პრეზიდენტი. ვიცე-პრეზიდენტები თავიანთ საქმიანობას წარმართავენ იმ სფეროში, რომელიც განსაზღვრულია პალატის წესდებით. აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების სავაჭრო-სამრეწველო პალატების ხელმძღვანელები ამავდროულად არიან საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ვიცე-პრეზიდენტები. პრეზიდენტის არყოფნის შემთხვევაში მის უფლებამოსილებას ახორციელებს ერთ-ერთი ვიცე-პრეზიდენტი.
15. პალატის მიმდინარე საქმიანობას წარმართავს გენერალური დირექტორი, რომელსაც ნიშნავს პალატის პრეზიდენტი. პრეზიდენტს უფლება აქვს საკუთარ უფლებამოსილებათა ნაწილი გადასცეს გენერალურ დირექტორს.
16. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ორგანოებისა და ხელმძღვანელი პირების არჩევის (დანიშვნის) და კომპეტენციის საკითხები განისაზღვრება პალატის წესდებით,
17. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის საქმიანობის შეწყვეტა (რეორგანიზაცია, ლიკვიდაცია) ხდება პალატის წესდებით დადგენილ შემთხვევებში და საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით.
მუხლი 7. აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების და რეგიონული სავაჭრო-სამრეწველო პალატების შექმნა
1. 1.აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების პალატები არიან წევრობაზე დაფუძნებული საჯარო სამართლის კორპორაციები, რომლებიც აერთიანებენ მათ სამოქმედო ტერიტორიაზე საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით რეგისტრირებულ მეწარმე სუბიექტებსა და მათ გაერთიანებებს.
2. 2. ამ მუხლის პირველი პუნქტით განსაზღვრული ტერიტორიული პრინციპის უზრუნველსაყოფად აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების პალატები ვალდებულნი არიან წელიწადში ერთხელ წარუდგინონ საქართველოს სავაჭრო სამრეწველო პალატას მათი წევრი მეწარმე სუბიექტების (მათი გაერთიანებების) დაზუსტებული სია დასამტკიცებლად. პალატას უფლება აქვს არ დაამტკიცოს წევრთა სია, რომელთა საქმიანობა ცდება ავტონომიური რესპუბლიკების ტერიტორიულ საზღვრებს.
3. 3.აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების სავაჭრო-სამრეწველო პალატების დაფუძნება შეუძლია საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატას არანაკლებ 20 მეწარმე სუბიექტის საინიციატივო ჯგუფის მომართვის საფუძველზე.
4. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატას, პალატის პრეზიდენტის ბრძანებით შეუძლია შექმნას რეგიონული სავაჭრო-სამრეწველო პალატები ქვეყნის რეგიონული მოწყობის გათვალისწინებით.
5. რეგიონული სავაჭრო-სამრეწველო პალატის შექმნის შესახებ პალატის პრეზიდენტის ბრძანებით უნდა განისაზღვროს ამ პალატის მოქმედების ტერიტორიული ფარგლები და კომპეტენცია.
6. ერთსა და იმავე ტერიტორიაზე შეიძლება ფუნქციონირებდეს მხოლოდ ერთი რეგიონული სავაჭრო-სამრეწველო პალატა.
7. შესაძლებელია რამდენიმე რეგიონული პალატის გაერთიანება.
8. აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების პალატები თავის საქმიანობას ახორციელებენ ამ კანონით, საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ესდების, ავტონომიური რესპუბლიკების კანონმდებლობისა და მათი წესდების შესაბამისად, ხოლო რეგიონული სავაჭრო-სამრეწველო პალატა ამ კანონისა და საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის წესდების საფუძველზე.
9. საქმინობის ტერიტორიიდან გამომდინარე საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის წევრი მეწარმე სუბიექტი (მათი გაერთიანებები) იმავდროულად ითვლება შესაბამისი რეგიონული სავაჭრო-სამრეწველო პალატის წევრად.
10. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის წევრები შესაძლებელია იმავდროულად იყვნენ აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების პალატების წევრები ნაბაყოფლობითი წევრობის საფუძველზე. აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების და რეგიონული სავაჭრო-სამრეწველო პალატების წევრები საწევრო შენატანს ასეთის არსებობის შემთხვევაში იხდიან შესაბამის სავაჭრო-სამრეწველო პალატაში.
11. აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების და რეგიონული სავაჭრო-სამრეწველო პალატებს საწევრო შენატანის დაწესება შეუძლიათ მხოლოდ საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატასთან შეთანხმებით.
12. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატას, აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების და რეგიონულ სავაჭრო-სამრეწველო პალატებს შორის ურთიერთობა, საქმიანობისა და ფინანსების გამიჯვნა დამატებით რეგულირდება საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის წესდებით და ამ კანონის მე-4 მუხლის ,,ზ“ ქვეპუნქტის საფუძველზე გამოცემული ნორმატიული აქტებით.
მუხლი 8. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის საქმიანობის სახელმწიფო კონტროლი
საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის საქმიანობის სახელმწიფო კონტროლს ახორციელებს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი.
მუხლი 9. გარდამავალი დებულებანი
1. უკვე არსებულმა სავაჭრო-სამრეწველო პალატებმა, 3 თვის ვადაში უზრუნველყონ ამ კანონის მოთხოვნების შესაბამისად ჩამოყალიბება და თავიანთი საქმიანობის შესაბამისობის უზრუნველყოფა ამ კანონთან.
2. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტმა ამ კანონის შესაბამისად მისი ამოქმედებიდან 1 თვის ვადაში უზრუნველყოს პალატის საბჭოს ჩამოყალიბების ორგანიზება.
3. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ქონება, რომელსაც იგი ამ კანონის ამოქმედებამდე ფლობდა, განუყოფელია და არ შეიძლება განაწილდეს აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების და რეგიონულ სავაჭრო-სამრეწველო პალატებსა და მათ წევრებს შორის.
4. საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატამ და აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების პალატებმა უზრუნველყონ წესდებების შესაბამისობაში მოყვანა ამ კანონთან მისი გამოქვეყნებიდან 2 თვის ვადაში.
5. ამ მუხლის მე-4 პუნქტით გათვალისწინებული დებულების შესრულებამდე ძალაში დარჩეს ნორმატიული აქტები არსებული რედაქციით.
მუხლი 10. დასკვნითი დებულება
1. ამ კანონის ამოქმედებისთანავე ძალადაკარგულად ჩაითვალოს 2001 წლის 26 ოქტომბრის საქართველოს კანონი ,,საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის შესახებ“.
2. ეს კანონი ამოქმედდეს გამოქვეყნებისთანავე.
საქართველოს პრეზიდენტი                                            მიხეილ სააკაშვილი
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 21 ივნისის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის შესახებ“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 21 ივნისის სხდომაზე მესამე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრის ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „დამოუკიდებელი ეროვნული მარეგულირებელი ორგანოების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07–3/625; 25.05.12) და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით განხილვისათვის.
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 21 ივნისის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტები: „სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“   და „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 21 ივნისის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების ზვიად კუკავასა და მიხეილ ცქიტიშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 21 ივნისის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრების პავლე კუბლაშვილის, ანდრო ალავიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „თავისუფალი ტურისტული ზონების განვითარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მეორე მოსმენით განხილვისათვის.