2013 წლის 30 აპრილს 16.00 საათზე N305 სხდომის დარბაზში ჩატარდება საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის სხდომა
სხდომის დღის წესრიგი(პროექტი):
1. საქართველოს პარლამენტის ფრაქციის - „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი „საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში“ ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტის განხილვა (#07-3/76)
2. საქართველოს პარლამენტის წევრების ელისო ჩაფიძისა და მურმან დუმბაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტის - „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ“ რეგლამენტის პროექტისა და საქართველოს ორგანული კანონის პროექტების: „საქართველოს ორგანულ კანონში საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“ ცვლილების შეტანის შესახებ“ და „სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ განხილვა (07-3/81,15.04.13)