საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის სხდომის
9 ნოემბერი 2012.
კომიტეტის წევრები: მალხაზ წერეთელი, კარლო კოპალიანი, ზურაბ ტყემალაძე, ბიძინა გუჯაბიძე, ნინო გოგუაძე და შალვა კიკნაველიძის ადგილმონაცვლე ალექსანდრე ქანთარია.
1.საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ირაკლი ალასანიას ადგილმონაცვლის გიორგი ცაგარეიშვილის უფლებამოსილების ცნობის საკითხის განხილვა.
2.საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ირაკლი ღარიბაშვილის ადგილმონაცვლის მახირ დარზიევის უფლებამოსილების ცნობის საკითხის განხილვა.
3.საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის მაია ფანჯიკიძის ადგილმონაცვლის თამაზ მეჭიაურის უფლებამოსილების ცნობის საკითხის განხილვა.
4.საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ნოდარ ხადურის ადგილმონაცვლის ალექსანდრე თამაზაშვილის უფლებამოსილების ცნობის საკითხის განხილვა.
5.საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის სოზარ სუბარის ადგილმონაცვლის თენგიზ ხუბულურის უფლებამოსილების ცნობის საკითხის განხილვა.
6.საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ალექსი პეტრიაშვილის ადგილმონაცვლის თამაზ შიოშვილის უფლებამოსილების ცნობის საკითხის განხილვა.
7.საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის მირიანე ოდიშარიას ადგილმონაცვლის ოთარ ჩრდილელის უფლებამოსილების ცნობის საკითხის განხილვა.
8.საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის პაატა ზაქარეიშვილის ადგილმონაცვლის ფრიდონ საყვარელიძის უფლებამოსილების ცნობის საკითხის განხილვა.
9.საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის გელა ხვედელიძის ადგილმონაცვლის დავით ლორთქიფანიძის უფლებამოსილების ცნობის საკითხის განხილვა.
მომხსენებელი: ირინე იმერლიშვილი/
10.საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ლაშა ნაცვლიშვილის ადგილმონაცვლის ომარ ნიშნიანიძის უფლებამოსილების ცნობის საკითხის განხილვა.
11.კომიტეტებში პარლამენტის წევრთა რაოდენობის ცვლილების საკითხის განხილვა.
ირინე იმერლიშვილის ინფორმაცია საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ირაკლი ალასანიას ადგილმონაცვლის გიორგი ცაგარეიშვილის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე. მომხსენებელმა აღნიშნა, რომ რომ საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საქართველოს პარლამენტში წარმოადგინა საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის 2012 წლის 8 ნოემბრის N130/2012 განკარგულება ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრების ნაცვლად მათი ადგილმონაცვლეების ცნობის შესახებ“ და თანდართული დოკუმენტაცია: გიორგი ცაგარეიშვილის განცხადება და 2012 წლის 7 ნოემბერს შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრის“ მიერ გაცემული ცნობა სამედიცინო - ნარკოლოგიური შემოწმების შესახებ, სადაც აღნიშნულია, რომ გიორგი ცაგარეიშვილს ნარკომანიისათვის დამახასიათებელი ნიშნები არ აღენიშნება და შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრში“ არსებული მონაცემებით აღრიცხვაზე არ იმყოფება.
გადაწყვიტეს: (ერთხმად
)
1.კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია, რომ პარლამენტის მიერ ცნობილ იქნეს გიორგი ცაგარეიშვილის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილება.
2.პარლამენტს წარედგინოს დადგენილების პროექტი ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ირაკლი ალასანიას ადგილმონაცვლის გიორგი ცაგარეიშვილის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე“.
ირინე იმერლიშვილის ინფორმაცია საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ირაკლი ღარიბაშვილის ადგილმონაცვლის მახირ დარზიევის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე. მომხსენებელმა აღნიშნა, რომ საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საქართველოს პარლამენტში წარმოადგინა საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის 2012 წლის 8 ნოემბრის N130/2012 განკარგულება ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრების ნაცვლად მათი ადგილმონაცვლეების ცნობის შესახებ“ და თანდართული დოკუმენტაცია: მახირ დარზიევის განცხადება და 2012 წლის 7 ნოემბერს შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრის“ მიერ გაცემული ცნობა სამედიცინო - ნარკოლოგიური შემოწმების შესახებ, სადაც აღნიშნულია, რომ მახირ დარზიევს ნარკომანიისათვის დამახასიათებელი ნიშნები არ აღენიშნება და შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრში“ არსებული მონაცემებით აღრიცხვაზე არ იმყოფება.
1.კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია, რომ პარლამენტის მიერ ცნობილ იქნეს მახირ დარზიევის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილება.
2.პარლამენტს წარედგინოს დადგენილების პროექტი ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ირაკლი ღარიბაშვილის ადგილმონაცვლის მახირ დარზიევის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე“.
ირინე იმერლიშვილის ინფორმაცია საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის მაია ფანჯიკიძის ადგილმონაცვლის  თამაზ მეჭიაურის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე. მომხსენებელმა აღნიშნა, რომ საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საქართველოს პარლამენტში წარმოადგინა საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის 2012 წლის 8 ნოემბრის N130/2012 განკარგულება ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრების ნაცვლად მათი ადგილმონაცვლეების ცნობის შესახებ“ და თანდართული დოკუმენტაცია: თამაზ მეჭიაურის განცხადება და 2012 წლის 7 ნოემბერს შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრის“ მიერ გაცემული ცნობა სამედიცინო - ნარკოლოგიური შემოწმების შესახებ, სადაც აღნიშნულია, რომ თამაზ მეჭიაურს ნარკომანიისათვის დამახასიათებელი ნიშნები არ აღენიშნება და შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრში“არსებული მონაცემებით აღრიცხვაზე არ იმყოფება.
1.კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია, რომ პარლამენტის მიერ ცნობილ იქნეს თამაზ მეჭიაურის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილება.
2. პარლამენტს წარედგინოს დადგენილების პროექტი ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ,,მაია ფანჯიკიძის ადგილმონაცვლის თამაზ მეჭიაურის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე“.
ირინე იმერლიშვილის ინფორმაცია საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ნოდარ ხადურის ადგილმონაცვლის ალექსანდრე თამაზაშვილის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე. საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საქართველოს პარლამენტში წარმოადგინა საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის 2012 წლის 8 ნოემბრის N130/2012 განკარგულება ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრების ნაცვლად მათი ადგილმონაცვლეების ცნობის შესახებ“ და თანდართული დოკუმენტაცია: ალექსანდრე თამაზაშვილის განცხადება და 2012 წლის 7 ნოემბერს შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრის“ მიერ გაცემული ცნობა სამედიცინო - ნარკოლოგიური შემოწმების შესახებ, სადაც აღნიშნულია, რომ ალექსანდრე თამაზაშვილს ნარკომანიისათვის დამახასიათებელი ნიშნები არ აღენიშნება და შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრში“ არსებული მონაცემებით აღრიცხვაზე არ იმყოფება, აღნიშნა მომხსენებელმა.
1.კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია, რომ პარლამენტის მიერ ცნობილ იქნეს ალექსანდრე თამაზაშვილის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილება.
2.პარლამენტს წარედგინოს დადგენილების პროექტი ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ნოდარ ხადურის ადგილმონაცვლის ალექსანდრე თამაზაშვილის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე“.
ირინე იმერლიშვილის ინფორმაცია საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის სოზარ სუბარის ადგილმონაცვლის თენგიზ ხუბულურის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე. საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საქართველოს პარლამენტში წარმოადგინა საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის 2012 წლის 8 ნოემბრის N130/2012 განკარგულება საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრების ნაცვლად მათი ადგილმონაცვლეების ცნობის შესახებ და თანდართული დოკუმენტაცია: თენგიზ ხუბულურის განცხადება და 2012 წლის 7 ნოემბერს შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრის“ მიერ გაცემული ცნობა სამედიცინო - ნარკოლოგიური შემოწმების შესახებ, სადაც აღნიშნულია, რომ თენგიზ ხუბულურს ნარკომანიისათვის დამახასიათებელი ნიშნები არ აღენიშნება და შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრში“ არსებული მონაცემებით აღრიცხვაზე არ იმყოფება, აღნიშნა მომხსენებელმა.
1.კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია, რომ პარლამენტის მიერ ცნობილ იქნეს თენგიზ ხუბულურის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილება.
2.პარლამენტს წარედგინოს დადგენილების პროექტი ,, საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის სოზარ სუბარის ადგილმონაცვლის თენგიზ ხუბულურის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე“.
ირინე იმერლიშვილის ინფორმაცია საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ალექსი პეტრიაშვილის ადგილმონაცვლის თამაზ შიოშვილის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე. მომხსენებელმა აღნიშნა, რომ საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საქართველოს პარლამენტში წარმოადგინა საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის 2012 წლის 8 ნოემბრის N130/2012 განკარგულება ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრების ნაცვლად მათი ადგილმონაცვლეების ცნობის შესახებ“ და თანდართული დოკუმენტაცია: თამაზ შიოშვილის განცხადება და 2012 წლის 7 ნოემბერს შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრის“ მიერ გაცემული ცნობა სამედიცინო - ნარკოლოგიური შემოწმების შესახებ, სადაც აღნიშნულია, რომ თამაზ შიოშვილს ნარკომანიისათვის დამახასიათებელი ნიშნები არ აღენიშნება და შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრში“ არსებული მონაცემებით აღრიცხვაზე არ იმყოფება.
1.კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია, რომ პარლამენტის მიერ ცნობილ იქნეს თამაზ შიოშვილის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილება
2.პარლამენტს წარედგინოს დადგენილების პროექტი ,, საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ალექსი პეტრიაშვილის ადგილმონაცვლის თამაზ შიოშვილის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე“.
ირინე იმერლიშვილის ინფორმაცია საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის მირიანე ოდიშარიას ადგილმონაცვლის ოთარ ჩრდილელის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე. მომხსენებელმა აღნიშნა, რომ რომ საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საქართველოს პარლამენტში წარმოადგინა საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის 2012 წლის 8 ნოემბრის N130/2012 განკარგულება ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრების ნაცვლად მათი ადგილმონაცვლეების ცნობის შესახებ“ და თანდართული დოკუმენტაცია: ოთარ ჩრდილელის განცხადება და 2012 წლის 7 ნოემბერს შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრის“ მიერ გაცემული ცნობა სამედიცინო - ნარკოლოგიური შემოწმების შესახებ, სადაც აღნიშნულია, რომ ოთარ ჩრდილელს ნარკომანიისათვის დამახასიათებელი ნიშნები არ აღენიშნება და შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრში“ არსებული მონაცემებით აღრიცხვაზე არ იმყოფება.
1.კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია, რომ პარლამენტის მიერ ცნობილ იქნეს ოთარ ჩრდილელის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილება.
2.პარლამენტს წარედგინოს დადგენილების პროექტი ,, საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის მირიანე ოდიშარიას ადგილმონაცვლის ოთარ ჩრდილელის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე“.
ირინე იმერლიშვილის ინფორმაცია საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის პაატა ზაქარეიშვილის ადგილმონაცვლის ფრიდონ საყვარელიძის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე. საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საქართველოს პარლამენტში წარმოადგინა საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის 2012 წლის 8 ნოემბრის N130/2012 განკარგულება ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრების ნაცვლად მათი ადგილმონაცვლეების ცნობის შესახებ“ და თანდართული დოკუმენტაცია: ფრიდონ საყვარელიძის განცხადება და 2012 წლის 7 ნოემბერს შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრის“ მიერ გაცემული ცნობა სამედიცინო - ნარკოლოგიური შემოწმების შესახებ, სადაც აღნიშნულია, რომ ფრიდონ საყვარელიძეს ნარკომანიისათვის დამახასიათებელი ნიშნები არ აღენიშნება და შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრში“ არსებული მონაცემებით აღრიცხვაზე არ იმყოფება, აღნიშნა მომხსენებელმა.
1.კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია, რომ პარლამენტის მიერ ცნობილ იქნეს ფრიდონ საყვარელიძის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილება.
2.პარლამენტს წარედგინოს დადგენილების პროექტი ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის პაატა ზაქარეიშვილის ადგილმონაცვლის ფრიდონ საყვარელიძის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე“
ირინე იმერლიშვილის ინფორმაცია საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის გელა ხვედელიძის ადგილმონაცვლის დავით ლორთქიფანიძის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე. მომხსენებელმა აღნიშნა, რომ საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საქართველოს პარლამენტში წარმოადგინა საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის 2012 წლის 8 ნოემბრის N130/2012 განკარგულება ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრების ნაცვლად მათი ადგილმონაცვლეების ცნობის შესახებ“ და თანდართული დოკუმენტაცია: დავით ლორთქიფანიძის განცხადება და 2012 წლის 7 ნოემბერს შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრის“ მიერ გაცემული ცნობა სამედიცინო - ნარკოლოგიური შემოწმების შესახებ, სადაც აღნიშნულია, რომ დავით ლორთქიფანიძეს ნარკომანიისათვის დამახასიათებელი ნიშნები არ აღენიშნება და შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრში“ არსებული მონაცემებით აღრიცხვაზე არ იმყოფება.
1.კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია, რომ პარლამენტის მიერ ცნობილ იქნეს დავით ლორთქიფანიძის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილება.
2.პარლამენტს წარედგინოს დადგენილების პროექტი ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის გელა ხვედელიძის ადგილმონაცვლის დავით ლორთქიფანიძის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე“
ირინე იმერლიშვილის ინფორმაცია საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ლაშა ნაცვლიშვილის ადგილმონაცვლის ომარ ნიშნიანიძის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე. მომხსენებელმა აღნიშნა, რომ საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საქართველოს პარლამენტში წარმოადგინა საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის 2012 წლის 8 ნოემბრის N130/2012 განკარგულება ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრების ნაცვლად მათი ადგილმონაცვლეების ცნობის შესახებ“ და თანდართული დოკუმენტაცია: ომარ ნიშნიანიძის განცხადება და 2012 წლის 7 ნოემბერს შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრის“ მიერ გაცემული ცნობა სამედიცინო - ნარკოლოგიური შემოწმების შესახებ, სადაც აღნიშნულია, რომ ომარ ნიშნიანიძეს ნარკომანიისათვის დამახასიათებელი ნიშნები არ აღენიშნება და შპს ,,ფსიქიკური ჯანმრთელობის და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრში“ არსებული მონაცემებით აღრიცხვაზე არ იმყოფება.
1.კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია, რომ პარლამენტის მიერ ცნობილ იქნეს ომარ ნიშნიანიძის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილება.
2.პარლამენტს წარედგინოს დადგენილების პროექტი ,,საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ლაშა ნაცვლიშვილის ადგილმონაცვლის ომარ ნიშნიანიძის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე“
11.      მოისმინეს:
ირინე იმერლიშვილის ინფორმაცია კომიტეტებში პარლამენტის წევრთა  რაოდენობის ცვლილების თაობაზე. მომხსენებელმა აღნიშნა, რომ ამჟამად პარლამენტის კომიტეტების რიცხოვნობა განსაზღვრულია შემდეგნაირად: გვაქვს 12 წევრიანი და 14 წევრიანი კომიტეტები. პარლამენტის წევრები უკვე მუშაობდნენ შესაბამის კომიტეტებში. იმის გამო, რომ შეიქმნა ახალი ფრაქცია და თავიდან გადანაწილდა კომიტეტებში ფრაქციათა წარმომადგენლობის კვოტები, რომ არ გახდეს საჭირო ზოგიერთი წევრის გამოყვანა კომიტეტებიდან და მათი ჩანაცვლება ახალი ფრაქციის წევრებით, უმჯობესი იქნება 12 წევრიან კომიტეტებში 12 წევრის ნაცვლად განისაზღვროს 13 წევრი, ხოლო 14 წევრიანში-15 წევრი.
კომიტეტის წევრები დაეთანხმნენ წარმოდგენილ წინადადებას.
გადაწყვიტეს: (ერთხმად) პარლამენტის ბიუროს წარედგინოს შესაბამისი დასკვნა და პარლამენტის დადგენილების პროექტი (კომიტეტის დასკვნა თან ერთვის)