გიორგი მელაძე კომიტეტის თავმჯდომარე
საქართველოს სამთავრობო პროგრამა - ,,მეტი სარგებელი ხალხს“ 2012-2016
საქართველოს მთავრობის მიზანია შექმნას ყველა წინაპირობა წარმატებული, მდიდარი და ერთიანი საქართველოსათვის, მუდმივად იზრუნოს იმაზე, რომ თითოეულ მოქალაქეს ქონდეს ღირსეული ცხოვრებისა და კეთილდღეობის მიღწევის შესაძლებლობა.
საქართველოს მთავრობამ, საზოგადოების მხარდაჭერით დაამარცხა კორუფციული სისტემა და კრიმინალური სამყარო, რაც სახელმწიფოს მშენებლობის გზაზე მთავარი საშინაო დაბრკოლება იყო და საფრთხეს წარმოადგენდა თითოეული მოქალაქისათვის, თითოეული ოჯახისათვის.
საქართველომ გაატარა ძირეული დემოკრატიული რეფორმები და ამ მიმართულებით კურსი უცვლელი დარჩება.
ჩვენმა ქვეყანამ საგარეო პოლიტიკურ ამოცანად დაისახა ნატოში გაწევრიანება და ევროკავშირში ინტეგრაცია, სტრატეგიული პარტნიორობა დაამყარა ამერიკის შეერთებულ შტატებთან. ევრო-ატლანტიკური ორიენტაცია საქართველოს მყარი არჩევანია.
სწორი ეკონომიკური პოლიტიკის გატარებით - გადასახადების შემცირებისა და გამარტივების, ბიუროკრატიული წნეხის შემცირების გზით, მიღწეული იქნა ქვეყნის მაკროეკონომიკური სტაბილურობა და ეკონომიკის სწრაფი ზრდა.
მიუხედავად ქართული სახელმწიფოს ამ წარმატებებისა, ჩვენი ქვეყნის ძალიან ბევრი მოქალაქე ჯერ კიდევ დგას მძიმე სოციალური პრობლემების წინაშე.
დღეს დგება ეტაპი, როცა ქვეყნის წინსვლითა და წარმატებით სარგებელი უნდა ნახოს ყველა ოჯახმა. სწორედ ამიტომ, საქართველოს მთავრობის მთავარი პრიორიტეტი მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში იქნება – მეტი სარგებელი ხალხს.
უმთავრესი საკითხი საქართველოს მთავრობისთვის მოქალაქეთა დასაქმება და უმუშევრობის დაძლევაა.
უმუშევრობა ჩვენი საზოგადოების ნომერ პირველი პრობლემაა. ჯერ კიდევ ძალიან ბევრი ადამიანი ვერ ახერხებს სამსახურის პოვნას.
იმისათვის რომ ვებრძოლოთ ამ პრობლემას, სახელმწიფო და საზოგადოება უნდა ფლობდეს დეტალურ ინფორმაციას უმუშევრობის შესახებ. დღეს თითქმის არ არსებობს მონაცემები უმუშევრობის გეოგრაფიის შესახებ, მონაცემები იმ პირთა შესახებ, რომლებიც ეძებენ სამუშაოს, მათი კვალიფიკაციის შესახებ. არ არსებობს სისტემატიზირებული მონაცემები, თუ რა კვალიფიკაციის კადრებზე არის მოთხოვნა დამსაქმებელთა მხრიდან. სწორედ ამ პრობლემის მოგვარება, გადაჭრა დაევალება დასაქმების სახელმწიფო მინისტრს, რომელიც აწარმოებს უმუშევართა და დამსაქმებელთა რეესტრს, მოგვცემს საშუალებას შემოღებული იყოს უმუშევრის და სამსახურის მაძიებლის სამართლებრივი სტატუსი. ამ ინსტიტუტის შემოღებით შეიქმნება ხიდი დამსაქმებელს და სამუშაოს მაძიებელს შორის, რაც სამსახურის მაძიებელს დაეხმარება სამსახურის პოვნაში, ხოლო დამსაქმებელს ხელს შეუწყობს სასურველი კადრების მოძიებასა და დასაქმების ახალი შესაძლებლობების განვითარებაში.
უმუშევრობის პრობლემის მოგვარების მიზნით, ასევე მნიშვნელოვანი იქნება პროფესიული გადამზადების სისტემის დახვეწა და ეფექტური გამოყენება. პროფესიული გადამზადების ცენტრებში შესაბამისი კურსის გავლა იქნება ყველასთვის ხელმისაწვდომი. ყველა მსურველი სახელმწიფოსგან მიიღებს პროფესიული გადამზადების ვაუჩერს, რაც მთლიანად უფასოს გახდის განათლების პროცესს ამ მიმართულებით.
ახალი სამუშაო ადგილების შექმნის წყარო კერძო ბიზნესის ზრდა და ქვეყნის ინფრასტრუქტურის განვითარებაა. ჩვენი ამოცანაა ვიზრუნოთ ბიზნეს გარემოს გაუმჯობესებაზე და გავაგრძელოთ ინფრასტრუქტურული პროექტები. ეს საშუალებას მოგვცემს, მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში, შევქმნათ ახალი სამუშაო ადგილები:
აღნიშნული ღონისძიებების საერთო მიზანი იქნება, გადამწყვეტი დარტყმა მივაყენოთ უმუშევრობას და თითოეულ ადამიანს მივცეთ შესაძლებლობა ახალი ცოდნით, ახალი კვალიფიკაციით იპოვოს თავისი ადგილი უფრო ძლიერ საქართველოში.
ვიდრე გარდატეხა მოხდება უმუშევრობის პრობლემის დაძლევის საქმეში, მნიშვნელოვანია სახელმწიფოს მხარდაჭერა და თანადგომა იგრძნოს, სახელმწიფოს წარმატებით მეტი სიკეთე მიიღოს ჩვენი ქვეყნის თითოეულმა ოჯახმა. ძლიერი ოჯახი - ძლიერი საქართველოა.
სახელმწიფო ზრდის პენსიას, ქმნის წინაპირობებს, რომ ადამიანები დასაქმდნენ, უფრო ხელმისაწვდომს ხდის ჯანდაცვას, მაგრამ არავინ იცის ყოველი კონკრეტული ოჯახის პრობლემები და საჭიროებები იმაზე უკეთ, ვიდრე თავად ამ ოჯახმა და ოჯახის წევრებმა.
სწორედ ამიტომ, თითოეულ ოჯახს გადაეცემა ოთხწლიანი 1000-ლარიანი ვაუჩერი, რათა მათ თავად გადაწყვიტონ, რა პრობლემა მოაგვარონ ამით, დაფარონ დენის, გაზის, წყლის ან სხვა კომუნალურ ხარჯები, შეიძინონ სასკოლო სახელმძღვანელოები ბავშვებისათვის, შეიძინონ საჭირო მედიკამენტები, თუ მოიმარაგონ საწვავი და სასუქი სასოფლო სამუშაოებისათვის და დაიქირაონ სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა.
მთავრობის საპროგრამო მიზნების მისაღწევად, მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში, საბიუჯეტო თანხები დაიხარჯება შემდეგი მიმართულებით:
საპენსიო უზრუნველყოფის მიზნით მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში დაიხარჯება 6 მილიარდი ლარი, რაც ნიშნავს, იმას, რომ 2013 წლიდან საპენსიო პაკეტი 100 დოლარის ექვივალენტი გახდება და გადააჭარბებს საარსებო მინიმუმს. რაც მთავარია, ჯანმრთელობის დაზღვევა იქნება საპენსიო პაკეტის განუყოფელი ნაწილი და არც ერთ პენსიონერს არ ექნება შიში, მიაკითხოს ექიმს, ჩაიტაროს გამოკვლევები, ისარგებლოს სამედიცინო მომსახურებით. ჯანმრთელობის დაზღვევის მიზნით, მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში დაიხარჯება 3 მილიარდი ლარი, რაც ნიშნავს იმას, რომ ჯანმრთელობის დაზღვევა ექნება ყველას! 2006 წელს ჯანმრთელობის დაზღვევის პოლისი ჰქონდა საქართველოს მხოლოდ 40,000 მოქალაქეს. წელს 1 სექტემბრიდან კი უკვე 1,9 მლნ ადამიანი იქნება სახელმწიფოს მიერ დაზღვეული. ნახევარ მილიონამდე ადამიანს აქვს კერძო დაზღვევის პოლისი.
სულ, ამჟამად, 2,4 მლნ მოქალაქეს აქვს ჯანმრთელობის დაზღვევის პოლისი, მაგრამ ჩვენი მიზანია, რომ ამის შესაძლებლობა ქონდეს ყოველ ოჯახს.
სოციალურად დაუცველები გააგრძელებენ მათთვის დღეს უკვე მოქმედი ჯანმრთელობის დაზღვევით სარგებლობას, ყველა ბავშვს დაბადებიდან 5 წლის ჩათვლით ექნება საბავშვო დაზღვევა ისევე, როგორც ყველა მასწავლებელს - მასწავლებლის, ყველა დევნილს - დევნილის, ყველა ჯარისკაცსა და პოლიციელს - ჯარისკაცისა და პოლიციელის საჭიროებებზე მორგებული ჯანმრთელობის დაზღვევა. ყველა სხვა კატეგორიის მოქალაქეს, რომელიც ზემოჩამოთვლილ არც ერთ ჯგუფს არ მიეკუთვნება, ექნება ჯანმრთელობის დაზღვევის საბაზისო პაკეტი. ეს პაკეტი გათვლილი იქნება იმაზე, რომ უბედრმა შემთხვევამ ანდა მოულოდნელმა მძიმე ავადმყოფობამ ოჯახის გაღატაკება არ გამოიწვიოს. სოციალური დახმარების მიზნით, მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში დაიხარჯება 3 მილიარდი ლარი. ჩვენი ამოცანაა, შევქმნათ სამუშაო ადგილები და ისინი, ვინც უმუშევრობის გამო უსახსროდაა დარჩენილი და ყოველთვიურ სახელმწიფო შემწეობას ელის, დასაქმდნენ და ყოველთვიურად საკუთარი შრომის საფასურ ხელფასს დაელოდონ. მაგრამ ვიდრე ყოველ ოჯახს საკუთარი შემოსავალი გაუჩნდება, სახელმწიფო სოციალური დახმარება გარანტირებულად მიეცემა მათ, ვისაც ეს სჭირდება. დღეს სახელმწიფო ნახევარ მილიონამდე ადამიანს აძლევს სოციალურ დახმარებას. 2013 წლიდან მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში ეს დახმარება კიდევ უფრო მასშტაბური გახდება და მიმართული იქნება ყოველი სოციალურად დაუცველი ადამიანის საჭიროებაზე. გააგრძელდება დევნილთა დახმარების პროგრამები. გასული წლების განმავლობაში ბათუმში, ფოთში, წყალტუბოში აშენდა 64 ახალი კორპუსი, რომელშიც დღეს უკვე ცხოვრობს 1800–ზე მეტი ოჯახი, გარემონტდა საცხოვრებელი ფართები 15 000–მდე დევნილი ოჯახისათვის. დღეს ყველა ეს ბინა მათი საკუთრებაა. ეს პროცესი კვლავაც უნდა გაგრძელდეს. ამ მიზნით აშენდება ახალი კორპუსები და გარემონტდება შენობები, რომლებშიც ბინები საკუთრებაში უსასყიდლოდ გადაეცემათ დევნილებს. ეს ამოცანა ხორციელდება იმ დათქმით, რომ მათი, როგორც საქართველოს მოქალაქეების უფლება – დაბრუნდნენ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, ისევე როგორც მათი საკუთრების უფლებები, შეუქცევადია.
სოფლის განვითარებისა და მხარდაჭერის მიზნით, მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში დაიხარჯება 4 მილიარდი ლარი, რაც ნიშნავს იმას, რომ სახელმწიფო შექმნის მნიშვნელოვან წინაპირობას ქართული სოფლის გაძლიერებისათვის. ყველა სოფელს ექნება სათანადო წყალმომარაგება, ყველა სოფელში დასრულდება გაზიფიკაციის პროგრამა, გაკეთდება ყველა სოფლამდე მისასვლელი გზა. სოფლის მეურნეობის განვითარებისათვის დამატებით შეძენილი იქნება 2000 ტრაქტორი, კომბაინი, აგრეგატი. შეიქმნება 500-ზე მეტი ახალი სოფლის მეურნეობის საწარმო, განხორციელდება დამატებით 90 000 ჰექტარის ირიგაცია, გაკეთდება დრენაჟის სისტემა 35 000 ჰექტარზე, რაც თავის მხრივ ნიშნავს უფრო უკეთეს სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწას უფრო მეტი მოსავლის მისაღებად. საბოლოო ჯამში კი ყველა ამ ნაბიჯის შედეგი იქნება - ქართული სასოფლო პროდუქციის გაორმაგება, რაც გააძლიერებს ქართულ სოფელს, გააძლიერებს ქართულ ეკონომიკას და გააძლიერებს ქართულ სახელმწიფოს. განათლების სისტემის მხარდაჭერის მიზნით მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში დაიხარჯება 4 მილიარდი ლარი. რაც ნიშნავს:
განათლების სფეროში განხორციელებული ამ ღონისძიებების მთავარი მიზანი იქნება უფრო ხარისხიანი განათლება, უფრო უკეთესი სასკოლო ინფრასტრუქტურა და უფრო დაფასებული პედაგოგები. გარდა ზემოთ აღნიშნულისა, სახელმწიფო გააგრძელებს ინფრასტრუქტურულ პროექტებს, მოდევნო ოთხი წლის განმავლობაში დასრულდება წყალმომარაგების სისტემის რეაბილიტაცია ყველა დიდ ქალაქში და რაიონულ ცენტრში, ყველა დასახლებულ პუნქტში იქნება ინტერნეტი, გაგრძელდება ქალაქებისა და სოფლების რეაბილიტაციის პროექტები, რაც ერთის მხრივ ქმნის ახალ შესაძლებლობებს ქალაქად და სოფლად დასაქმებისათვის, მეორეს მხრივ, კიდევ უფრო მიმზიდველს ხდის ჩვენს ქვეყანას ტურიზმის განვითარებისა და ინვესტიციების მოზიდვის თვალსაზრისით.
მომავალი ოთხი წლის განმავლობაში ქვეყნის განვითარება და წარმატება უნდა აისახოს თითოეულ ოჯახზე, უნდა გაუმჯობესდეს ჩვენი მოქალაქეების ცხოვრების დონე, რასაც უზრუნველყოფს - მეტი დასაქმება, უკეთესი სოციალური დაცვის სისტემა, ჯანდაცვაზე საყოველთაო ხელმისაწვდომობა და ძლიერი ქართული სოფელი.
სამთავრობო პროგრამაზე „მეტი სარგებელი ხალხს“
საქართველოს პარლამენტის Dდარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკისKკომიტეტმა 2012 წლის 3 ივლისის სხდომაზე ნდობა გამოუცხადა საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილ სამთავრობო პროგრამას „მეტი სარგებელი ხალხს“.