წარმოდგენილ პროექტში  საუბარია მხოლოდ იმაზე, რომ თვითონ ტარიფი არ
შეიძლება მივაბათ ისეთ რამეს  რასთანაც არანაირი კავშირი არა აქვს ერთ ნაწილში,
ხოლო მეორე ნაწილში საუბარია იმაზე, რომ ჩავკეტოთ თვითნებური მანიპულაციის
შესაძლებლობები, რათა ტარიფი დაწესდს სამართლიანად.
აზრი გამოთქვა:მერიის იურიდიული სამსახურის უფროსმა ირაკლი აბესაძემ და აღნიშნა, რომ გამომდინარე იქედან, რომ კანონპროექტის პირველი მოსმენაა და შესაბამისად პრინციპებზე ვმსჯელობთ შესაბამისად მიმაჩნია, რომ პროექტის მიზანი არის პირველ რიგში მოსახლეობამ (ამ შემთხვევაში საუბარია თბილისის მოსახლეობაზე) მიიღოს შეღავათი და გადაიხადოს ნაკლები თანხა დასუფთავებაზე, ვიდრე ის იხდიდა აქამდე. თავისთავად შინაარსობრივად ამას ერქმება საფასური, თუ ამას ერქმება მოსაკრებელი ეს მოქალაქეებისათვის არსებითად მნიშვნელოვანი არ არის, მთავარია რეალურად მოსახლეობა იღებდეს კარგ მომსახურეობას და იხდიდეს იმ მომსახურეობის ადეკვატურ გადასახადს. პირველი, რაც უნდა აღინიშნოს კანონპროექტის განმარტებითი ბარათი ,,ნორმატიული აქტების შესახებ“ კანონის დარღვევითაა რომელიც არ შეიცავს აღნიშნული საკითხის  ფინანსურ დასაბუთებას და  ჩაწერილია მხოლოდ ერთადერთი წინადადება, რომ „თბილისის ბიუჯეტზე ეს მოახდენს გავლენას“  შემცირების თუ გაზრდის კუთხით, ეს არც თბილისის ბიუჯეტზეა ნათქვამი და არც მოსახლეობის თვალსაზრისითაა განსაზღვრული. მერიის იურიდიული სამსახურის უფროსმა ირაკლი აბესაძემ  კომიტეტის წევრებს წარუდგინა ციფრობრივი მონაცემები დასუფთავების ტარიფის კვ.სთ-ით და სულადობრივი დარიცხვის ანალიზი თბილისის  მაგალითზე.  (დეკემბრის თვის განსხვავებული ტარიფით, რომელიც ოქმს თან ერთვის)
მან აგრეთვე აღნიშნა, რომ ,,მოსაკრებლის სისტემის შესახებ“ საქართველოს კანონოს შესაბამისად, მოსაკრებელი უნდა ფარავდეს იმ მომსახურების ხარჯებს, რა მომსახურების გასაწევადაც არის შემოღებული, მაგრამ თუ ჩვენ არ ვიცით მომსახურების ხარჯები რამდენია, მაშინ რა პრინციპით ვადგენთ მოსაკრებლის ოდენობას გაურკვეველია. სხვა შემთხვევაში ჩვენ წინააღმდეგობაში მოვდივართ მოსაკრებლის არსთან. ხოლო იმ შემთხვევაში თუ ჩვენ სხვა კუთხით წავალთ, მაშინ უნდა მოხდეს სუბსიდირება იგივე ცენტრალური ბიუჯეტიდან, ვინაიდან ,,თვითმმართველობის ორგანული კანონი“ ითვალისწინებს, რომ თუ სახელმწიფო ორგანოები იღებენ გადაწყვეტილებას, რომელიც თვითმმართველობის ორგანოს ხარჯებს ზრდის, ის რათქმა უნდა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან უნდა დაფინანსდეს ამიტომ ამ თვალსაზრისით შეიძლება საჭირო გახდეს ფინანსთა სამინისტროს ჩართვაც.
მინდა ხაზგასმით აღვნიშნო, წარმოდგენილი კანონპროექტის მიმართ ჩჳენი მიდგომა არის უარყოფითი, ვინაიდან 75-80%-ს ჩვენ მოსახლეობას რეალურად გადასახდს ყოველთვიურად გაუზრდის და არ შეუმცირებს.
დ. ბერძენიშვილმა აღნიშნა, რომ იგი მხარს უჭერს სულადობრივ პრინციპს,  კერძოდ შემოსაზღვრულს 4 სულით.
გია თევდორაძემ აღნიშნა, რომ  თუ ჩვენ  სულადობრივი პრინციპით წავალთ და პირობითად, ქ. ქუთაისის საკრებულოს ავიღებთ, მას  ექნება უფლება, რომ 50 თეთრიდან 1 ლარი ან 1,5 ლარი გახადოს დასუფთავების გადასახადი, ანუ  გადასახადი გაზარდოს 100-150 %-ით, იმ მოტივითა და საფუძვლით, რომ  სულადობრივი შეზღუდვა ექნება. (ცნობისათვის, წინა წელს ქ. ქუთაისში ამოღება იყო მილიონ ასიათასი ლარი-(83 %) და მილიონ ცხრასი ათასი ლარი იყო დოტაცია, რომლითაც ქალაქი მეტ-ნალკლებად იყო დასუფთავებული), ხომ არ გამოვა ისე, რომ ფაქტიურად ამ კანონპროექტით დედაქალაქის გარდა, რეგიონებში  მოსახლეობას დასუფთავების გადასახადი ბევრად გაუძვირდება. ამას ვამბობ სპონტანურად, ყოველგვარი გაანგარიშების გარეშე,   ჩემი აზრით, საჭიროა სკულპიოზური ფისკალური გათვლა.
გია ჟოჟოლიანმა აღნიშნა, რომ:  საჭიროა  შევინაჩუნოთ სამართლიანობა  და რეალურად ვეძებოთ ის ზომები და მექანიზმები, რომლებიც უზრუნველყოფს დაბალი შემოსავლიანი ოჯახების სოციალური სერვისების მაქსიმალურ ხელმისაწვომობას.
უმცირესობის წარმომადგენელმა, ზურა ჯაფარიძემ აღნიშნა, რომ ასეთი სახის ინიციატივა, რომელიც კონკრეტულ ციფრებთან არის დაკავშირებული კარგი იქნებოდა  წარმოდგენილი ყოფილიყო შესაბამისი გაანგარიშებით და გათვლებით,  რაც შეეხება  შენიშვნა მაქვს განმარტებით ბარათთან დაკავშირებით, იგივე რაც ბატონ აბესაძეს სადაც  წერია, რომ: კანონპროექტი გავლენას არ ახდენს სახელმწიფო ბიუჯეტის ხარჯვით ნაწილზე, როცა  ეს გადასახადი საბოლოო ჯამში ან ბიუჯეტმა უნდა დაფაროს ან მოსახლეობამ, უნდა გადაიხადოს; ასევე განმარტებით ბარათში აღნიშნულია, რომ კანონპროექტის მიღება გავლენას არ ახდენს დაფინანსების წყაროზე, დაფინანსების წყარო ამ შემთხვევაში  ასევე მოსახლეობაა. აქედან გამომდინარე რამდენად ააქვს აზრი კანონში ციფრის ჩაწერას, ხომ არ აჯობებდა რაიმე სხვა სისტემა ყოფილიყო, ვიდრე კონკრეტული ზღვრული ციფრი, რადგან ქვეყანაში, რომ მოხდეს ინფლაცია ამ შემთხვევაში ჭერი როგორ განისაზღვრება?
მიხეილ მაჭავარიანმა აღნიშნა, რომ: იგი  თავისდროზე მიეკუთვნებოდა იმ ადამიანთა რიცხვს, რომელიც თვლიდა, რომ დენის და ნაგვის მიბმა ასე უაპელაციოდ არ შეიძლებოდა, რაზეც თავის დროზე მერიას უნდა ეფიქრა და ზამთრის პერიოდში შემოეღო დაბალი პროცენტი ან მოჭრილი გადასახადი, არა უმეტეს რაღაც ციფრისა. ყველაზე სწორი მექანიზმი მისი აზრით იქნებოდა ე. წ. ვაუჩერი, რომელიც თბილისის მერიამ უკვე შემოიღო. მან კომიტეტის წევრებს წარუდგინა გაანგარიშება, რომლის მიხედვითაც ახსნა, თუ რა შეღავათს მიიღებს მოსახლეობა  გადასახადის შემცირების მიზნით.
ზვიად ძიძიგური:  მიმაჩნია, რომ პრინციპი არასწორია და უნდა შეიცვალოს. რაც  შეეხება ადმინისტრირებას ეს სხვა თემაა, რომელზეც უნდა იზრუნოს მერიამ და შესაბამისმა სტრუქტურებმა. ხოლო  რაც შეეხება  ფინანსურ გაანგარიშებას ვფიქრობ  რომ უფრო მეტად უნდა გვქონდეს დათვლილი და შესაბამისად წარმოდგენილი ციფრებში.
თინა ხიდაშელმა  აღნიშნა, რომ  წარმოდგენილი kanonproqti მნიშვნელოვანია იმით,  რომ შევცვალოთ principი, სწორედ აქედან გამომდინარე არ ვთვლი საჭიროდ, კანონპროექტს  ერთვოდეს ფინანსური დასაბუთება, ვინაიდან არავითარი მნიშვნელობა ამ  კონკრეტულ  მომენტში არ აქვს მოსახლეობას რამდენი პროცენტით უძვირდება, ან უიაფდება გადასახადი. მთავარია შევცვალოთ ეს უსამართლო პრინციპი, რადგან ელექტოენერგიის ხარჯიდან გამომდინარე ვითვლით სხვა მასთან არანაირ კავშირში მყოფ გადასახადს. ასევე, როგორც პარლამენტის წევრი მივმართავ მერიის იურიდიული სამსახურის უფროს ბატონ ირაკლი აბესაძეს შემდეგი მოსმენის დროს წარმოგვიდგინოს ბოლო 6 წლის განმავლობაში ქ. თბილისის მერიის მონცემები რაში იხარჯებოდა დასუფთავების სამსახურის თანხები, მაშინაც როდესაც ბიუჯეტიდან ფინანსდებოდა.
ზურაბ მელიქიშვილი: არ ვეთანხმები ინიციატორს  გამომდინარე იქედან, რომ ეს არის ცვლილება, რომელიც უკავშირდება კონკრეტული ფუნქციის შესრულებასრომელიც ეხება მომსახურების კონკრეტულ თანხებს, აქედან გამომდინარე ვერ დავეთაქნხმებიინიციატორის მოსაზრებას, რომ ფინანსურად საინტერესო არ არის. ასევე მაინტერესებს როდესაც სულადობრივ პრინციპზე ვსაუბრობთ, ხომ არ უბრუნდებით ადმინისტრირების ძველ სისტემასჩემი  როგორც საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის წევრი, თხოვნაა მოგვაწოდეთ ადმინისტრირების ხარჯების კონკრეტული გაანგარიშება.
თინა ხიდაშელი: დისკუსიიდან გამომდინარე გთავაზობთ ჩემ მოსაზრებას, რომელსაც შესაბამისად ავსახავ პროექტში და წარმოგიდგენთ შემდეგი მოსმენის დროს: 1) დაწესდეს მოსაკრებლის ოდენობა  ზედა ზღვარი 2 ლარი და 50 თეთრი და არა 3 ლარი, რაც, ეწერა კანონპროექტში; 2) სულადობა შემოვსაზღვროთ  4 სულით;  3)  რაც შეეხება ვაუჩერს  ამ სისტემის მიმართ ვარ პრინციპულად წინააღმდეგი, ვინაიდან მიმაჩნია, რომ ეს არის დამამცირებელი მიდგომა საკუთრი მოსახლეობის მიმართ ამის ნაცვლად არსებობს სხვა უფრო  ცივილიზებული სისტემები, რომელიც მოსახლეობას გადახდის ოდენობას შეუმცირებს და კანონით ფიქსირებული ტარიფის განსაზღვრის შემდეგ საკრებულო დააწესებს გარკვეულ ტარიფებს სხვადასხვა სოციალური ჯგუფებისათვის.
ირაკლი აბესაძე: მინდა ჩემი პოზიცია დავაფიქსირო, როდესაც შემოგვაქვს მოსაკრებელი სავალდებულოა იგი ადმინისტრირების ხარჯებს ფარავდეს, აქედან გამომდინარე, რასაც აწესებთ აუცილებელია მაქსიმალური ზღვარი იყოს გაანგარიშებული, რაც შეეხება სოციალურ შეღავათებს ამის ჩაწერა კანონში დამატებით საჭირო არ არის, ვინაიდან ,,ადგილობრივი მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონი ითვალისწინებს შეღვათებს ცალკეული კატეგორიების მიხედვით.
მ. მაჭავარიანი: არ ვიზიარებ ვაუჩერის სისტემის მიმართ ინიციატორის დამოკიდებულებას, ვინაიდან მიმაჩნია, რომ ვაუჩერი არის სახელმწიფოს მიერ. მოკრეფილი გადასახადების სოლიდარობა მოსახლეობის მიმართ.
გადაწყვიტეს: (მომხრე -9, წინააღმდეგი -1)
კომიტეტს გააჩნია შემდეგი სახის შენიშვნები:
1. ,,საქართველოს დედაქალაქის -თბილისის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ კანონპროექტით შეტანილი დამატება (პირველი მუხლის ,,ბ“ ქვეპუნქტი-მოსაკრებლის ოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს ერთ სულ მოსახლეზე 3 ლარს თვეში“ საჭიროებს დაზუსტებას  ფასწარმოქმნის წესის, ეკონომიკური მიზანშეწონილობისა და ქვეყანაში რეალურად არსებული სოციალური ფონის გათვალისწინებით. ასევე მხედველობაშია მისაღები მოსახლეობის სხვადასხვა სპეციფიკური ჯგუფები. მაგალითად, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილი და ლტოლვილი მოსახლეობა (დევნილთა საერთო რაოდენობის -45%-ია), რომლებისთვის წლების განმავლობაში  აკრძალულია დამისამართება რეალური საცხოვრებელი ადგილების მიხედვით.
2. გასათვალისწინებელია იმ მოქალაქეთა ინტერესები, რომლებიც გასული არიან ქვეყნიდან, ან/და არ სარგებლობენ კუთვნილი საცხოვრებლებით.
3. უნდა განისაზღვროს კანონის ამოქმედების გონივრული ვადა, რათა თვითმმართველ ერთეულებს მიეცეთ შესაბამისი ვადა საკუთარი ნორმატიული აქტების კანონთან შესაბამისობაში მოსაყვანად.
აღნიშნული შენიშვნების გათვალისწინებით კომიტეტი მხარს უჭერს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განსახილველად გატანას.