შემსრულებელი: მიხეილ ნაკაშიძე
საქართველოს პარლამენტის საორგანიზაციო დეპარტამენტის უფროსს, ქალბატონ ეთერ სვიანაიძეს
`ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის დახმარების შესახებ 2010 წლის 25 თებერვლის ხელშეკრულების (ენერგეტიკის ინფრასტრუქტურის განვითარებისათვის) ცვლილება ნომერ სამზე“
ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტმა განიხილა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი `ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის დახმარების შესახებ 2010 წლის 25 თებერვლის ხელშეკრულების (ენერგეტიკის ინფრასტრუქტურის განვითერბისათვის) ცვლილება ნომერი სამი“, რომელიც ითვალისწინებს ხელშეკრულებით გათვალისწინებული გრანტის გაზრდას $128,012, 670-დან $128,412,670-მდე, რათა გამოყოფილ იქნას საბოლოო დახმარება ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ღონისძიებისათვის - „შემუშავება და ზედამხედველობა“. ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტს ზემოაღნიშნული ხელშეკრულების ცვლილება ნომერ სამთან დაკავშირებით თავისი კომპეტენციის ფარგლებში შენიშვნები და წინადადებები არ გააჩნია და მხარს უჭერს მის რატიფიცირებას პარლამენტის სხდომაზე.