2.საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტის „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“ განხილვა
/მომხსენებელი: ალექსანდრე ბარამიძე/
/არაერთობლივი განხილვის ფორმატი/
3.საქართველოს პარლამენტის წევრების მახირ დარზიევისა და ნანა ყეინიშვილის საცხოვრებელი ფართით უზრუნველყოფის შესახებ საკითხის განხილვა;
საქართველოს პარლამენტის წევრის ირინე იმერლიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტის „ნორმატიული აქტების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე და საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტის „საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ“ განხილვა
მოიმინეს:
ირინე იმერლიშვილის მოხსნება, რომლის თანახმადაც კანონპროექტის მიღება განპირობებულია კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ კანონპროექტების გამჭვირვალობისა და იურიდიული ტექნიკის თვალსაზრისით სრულყოფის აუცილებლობით. „ნორმატიული აქტების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-20 მუხლის მე-5 პუნქტის თანახმად, შესაძლებელია იერარქიის ერთსა და იმავე საფეხურზე მდგომ რამდენიმე საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანა ერთი საკანონმდებლო აქტით.
როგორც მომხსენებელმა აღნიშნა, საკანონმდებლო საქმიანობის უფრო ეფექტურად და გამჭვირვალედ წარმართვის მიზნით, აუცილებელია ამ სისტემის შეცვლა. ერთი საკანონმდებლო აქტით რამდენიმე საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შემთხვევაში საკანონმდებლო აქტის სათაური ვერ უზრუნველყოფს კანონპროექტის შინაარსთან სრულ შესაბამისობას. რამდენიმე საკანონმდებლო აქტში ასეთი ცვლილება ქმნის სირთულეებს კანონის პრაქტიკაში გამოყენებისა და საკანონმდებლო აქტების სისტემატიზაციის თვალსაზრისით. აქედან გამომდინარე, უმჯობესია კონკრეტულ საკანონმდებლო აქტში ცვლილება განხორციელდეს არა ზოგადი, არამედ კონკრეტული (ცალკე) საკანონმდებლო აქტით, რის შესახებაც უნდა იყოს ზუსტი მითითება სათაურში.
საკანონმდებლო ინიციატივის მიზანია კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ კანონპროექტების დახვეწა იურიდიული ტექნიკის თვალსაზრისით და ერთი კანონპროექტით მხოლოდ ერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანა. ამავე დროს იურიდიული ტექნიკის და სიზუსტის დაცვის მიზნით, საჭიროა დადგინდეს, რომ პუნქტის ცალკეული წინადადების ან სიტყვის (რიცხვის) ცვლილების შემთხვევაში, იგი ჩამოყალიბდეს ახალი რედაქციით, ნაცვლად მითითების შესაძლებლობისა, სიტყვის (სიტყვების) ან რიცხვის (რიცხვების) შეცვლის, ამოღების ან დამატების თაობაზე. ამრიგად, კანონპროექტით იერარქიის ერთსა და იმავე საფეხურზე მდგომ რამდენიმე საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანა აღარ იქნება შესაძლებელი ერთი საკანონმდებლო აქტით. ამავე დროს, განისაზღვრება, რომ ნორმატიულ აქტში სიტყვის (სიტყვების) ან რიცხვის (რიცხვების) შეცვლის, ამოღების ან დამატების შემთხვევაში ნორმატიული აქტის პროექტი შესაძლებელია შეიცავდეს შესაბამისი პუნქტის (ნაწილის), ქვეპუნქტის, დანართის (დანართის ნაწილის) სრულ რედაქციას სათანადო ცვლილების ან დამატების გათვალისწინებით.
როგორც მომხსენებელმა აღნიშნა, „ნორმატიული აქტების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“ კანონპროექტის წარმოდგენასთან ერთად საკანონმდებლო ინიციატივა ითვალისწინებს ანალოგიური ცვლილების განხორციელებას საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში, რომლის თანახმადაც იერარქიის ერთსა და იმავე საფეხურზე მდგომ რამდენიმე საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანა აღარ იქნება შესაძლებელი ერთი საკანონმდებლო აქტით.
ვახტანგ ხმალაძის მოხსენება, რომლის თანახმადაც საქართველოს პარლამენტის წევრის ირინე იმერლიშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი „ნორმატიული აქტების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე და საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი „საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ“ - იურიდიული ტექნიკის თვალსაზრისით რეალურად დახვეწავს და სრულყოფილს გახდის კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ კანონპროექტებს. მითუმეტეს ერთი კანონპროექტით შესაძლებელი იქნება მხოლოდ ერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანა. ამავე დროს იურიდიული ტექნიკის და სიზუსტის დაცვის მიზნით, დადგინდება, რომ პუნქტის ცალკეული წინადადების ან სიტყვის (რიცხვის) ცვლილების შემთხვევაში, იგი ჩამოყალიბდება ახალი რედაქციით, ნაცვლად მითითების შესაძლებლობისა, სიტყვის(სიტყვების) ან რიცხვის (რიცხვების) შეცვლის, ამოღების ან დამატების თაობაზე.
როგორც ვახტანგ ხმალაძემ აღნიშნა, კანონში „ნორმატიული აქტების შესახებ“ , რომელიც მიღებული იქნა 1996 წელს ასევე დაფიქსირებული იყო, რომ კონკრეტულ საკანონმდებლო აქტში ცვლილება უნდა განხორციელებულიყო არა ზოგადი, არამედ კონკრეტული (ცალკე) საკანონმდებლო აქტით, რის შესახებაც ასევე ზუსტად მითითებული უნდა ყოფილიყო სათაურში. ის ცვლილებები, რომელთა კორექტირებაც ამჟამად წარმოდგენილი საკანონმდებლო ინიციატივის მეშვეობით უნდა განხორციელდეს, სულ რამოდენიმე წლის წინ შევიდა კანონში „ნორმატიული აქტების შესახებ“.
კობა დავითაშვილმა გამოთქვა მოსაზრება იმის თაობაზე, რომ უმჯობესია კანონპროექტს აგრეთვე დაერთოს იმ მუხლის მოქმედი, სრული რედაქცია, რომელშიც წარმოდგენილი ნორმატიული აქტით შედის ცვლილება და/ან ხდება მისი ამოღება.
კომიტეტების წევრები და საკანონმდებლო ინიციატივის ავტორი დაეთანხმნენ კობა დავითაშვილის მიერ შემოთავაზებულ წინადადებას და მხარი დაუჭირა მის ასახვას კანონპროექტში