/ კომიტეტის თავმჯდომარის სათათბირო ოთახი/
სხდომას უძღვებოდა: კომიტეტის თავმჯდომარე ირინე იმერლიშვილი
კომიტეტის წევრები: ფრიდონ საყვარელიძე, კარლო კოპალიანი, დავით საყვარელიძე, გურამ მისაბიშვილი, ზურაბ ტყემალაძე, აკაკი ბობოხიძე, შოთა მალაშხია და ნინო გოგუაძის ადგილმონაცვლე ირაკლი ჩიქოვანი.
სხდომაზე მოწვეულები: იარაკლი სესიაშვილი და დავით ბერძენიშვილი- საქართველოს პარლამენტის წევრები
სხდომის უფლებამოსილება განისაზღვრა საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის 9 წევრის დასწრებით.
1. სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის 2012 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიაში ფრაქციათა პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტების განსაზღვრის თაობაზე საკითხის განხილვა
2.საქართველოს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებით კომისიაში ფრაქციათა პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტების განსაზღვრის თაობაზე საკითხის განხილვა
სხდომის დღის წესრიგთან დაკავშირებით სხდომის თავმჯდომარემ კომიტეტის წევრებს მიმართა თხოვნით, რომ დღის წესრიგისათვის დაემატებინათ საკითხი:
„საქართველოს პარლამენტის ზოგიერთი წევრის საცხოვრებელი ფართით უზრუნველყოფის შესახებ“.
კომიტეტის წევრები დაეთანხმნენ სხდომის თავმჯდომარის მიერ შემოთავაზებულ წინადადებას და ერთხმად დაამტკიცეს კორექტირებული დღის წესრიგი .
1. სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის 2012 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიაში  ფრაქციათა პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტების განსაზღვრის თაობაზე საკითხის განხილვა
3.საქართველოს პარლამენტის ზოგიერთი წევრის საცხოვრებელი ფართით უზრუნველყოფის შესახებ საკითხის განხილვა.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის 2012 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიაში ფრაქციათა პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტების განსაზღვრის თაობაზე საკითხის განხილვა
მოისმინეს:   ირინე იმერლიშვილის ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 74-ე მუხლის შესაბამისად „სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის 2012 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიაში“ ფრაქციათა პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტები განისაზღვრა შემდეგი სახით:
• ფრაქცია „ქართული ოცნება“ – 3 წევრი;
• ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ – 2 წევრი;
• ფრაქცია „ქართული ოცნება-თავისუფალი დემოკრატები“ – 1 წევრი;
• ფრაქცია „ქართული ოცნება-რესპუბლიკელები“ – 1 წევრი;
• ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა-მაჟორიტარები“ – 1 წევრი;
• ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა-რეგიონები“ – 1 წევრი;
• ფრაქცია უპარტიო, დამოუკიდებელი მაჟორიტარები“ – 1 წევრი.
კომიტეტის წევრები დაეთანხმნენ კვოტირების წარმოდგენილ პროექტს
საქართველოს პარლამენტის ბიუროს წარედგინოს დასკვნა სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის 2012 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიაში ფრაქციათა პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტების განსაზღვრის თაობაზე
საქართველოს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებით კომისიაში ფრაქციათა პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტების განსაზღვრის თაობაზე საკითხის განხილვა
მოისმინეს:   ირინე იმერლიშვილის ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც  საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 74-ე მუხლის შესაბამისად საქართველოს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებით კომისიაში ფრაქციათა პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტები განისაზღვრა შემდეგი სახით:
• ფრაქცია „ქართული ოცნება“ – 4 წევრი;
• ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ – 3 წევრი;
საქართველოს პარლამენტის ბიუროს წარედგინოს დასკვნა საქართველოს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებით კომისიაში ფრაქციათა პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტების განსაზღვრის თაობაზე
საქართველოს პარლამენტის ზოგიერთი წევრის საცხოვრებელი ფართით უზრუნველყოფის შესახებ საკითხის განხილვა
მოისმინეს:  ირინე იმერლიშვილის ინფორმაცია, საქართველოს პარლამენტის წევრების დავით საგანელიძის, ზვიად კვაჭანტირაძის, გოგი ლიპარტელიანის, გიორგი გოზალიშვილის, სერგო ხაბულიანის, კახაბერ ოქრიაშვილის, გოდერძი ბუკიას და ენზელ მკოიანის საცხოვრებელი ფართით უზრუნველყოფის საკითხთან დაკავშირებით. მომხსენებელმა აღნიშნა, რომ პარლამენტის რეგლამენტით განსაზღვრული პროცედურების შესაბამისად, კომიტეტმა შეისწავლა შესაბამისი პარლამენტის წევრების ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციები და დაადგინა, რომ არცერთი მათგანის ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციებში აღნიშნული არ არის ქალაქ ქუთაისში მდებარე საცხოვრებელი ფართობი.
კომიტეტის წევრებმა კენჭი უყარეს კომიტეტის დასკვნის პროექტს.
კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია მიმართოს ბიუროს საქართველოს პარლამენტის 8 წევრის (დავით საგანელიძის, ზვიად კვაჭანტირაძის, გოგი ლიპარტელიანის, გიორგი გოზალიშვილის, სერგო ხაბულიანის, კახაბერ ოქრიაშვილის, გოდერძი ბუკიას და ენზელ მკოიანის) საცხოვრებელი ფართით უზრუნველყოფის შესახებ.