საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის საპროცედურო საკითხთა და წესების და საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტების ერთობლივი სხდომის ოქმი N7 7 დეკემბერი 2012 წ. ქ. ქუთაისი 1500 საათი /საკომიტეტო მოსმენების დარბაზი დარბაზი #4|
სხდომას თავმჯდომარეობდა ერეკლე ტრიპოლსკი (კომიტეტის თავმჯდომარე)
სხდომას ესწრებოდნენ რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის წევრები: ერეკლე ტრიპოლსკი (კომიტეტის თავმჯდომარე), გია ჟორჟოლიანი, ალი მამედოვი, გია თევდორაძე, რუსლან პოღოსიანი, როსტომ ხალვაში, დავით ბერძენიშვილი, თამაზ ჯაფარიძე, ზვიად ძიძიგიური, გურამ მისაბიშვილი, გოჩ ენუქიძის ადგილმონაცვლე გიორგი ვაშაძერ, ანზორ ბოლქვაძე, სერგო ხაბულიანი;
სხდომას საპატიო მიზეზით არ ესწრებოდა კომიტეტის წევრი: ირმა ნადირაშვილი;
აპარატის თანამშრომლები ვლადიმერ ჯიშიაშვილი (აპარატის უფროსი), რამაზ ხიზანიშვილი, რაფიელ გელანტია, ხათუნა ხვიჩია, სულიკო ბეჟანიძე, ბელა ქველაძე, ნინო ქავთრაძე; ერთობლივი სხდომის უფლებამოსილება განისაზღვრა საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტისა და საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის წევრების დასწრებით. სხდომას ესწრებოდნენ აგრეთვე: საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის და საფინანსო საბიუჯეტო კომიტეტის აპარატის თანამშრომლები, ასევე მასმედიის წარმომადგენლები.
მოწვეული სტუმარი: ზვიად ძიძიგური
გაერთიანებული კომიტეტების სხდომა გახსნა საპროცედურო საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ ირინე იმერლიშვილმა და გააცნო კომიტეტის წევრებს ერთობლივი სხდომის დღის წესრიგი (პროექტი): 1.საქართველოს პარლამენტის წევრის ზვიად ძიძიგურის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი „საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ“ რეგლამენტის პროექტი და მისგან გამომდინარე „საქართველოს პარლამენტის წევრის ამომრჩევლებთან ურთიერთობის გაუმჯობესების ღონისძიებათა შესახებ“ საქართველოს პარლამენტის დადგენილებაში ცვლილების შეტანის შესახებ დადგენილების პროექტის განხილვა (პირველი მოსმენა) მომხსენებელი: ზვიად ძიძიგური /საქართველოს პარლამენტის წევრი/ ერთობლივი სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ საკითხთან დაკავშირებით მოისმინეს: ზვიად ძიძიგურის მოხსენება, რომლის თანახმადაც წარმოდგენილი საკანონმდებლო ინიციატივის მიღების მიზეზია, „ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის და „საქართველოს პარლამენტის წევრის სტატუსის შესახებ “ საქართველოს კანონის ნორმებთან საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის შესაბამისობაში მოყვანა, კონკრეტულად, ცვლილებების შეტანა რეგლამენტის მე-19 მუხლში. როგორც მომხსენებელმა აღნიშნა, კანონპროექტის ძირითადი არსი მდგომარეობს იმაში, რომ თვითმმართველი ერთეული თავისუფლდება ვალდებულებისაგან დააფინანსოს პარლამენტის მაჟორიტარი წევრისა და მისი ბიუროს საქმიანობა. შესაბამისად, ცვლილებები შედის საქართველოს პარლამენტის 2006 წლის 2 მარტის N2714-1ს დადგენილებაში: „საქართველოს პარლამენტის წევრის ამომრჩევლებთან ურთიერთობის გაუმჯობესების ღონისძიებათა შესახებ“ , კერძოდ ამოღებული იქნება მე-2 და მე-3 პუნქტები, ხოლო მე-4 პუნქტი ჩამოყალიბდება შემდეგი სახით: „..საქართველოს პარლამენტის მიერ ყოველთვიურად გამოყოფილი თანხის განკარგვის თაობაზე წერილობით დეტალურ ანგარიშს (ინფორმაციას) მაჟორიტარული სისტემით არჩეული პარლამენტის წევრი ყოველი წლის ბოლოს წარუდგენს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტს“ აზრი გამოთქვეს: