1. კომიტეტის დებულების მიღება
2.კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილეების არჩევა
1.მოისმინეს: კომიტეტი თავმჯდომარის ინფორმაცია კომიტეტის დეუბლების პროექტის თაობაზე. კომიტეიტს წევრმა ჩიორა თაქთაქიშვილმა აღნიშნა, რომ კომიტეტში წაროდგენილი საპარლამენტო უმცირესობის წევრები მხარს უჭერენ წარმოდგენილ პროექტს. კომიტეტის წევრმა პაატა ზაქარეიშვილმა შენიშვნა გამოთქვა პროექტის მე-5 მუხლთან დაკავშირებით. კომიტეტის წევრებმა აღნიშნული შენიშვნა გაიზიარეს.
კომიტეტის წევრებმა ერთხმად დაუჭირეს მხარი კომიტეტის დებულების პარლამენტის ბიუროსადმი დასამტკიცებლად წარდგენას.
2.მოისმინეს:
კომიტეტის თავმჯდომარის ინფორმაცია: მის მიერ კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილის თანამდებობაზე წარმოდგენილ გედევან ფოფხაძის კანდიდატურის თაობაზე; საპარლამენტო უმრავლესობის მიერ კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილის თანამდბეობაზე წარმოდგენილ რუსლან პოღოსიანის კანდიდატურის თაობაზე; საპარლამენტო უმცირესობის მიერ კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილის თანამდებობაზე წარმოდგენილ ჩიორა თაქთაქიშვლიის კანდიდატურის თაობაზე.
კომიტეტის წევრებმა ღია კენჭისყრით მხარი დაუჭირეს გედევან ფოფხაძის კომიტეტის პირველი მოადგილის თანამდბეობაზე არჩევას. კენჭისყრაში მონაწილეობისგან თავი შეიკავეს ჩ. თაქთაქიშვილმა და მ. საჯაიამ.
კომიტეტის წევრებმა ღია კენჭისყრით მხარი დაუჭირეს რუსლან პოღოსიანის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილის თანამდბეობაზე არჩევას. კენჭისყრაში მონაწილეობისგან თავი შეიკავეს ჩ. თაქთაქიშვილმა და მ. საჯაიამ.
კომიტეტის წევრებმა ღია კენჭისყრით მხარი დაუჭირეს ჩიორა თაქთაქიშვილის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილის თანამდბეობაზე არჩევას.