საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის და საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის ერთობლივი სხდომის
6 დეკემბერი 2012.
/ საკომიტეტო მოსმენების დარბაზი N/
კომიტეტის წევრები: ფრიდონ საყვარელიძე, ხათუნა გოგორიშვილი, ნინო გოგუაძე, შოთა მალაშხია, ზურაბ ტყემალაძე, გოგი ლიპარტელიანი და შალვა კიკნაველიძის ადგილმონაცვლე თამაზ მეჭიაური, ბიძინა გუჯაბიძის პაატა კვიჟინაძე, აკაკი ბობოხიძის ადგილმონაცვლე დავით ჭავჭანიძე.
სხდომას ესწრებოდნენ აგრეთვე:  საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის და საფინანსო საბიუჯეტო კომიტეტის აპარატის თანამშრომლები და მასმედიის წარმომადგენლები.
ერთობლივი სხდომის უფლებამოსილება განისაზღვრა საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის 9 წევრისა და საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის 7 წევრის დასწრებით.
ერთობლივი სხდომის დღის წესრიგი (პროექტი):
საქართველოს პარლამენტის წევრების დავით ონოფრიშვილის და ნოდარ ებანოიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი „სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტების: „სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის 2012 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის შესახებ“, საქართველოს პარლამენტის დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის 2012 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის შესახებ“ საქართველოს პარლამენტის დადგენილებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ პროექტების განხილვა. (07-3/16, 22.11.12)