მომზადებული დასკვნები 2008 - 2012
"საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი "საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ" საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე", "კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე", "დაზღვევის შესახებ" საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში" ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ", "საქართველოს სახელმწიფო გერბის შესახებ" საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», „იარაღის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, "საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი "საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში" ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ", "საჯარო რეესტრის შესახებ" საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე", "ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე", "უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", "სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე" და "ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შესახებ" კანონპროექტების შესახებ /საქართველოს პარლამენტის წევრების ზურაბ ბუცხრიკიძისა და ზვიად კუკავას საკანონმდებლო ინიციატივა/;
"მეწარმეთა შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე", "საჯარო რეესტრის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე", "გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე" და "საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ" კანონპროექტების თაობაზე /საქართველოს პარლამენტის წევრების კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივა – N07-3/452 /;
"სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე", "სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე», საჯარო სამსახურის შესახებ" საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე", "სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ" საქართველოს კანონში" ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე", "სახელმწიფო ქონების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში" ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე" კანონპროექტების შესახებ /საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის საკანონმდებლო ინიციატივა N07-3/455/