1. საქართველოს პარლამენტის აპარატის იურიდიული დეპარტამენტი (შემდგომშიდეპარტამენტი) არის საქართველოს პარლამენტის აპარატის (შემდგომშიპარლამენტის აპარატის) სტრუქტურული ერთეული, რომლის ძირითადი ფუნქციაა საქართველოს პარლამენტისა და პარლამენტის აპარატის იურიდიული მომსახურება.
1. დეპარტამენტის ძირითადი ამოცანებია: საქართველოს პარლამენტის ბიუროს, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, მისი პირველი მოადგილისა და მოადგილეების, საქართველოს პარლამენტის წევრების, კომიტეტების, ფრაქციების, უმრავლესობისა და უმცირესობის, საგამოძიებო და სხვა დროებითი კომისიების, პარლამენტის აპარატის საქმიანობის იურიდიული მომსახურება.
) საქართველოს პარლამენტის მიერ მისაღები აქტების პროექტებზე სამართლებრივი ექსპერტიზის ჩატარება და სათანადო დასკვნების მომზადება, ამ აქტების საბოლოო რედაქციის შემუშავებაში მონაწილეობა და ვიზირება;
) საზღვარგარეთის ქვეყნების კანონმდებლობისა და კანონშემოქმედებითი საქმიანობის შესწავლა და განზოგადება;
) საქართველოსა და სხვა ქვეყნების საკანონმდებლო აქტების, საერთაშორისო ხელშეკრულებებისა და შეთანხმებების აღრიცხვა, სისტემატიზაცია და შენახვა;
) საქართველოს კანონმდებლობის სრულყოფის თაობაზე შემოსული წინადადებების განზოგადება;
) საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, მისი პირველი მოადგილისა და მოადგილეების, პარლამენტის სუბიექტების, აპარატის უფროსისა და აპარატის სხვა სტრუქტურული ერთეულების სამართლებრივი ინფორმაციით უზრუნველყოფა და მათთვის კონსულტაციების გაწევა;
) კანონშემოქმედებითი საქმიანობის ხელშეწყობა;
) საქართველოს საერთო სასამართლოებში საქართველოს პარლამენტისა და პარლამენტის აპარატის წარმომადგენლობა;
) საქართველოს პარლამენტის მიერ მისაღები /მიღებული/ სამართლებრივი აქტების /პროექტების/ რედაქტირება, კორექტირება და ვიზირება;
) პარლამენტის მიერ მისაღები /მიღებული/ სამართლებრივი აქტების /პროექტების/     კომპიუტერული უზრუნველყოფა.
დეპარტამენტის, დეპარტამენტის სტრუქტურული ერთეულების
) ხელმძღვანელობს დეპარტამენტის საქმიანობას და პასუხს აგებს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარისა და პარლამენტის აპარატის უფროსის წინაშე დაკისრებული მოვალეობების ჯეროვნად შესრულებისათვის;
) პარლამენტის აპარატის უფროსს თანამდებობაზე დასანიშნად წარუდგენს დეპარტამენტის სტრუქტურული ერთეულებისგანყოფილებების უფროსებისა და თანამშრომელთა კანდიდატურებს;
) სამსახურებრივ კორესპონდენციას უნაწილებს თანამშრომლებს და უზრუნველყოფს მისი შესრულების კონტროლს;
) უფლებამოსილია დეპარტამენტის კომპეტენციისთვის მიკუთვნებულ საკითხებზე მოითხოვოს და მიიღოს ინფორმაცია და დოკუმენტაცია საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით;
) პარლამენტის აპარატის უფროსს წარუდგენს თანამშრომელთა კანდიდატურებს მათი წახალისებისა და მათთვის დისციპლინური პასუხისმგებლობის ზომების შეფარდების მიზნით;
დეპარტამენტის უფროსის არყოფნის შემთხვევაში დეპარტამენტის უფროსის მოვალეობას დროებით ასრულებს კანონპროექტთა სამართლებრივი ექსპერტიზისა და ვიზირების განყოფილების უფროსი, ხოლო მისი არყოფნის შემთხვევაში დეპარტამენტის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელს აპარატის უფროსის წარდგინებით განყოფილებების უფროსთაგან ნიშნავს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე.
დეპარტამენტის უფროსი და დეპარტამენტის სტრუქტურული ერთეულების _ განყოფილებების უფროსები არიან პარლამენტის აპარატის თანამდებობის პირები.
) კანონპროექტთა სამართლებრივი ექსპერტიზისა და ვიზირების განყოფილება;
) სამართლებრივი ინფორმაციით უზრუნველყოფის განყოფილება;
) სასამართლოებში წარმომადგენლობის განყოფილება;
) სარედაქციო განყოფილება;
) ნორმატიული აქტების მომზადების კომპიუტერული უზრუნველყოფის განყოფილება.