აპარატის სტრუქტურული ერთეულების
1. აპარატის სტრუქტურული ერთეულები, მათი ძირითადი ამოცანები, ხელმძღვანელობა, მათ შემადგენლობაში არსებული სტრუქტურული ქვედანაყოფები, ძირითადი ამოცანები და თანამდებობათა ჩამონათვალი განისაზღვრება ამ დებულებითა და სტრუქტურული ერთეულების დებულებებით.
2. აპარატის სტრუქტურული ერთეულები შეიძლება დაიყოს განყოფილებებად.
1. პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტის ძირითადი ამოცანებია:
) პარლამენტის თავმჯდომარისათვის პარლამენტის შენობაში სრული ადმინისტრაციული ფუნქციების განხორციელებაში ხელის შეწყობა;
) პარლამენტის თავმჯდომარის მოხსენებების, საჯარო გამოსვლებისა და ანგარიშების მომზადება;
) პარლამენტის თავმჯდომარის დღის წესრიგის დაგეგმვა, თათბირების, შეხვედრებისა და მიღებების ორგანიზება;
) პარლამენტის თავმჯდომარის სამართლებრივი, საინფორმაციო და ანალიტიკური უზრუნველყოფა;
) პრესისა და მასობრივი ინფორმაციის სხვა საშუალებებში გაშუქებული მასალების ანალიზი, მასმედიისა და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან თანამშრომლობა;
) პარლამენტის თავმჯდომარის ორგანიზაციული და ტექნიკური უზრუნველყოფა;
) პარლამენტის თავმჯდომარის სახელზე შემოსული და გასული კორესპონდენციების მიღება და აღრიცხვა;
) პარლამენტის თავმჯდომარის ცალკეულ დავალებათა შესრულების კონტროლი.
2. პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტში შედიან:
) პარლამენტის თავმჯდომარის თანაშემწე იურიდიულ საკითხებში;
) პარლამენტის თავმჯდომარის თანაშემწე ეკონომიკის საკითხებში;
) პარლამენტის თავმჯდომარის თანაშემწე საერთაშორისო ურთიერთობათა საკითხებში;
) პარლამენტის თავმჯდომარის თანაშემწე მასმედიასთან და საზოგადოებასთან ურთიერთობის საკითხებში;
) პარლამენტის თავმჯდომარის თანაშემწე გადაწყვეტილებათა შესრულების მონიტორინგის საკითხებში;
) პარლამენტის თავმჯდომარის თანაშემწე ოფიციალური გამოსვლების მომზადებისა და მიმოწერის საკითხებში;
) პარლამენტის თავმჯდომარის რეფერენტი, სპეციალისტები (პირადი მდივნები).
3. პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტის უფროსი:
) ორგანიზებას უწევს კაბინეტის მუშაობას;
) უზრუნველყოფს პარლამენტის თავმჯდომარის დღის წესრიგის დაგეგმვასა და განხორციელებას;
) პარლამენტის თავმჯდომარესპერატიულად აწვდის ინფორმაციას აქტუალურ საკითხებზე;
) ორგანიზებას უწევს პარლამენტის თავმჯდომარის თათბირებს, ოფიციალურ შეხვედრებსა და მიღებებს;
) განსაკუთრებულ შემთხვევებში ორგანიზებას უწევს პარლამენტის თავმჯდომარის მიერ მოქალაქეთა მიღებებს;
) იხილავს პარლამენტის თავმჯდომარის სახელზე შემოსულ კორესპონდენციას და ანაწილებს დანიშნულებისამებრ;
) ასრულებს პარლამენტის თავმჯდომარის ცალკეულ დავალებებს;
) აგვარებს პარლამენტის თავმჯდომარის საქმიანობის შეუფერხებელ განხორციელებასთან დაკავშირებულ სხვა ორგანიზაციულ საკითხებს.
4. პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტის უფროსი ანგარიშვალდებულია პარლამენტის თავმჯდომარის წინაშე.
5. პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტის ფუნქციები და საჯარო მოსამსახურეთა უფლება-მოვალეობები განისაზღვრება კაბინეტის დებულებითა და თანამდებობრივი ინსტრუქციებით, რომლებსაც ბრძანებით ამტკიცებს პარლამენტის თავმჯდომარე.
1. პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილეთა სამდივნოების ძირითადი ამოცანებია:
) პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილეთა კანონშემოქმედებითი, საკონტროლო, ორგანიზაციული და სხვა საქმიანობის სამართლებრივი, დოკუმენტური, საინფორმაციო, ანალიტიკური და ორგანიზაციულ-ტექნიკური უზრუნველყოფა;
) პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილეთა თათბირებისა და მიღებების ორგანიზება.
2. პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილეთა სამდივნოების საჯარო მოსამსახურეთა უფლება-მოვალეობები განისაზღვრება ამ დებულებითა და თანამდებობრივი ინსტრუქციებით.
1. პარლამენტის აპარატის უფროსის სამდივნოს ძირითადი ამოცანებია:
) პარლამენტის აპარატის უფროსის საქმიანობის ორგანიზაციულ-ტექნიკური უზრუნველყოფა;
) პარლამენტის აპარატის უფროსის თათბირებისა და მიღებების ორგანიზება.
2. პარლამენტის აპარატის უფროსის სამდივნოს საჯარო მოსამსახურეთა უფლება-მოვალეობები განისაზღვრება ამ დებულებითა და თანამდებობრივი ინსტრუქციებით.
ინფორმაციული ტექნოლოგიების დეპარტამენტის ძირითადი ამოცანებია:
) პარლამენტში თანამედროვე ინფორმაციული ინფრასტრუქტურის შექმნა;
) პარლამენტის პლენარული სხდომების გაძღოლის კომპიუტერული სისტემის გამართული მუშაობის უზრუნველყოფა;
) პარლამენტის საქმიანობის კომპიუტერიზაციისა და ინფორმატიზაციის სფეროში ერთიანი პოლიტიკის გატარებისათვის სათანადო პროექტების შემუშავება და განხორციელება;
) პარლამენტის და სხვა ორგანიზაციების შესახებ ინფორმაციის განთავსება პარლამენტის ინტერნეტ-გვერდზე;
) პარლამენტის სუბიექტების, აპარატის სტრუქტურული ერთეულების შიდასაპარლამენტო საინფორმაციო ქსელის (ინტრანეტის) მომსახურება.
იურიდიული დეპარტამენტის ძირითადი ამოცანებია:
) პარლამენტის მიერ მისაღები აქტების პროექტებზე სამართლებრივი ექსპერტიზის ჩატარება და სათანადო დასკვნების მომზადება, აქტების საბოლოო რედაქციის შემუშავებაში მონაწილეობა;
) პარლამენტის მიერ მიღებული აქტების რედაქტირება, კორექტირება და კომპიუტერული უზრუნველყოფა;
) უცხო ქვეყნების კანონმდებლობისა და კანონშემოქმედებითი საქმიანობის შესწავლა, განზოგადება და საჭიროების შემთხვევაში პარლამენტის თავმჯდომარისა და პარლამენტის წევრებისათვის წარდგენა;
) საქართველოსა და უცხო ქვეყნების ნორმატიული აქტების, საერთაშორისო ხელშეკრულებების, შეთანხმებებისა და სხვა საერთაშორისო სამართლებრივი აქტების                                                                                                             აღრიცხვა, სისტემატიზაცია და შენახვა;
) საქართველოს კანონმდებლობის სრულყოფის თაობაზე შემოსული წინადადებების განზოგადება და პარლამენტის თავმჯდომარისათვის წარდგენა;
) პარლამენტის თავმჯდომარის, მისი მოადგილეების, პარლამენტის სუბიექტების, აპარატის უფროსისა და აპარატის სტრუქტურული ერთეულების სამართლებრივი ინფორმაციით უზრუნველყოფა და მათთვის კონსულტაციების გაწევა;
) კანონშემოქმედებითი საქმიანობისათვის ხელის შეწყობა;
) საერთო სასამართლოებში პარლამენტისა და პარლამენტის აპარატის წარმომადგენლობა.
კვლევითი დეპარტამენტის ძირითადი ამოცანებია:
) პარლამენტის სუბიექტების, აპარატის სტრუქტურული ერთეულების კვლევითი, საკონსულტაციო და საინფორმაციო-საცნობარო მომსახურება;
) არსებული და მოპოვებული მასალების ანალიზი და მოთხოვნის შესაბამისად მიწოდება;
) ბიბლიოთეკაში დაცული წიგნების, ჟურნალების, პერიოდული გამოცემების დაცვის, დამუშავებისა და განახლების უზრუნველყოფა;
) პარლამენტის საარქივო მასალის დამუშავების უზრუნველყოფა;
საზოგადოებასთან ურთიერთობისა და ინფორმაციის დეპარტამენტის ძირითადი ამოცანებია:
) საზოგადოებისათვის, დეპარტამენტის კომპეტენციის ფარგლებში პარლამენტის ფუნქციის, საქმიანობისა და პერსონალის შესახებ ინფორმაციის მიწოდება;
) საზოგადოებაში პარლამენტის იმიჯის შექმნის ხელშეწყობა;
) პარლამენტის კანონშემოქმედებითი საქმიანობისა და პროგრამებისადმი მისი მხარდაჭერის მოპოვება;
) დეპარტამენტის კომპეტენციის ფარგლებში მაჟორიტარი პარლამენტის წევრების ბიუროებთან თანამშრომლობა;
) კონფერენციების, პრეზენტაციების, თემატური სემინარების, პრესტურების, გამოფენების, კონკურსების და სხვა ღონისძიებების ორგანიზება და ჩატარება;
) პარლამენტის ვებ-პორტალის თემატური წარმართვა და საინფორმაციო უზრუნველყოფა;
) პარლამენტის ჟურნალის პარლამენტის უწყებანი და პარლამენტის მუშაობისათვის საჭირო სხვა ბეჭდვითი პროდუქციის გამოსაცემად მომზადება;
) პრეს-რელიზების, ბიულეტენების, მიმოხილვების, სტატიების, ბროშურების, ვიდეოპროდუქციის მომზადება და მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებში გავრცელება;
) პარლამენტში ჟურნალისტთა ყოველწლიური აკრედიტება;
) პარლამენტის მიმდინარე საქმიანობის შესახებ მასობრივი ინფორმაციის საშუალებების წარმომადგენლებთან პრესკონფერენციების, ბრიფინგების, შეხვედრებისა და ინტერვიუების ორგანიზება;
) საზოგადოებრივი ურთიერთობების პროექტების მომზადება და ინიციირება.
საერთაშორისო ურთიერთობათა დეპარტამენტის ძირითადი ამოცანებია:
) საპარლამენტთაშორისო ურთიერთობების განვითარებისათვის ხელის შეწყობა;
) საერთაშორისო საპარლამენტო სემინარების, კონფერენციების, ასამბლეებისა და სხდომების ორგანიზება;
) პარლამენტში ოფიციალური ვიზიტით ჩამოსულ დელეგაციათა და ცალკეულ პირთა მიღებისა და გამგზავრების უზრუნველყოფა სახელმწიფო პროტოკოლის მოთხოვნების შესაბამისად;
) შიდასაპარლამენტო ღონისძიებების საპროტოკოლო მომსახურება;
) საპარლამენტო ვიზიტებისა და საერთაშორისო საპარლამენტო ურთიერთობების საკითხების გასაშუქებლად პერიოდული საინფორმაციო ბიულეტენების გამოცემა;
) არასაპარლამენტო დელეგაციების მიღება;
) პარლამენტში სხვადასხვა ღონისძიების ორგანიზაციულ-პროგრამული უზრუნველყოფა;
) პარლამენტის წევრთა სავიზო-საპასპორტო მომსახურება;
) პარლამენტში ოფიციალური შეხვედრების სინქრონული და თანმიმდევრული თარგმანის უზრუნველყოფა.
საკადრო საკითხთა დეპარტამენტის ძირითადი ამოცანებია:
) პარლამენტის წევრების, აპარატის სახელმწიფო მოხელეების, დამხმარე და შტატგარეშე მოსამსახურეების პირადი საქმეების, ნამსახურობის ნუსხებისა და შრომის წიგნაკების წარმოება, პარლამენტის თავმჯდომარისა და აპარატის უფროსის ბრძანებათა რეგისტრაცია და სათანადო ფორმირება;
) პარლამენტის წევრებისა და აპარატის თანამშრომლებისათვის თავისი კომპეტენციის ფარგლებში კონსულტაციების გაწევა მათი სამართლებრივ მდგომარეობასთან, შეზღუდვებთან, შეღავათებთან და სამსახურის გავლასთან დაკავშირებულ სხვა საკითხებზე;
) სახელმწიფო მოხელის ვაკანტურ თანამდებობაზე კონკურსის მოწყობა, საკადრო რეზერვის ფორმირება, სახელმწიფო მოხელეთა ატესტაციის ჩატარებისა და მათთვის საკლასო ჩინების მინიჭების ორგანიზება;
) საჯარო მოსამსახურეთა კვალიფიკაციის ამაღლების და ტრენინგების პროგრამების მომზადების ორგანიზება;
) პარლამენტის წევრებისა და აპარატის თანამშრომლების პირადობის დამადასტურებელი მოწმობებისა და სამკერდე ნიშნების გაცემა და რეგისტრაცია;
) უმაღლესი სასწავლებლების სტუდენტებისათვის სასწავლო პრაქტიკისა და უმაღლესი განათლების მქონე პირთათვის სტაჟირების ორგანიზება;
) საიდუმლო საქმისწარმოებისა და სამხედრო აღრიცხვიანობის სამუშაოთა წარმართვა.
სამეურნეო უზრუნველყოფის დეპარტამენტის ძირითადი ამოცანებია:
) პარლამენტის შენობის ექსპლუატაციის უზრუნველყოფა;
) პარლამენტის შენობაში სანიტარიული ნორმების დაცვა, განთავსებული ინვენტარის, ელექტროაპარატურისა და სხვა მატერიალურ ფასეულობათა აღრიცხვა, მოვლა და დაცვა;
) საინჟინრო კომუნიკაციების, ტექნოლოგიური და სპეცდანიშნულების მოწყობილობების, ენერგომომარაგების, გათბობა-კონდიცირების, წყალმომარაგების, ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემების, ლიფტებისა და სატელეფონო ქსელების გამართული მუშაობის უზრუნველყოფა;
) პარლამენტის პლენარულ სხდომათა დარბაზის, პარლამენტის ბიუროს სხდომათა დარბაზის, საკომიტეტო მოსმენათა დარბაზების, კინოდარბაზის, აგრეთვე სხდომების, თათბირების, შეხვედრების, კონფერენციებისა და სხვა ღონისძიებების სამეურნეო უზრუნველყოფა;
) შენობა-ნაგებობების მიმდინარე და კაპიტალური რემონტის ორგანიზება და ტექნიკური ზედამხედველობა;
) პარლამენტში უცხო ქვეყნების დელეგაციების, ცალკეულ სახელმწიფო, პოლიტიკურ და საზოგადო მოღვაწეთა, დიპლომატიურ წარმომადგენელთა მიღების სამეურნეო უზრუნველყოფა;
) პარლამენტის თავმჯდომარის, პარლამენტის სუბიექტების, პარლამენტის წევრების, აპარატისა და მისი სტრუქტურული ერთეულების სამეურნეო უზრუნველყოფა;
) ტრანსპორტით მომსახურების უზრუნველყოფა.
საორგანიზაციო დეპარტამენტის ძირითადი ამოცანებია:
) პარლამენტის პლენარული და ბიუროს სხდომების მომზადება, ორგანიზაციულ-ტექნიკური უზრუნველყოფა;
) სხდომათა ოქმებისა და სტენოგრამების წარმოება;
) პარლამენტის მიერ მიღებული აქტების რუსულ ენაზე თარგმნა და კომპიუტერული უზრუნველყოფა;
) პარლამენტის სხდომათა დარბაზების რადიოფიცირება;
) პარლამენტის სტრუქტურული ერთეულების გასამრავლებელი ტექნიკით უზრუნველყოფა;
) საჯარო ინფორმაციის გაცემის უზრუნველყოფა.
მუხლი 22
საფინანსო უზრუნველყოფის დეპარტამენტის ძირითადი ამოცანებია:
) პარლამენტის ბიუჯეტის პროექტის მომზადება;
) საფინანსო ღონისძიებათა დაგეგმვა და შესრულების უზრუნველყოფა.
) ფინანსური სახსრებისა და მატერიალურ საშუალებათა ხარჯვის აღრიცხვა და ანალიზი;
) კვარტალური და წლიური ბალანსების, სხვა ანგარიშების შედგენა და შესაბამის ორგანოებში წარდგენა;
) პარლამენტის წევრთა და აპარატის თანამშრომელთა შრომის ანაზღაურება;
) პარლამენტის წევრთა და აპარატის თანამშრომელთა სამივლინებო და სამეურნეო ხარჯების ანაზღაურება.
მუხლი 23
საქმისწარმოების დეპარტამენტის ძირითადი ამოცანებია:
) აპარატში ერთიანი საქმისწარმოების უზრუნველყოფა;
) კორესპონდენციის, მოქალაქეთა წერილების, განცხადებებისა და პეტიციების მიღება, რეგისტრაცია, დანიშნულებისამებრ გადაცემა და გაგზავნა;
) მოქალაქეთა მიღება და კონსულტაციის გაწევა, მათ შორის, იურიდიულ საკითხებზე;
) საქმისწარმოების ინსტრუქციითა და საქმეთა ნაერთი ნომენკლატურით გათვალისწინებული მოთხოვნების დაცვის უზრუნველსაყოფად, პარლამენტის აპარატის სტრუქტურულ ერთეულებში დოკუმენტბრუნვისა და დოკუმენტების შენახვის ზედამხედველობა;
) პარლამენტში შემოსული და პარლამენტიდან გასული კორესპოდენციის, წერილების, განცხადებებისა და პეტიციების კანონით დადგენილ ვადებში განხილვის ზედამხედველობა და კონტროლი;
) პარლამენტში შემოსული და პარლამენტიდან გასული კორესპოდენციის, წერილების, განცხადებებისა და პეტიციების რაოდენობისა და მათზე რეაგირების შესახებ სტატისტიკური ანგარიშის შედგენა და სოციალური, ეკონომიკური და პოლიტიკური ფონის განსაზღვრის მიზნით ანალიზის მომზადება;
მუხლი 24
მანდატურის სამსახურის ძირითადი ამოცანებია:
) პარლამენტის შენობაში პლენარული და კომიტეტების სხდომების მიმდინარეობისას დარბაზში წესრიგის დაცვა;
) პლენარულ სხდომებზე კამათში მონაწილე პარლამენტის წევრთა რიგითობის დადგენა და პარლამენტის სხდომის თავმჯდომარისათვის მისი მიწოდება.
მუხლი 25
პარლამენტის კომიტეტების აპარატების ძირითადი ამოცანებია:
) კომიტეტებისა და მისი წევრების კანონშემოქმედებითი, საკონტროლო- საზედამხედველო და ორგანიზაციული საქმიანობის სამართლებრივი, დოკუმენტური, საცნობარო-საინფორმაციო, ანალიტიკური და ორგანიზაციულ-ტექნიკური უზრუნველყოფა;
) კომიტეტებისათვის საპარლამენტო კონტროლის განხორციელებაში ხელის შეწყობა.
მუხლი 26
1. პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტთან არსებული პარლამენტის საბიუჯეტო ოფისის ძირითადი ამოცანაა პარლამენტის, პარლამენტის წევრების, კომიტეტებისა და ფრაქციების საფინანსო, საბიუჯეტო და ეკონომიკური ხასიათის სხვა ანალიტიკური ინფორმაციით უზრუნველყოფა.
მუხლი 27
1. აპარატის დებულებას ბრძანებით ამტკიცებს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე.
2. აპარატის დებულებაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანა ხდება საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის ბრძანებით.
3. აპარატის რეორგანიზაცია ხორციელდება საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით.