საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის სხდომის ოქმი #9 /სხდომა ჩატარდა საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა, დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის, საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტებთან ერთად/ 26 დეკემბერი 2012. ქ. ქუთაისი 1400 საათი / საკომიტეტო მოსმენის დარბაზი #4/
სხდომას თავმჯდომარეობდა ერეკლე ტრიპოლსკი (კომიტეტის თავმჯდომარე)
სხდომას ესწრებოდნენ რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის წევრები: ერეკლე ტრიპოლსკი (კომიტეტის თავმჯდომარე), გია ჟორჟოლიანი, ალი მამედოვის ნაცვლად მირიან წიკლაური, გია თევდორაძე, რუსლან პოღოსიანის ნაცვლად დავით ლორთქიფანიძე, როსტომ ხალვაში, დავით ბერძენიშვილი, თამაზ ჯაფარიძე, ზვიად ძიძიგიური, გურამ მისაბიშვილი, ანზორ ბოლქვაძე, სერგო ხაბულიანი, დავით ბეჟუაშვილის ნაცვლად გიორგი ღვინიაშვილი, ირმა ნადირაშვილი;
სხდომას საპატიო მიზეზით არ ესწრებოდა კომიტეტის წევრი: გოჩა ენუქიძე, მოწვეული სტუმრები: დავით ებრალიძე - საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე; ანდრო ლოლაძე- საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს პარლამენტთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი; რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის აპარატის თანამშრომლები: რაფიელ გელანტია, სულიკო ბეჟანიძე, ბელა ქველაძე;
ერთობლივი კომიტეტის სხდომას აგრეთვე ესწრებოდნენ: დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის, აგრარულ საკითხთა და საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტების წევრები, აპარატის თანამშრომლები და მასმედიის წარმომადგენლები. გაერთიანებული კომიტეტების სხდომა გახსნა დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარემ ზურაბ ტყემალაძემ. რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარემ ერეკლე ტრიპოლსკიმ კომიტეტის წევრებს გააცნო კომიტეტის სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხები: 1. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი 2012 წლის 11 დეკემბერს ხელმოწეილი ,,2011 წლის 1 მარტის ,,საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის დაფინანსების ჩარჩო-ხელშეკრულების“ (გეო: ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების საინვესტიციო პროგრამა)“ ცვლილებას“ (07-1/15, 21.12.12) მომხსენებელი: საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე დავით ებრალიძე. 2. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი 2012 წლის 11 დეკემბერს ხელმოწერილი ,,2011 წლის 10 მაისის ,,საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულების (სპეციალური ოპერაციები (ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების საინვესტიციო პროგრამა-პროექტი 1)“ ცვლილებას“ (07-1/14,21.12.12) მომხსენებელი: საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე დავით ებრალიძე. 3. საქართველოს კანონის პროექტი „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ (07-2/18.20.12.2012) მომხსენებელი: საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე დავით ებრალიძე.
ერთობლივი სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ პირველ საკითხთან დაკავშირებით მოისმინეს: ფინანსთა მინისტრის მოადგილის დავით ებრალიძის ინფორმაცია saqarTvelos პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისთვის წარმოდგენილი საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი 2012 წლის 11 დეკემბერს ხელმოწეილი ,,2011 წლის 1 მარტის ,,საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის დაფინანსების ჩარჩო-ხელშეკრულების“ (გეო: ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების საინვესტიციო პროგრამა)“ ცვლილება“. საინვესტიციო პროგრამის თანახმად, საქართველო იღებს ვალდებულებებს და განახორციელებს ურბანული წყალმომარაგებისა და კანალიზაციის სექტორის განვითარების გეგმას.(,,სექტორის განვითარების გეგმა“), საინვესტიციო პროგრამა სექტორის განვითარების გეგმის განუყოფელი ნაწილია. საქართველოში 2011-2019 წლებში ურბანული წყალმომარაგებისა და კანალიზაციის სექტორის განვითარების გეგმის გაუმჯობესების პროექტების დასაფინასებლად 500 მლნ აშშ დოლარი გამოიყოფა. კერძოდ გათვალსიწინებულია წყალმომარაგებისა და კანალიზაციის ობიექტების რეაბილიტაცია, გაუმჯობესება და გაფართოება 6 ქალაქში: მესტიაში, ანაკლიასი, ქუთაისში, ფოტში, ზუგდიდსა და მარნეულში. გადაწყვიტეს: (მომხრე -14, წინააღმდეგი-0) კომიტეტი მხარს უჭერს საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი 2012 წლის 11 დეკემბერს ხელმოწეილი ,,2011 წლის 1 მარტის ,,საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის დაფინანსების ჩარჩო-ხელშეკრულების“ (გეო: ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების საინვესტიციო პროგრამა)“ ცვლილების“ რატიფიცირებას. (კომიტეტის დასკვნა ოქმს თან ერთვის). ერთობლივი სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ მეორე საკითხთან დაკავშირებით მოისმინეს: ფინანსთა მინისტრის მოადგილის დავით ებრალიძის ინფორმაცია saqarTvelos პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისთვის წარმოდგენილი 2012 წლის 11 დეკემბერს ხელმოწერილი ,,2011 წლის 10 მაისის ,,საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულების (სპეციალური ოპერაციები (ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების საინვესტიციო პროგრამა-პროექტი 1)“ ცვლილების“ შესახებ. მან აღნიშნა, რომ სასესხო ხელშეკრულებით გათვალისწინებულია დაახლოებით 80 მლნ აშშ დოლარის ოდენობის სესხის გამოყოფა, რომლის ხანგრძლივობა 32 წელია 8 წლიანი შეღავათიანი პერიოდის ჩათვლით. სავალუტო რისკს იღებს UWSCG. საპროცენტო განაკვეთი: წლიური 1%-ი შეღავათიანი პერიოდის განმავლობაში, ხოლო შეღავათიანი პერიოდის გასვლის შემდეგ 1,5%-ი. საინვესტიციო პროგრამის მიზანია წყალმომარაგების სისტემისა და კანალიზაციის (WSS) ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია, გაუმჯობესება და გაფართოება; პროექტი მოიცავს შემდეგ კომპონენტებს: კომპონენტი 1- ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება ა) წყალმომარაგების ნაგებობების, წყლის გამწმენდი ნაგებობების და წყლის მიწოდების სისტემების მშენებლობა შემდეგ ქალაქებში: ანაკლია, მარნეული, მესტია და ზუგდიდი და WSS-ის სისტემის გაუმჯობესებისთვის საჭირო მანქანების და აღჭურვილობის შესყიდვა; კომპონენტი 2 ინსტიტუციური განვითარება ბ) UWSGG-თვის მართვის კონტრაქტორის მხარდაჭერის უზრუნველყოფა; გ) MA-ის, MEPNR—ს , MRDI-ის და GNEWSRC-ის შესაძლებლობების განვითარება; კომპონენტი 3 - პროექტის განხორციელების ხელშეწყობა (ა) UWSCG-ს მხარდაჭერა დეტალური ინჟინერიის, მშენებლობის ზედამხედველობის, შესყიდვების, უსაფრთხოების ზომების შესაბამისობის უზრუნველსაყოფად, საინვესტიციო პროგრამის შემდგომი პროექტების და საზოგადოების ცნობიერების ასამაღლებელი ტრეინინგების პროგრამების მომზადება ჯანდაცვის, სანიტარიისა და ჰიგიენის, ასევე წყლის რესურსების დაცვის საკითხებზე. პროექტის დასრულების სავარაუდო თარიღია 2016 წლის 31 მარტი. გადაწყვიტეს: (მომხრე -14, წინააღმდეგი-0) კომიტეტი მხარს უჭერს საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი 2012 წლის 11 დეკემბერს ხელმოწერილი ,,2011 წლის 10 მაისის ,,საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულების (სპეციალური ოპერაციები (ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების საინვესტიციო პროგრამა-პროექტი 1)“ ცვლილების რატიფიცირებას.“ (კომიტეტის დასკვნა ოქმს თან ერთვის). ერთობლივი სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ მესამე საკითხთან დაკავშირებით მოისმინეს: ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ დავით ებრალიძემ პირველი მოსმენით, წარმოადგინა საქრთველოს მთავრობის ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი ,,საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ მან აღნიშნა, რომ წარმოდგენილი ცვლილებები ითვალისწინებს საგადასახადო კოდექსით დადგენილი დაბეგვრის და ადმინისტრირების მექანიზმების დახვეწას, საგადასახადო სამართალდარღვევებისათვის განსაზღვრული სანქციების ლიბერალიზაციას, ზოგიერთი ორაზროვანი დებულების გასწორებას, ტექნიკური და რედაქციული ხასიათის უზუსტობების აღმოფხვრას. კანონპროექტის თანახმად, საგადასახადო კოდექსის მე-4 მუხლი ყალიბდება ახალი რედაქციით: კერძოდ ზუსტდება საგადასახადო მოთხოვნის წარდგენის, დარიცხვის, სანქციების დაკისრების და გადასახადის გადამხდელის მოთხოვნის წარდგენის ხანდაზმულობის ვადის ათვლის მომენტი, დგინდება ხანდაზმულობის ვადები საგადასახადო შემოწმებასა და საგადასახადო ვალდებულების უზრუნველყოფის ღონისძიებების გამოყენებაზე. მიწის გადასახადის წლიური საბაზისო ოდენობა დადგინდება საგადასახადო კოდექსით, ნაცვლად მთავრობის დადგენილებისა. საგადასახადო კოდექსის 121-ე მუხლის პირველი ნაწილის ცვლილებით ზუსტდება, რომ აღნიშნული ნორმით დადგენილი შეზღუდვა გავრცელდება მეწარმე ფიზიკური პირის არა ნებისმიერი აქტივის, არამედ იმ ქონების რეალიზაციით მიღებული ზარალის კომპენსაციაზე, რომელიც ეკონომიკურ საქმიანობაში არ გამოიყენება. ამასთან, როგორც არამეწარმე ფიზიკური პირი, ისე მეწარმეც ვერ გადაიტანს ზარალს მომდევნო წელს, თუ ასეთი აქტივის რეალიზაციით მიღებული ზარალის კომპენსაცია იმავე წელს შეუძლებელია. აზრი გამოთქვეს: დ. ონოფრიშვილმა, ნ. ებანოიძემ, ზ. ტყემალაძემ, ზ. მელიქიშვილმა, გ. აგულაშვილმა;
გადაწყვიტეს: (მომხრე-12. წინააღმდეგი-2) კომიტეტი მხარს უჭერს საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტის ,,საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვას. (კომიტეტის დასკვნა ოქმს თან ერთვის).