saqarTvelos parlamentis agrarul sakiTxTa komitetiს სხდომის oqmi #6 2012 წლის 4 დეკემბერი
/სხდომა ჩატარდა საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტთან ერთად/
სხდომის თავმჯდომარე: გიგლა აგულაშვილი სხდომას ესწრებოდნენ: კომიტეტის წევრები: გ. აგულაშვილი - კომიტეტის თავმჯდომარე, გ. სამხარაული (ადგილმონაცვლე - გ. ცაგარეიშვილი) - კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე, გ. ღვინიაშვილი - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, გ. ბუკია, გ. გელაშვილი (ადგილმონაცვლე - ო. ნიშნიანიძე), გ. გოზალიშვილი, ვ. ლემონჯავა, დ. ლორთქიფანიძე, გ. ქავთარაძე, ლ. ქარდავა, რ. შავლოხაშვილი (ადგილმონაცვლე - მ. კაჭახიძე), პ. ცისკარიშვილი, რ. ხალვაში, ნ. ჯანაშია. სხდომას არასაპატიო მიზეზით არ ესწრებოდა: თ. ყაჭეიშვილი - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე. აპარატის თანამშრომლები: ი. ახალბედაშვილი - კომიტეტის აპარატის უფროსი, რ. ქუთათელაძე, ს. სვანიძე, ს. უროტაძე, ი. ქველაძე, ი. ქიტიაშვილი. მოწვეული სტუმრები: დ. ებრალიძე - საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე, ო. შამუგია - საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს საფინანსო დეპარტამენტი, ე. ტრიპოლსკი - რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარე, ასევე, რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი წევრები. დღის წესრიგი
1. „საქართველოს 2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ კანონპროექტის განხილვა. (მომხსენებელი: დ. ებრალიძე - საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე). დ. ებრალიძის ინფორმაცია წარმოდგენილ საკითხთან დაკავშირებით. მან აღნიშნა, რომ პროექტის მიღების მიზეზია საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსის მე-40 მუხლის მოთხოვნების შესრულება; საქართველოს 2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობებისა და გადასახდელების დაზუსტება. წარმოდგენილი პროექტით იცვლება როგორც ბიუჯეტის შემოსულობების, აგრეთვე გადასახდელების ნაწილიც. შემოსულობების ნაწილში ცვლილებები ძირითადად დაკავშირებულია სხვადასხვა საინვესტიციო პროექტების ათვისების ტენდენციის გათვალისწინებით გრძელვადიანი კრედიტების შემცირებასთან. ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილის კორექტირება ძირითადად დაკავშირებულია სხვადასხვა სამინისტროების ზოგიერთი პროგრამის დეფიციტის დაფინანსებასთან. აღნიშნული დეფიციტები გამოწვეულია იმ გარემოებით, რომ წლის განმავლობაში ამ პროგრამების ასიგნებები შემცირდა და მიიმართა სხვა პროგრამების დასაფინანსებლად. სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ ბიუჯეტით დაგეგმილთან შედარებით მეტი მოცულობით თანხები მიმართა რთველის ხელშეწყობის ღონისძიებების დასაფინანსებლად და არ აქვს რესურსი სახელმწიფო ხაზინიდან აღებული მოკლევადიანი სესხის დასაფარად. გარდა დეფიციტური პროგრამების დაფინანსებისა, ბიუჯეტის გაანალიზების შემდგომ შესაძლებელი გახდა თავისუფალი რესურსის გამონახვა, რომელიც უკვე მიმდინარე წელსვე მიიმართება ახალი მთავრობის ერთ-ერთი ძირითადი პრიორიტეტის - სოფლის მეურნეობის დამატებით დასაფინანსებლად. წარმოდგენილი პროექტის მიხედვით სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები განისაზღვრება 8 158,0 მლნ ლარით, რაც დამტკიცებულ მოცულობაზე 84,0 მლნ ლარით ნაკლებია, კერძოდ: საბიუჯეტო სახსრებში ცვლილებები ძირითადად გამოწვეულია შემდეგი მიმართულებით:
- 50,0 მლნ ლარი დამატებით მიიმართება სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის შესყიდვაზე; - 3,6 მლნ ლარი (მათ შორის 2,6 მლნ ლარი შიდა რესურსების გადანაწილების ხარჯზე) მიიმართება სამელიორაციო სისტემების გამწმენდი ტექნიკის შესასყიდად; - 22,0 მლნ ლარი მიიმართება სამინისტროს არსებული ვალდებულებების დასაფარავად, მათ შორის 16,0 მლნ ლარი წარმოადგენს ყურძნის შესყიდვისა და დამუშავებისთვის სახელმწიფო ხაზინიდან აღებულ სესხს, 3,5 მლნ. ლარი - ტექნიკის შესყიდვისათვის სალიზინგო ხელშეკრულებისა და სადემონსტრაციო ნაკვეთებზე განხორციელებული სამუშაოების ფარგლებში დასაფინანსებელ ვალდებულებებს, ხოლო 2,5 მლნ ლარი მიიმართება მექანიზაციის სერვის-ცენტრების მშენებლობის დასრულებაზე; - გარდა ზემოაღნიშნულისა, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ასიგნებებში აისახება 7,4 მლნ ლარი, რომელიც გასულ წლებში იაპონიის სასაქონლო გრანტის მონეტიზაციის შემდეგ დაგროვილი იყო სახელმწიფო ხაზინის დეპოზიტებზე და რომლითაც, იაპონიის მთავრობასთან შეთანხმებით მიმდინარე წელს განხორციელდა სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის შესყიდვა. აზრი გამოთქვეს:
ვ. ლემონჯავა: წარმოდგენილი პროექტის მიხედვით სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები განისაზღვრება 8 158,0 მლნ ლარით, რაც დამტკიცებულ მოცულობაზე, რომელიც წინასაარჩევნო პერიოდიდან ფიგურირებდა (8 მილიარდ 216 მილიონი), 84,0 მლნ ლარით ნაკლებია. რა არის შემცირების ძირითადი მიზეზი? გადაწყვიტეს: კომიტეტმა მხარი დაუჭირა საქართველოს კანონის პროექტს - „საქართველოს 2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მიზანშეწონილად ჩათვალა მისი გატანა პარლამენტის სხდომაზე განსახილველად.