დეპარტამენტის სტრუქტურული ერთეულების
ძირითადი ამოცანები და ფუნქციები
დეპარტამენტის სტრუქტურული ერთეულები, მათი ძირითადი ამოცანები, ფუნქციები და ხელმძღვანელობა განისაზღვრება ამ დებულებით.
1. საოქმო განყოფილების ძირითადი ამოცანებია:
) პარლამენტის პლენარული და ბიუროს სხდომების ოქმების წარმოების უზრუნველყოფა დადგენილი ფორმის შესაბამისად;
) კომიტეტების მიერ შემუშავებული და ბიუროს მიერ დამტკიცებული გეგმების საფუძველზე პლენარული სხდომის დღის წესრიგის შედგენისათვის ხელის შეწყობა;
) საკანონმდებლო ინიციატივის უფლების მქონე სუბიექტებიდან კანონპროექტების შემოსვლისა და დამუშავების დადგენილი წესებისა და ვადების დაცვა;
) კომიტეტების, ფრაქციების, აპარატის შესაბამისი სტრუქტურული ერთეულების, მთავრობისა და არასამთავრობო ორგანიზაციებისათვის კანონპროექტების დარიგების უზრუნველყოფა შენიშვნებისა და წინადადებების წარმოსადგენად;
) პლენარულ სხდომაზე პარლამენტის წევრებისათვის დღის წესრიგით გათვალისწინებული მასალების დარიგების უზრუნველყოფა;
) სხდომის მსვლელობის დროს პარლამენტის წევრთა მიერ გამოთქმული შეკითხვებისა და კითხვების დადგენილი წესით აღრიცხვა, რეგისტრაცია, მათი დროულად დაგზავნისა და შესაბამისი პასუხების მიღების უზრუნველყოფა;
) „სამთავრობო საათისმომზადების უზრუნველყოფა;
) ბიუროს გადაწყვეტილებათა პროექტების და ბიუროსა და პლენარული სხდომების საოქმო ამონაწერების მომზადება;
) პარლამენტის მიერ მიღებული აქტების პროექტების დადგენილი წესით ხელმოსაწერად გაგზავნა;
) საქართველოს პრეზიდენტისაგან დაბრუნებული აქტების გაგზავნასაქართველოს საკანონმდებლო მაცნისათვის“, კომიტეტების, ფრაქციების, აპარატის შესაბამისი სტრუქტურული ერთეულებისა და აღმასრულებელი ხელისუფლების სათანადო უწყებებისათვის;
) პარლამენტის მიერ მიღებული აქტების დედნებისა და თანდართული მასალების აღრიცხვა და არქივში ჩაბარებამდე შენახვა;
) კომიტეტების, ფრაქციებისა და აპარატის შესაბამისი სტრუქტურული ერთეულებისათვის პარლამენტში დაგეგმილ ღონისძიებათა შესახებ ინფორმაციის მიწოდების უზრუნველყოფა;
) საქართველოს პრეზიდენტისა და მთავრობის მიერ გამოცემული განკარგულებებისა და ბრძანებულებების აღრიცხვა და პარლამენტის აპარატის შესაბამისი სტრუქტურებისათვის გაგზავნა;
) „დეპუტატის ოთახშიპარლამენტის წევრებისათვის სამუშაო პირობების შექმნის უზრუნველყოფა.
2. საოქმო განყოფილებას ხელმძღვანელობს განყოფილების უფროსი, რომელიც ესწრება პარლამენტის ბიუროსა და პლენარულ სხდომებს და უშუალოდ წერს პლენარული სხდომების ოქმებს და საოქმო ამონაწერებს.
1. სტენოგრაფიული განყოფილების ძირითადი ამოცანებია:
) პარლამენტის პლენარული და ბიუროს სხდომების სტენოგრამების წარმოება და დაინტერესებული პირების სტენოგრაფიული ამონაწერებით უზრუნველყოფა;
) პლენარულ სხდომათა სტენოგრაფიული ჩანაწერების აღრიცხვა და არქივში ჩაბარებამდე შენახვა;
) პლენარულ სხდომათა სტენოგრამების კორექტირება.
2. სტენოგრაფიულ განყოფილებას ხელმძღვანელობს განყოფილების უფროსი, რომელიც ესწრება პარლამენტის პლენარულ სხდომებს და უშუალოდ ინიშნავს გამომსვლელთა თანმიმდევრობას.
1. მთარგმნელობითი განყოფილების ძირითადი ამოცანებია პარლამენტის მიერ მიღებული კანონებისა და სხვა ნორმატიული აქტების რუსულ ენაზე თარგმნა, რედაქტირება, კორექტირება და კომპიუტერული უზრუნველყოფა.
2. მთარგმნელობით განყოფილებას ხელმძღვანელობს განყოფილების უფროსი.
1. რადიოფიცირების განყოფილების ძირითადი ამოცანებია პარლამენტის პლენარული და ბიუროს სხდომების, საკომიტეტო მოსმენების, პრესკონფერენციებისა და სხვა ღონისძიებების რადიოფიცირება.
2. რადიოფიცირების განყოფილებას ხელმძღვანელობს განყოფილების უფროსი.
1. საჯარო ინფორმაციის გაცემის უზრუნველყოფის განყოფილების ძირითადი ამოცანაა ფიზიკური და იურიდიული პირების მოთხოვნის საფუძველზე მათთვის საჯარო ინფორმაციის მიწოდება.
2. საჯარო ინფორმაციის გაცემის მიზნით საჯარო ინფორმაციის გაცემის უზრუნველყოფის განყოფილება მოიძიებს, მათ შორის, პარლამენტის აპარატის სტრუქტურული ერთეულებიდან გამოითხოვს, ამუშავებს და აანალიზებს საჯარო ინფორმაციას და საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით აწვდის მას დაინტერესებულ პირებს.
3. საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 49- მუხლის თანახმად, საჯარო ინფორმაციის გაცემის უზრუნველყოფის განყოფილება ყოველი წლის 10 დეკემბერს საქართველოს პრეზიდენტსა და საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს წარუდგენს ანგარიშს საჯარო ინფორმაციის გაცემისა და გაცემის მოთხოვნაზე უარის თქმის შესახებ მიღებული გადაწყვეტილებების თაობაზე, აგრეთვე საჯარო ინფორმაციის გაცემის მოთხოვნის დაკმაყოფილების ან საჯარო ინფორმაციის გაცემის მოთხოვნაზე უარის თქმის შესახებ მიღებული გადაწყვეტილებების გასაჩივრების თაობაზე.
4. საჯარო ინფორმაციის გაცემის უზრუნველყოფის განყოფილება ამუშავებს და აანალიზებს საჯარო დაწესებულებების მიერ საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 49- მუხლის შესაბამისად საქართველოს პარლამენტისათვის წარდგენილ ანგარიშებს.
5. საჯარო ინფორმაციის გაცემის უზრუნველყოფის განყოფილებას ხელმძღვანელობს განყოფილების უფროსი.
1. გასამრავლებელი ტექნიკით მომსახურების განყოფილების ძირითადი ამოცანაა პარლამენტის პლენარული და ბიუროს სხდომებისა და პარლამენტის აპარატის სტრუქტურების სამსახურებრივი საჭიროებისათვის ტექსტობრივი და სხვა მასალის ქსეროასლების გადაღება და ტირაჟირება.
2. გასამრავლებელი ტექნიკით მომსახურების განყოფილებას ხელმძღვანელობს განყოფილების უფროსი.
დეპარტამენტის სტრუქტურული ერთეულების უფროსებსა და თანამშრომლებს დეპარტამენტის უფროსის წარდგინებით თანამდებობაზე ნიშნავს და თანამდებობიდან ათავისუფლებს პარლამენტის აპარატის უფროსი.