საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის სხდომის ოქმი N6
ქ. ქუთაისი, 6 დეკემბერი 2012 წ.
სხდომის თავმჯდომარე: ზურაბ ტყემალაძე სხდომის მდივანი: რამაზ ყანჩაველი სხდომას ესწრებოდნენ:
დ ღ ი ს წ ე ს რ ი გ ი 1.საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ /პირველი მოსმენა/ /მომხ. ნათია მიქელაძე/ 2. საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „პროდუქციის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ /იხილება გამარტივებული წესით/ /მომხ. ნათია მიქელაძე/ 3. საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ /პირველი მოსმენა/ /მომხ. ვიქტორ დოლიძე/ 4. საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი: „საქართველოს შრომის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ /მომხ. ვიქტორ დოლიძე/ 5. საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტები: „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „რეკლამის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ მომხ.ვიქტორ დოლიძე/
6. საქართველოს პარლამენტის წევრის კობა დავითაშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტები: „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ /მომხ. კობა დავითაშვილი/ 7.საქართველოს პარლამენტის წევრის დავით ონოფრიშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტები: „საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „დაზღვევის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციის აღკვეთის ხეშეწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ /მომხ. დავით ონოფრიშვილი/ 9. საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „საგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ /მომხ. დავით ებრალიძე
სხდომის მდივანი: რამაზ ყანჩაველი (დანართი 1)
1. პირველ მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარსის აბზაცი: „საქართველოს სამოქალაქო ავიაციაში სპეციალური რეისი – სახელმწიფოს უმაღლესი თანამდებობის პირების გადაყვანისთვის განკუთვნილი რეისი.“.
2. მე–8 მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარის მე-4 ნაწილი: „4. სამოქალაქო ავიაციაში სპეციალური რეისების შესრულების პროცესებში ჩართული უწყებების, ფიზიკური და იურიდიული პირების უფლებამოსილებები და ამ რეისების განხორციელებასთან დაკავშირებული შესაბამისი პროცედურები განისაზღვრება საქართველოს მთავრობის მიერ დამტკიცებული სამართლებრივი აქტით „სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად.“.
(დანართი 2)
კანონპროექტზე საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 6 დეკემბრის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
(დანართი 3)
“მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მუხლი 1. საქართველოს კანონში “მაუწყებლობის შესახებ” (სსმ, №5, 18.01.2005, მუხ. 19) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
„ნ) უზრუნველყოს საქართველოს საგარეო პოლიტიკური ძირითადი მიმართულებების, მათ შორის საქართველოს ნატოსა და ევროკავშირში ინტეგრაციის პოპულარიზაცია;
„1. სამეურვეო საბჭო განსაზღვრავს საზოგადოებრივი მაუწყებლობის პროგრამულ პრიორიტეტებს საქართველოს სახელმწიფოს საშინაო და საგარეო პოლიტიკის ძირითადი პრიორიტეტული მიმართულებების, მათ შორის ევროკავშირსა და ნატოში ინტეგრაციისა და ქვეყნის ოკუპირებულ ტერიტორიებთან დაკავშირებული მოვლენების, საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგების, მაუწყებლობის სფეროში სახელმწიფო პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებებისა და პრიორიტეტების გათვალისწინებით.“
„ა) „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-16 და მე-20 მუხლების გათვალისწინებით განსაზღვრავს საზოგადოებრივი მაუწყებლის პროგრამულ პრიორიტეტებს;“
„2. საზოგადოებრივი მაუწყებელი, აგრეთვე სათემო მაუწყებლობის ლიცენზიის მფლობელი ვალდებულნი არიან ეთერში განთავსების მიზნით წარმოდგენილ სოციალურ რეკლამას უსასყიდლოდ და არადისკრიმინაციულად დაუთმონ 1 საათში არანაკლებ 60 წამისა, საიდანაც საზოგადოებრივი მაუწყებელი და აგრეთვე სათემო მაუწყებლობის ლიცენზიის მფლობელი ვალდებულნი არიან 10 წამი დაუთმონ სოციალურ რეკლამას საქართველოს ნატოსა და ევროკავშირში ინტეგრაციასთან დაკავშირებით, ხოლო მათი მომსახურების ზონაში მიმდინარე საარჩევნო კამპანიის დროს სოციალური რეკლამის სახით მიაწოდონ საზოგადოებას ინფორმაცია საარჩევნო სუბიექტებისა და მნიშვნელოვანი საარჩევნო პროცედურების შესახებ. ინფორმაცია უნდა იყოს ზუსტი და მოიცავდეს შემდეგ მონაცემებს: ა) საარჩევნო უბნების მისამართები; ბ) არჩევნების თარიღი; გ) საარჩევნო საპროცედურო უფლებები და მოვალეობები.“
(დანართი 4)
კანონპროექტზე „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 6 დეკემბრის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვისათვის.
(დანართი 5)
საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტს
კანონპროექტზე „საქართველოს შრომის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 6 დეკემბრის სხდომაზე განიხილა საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქართველოს შრომის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ (07–2/3-11; 20.11.12).
კომიტეტს გააჩნია შენიშვნები კანონპროექტით წარმოდგენილი 31 მუხლის პირველ და მე-4 ნაწილების მიმართ, კერძოდ: 1. 31 მუხლის პირველ ნაწილში არსებულ ჩამონათვალს დაემატოს „დამსაქმებელთა გაერთიანება“; 2. სოციალური დიალოგის პირობებში ყველა დამსაქმებლისა და დასაქმებულის თანაბარი მონაწილეობის უზრუნველსაყოფად, მიზანშეწონილია კანონპროექტის 31 მუხლის მე-4 ნაწილი ჩამოყალიბდეს შემდეგი ფორმულირებით: „4.სოციალურ პარტნიორებს შორის დადებული შეთანხმების საფუძველზე მოქმედებს სოციალური პარტნიორობის სამმხრივი კომისია, რომელიც ანგარიშვალდებულია სამმხრივი კომისიის თავმჯდომარის - საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის წინაშე და მის შემადგენლობაში შედიან საქართველოს მთავრობის, საქართველოს დამსაქმებელთა გაერთიანებებისა და საქართველოს პროფესიული გაერთიანებების წარმომადგენლები.“.
აღნიშნული შენიშვნების გათვალისწინებით კომიტეტმა კანონპროექტი მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვისათვის.
(დანართი 6)
კანონპროექტებზე „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „რეკლამის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 6 დეკემბრის სხდომაზე განიხილა საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის საკანონმდებლო ინიციატივები „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში“ ცვლილებების შეტანის თობაზე“ და „რეკლამის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ (07–2/3-12; 20.11.12). კომიტეტს გააჩნია შემდეგი შენიშვნები და წინადადებები. „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ კანონპროექტის მიმართ: კომიტეტს მიაჩნია „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 1553-ე მუხლში გამოყენებული ტერმინი „სავაჭრო ობიექტი“ დაზუსტდეს და სათანადოდ აისახოს კანონპროექტით.
ვინაიდან ტერმინი „სექსუალური ხასიათის პროდუქცია“ განმარტებულია „რეკლამის შესახებ“ საქართველოს კანონში, სადაც იგი ასეთი პროდუქციის მხოლოდ რეკლამას კრძალავს და ვერ ემსახურება არასრულწლოვნების მავნე ზეგავლენისაგან სხვაგვარ დაცვას უმჯობესია გამოყენებული იქნას ტერმინი „პორნოგრაფიული და ეროტიული ხასიათის პროდუქცია“, რომელიც თავისი შინაარსით უფრო შეესაბამება კანონპროექტით შემოთავაზებულ რეგულაციებს. მითუმეტეს, სწორედ ამ ტერმინს იყენებენ ევროკავშირის ქვეყნები.
კომიტეტს მიაჩნია „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 1553-ე მუხლში გამოყენებული ტერმინი „ სავაჭრო ობიექტი“ დაზუსტდეს და სათანადოდ აისახოს კანონპროექტით.
მიზანშეწონილია სექსუალური ხასიათის პროდუქციის რეალიზაცია განხორციელდეს მხოლოდ სპეციალურ მაღაზიებში (მაგ. დაბურული მინებით, სადაც მინიშნებულია, რომ არასრულწლოვანთა შესვლა აკრძალულია და სხვა).
“რეკლამის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ მოქმედ კანონში გაწერილი აკრძალვები, რაც ვრცელდება ალკოჰოლიანი სასმელებისა და თამბაქოს ნაწარმის რეკლამაზე, სასურველია გავრცელდეს სექსუალური ხასიათის პროდუქციის რეკლამაზეც. ამიტომ „რეკლამის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-81 მუხლს უნდა დაემატოს 11 და 12 პუნქტები შემდეგი რედაქციით: „11 აკრძალულია სექსუალური ხასიათის პროდუქციის რეკლამის ნებისმიერი სახით გავრცელება ქალაქებისა და სხვა დასახლებული პუნქტების გამზირებზე, ხიდებზე, მოედნებზე(და მათ მიმდებარე ტერიტორიაზე 20 მეტრის ფარგლებში) და სატრანსპორტო საშუალებებზე. 12 აკრძალულია სექსუალური ხასიათის პროდუქციის რეკლამის მიმართვა უშუალოდ არასრულწლოვნებისადმი, აგრეთვე ასეთი რეკლამის ნებისმიერი სახით გავრცელება არასრულწლოვნთათვის გათვალისწინებულ კინო-და ვიდეომომსახურებაში, რადიო-და ტელეგადაცემებში, ბეჭვდით გამოცემებში.“. ასევე ამ მუხლის მეორე პუნქტში შევიდეს ცვლილება და ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით: „2. ამ მუხლის „1“, ‘11“ და „12“ პუნქტებით გათვალისწინებული აკრძალვა არ ვრცელდება სექსუალური ხასიათის სამკურნალო-პროფილაქტიკურ საშუალებებსა და სამედიცინო ნაწარმზე, თუ ეს აუცილებელია ადამიანის ჯანმრთელობის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად. ასეთ შემთხვევაში აღნიშნული პროდუქციის რეკლამა განთავსება და გავრცელება ხორციელდება საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით.“.
შემოთავაზებული კანონპროექტებების ეფექტურად განხორციელებისათვის, რადგან მათი მიღების მიზანი არასრულწლოვანთათვის ჰარმონიული ფიზიკური, ფსიქიკური და მორალური განვითარებისათვის უსაფრთხო გარემოს შექმნაა, საჭიროა არასრულწლოვანების სექსულაური ხასიათის პროდუქციის მავნე ზეგავლენისაგან დაცვის რეგულაციები განისაზღვროს „მავნე ზეგავლენისაგან არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონითაც.
აღნიშნული შენიშვნებისა და წინადადებების გათვალისწინებით კომიტეტმა კანონპროექტები მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვისათვის.
(დანართი 7)
„საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 6 დეკემბრის სხდომაზე განიხილა საქართველოს პარლამენტის წევრის კობა დავითაშვილის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ (07–3/19; 29.11.12) და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განხილვისათვის.
(დანართი 8)