თავი IV. დეპარტამენტის უფლებამოსილებანი
დეპარტამენტი უფლებამოსილია:
) თავისი კომპეტენციის ფარგლებში წარმოადგინოს პარლამენტის აპარატი პერსონალის მართვასთან დაკავშირებულ საკითხებში;
) პერსონალის მართვისა და ადამიანური რესურსების განვითარების სფეროში აწარმოოს საერთო მონიტორინგი, მოითხოვოს და უზრუნველყოს პარლამენტის აპარატის საჯარო მოსამსახურეთა მიერ `საჯარო სამსახურის შესახებ~ საქართველოს კანონის, საქართველოს შრომის კოდექსის, სხვა კანონების, შესაბამისი კანონქვემდებარე და ადმინისტრაციული აქტების განუხრელი დაცვა;
) პერსონალის მართვისა და ადამიანური რესურსების განვითარების საკითხებში კოორდინირება და მეთოდურ-პრაქტიკული დახმარება გაუწიოს აპარატის სტრუქტურულ ერთეულებს და მოსთხოვოს მათ შესაბამისი ინფორმაცია;
) პარლამენტის აპარატის ხელმძღვანელობას და მისი სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელებს წარუდგინოს პერსონალის მართვის მეთოდურ, პრაქტიკულ, პროცედურულ და სხვა საკითხებზე სათანადო წინადადებები, საინფორმაციო-ანალიტიკური მასალა და რეკომენდაციები;
) გაეცნოს სხვა სახელმწიფო დაწესებულებების, მათ შორის, უცხო ქვეყნების, გამოცდილებას პერსონალის მართვისა და ადამიანური რესურსების განვითარების სფეროში და დაამყაროს მათთან საქმიანი ურთიერთობა.
დეპარტამენტი ვალდებულია:
) მკაცრად დაიცვას საქართველოს შრომის კოდექსი, `საჯარო სამსახურის შესახებ~ და `სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ~ საქართველოს კანონები, საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტი, პერსონალის მართვასთან და ადამიანური რესურსების განვითარებასთან დაკავშირებული სხვა კანონების მოთხოვნები, საჯარო სამსახურის საბჭოსა და საჯარო სამსახურის ბიუროს რეკომენდაციები, პარლამენტის თავმჯდომარისა და პარლამენტის აპარატის უფროსის ბრძანებები;
) თანამედროვე მოთხოვნათა შესაბამისად უზრუნველყოს პარლამენტის აპარატში საჯარო მოსამსახურეთა მიერ სამსახურის გავლის წესის დაცვა;
) უზრუნველყოს აპარატში პერსონალის მართვისა და ადამიანური რესურსების განვითარების საკითხებისადმი ერთიანი მეთოდური და სისტემური მიდგომა, ამ სამუშაოს კოორდინირება, განვითარება, სრულყოფა, შესაბამის სტრუქტურულ ერთეულების თანამშრომელთათვის მომუშავე მოსამსახურეთათვის კონსულტაციებისა და მეთოდურ-პრაქტიკული დახმარების გაწევა;
) შეასრულოს საჯარო სამსახურის ბიუროს, როგორც სახელმწიფო ხელისუფლების ორგანოებში პერსონალის მართვისა და ადამიანური რესურსების განვითარების მეთოდური და მაკოორდინირებელი ორგანოს, რეკომენდაციები, წარუდგინოს მას თავისი წინადადებები და მოსაზრებები;
) სისტემატურად გააანალიზოს პარლამენტის აპარატის საჯარო მოსამსახურეთა მიერ შრომის დისციპლინის, შინაგანაწესის, ეთიკური ნორმებისა და ქცევის წესების დაცვა, აღნიშნულის შესახებ პერიოდულად მიაწოდოს ინფორმაცია პარლამენტის აპარატის ხელმძღვანელობას;
) მოამზადოს და პარლამენტის აპარატის ხელმძღვანელობასთან შეათანხმოს დეპარტამენტის ოპერატიული და სტრატეგიული საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები, შესაბამისი პროგრამები და გეგმები, პერიოდულად მოამზადოს ანგარიშები მათი შესრულების შესახებ;
) პარლამენტის აპარატის ხელმძღვანელობას პერიოდულად წარუდგინოს სათანადო ინფორმაცია, ანგარიშები და ანალიტიკური მასალა პარლამენტის აპარატის პერსონალის მართვისა და ადამიანური რესურსების განვითარების, არსებული ვითარების, პრიორიტეტული და სტრატეგიული მნიშვნელობის ამოცანების გადაწყვეტის შესახებ.
თავი V. დეპარტამენტის მართვა და სტრუქტურა
1.დეპარტამენტს ხელმძღვანელობს დეპარტამენტის უფროსი.
2.დეპარტამენტის უფროსს პარლამენტის აპარატის უფროსის წარდგინებით თანამდებობაზე ნიშნავს და თანამდებობიდან ათავისუფლებს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე.
3.დეპარტამენტის უფროსი:
) ხელმძღვანელობს დეპარტამენტის საქმიანობას, პარლამენტის თავმჯდომარისა და პარლამენტის აპარატის უფროსის წინაშე პასუხს აგებს დეპარტამენტისათვის დაკისრებულ მოვალეობათა ჯეროვნად შესრულებისათვის;
) პარლამენტის აპარატის უფროსს თანამდებობაზე დასანიშნად წარუდგენს დეპარტამენტის თანამშრომელთა კანდიდატურებს;
) სამსახურებრივ კორესპონდენციას უნაწილებს დეპარტამენტის თანამშრომლებს და უზრუნველყოფს მისი შესრულების კონტროლს;
) პერსონალის მართვისა და ადამიანური რესურსების განვითარების კონკრეტულ საკითხთა გადასაწყვეტად ექსპერტ-კონსულტანტების კანდიდატურებს წარუდგენს პარლამენტის აპარატის უფროსს მათთან შესაბამისი შრომითი ხელშეკრულებების გაფორმების მიზნით, საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით;
) უფლებამოსილია დეპარტამენტის კომპეტენციისთვის მიკუთვნებულ საკითხებზე საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით მოითხოვოს და მიიღოს ინფორმაცია და დოკუმენტაცია;
) ხელს უწყობს დეპარტამენტში შრომის სათანადო პირობების, თანამშრომელთა შორის კეთილგანწყობილი, ჯანსაღი დამოკიდებულების შექმნას, მათი პროფესიული დონის ამაღლებას, თანამდებობრივ დაწინაურებას;
დეპარტამენტის უფროსი და პერსონალის მართვის, ანალიზის, დაგეგმვისა და აღრიცხვის განყოფილების უფროსი არიან პარლამენტის აპარატის თანამდებობის პირები.
დეპარტამენტის თანამშრომლები არიან საჯარო მოსამსახურეები, რომლებიც ასრულებენ საქართველოს კანონმდებლობით, ამ დებულებითა და თანამდებობრივი ინსტრუქციებით მათთვის დაკისრებულ ამოცანებს.
) პერსონალის მართვის, ანალიზის, დაგეგმვისა და აღრიცხვის განყოფილება;
) სასწავლო ცენტრი;
) საიდუმლო საქმისწარმოების ჯგუფი.
თავი VI. დეპარტამენტის სტრუქტურული ერთეულების ძირითადი ფუნქციები
პერსონალის მართვის, ანალიზის, დაგეგმვისა და აღრიცხვის განყოფილების ძირითადი ფუნქციებია:
) `საჯარო სამსახურის შესახებ~ საქართველოს კანონისა და სხვა ნორმატიული აქტების შესაბამისად შეიმუშაოს და განახორციელოს პერსონალის მართვის ერთიანი სტრატეგია, ერთიანი საკადრო პოლიტიკა, შესაბამისი პროგრამები;
) შექმნას პერსონალის საქმიანობის მართვის სრულყოფილი საინფორმაციო ბაზა საჯარო სამსახურის ბიუროს რეკომენდაციების გათვალისწინებით, თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით;
) მოამზადოს და პარლამენტის ხელმძღვანელობას წარუდგინოს პერსონალის საქმიანობის მართვის სტრატეგიისა და პოლიტიკის შემუშავებისა და განხორციელებისათვის შესაბამისი ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტების პროექტები;
) უზრუნველყოს პარლამენტის აპარატში ვაკანტურ თანამდებობებზე შესარჩევი კონკურსებისა და პარლამენტის აპარატის მოხელეთა ატესტაციების ჩატარება;
) განახორციელოს აპარატის საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის ორგანიზაციული ხელშეწყობა საკადრო რეზერვის ფორმირებისას;
) განახორციელოს სტუდენტების მიერ პრაქტიკისა და უმაღლესი განათლების მქონე პირების მიერ სტაჟირების გავლის პროცედურების ორგანიზაციული უზრუნველყოფა;
) დადგენილი წესით განახორციელოს საქართველოს პარლამენტის წევრების საკადრო აღრიცხვა, აწარმოოს მათი პირადი საქმეები, სააღრიცხვო ბარათები, შრომის წიგნაკები, გააფორმოს შრომისუუნარობის ფურცლები და მივლინებები, აგრეთვე განახორციელოს პარლამენტის აპარატის საჯარო მოსამსახურეთა საკადრო აღრიცხვა, აწარმოოს მათი პირადი საქმეები, შრომის წიგნაკები, ნამსახურობის ნუსხები;
) დამტკიცებული ნიმუშებისა და დებულების შესაბამისად უზრუნველყოს პარლამენტის წევრთა სამკერდე ნიშნებისა და ელექტრონული საიდენტიფიკაციო ბარათების გაცემა და რეგისტრაცია;
) კონსულტაციები გაუწიოს პარლამენტის წევრებს მათ სამართლებრივ მდგომარეობასთან და საქმიანობასთან დაკავშირებულ სხვა საკითხებზე;
) უზრუნველყოს პარლამენტის წევრთა საკადრო მონაცემების კომპიუტერული აღრიცხვა;
) მოამზადოს და სათანადოდ გააფორმოს პარლამენტის თავმჯდომარისა და პარლამენტის აპარატის უფროსის ბრძანებათა პროექტები თანამდებობაზე დანიშვნისა და თანამდებობიდან განთავისუფლების, მივლინების, შვებულებების, პრემიების, პარლამენტის აპარატის საჯარო მოსამსახურეთა წახალისების, მათ მიმართ დისციპლინური პასუხისმგებლობის ზომების გამოყენების შესახებ;
) კონსულტაციები გაუწიოს პარლამენტის აპარატის საჯარო მოსამსახურეებს მათ სამართლებრივ მდგომარეობასთან, შეზღუდვებთან და სამსახურის გავლასთან დაკავშირებულ სხვა საკითხებზე;
) უზრუნველყოს პარლამენტის აპარატის საჯარო მოსამსახურეთა საკადრო მონაცემების კომპიუტერული აღრიცხვა;
) უზრუნველყოს სამუშაო ანალიზისთვის საჭირო ინფორმაციის მოპოვება და მისი განზოგადების საფუძველზე შეიმუშაოს საკვალიფიკაციო მოთხოვნები;
) გააანალიზოს აპარატის სტრუქტურულ ერთეულებში შესაბამისი სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელებთან შეთანხმებით პერსონალის რიცხოვნობა;
) განახორციელოს პარლამენტის აპარატის პერსონალის სტაბილურობის, მოძრაობისა და დენადობის სისტემატური ანალიზი, განსაზღვროს ძირითადი მიზეზები და ტენდენციები და პარლამენტის აპარატის ხელმძღვანელობას წარუდგინოს შესაბამისი ანალიტიკური მასალა და რეკომენდაციები;
) ორგანიზება გაუწიოს პარლამენტის აპარატის საჯარო მოსამსახურეთა თანამდებობრივი ინსტრუქციებისა და სტრუქტურული ერთეულების დებულებების შემუშავებასა და დამტკიცებას;
) გამოსაცემად მოამზადოს საკადრო საკითხებზე სხვადასხვა საცნობარო მასალები;
) ორგანიზება გაუწიოს შრომის დისციპლინის დაცვის კონტროლს, უზრუნველყოს შესაბამისი ინფორმაციის მოპოვება, ანალიზი და პარლამენტის აპარატის უფროსისათვის პერიოდულად მიწოდება;
) უზრუნველყოფს დამტკიცებული ნიმუშების მიხედვით პარლამენტის სასახლეში შემოსასვლელი, მრავალჯერადი გამოყენების საშვებისელექტრონული საიდენტიფიკაციო ბარათების გაცემა და რეგისტრაცია.
1. სასწავლო ცენტრის ძირითადი ფუნქციებია:
) შეიმუშაოს პარლამენტის აპარატის საჯარო მოსამსახურეთა ტრენინგების თანამედროვე სისტემის შექმნის მეთოდოლოგიურ-კონცეპტუალური მიდგომების პრინციპები და სტრატეგია;
) შეიმუშაოს ტრენინგების საჭიროებათა განსაზღვრისა და ტრენინგის ეფექტიანობის შეფასების მეთოდიკა;
) უზრუნველყოს ტრენინგების სისტემა ადამიანური, მატერიალურ-ტექნიკური და ორგანიზაციული რესურსებით;
) უზრუნველყოს ტრენინგების სისტემა მისი შექმნისა და ეფექტიანი ფუნქციონირებისათვის აუცილებელი სასწავლო-მეთოდური მასალებით;
უზრუნველყოს ტრენინგების პროცესი აუცილებელი სასწავლო-მეთოდური მასალებით;
) შექმნას ტრენინგების დაგეგმვისა და მართვის ეფექტიანი მექანიზმი.
2.  სასწავლო ცენტრი სისტემატურად ახორციელებს პარლამენტის აპარატის საჯარო მოსამსახურეთა სწავლებასა და კვალიფიკაციის ამაღლებას შემდეგი ძირითადი მიმართულებებით:
) კომპიუტერული პროგრამების ეტაპობრივი შესწავლა;
) უცხოური ენის (ინგლისური) შესწავლა;
) სასწავლო კურსებისა და თემატური სემინარების (ტრენინგების) ორგანიზება.
საიდუმლო საქმისწარმოების ჯგუფის ძირითადი ფუნქციებია:
) განახორციელოს პარლამენტში საიდუმლო საქმისწარმოება;
) უზრუნველყოს `სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ~ საქართველოს კანონისა და საქართველოს პრეზიდენტის 1997 წლის 21 იანვრის ¹42 ბრძანებულების პირველი პუნქტით დამტკიცებული `სახელმწიფო საიდუმლოებისათვის ინფორმაციის მიკუთვნებისა და დაცვის წესის~ შესაბამისად გრიფებით `საიდუმლო~ და `სრულიად საიდუმლო~ შემოსული კორესპონდენციის მიღება, რეგისტრაცია, მოძრაობა, გაფორმება, გაგზავნა, საქმეების ფორმირება, არქივში დოკუმენტების ჩაბარება და დაცვის ორგანიზება;
) ორგანიზება გაუწიოს სახელმწიფო საიდუმლოების შემცველ დოკუმენტებთან პარლამენტის წევრებისა და პარლამენტის აპარატის საჯარო მოსამსახურეთა დაშვებას;
) უზრუნველყოს პარლამენტში სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ მოთხოვნათა შესრულება, დაადგინოს მათი დარღვევის ფაქტები და მოახდინოს სათანადო რეაგირება;
) ორგანიზება გაუწიოს პარლამენტში საიდუმლო დოკუმენტური მასალების საარქივოდ მომზადებასა და გადაცემას;
) განახორციელოს პარლამენტის აპარატის საჯარო მოსამსახურეთა სამხედრო აღრიცხვა, სამხედროვალდებულთა დაჯავშნა;
) `სამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებ~ საქართველოს კანონის თანახმად, განახორციელოს სარეზერვო სამსახურის მოსამსახურეთა შესახებ სააღრიცხვო ინფორმაციის მოპოვება, გადამოწმება და შესაბამისი ორგანოებისათვის მიწოდება;
) მოამზადოს და შეინახოს პარლამენტის აპარატის იმ საჯარო მოსამსახურეთა სათანადო დოკუმენტაცია, რომლებიც სამხედრო სარეზერვო სამსახურში იქნებიან გაწვეული.
1.დეპარტამენტის თანამშრომლებს დეპარტამენტის უფროსის წარდგინებით თანამდებობაზე ნიშნავს და თანამდებობიდან ათავისუფლებს პარლამენტის აპარატის უფროსი.
2.დეპარტამენტის უფროსის არყოფნის შემთხვევაში დეპარტამენტის უფროსის მოვალეობას დროებით ასრულებს პერსონალის მართვის, ანალიზის, დაგეგმვისა და აღრიცხვის განყოფილების უფროსი, ხოლო მისი არყოფნის შემთხვევაში საქართველოს პარლამენტის აპარატის უფროსის წარდგინებით, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის ბრძანების საფუძველზე დეპარტამენტის უფროსის მოვალეობას დროებით ასრულებს დეპარტამენტის ერთ-ერთი თანამშრომელი.
თავი VI. დასკვნითი დებულებანი
1.დეპარტამენტის დებულებას პარლამენტის აპარატის უფროსის წარდგინებით, ბრძანებით ამტკიცებს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე.
2.დეპარტამენტის დებულებაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანა ხდება საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის ბრძანებით.
3.დეპარტამენტის რეორგანიზაცია ხორციელდება საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით.