დიმიტრი ხუნდაძემ   სხდომის წევრებს გააცნო  საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის საკანონმდებლო ინიციატივა „საქართველოს შრომის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“. მან აღნიშნა, რომ ინიციატივის მიზანია  საქართველოში არსებული ეკონომიკური და სოციალური გარემოს გათვალიწინებით, შრომის კანონმდებლობის ეტაპობრივი დაახლოება ევროკავშირის კანონმდებლობასთან, სოციალური პარტნიორობის პრინციპის დაცვა და განხორციელება, შრომითი ხელშეკრულების სუბიექტებს შორის დიალოგისა  და ჰარმონიული ურთიერთობების განვითარება, კერძო სექტორში  დასაქმებულთა დაცულობის ხარისხის გაზრდა.
დავით დარჩიაშვილი  დაინტერესდა,  საკანონმდებლო ინიციატივის შემუშავების დროს მიიღეს თუ არა მონაწილეობა საერთაშორისო დონის ექსპერტებმა და ორგანიზაცებმა.
დიმიტრი ხუნდაძემ  აღნიშნა, რომ კანონპროექტი სამუშაო რეჟიმშია და მიმდინარეობს კონსულტაციები საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, ასევე მოხდება ILO  რეკომენდაციების გათვალისწინებით  პროექტის დახვეწა და საბოლოო სახის  მიცემა.
გიორგი კანდელაკი  დაინტერესდა, ხომ არ გამოიწვევს აღნიშნული საკანონმდებლო ინიციატივა  საქართველოში ეკონომიკური ზრდის შეფერხებას, ინვესტიციების სიმცირეს და უმუშევრობას.
დიმიტრი ხუნდაძემ  აღნიშნა,  რომ კანონპროექტში ამ ცვლილებების საშუალებით ზუსტდება შრომითი ხელშეკრულების გაუქმების  შესახებ მარეგურირებელი ფორმა, რაც თავიდან აგვაცილებს დასაქმებულის დაუსაბუთებლად  სამსახურიდან განთავისუფლებას. აღნიშნულის უზრუნველყოფას ემსახურება კანონპროქტის ინიცირება: დამკვიდრდეს სოციალური პარტნიორობის პრინციპი  საქართველოს შრომის კოდექსში და მომავალში, აღნიშნული პრინციპის დაცვით, განხორციელდეს შრომითი ურთიერთობების, როგორც სამართლებრივი, ასევე პრაქტიკული საკითხების რეგულირება.
ახალგაზრდა  იურისტთა ასოციაციამ   და  ბიზნეს ასოციაციამ გამოთქვეს  თანამშრომლობის სურვილი ჩაერთონ აღნიშნულ კოდექსში  ცვლილებების შემუშავების პროცესში.
ვიქტორ დოლიძემ   დადებითად შეაფასა, სხვადასხვა ასოციაციებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების ჩართულობა.