მოხსენება საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი „პროდუქციის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
აგულაშვილმა, ყაჭეიშვილმა, ტყემალაძემ;
კანონპროექტის განხილვა გადაიდოს მთავრობის მიერ მოქმედი კანონის გარდამავალი დებულებით განსაზღვრული იმ დავალებების თაობაზე ინფორმაციის წარმოდგენამდე, რომელთა შესრულების ვადა   გასულია, მაგრამ კანონპროექტით მათი ვადების შეცვლა არ არის გათვალისწინებული.
მოხსენება „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების   შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის (დანართი 3) შესახებ.
აღინიშნა, რომ შემოთავაზებული კანონპროექტი ეხება საზოგადოებრივი მაუწყებლის შინაარსობრივ ვალდებულებებში ცვლილებების შეტანას საქართველოს საგარეო პოლიტიკური პრიორიტეტების განსაზღვრის შესახებ.
მოცემული ცვლილება ითვალისწინებს საზოგადოებაში ნატოსა და ევროკავშირში ინტეგრაციის პოპულარიზაციას. აგრეთვე, აუდიტორიის დროული და ყოველმხრივი ინფორმირების უზრუნველყოფას საქართველო-ევროკავშირს შორის თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებისა და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე განხორციელებული მოვლენების შესახებ.
კანონპროექტის მიზანია საზოგადოებრივი მაუწყებლისა და სათემო მაუწყებლობის ლიცენზიის მფლობელის ეთერით საზოგადოებას მუდმივად მიაწოდოს ინფორმაცია ზემოთ ხსენებულ საკითხებთან დაკავშირებით.
კარბელაშვილმა, გაჩეჩილაძემ, ჟორჟოლიანმა, ტყემალაძემ;
კომიტეტმა ღია კენჭისყრით ერთხმად მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 4).
1. 4.განიხილეს:
მოხსენება საქართველოს შრომის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა, რომ კანონპროექტით საქართველოს შრომის კოდექსს ემატება 31 მუხლი, რომლითაც განისაზღვრება სოციალური პარტნიორობის არსი და პრინციპები, სოციალურ პარტნიორებს შორის დიალოგის განვითარების შესაძლებლობები.
წარმოდგენილი კანონპროექტის მიზანია შრომის კანონმდებლობის ეტაპობრივი დაახლოება ევროკავშირის კანონმდებლობასთან, კერძოდ, საქართველოს შრომის კოდექსში ტერმინის - „სოციალური პარტნიორობის“ განსაზღვრა, სოციალური პარტნიორობის პრინციპის დაცვა და განხორციელება, შრომითი ხელშეკრულების სუბიექტებს შორის დიალოგის ფორმატის გამყარება და ჰარმონიული ურთიერთობების განვითარება, კერძო სექტორში დასაქმებულთა დაცულობის ხარისხის გაზრდა.
ჯაფარიძემ, მაისურაძემ, ჟორჟოლიანმა, კარბელაშვილმა, კვიჟინაძემ, სამხარაულმა, ტყემალაძემ;
1. 5.განიხილეს:
კომიტეტმა ღია კენჭისყრით (მომხრე - 8, წინააღმდეგი -3) მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 5).
მოხსენება საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზედარეკლამის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ.
მოქმედი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი არ ითვალისწინებს სექსუალური ხასიათის პროდუქციის რეალიზაციასთან დაკავშირებულ ნორმებს. შემოთავაზებული ცვლილებით, ასეთი სახის პროდუქციის რეალიზებაზეც გავრცელდა თამბაქოს რეალიზაციაზე დაწესებული ნორმები.
რაც შეეხება „რეკლამის შესახებ“ კანონში ცვილებას, ის ტექნიკური ხასიათისაა და მოხდა რედაქციული შეცდომის გასწორება და   ერთ- ერთი მუხლის მე-15 პუნქტი შეიცვალა   მე-16 პუნქტად.
ჭუმბურიძემ, გაჩეჩილაძემ, ჯაფარიძემ, ხაჩიძემ, ჟორჟოლიანმა, ოქრიაშვილმა, ტყემალაძემ
კომიტეტმა ღია კენჭისყრით (მომხრე - 8, წინააღმდეგი -2) მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 6).
1. 6.განიხილეს:
მოხსენება „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრის კობა დავითაშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ
ჯაფარიძემ, ჟორჟოლიანმა, ოქრიაშვილმა, მაისურაძემ, ტყემალაძემ;
კომიტეტმა ღია კენჭისყრით ერთხმად მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 7).
1. 7.განიხილეს:
მოხსენება „საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „დაზღვევის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების   შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ და „უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციის აღკვეთის ხეშეწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრის დავით ონოფრიშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტების შესახებ.
კანონპროექტი ეხება საქართველოს ეროვნული ბანკის საზედამხედველო ფუნქციების გაუქმებას სადაზღვევო ორგანიზაციების და გადამზღვეველი კომპანიების საქმიანობაზე. კანონპროექტის მიზანია სახელმწიფო დამოუკიდებელმა მარეგულირებელმა უზრუნველყოს სადაზღვევო სექტორის დამოუკიდებლობა, სტაბილურობა და გამჭვირვალობა და ხელი შეუწყოს ქვეყანაში სადაზღვევო ინდუსტრიის ეკონომიკურ ზრდას.
კანონპროექტის მიზნიდან გამომდინარე, განსახილვევლად შემოტანილი კანონპროექტით, შესაბამისი ცვლილებები შედის: „დაზღვევის შესახებ“ საქართველოს კანონში, სადაც ეროვნული ბანკის ნაცვლად სადაზღვევო საქმიანობისათვის იქმნება ახალი მარეგულირებელი ორგანო- „საქართველოს დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახური“. იგი საზედამხედველო ორგანო იქნება სადაზღვევო კომპანიებისათვის „უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების და დამატების შეტანის შემდეგ. შესაბამისად, „საგადახდო სისტემისა და საგადახდო მოსახურების შესახებ“ საქართველოს კანონში, მე-9 მუხლიდან ამოღებული იქნება სიტყვები - „ ან სადაზღვევო ორგანიზაცია“;     „მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შემდეგ მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია უფლებამოსილია განახორციელოს სადაზღვევო აგენტის ფუნქციები საქართველოს დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურის განსაზღვრული წესით.
ჯაფარიძემ, მელაძემ, ჯორჯოლიანმა, გაჩეჩილაძემ, სამხარაულმა, ტყემალაძემ;
კომიტეტმა ღია კენჭისყრით (მომხრე - 8, წინააღმდეგი -3) მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 8).
1. 8.განიხილეს:
მოხსენება „ბუღალტრული აღრიცხვისა და ანგარიშგების აუდიტის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს პარლამენტის წევრის დავით ონოფრიშვილის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტები შესახებ.
აღინიშნა, რომ კანონპროექტის   მიზანს წარმოადგენს მოქმედი კანონის ევროსტანდარტებთან დაახლოება. კანონპროექტით:
ზუსტდება პროფესიული მომსახურების და აკრედიტებული პროფესიული ორგანიზაციის ტერმინთა განმარტებები.
ჯანსაღი კონკურენციისა და პროფესიის მონოპოლიზების საფრთხისაგან თავის დაზღვევის მიზნით საქართველოში მოქმედი ყველა პროფესიული ორგანიზაცია დაექვემდებარება აკრედიტაციას.
კანოპროექტის შესაბამისად განისაზღვრება ორსაფეხურიანი ზედამხედველობის შექმნის ვალდებულება. 2013 წლის განმავლობაში შეიქმნება ახალი საზედამხედველო ორგანო - ბუღალტრული აღრიცხვისა და აუდიტის საზედამხედველო საბჭო, რომელიც ნაცვლად სტანდარტებისა და მეტროლოგიის ეროვნული სააგენტოსა, განახორციელებს აკრედიტაციის პირობებთან პროფესიული ორგანიზაციების შესაბამისობის მონიტორინგს.
ჯაფარიძემ, ჟორჟოლიანმა, გაჩეჩილაძემ, წერეთელმა, ტყემალაძემ;
კომიტეტმა ღია კენჭისყრით (მომხრე - 8, წინააღმდეგი -2) მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება (დანართი 9).
1. 9.განიხილეს:
მოხსენება „საგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ   წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა, რომ შემოთავაზებული კანონპროექტის თანახმად, საწარმოებს ეძლევათ უფლება არა მხოლოდ 2013 წლის 1 იანვრამდე, არამედ ნებისმიერ დროს მიმართონ საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს და წარუდგინონ შესაბამისი დოკუმენტაცია საგადასახადო ან/და სასესხო დავალიანების რესტრუქტურიზაციის, ასევე სასესხო დავალიანების უიმედო სესხად აღიარების და ჩამოწერის, პატიების, მესამე პირისათვის გადაკისრების, დაფარვის მოთხოვნის უფლების სხვა იურიდიული პირისათვის გარკვეული დისკონტი დათმობის მიზნით
კარბელაშვილმა, კვიჟინაძემ, ტყემალაძემ;
კომიტეტმა ღია კენჭისყრით, ერთხმად მიიღო შესაბამისი დაგაწყვეტილება (დანართი 10).
1. 10.განიხილეს:
1. 11.მოხსენება „საქართველოს 2012 წლის ბიუჯეტის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ.
აღინიშნა, რომ კანონპროექტის მიხედვით იცვლება როგორც ბიუჯეტის შემოსულობების, აგრეთვე გადასახდელების ნაწილიც. შემოსულობების ნაწილში ცვლილებები ძირითადად დაკავშირებულია სხვადასხვა საინვესტიციო პროექტების ათვისების ტენდენციის გათვალისწინებით გრძელვადიანი კრედიტების შემცირებასთან. გარდა ამისა, ხორციელდება შემოსულობების სხვადასხვა კატეგორიების კორექტირება და ბიუჯეტში აისახება წლის განმავლობაში სხვადასხვა დონორი ორგანიზაციებისგან მიღებული მიზნობრივი გრანტები.
ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილის კორექტირება ძირითადად დაკავშირებულია სხვადასხვა სამინისტროების ზოგიერთი პროგრამის დეფიციტის დაფინანსებასთან. აღნიშნული დეფიციტები გამოწვეულია იმ გარემოებით, რომ წლის განმავლობაში ამ პროგრამების ასიგნებები შემცირდა და მიიმართა სხვა პროგრამების დასაფინანსებლად, რის შედეგადაც ამ ეტაპზე განათლების სამინისტროს არ აქვს საკმარისი რესურსი დეკემბერში საჯარო სკოლების მასწავლებელთა ხელფასების დასაფინანსებლად; სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ ბიუჯეტით დაგეგმილთან შედარებით მეტი მოცულობით თანხები მიმართა რთველის ხელშეწყობის ღონისძიებების დასაფინანსებლად და არ აქვს რესურსი სახელმწიფო ხაზინიდან აღებული მოკლევადიანი სესხის დასაფარად.
გარდა დეფიციტური პროგრამების დაფინანსებისა, ბიუჯეტის გაანალიზების შემდგომ შესაძლებელი გახდა თავისუფალი რესურსის გამონახვა, რომელიც უკვე მიმდინარე წელსვე მიიმართება ახალი მთავრობის ერთ-ერთი ძირითადი პრიორიტეტის - სოფლის მეურნეობის დამატებით დასაფინანსებლად.
ჟორჟოლიანმა, ჯაფარიძემ, მაისურაძემ, კარბელაშვილმა, სამხარაულმა, ტყემალაძემ;
კომიტეტმა ღია კენჭისყრით, ერთხმად მიიღო შესაბამისი დაგაწყვეტილება (დანართი 11).