დასკვნა “სპორტის სფეროში გაფართოებული ნაწილობრივი შეთანხმების (EPAშ) სტატუტის “ თაობაზე
დასკვნა 1987 წლის “ოზონის შრის დამშლელი ნივთიერებების შესახებ მონრეალის ოქმის 1999 წლის პეკინის ცვლილებების” თაობაზე
დასკვნა ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
დასკვნა “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობის და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
დასკვნა “ენერგეტიკის ინფრასტრუქტურის განვითარებისათვის საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის ხელმოწერილ დახმარების შესახებ ხელშეკრულებაში” ცვლილება ნომერ ერთზე”
დასკვნა “საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს (IBRD) შორის 2008 წლის 27 ივნისის სასესხო ხელშეკრულების ცვლილების ხელშეკრულებაზე (ქობულეთის წყალარინების პროექტი)”
დასკვნა ”საკონსულო ფუნქციების შესახებ ევროპული კონვენციის ” და მისი დამატებითი ”ლტოლვილთა დაცვასთან დაკავშირებით ოქმის” თაობაზე
დასკვნა “ნატოსა და საქართველოს შორის ნატოს სამეკავშირეო ოფისის შექმნის, სტატუსისა და პერსონალის შესახებ” შეთანხმებაზე
დასკვნა “საქართველოსა და ესტონეთის რესპუბლიკას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ” შეთანხმებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” 2010 წლის 17 ივლისს ხელმოწერილ ოქმზე
დასკვნა „საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონის პროექტისა და მისგან გამომდინარე კანონპროექტების შესახებ
დასკვნა „საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულებების (ფოთის მუნიციპალური წყლის პროექტი, ქუთაისის მუნიციპალური წყლის პროექტი და ბორჯომის წყლის პროექტი)“ 2010 წლის 9 ივლისს ხელმოწერილი ცვლილების ხელშეკრულებაზე
დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ ”საქართველოსა და ესპანეთის სამეფოს შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ” შეთანხმებასა და შეთანხმების ოქმზე
დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ ”საქართველოსა და შვეიცარიას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ” შეთანხმებასა და შეთანხმების ოქმზე
დასკვნა “ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონის პროექტთან დაკავშირებით
დასკვნა “საქართველოს მთავრობასა და ნორვეგიის სამეფოს მთავრობას შორის საქართველოში კანონის უზენაესობის განმტკიცების საქმეში მონაწილე ნორვეგიული პერსონალის, როგორც საქართველოში კანონის უზენაესობის საკითხებზე ნორვეგიის მრჩეველთა მისიის (NORLAG) წევრების, სტატუსის შესახებ შეთანხმების” მოქმედების გაგრძელების თაობაზე ნოტების გაცვლის გზით დადებულ შეთანხმებაზე”
დასკვნა ”საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ნეაპოლის საზღვაო ძალების გაერთიანებულ სარდლობას შორის ოპერაცია ”აქტიური ძალისხმევის” განხორციელებაში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება – საქართველოს სასაზღვრო
დასკვნა “ევროპის საჯარო სამართლის ორგანიზაციის დამფუძნებელი შეთანხმებისა და სტატუტის” თაობაზე
დასკვნა „საქართველოსა და ნატოს მომარაგებისა და მატერიალურ-ტექნიკური უზრუნველყოფის ორგანიზაციას (NAMSO) შორის ომის ფეთქებად ნარჩენებთან დაკავშირებული საქმიანობის მხარდაჭერის შესახებ” საიმპლემენტაციო შეთანხმებაზე
დასკვნა კანონის პროქტზე „ადმინისტრაციული სახდელისგან გათავისუფლების შესახებ“
დასკვნა საქარველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათის წარმოდგენილ: “საქართველოს მთავრობასა და გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის მსოფლიო სასურსათო პროგრამას (WFP) შორის ძირითადი ხელშეკრულების თაობაზე”
დასკვნა საქარველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათის წარმოდგენილ: “საქართველოსა და ევროპის საინვესტიციო ბანკს შორის ხელმოწერილ ფინანსურ ხელშეკრულებაზე (მაღალი ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზების პროექტი)”
დასკვნა საქარველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათის წარმოდგენილ: “საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს (IBRD) შორის 2010 წლის 17 მარტს ხელმოწერილ სასესხო ხელშეკრულებაზე (შავი ზღვის ელექტროგადამცემი ხაზი)”
დასკვნა – კანონპროექტები „დიზაინის შესახებ“, „საქართველოს საპატენტო კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“, „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს სისხლის .......
დასკვნა საქართველოს კანონის პროექტზე „გაზომვათა ერთიანობის უზრუნველყოფის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“
დასკვნა “უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, კომერციული ბანკების სქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” “ფასიანი ........
დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ: “განახლებადი ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს (IRENA) სტატუტზე”
დასკვნა “ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონის პროექტთან დაკავშირებით
დასკვნა "საქართველოს კონსტიტუციაში დამატებების შეტანის შესახებ” საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტთან დაკავშირებით
დასკვნა კანონპროექტზე „საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების და დამატების შეტანის თაობაზე
დასკვნა “ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ” საქართველოს კანონის პროექტთან დაკავშირებით
დასკვნა საქართველოს პარლამენტის წევრების ლ. თორდიას, კ. ანჯაფარიძისა და ზ. კუკავას მიერ წარმოდგენილ საქართველოს კანონის პროექტებზე
დასკვნა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პრივილეგიებისა და იმუნიტეტების შესახებ შეთანხმებაზე
დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ ოქმზე: “შავი ზღვის დაბინძურებისაგან დაცვის კონვენციის ხმელეთზე განლაგებული წყაროებისა და საქმიანობებისაგან შავი ზღვის საზღვაო გარემოს დაცვის შესახებ”
დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ კონვენციაზე: “საბაჟო სამართალდარღვევების თავიდან აცილების, გამოძიებისა და აღკვეთის მიზნით ადმინისტრაციული ურთიერთდახმარების შესახებ”
დასკვნა “ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ და მისგან გამომდინარე კანონპროექტებთან დაკავშირებით
დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ შეთანხმებაზე: “საქართველოს მთავრობასა და ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობას შორის მეცნიერებასა და ტექნოლოგიის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ”
დასკვნა “შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, “პოლიციის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” და “ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” კანონპროექტებზე
დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათის წარმოდგენილ: “შეიარაღებული კონფლიქტის დროს კულტურულ ფასეულობათა დაცვის შესახებ” ჰააგის 1954 წლის კონვენციის მეორე დამატებით ოქმთან შეერთების თაობაზე”
დასკვნა სარატიციკაციოდ შემოსულ “ადამიანის უფლებებისა და ძირითადი თავისუფლებების დაცვის კონვენციის მე-14 ბის ოქმი”
დასკვნა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტებზე “საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამრთლებრივი მდგომარეობის შესახებ” . . .
დასკვნა კანონპროექტზე „საქართველოს 2008 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებები შეტანის თაობაზე
დასკვნა მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ „საქართველოს 2009 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ“ და მისგან გამომდინარე კანონპროექტების დაზუსტებულ ვარიანტზე
დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ „საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და თურქეთის რესპუბლიკის გენერალურ შტაბს შორის ლოგისტიკის დარგში განხორციელებულ ოქმზე“
დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ „საქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას შორის დაფინანსების ხელშეკრულების ცვლილების შესახებ ხელშეკრულებაზე
დასკვნა კანონპროექტზე “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ „საქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას შორის დაფინანსების ხელშეკრულებაზე
დასკვნა კანონპროექტზე “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
დასკვნა კანონპროექტებზე “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე და “საქართველოს შრომის კოდექსში” დამატებების შეტანის შესახებ
დასკვნა კანონპროექტზე “მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ შეთანხმებაზე: „საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციის (IFC) ადგილობრივი ოფისის დაარსების შესახებ“
დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ: „საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის (ბათუმის ურბანული ტრანსპორტი) სასესხო ხელშეკრულებაზე“
დასკვნა კანონპროექტზე “ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ”
დასკვნა კანონპროექტზე „საქართველოს 2008 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“.
დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ შეთანხმებაზე: „საქართველოს მთავრობასა და სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საჰაერო მიმოსვლის შესახებ“
დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ შეთანხმებაზე: „საქართველოს მთავრობასა და შვეიცარიის ფედერალურ საბჭოს შორის რეგულარული საჰაერო მიმოსვლის შესახებ“
დასკვნა კანონპროექტზე „საქართველოს საბიუჯეტო სისტემის შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“
დასკვნა შეთანხმებაზე: „საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკას შორის საერთო საზღვრიდან ქვეითსაწინააღმდეგო ნაღმების ამოღების ორმხრივი რეჟიმის დამყარებისა და სასაზღვრო დაცვის მიზნით მათი სამომავლო გამოყენების აღკვეთის შესახებ“ დასკვნა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტზე „სამხედრო სამსახურის სტატუსის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დასკვნა "საქართველოს 2008 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე" კანონპროექტთან დაკავშირებით დასკვნა საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის მიერ წარმოდგენილ საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტზე: "საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ"
დასკვნა კანონპროექტებზე "საქართველოს საბიუჯეტო სისტემის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, "მომავალი თაობებისა და სტაბილური განვითარების ფონდების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ქონებისა და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში” ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საბაჟო კოდექსში დამატებების შეტანის შესახებ”
დასკვნა საქართველოს პარლამენტის წევრის არჩილ გეგენავას მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ კანონპროექტებზე: "კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შესახებ", " საქართველოს დედაქალაქის – თბილისის შესახებ დასკვნა "საქართველოსა და ნატოს შორის წერილების გაცვლის გზით დადებულ შეთანხმებაზე" (ჩრდილოატლანტიკური საბჭოს გადაწყვეტილება, საქართველოს მიერ ხმელთაშუა ზღვაში საზღვაო ოპერაციებზე მხარდაჭერის აღმოჩენის თაობაზე, რომელიც ხორციელდება ოპერაცია "აქტიური ძალისხმევის" (OAE) ფორმატში, შეთანხმებული პროცედურების და 2006 წლის 19 ივლისის წერილის შესაბამისად)
დასკვნა კანონპროექტზე: “საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებების შეტანის შესახებ”