26. ევროპის უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის უმაღლესი დონის სტამბოლის შეხვედრის დეკლარაციიდან / 1999, 19 ნოემბერი
27. ქართულ და აფხაზურ მხარეებს შორის ნდობის განმტკიცების მოქმედებათა პროგრამა / 2001, 15–16 მარტი
28. ქართული და აფხაზური მხარეების იალტის განცხადება / 2001, 15–16 მარტი
29. ევროპარლამენტის რეზოლუცია რუსეთის ფედერაციის მიერ საქართველოს მიმართ სავიზო რეჟიმის შემოღებასთან დაკავშირებით / 2001, 18 იანვარი
30. საქართველოს პარლამენტის დადგენილება აფხაზეთში სახელმწიფო ქონების და ლტოლვილთა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა კერძო საკუთრების უკანონო გასხვისების შესახებ / 2002, 20 მარტი
31. საქართველოს პარლამენტის დადგენილება აფხაზეთში არსებული ვითარების შესახებ / 2002, 20 მარტი
32. ქვეყნის ტერიტორიაზე არსებულ კონფლიქტურ რეგიონებში შექმნილი ვითარებისა და სამშვიდობო ოპერაციების მიმდინარეობის შესახებ / 2005, 11 ოქტომბერი
33. საქართველოს პარლამენტის დადგენილება ყოფილ სამხრეთ ოსეთის ავტონომიურ ოლქში არსებული ვითარებისა და სამშვიდობო პროცესის მიმდინარეობის შესახებ / 2006, 15 თებერვალი
34. საქართველოს პარლამენტის დადგენილება კონფლიქტებთან (აფხაზეთი, ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქი) დაკავშირებით ქვეყნისთვის მიყენებული ზარალის ასანაზღაურებლად ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში წარსადგენად საქმეების მომზადების მიზნით იურიდიული ფირმის შესარჩევად საერთაშორისო ტენდერის გამოცხადების შესახებ / 2006, 17 მარტი
35. ანგარიში საქართველოს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისიის მიერ საანგარიშო პერიოდში გაწეული მუშაობის შესახებ / 2007 წლის 8 ივნისი