1. საქართველოს პარლამენტის საერთაშორისო ურთიერთობათა დეპარტამენტი (შემდგომში _ დეპარტამენტი) არის პარლამენტის აპარატის სტრუქტურული ერთეული, რომლის ძირითადი ფუნქციაა პარლამენტის წევრებისა და აპარატისათვის საერთაშორისო ურთიერთობების განვითარების ხელშეწყობა და საპროტოკოლო მომსახურება.
2. დეპარტამენტი თავის საქმიანობაში ხელმძღვანელობს საქართველოს კონსტიტუციით, საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტით, სხვა ნორმატიული აქტებით, პარლამენტის აპარატის დებულებით, ამ დებულებითა და პარლამენტის თავმჯდომარის სხვა აქტებით.
დეპარტამენტის ძირითადი ამოცანები და ფუნქციები
1. დეპარტამენტის ძირითადი ამოცანებია საპარლამენტთაშორისო კავშირების დამყარება და განვითარება, სახელმწიფოთაშორის და საერთაშორისო ორგანიზაციებში საქართველოს პარლამენტის საქმიანობის ხელშეწყობა.
2. დეპარტამენტის ძირითადი ფუნქციებია:
) სხვა ქვეყნების პარლამენტების შესახებ ინფორმაციის მოძებნა;
) საპარლამენტო დელეგაციების გამგზავრების უზრუნველყოფა;
) საპარლამენტო სემინარების, კონფერენციების, ასამბლეების, სხდომების ორგანიზება; პარლამენტში ოფიციალური ვიზიტებით ჩამოსულ დელეგაციათა და ცალკეულ პირთა მიღების უზრუნველყოფა სახელმწიფო პროტოკოლის მოთხოვნების შესაბამისად;
) პარლამენტის თავმჯდომარესთან და მის მოადგილეებთან ოფიციალური შეხვედრების მიმდევრობითი თარგმანი;
) პარლამენტის მიერ გამართულ ღონისძიებებში დიპლომატიური კორპუსის მონაწილეობის უზრუნველყოფა;
) შიდასაპარლამენტო ღონისძიებების საპროტოკოლო მომსახურება.
დეპარტამენტის, დეპარტამენტის სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელობა და პერსონალი
1. დეპარტამენტს ხელმძღვანელობს დეპარტამენტის უფროსი.
2. დეპარტამენტის უფროსს პარლამენტის აპარატის უფროსის წარდგინებით თანამდებობაზე ნიშნავს და თანამდებობიდან ათავისუფლებს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე.
3. დეპარტამენტის უფროსი:
) ხელმძღვანელობს დეპარტამენტის საქმიანობას და პარლამენტის თავმჯდომარისა და აპარატის უფროსის წინაშე პასუხს აგებს დაკისრებულ მოვალეობათა ჯეროვნად შესრულებისათვის;
) პარლამენტის აპარატის უფროსს თანამდებობაზე დასანიშნად წარუდგენს დეპარტამენტის სტრუქტურული ერთეულების თანამშრომელთა კანდიდატურებს;
) ხელს აწერს დეპარტამენტის კომპეტენციისთვის მიკუთვნებულ სამსახურებრივ დოკუმენტაციას;
) სამსახურებრივ კორესპონდენციას უნაწილებს დეპარტამენტის თანამშრომლებზე და უზრუნველყოფს მისი შესრულების კონტროლს;
) უფლებამოსილია დეპარტამენტის კომპეტენციისათვის მიკუთვნებულ საკითხებზე კანონმდებლობით დადგენილი წესით მოითხოვოს და მიიღოს ინფორმაცია და დოკუმენტაცია;
) პარლამენტის აპარატის უფროსს წარუდგენს წინადადებებს დეპარტამენტის თანამშრომელთა წახალისებისა და მათ მიმართ დისციპლინური პასუხისმგებლობის ზომების გამოყენების თაობაზე;
) ახორციელებს საქართველოს კანონმდებლობითა და ამ დებულებით მისთვის მინიჭებულ სხვა უფლებამოსილებებს.
დეპარტამენტის უფროსი და დეპარტამენტის სტრუქტურული ერთეულების უფროსები არიან პარლამენტის აპარატის თანამდებობის პირები.
მუხლი 5
დეპარტამენტის თანამშრომლები არიან საჯარო მოსამსახურეები, რომლებიც ასრულებენ საქართველოს კანონმდებლობით, ამ დებულებითა და თანამდებობრივი ინსტრუქციებით მისთვის დაკისრებულ ამოცანებს.