დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი
კანონის 65- მუხლის პირველი და მე-2 პუნქტები ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. მაუწყებელი ვალდებულია ეთერში განთავსების მიზნით წარმოდგენილ სოციალურ რეკლამას უსასყიდლოდ და არადისკრიმინაციულად დაუთმოს 3 საათში არანაკლებ 90 წამისა, საიდანაც საზოგადოებრივი მაუწყებელი ვალდებული არანაკლებ 20 წამისა დაუთმო სოციალურ რეკლამას საქართველოს ნატოსა და ევროკავშირში ინტეგრაციასთან დაკავშირებით.
2. წინასაარჩევნო კამპანიის დროს საზოგადოებრივი მაუწყებელი, აგრეთვე სათემო მაუწყებლობის ლიცენზიის მფლობელი ვალდებულნი არიან ეთერში განთავსების მიზნით სოციალურ რეკლამას უსასყიდლოდ და არადისკრიმინაციულად დაუთმონ  1 საათში არანაკლებ 60 წამისა და მათი მომსახურების ზონაში სოციალური რეკლამის სახით მიაწოდონ საზოგადოებას ინფორმაცია საარჩევნო სუბიექტებისა და მნიშვნელოვანი საარჩევნო პროცედურების შესახებ. ინფორმაცია უნდა იყოს ზუსტი და შეიცავდეს შემდეგ მონაცემებს:
პარლამენტის აპარატის იურიდიული დეპარტამენტი
კანონპროექტით წარმოდგენილი მითითებული ნორმების მოქმედების ვადები განისაზღვრება კანონის ამოქმედებიდან საქართველოს ევროკავშირში შესვლამდე, ან ნატოში გაწევრიანებამდე, ასევე საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენამდე, აღნიშნული ნორმები შეტანილ უნდა იქნეს კანონის გარდამავალი დებულებების ნაწილში თანახმადნორმატიული აქტების შესახებსაქართველოს კანონის მე-16 მუხლის მე-4 პუნქტისა.
არ არის გათვალისწინებული
ნორმატიული აქტების შესახებსაქართველოს კანონის მე-16 მუხლის მე-4 პუნქტის თანახმად  „ნორმატიული აქტი შეიძლება შეიცავდეს გარდამავალ დებულებებს, თუ განსაზღვრული ვადით დგინდება ძირითადისგან განსხვავებული ნორმები ან თუ ამ ნორმატიული აქტის სრულად ასამოქმედებლად გარკვეული პირობები და დროა საჭირო“. შემოთავაზებული პროექტით არ დგინდება კანონის ძირითადი დებულებებისაგან განსხვავებული ნორმები, არამედ ემატება და აქცენტი კეთდება საქართველოს ევროკავშირთან და ნატოს ურთიერთობების პოპულარიზაციაზე და ოკუპირებულ ტერიტორიებთან დაკავშირებული მოვლენების გაშუქებაზეაღნიშნული ცვლილება ასევე არ საჭიროებს გარკვეულ პირობებსა და დროს მის ასამოქმედებლად.
მუხლი 1. საქართველოს კანონშიმაუწყებლობის შესახებ (სსმ, №5, 18.01.2005, მუხ. 19) შეტანილ იქნეს შემდეგი ცვლილება:
კანონის მე-16 მუხლს დაემატოს შემდეგი შინაარსის „ნ)“ და „ო)“ ქვეპუნქტები:
„ნ) უზრუნველყოს საქართველოს საგარეო პოლიტიკური ძირითადი მიმართულებების,  მათ შორის     საქართველოს ნატოსა და ევროკავშირში ინტეგრაციის პოპულარიზაცია;
ო) უზრუნველყოს აუდიტორიის დროული და ყოველმხრივი ინფორმირება საქართველოს ოკუპირებულ   ტერიტორიებთან დაკავშირებული მოვლენების შესახებ.“
კანონის მე-20 მუხლის პირველი პუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგი შინაარსით:
1.           სამეურვეო საბჭო განსაზღვრავს საზოგადოებრივი მაუწყებლობის პროგრამულ  პრიორიტეტებს საქართველოს სახელმწიფოს  საშინაო და საგარეო პოლიტიკის  ძირითადი პრიორიტეტული მიმართულებების, მათ შორის ევროკავშირსა და ნატოში ინტეგრაციისა და  ქვეყნის ოკუპირებულ ტერიტორიებთან დაკავშირებული მოვლენების, საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგების, მაუწყებლობის სფეროში სახელმწიფო პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებებისა და  პრიორიტეტების გათვალისწინებით.
კანონის 30-ე მუხლის „ა)“ ქვეპუნქტი ჩამოყალიბდეს შემდეგნაირად:
კანონის 65-ე მუხლის პირველი და მე-2 პუნქტები ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
1. მაუწყებელი ვალდებულია ეთერში განთავსების მიზნით წარმოდგენილ სოციალურ რეკლამას  უსასყიდლოდ და არადისკრიმინაციულად დაუთმოს 3 საათში არანაკლებ 90 წამისა, საიდანაც საზოგადოებრივი მაუწყებელი ვალდებული 20 წამი დაუთმო სოციალურ რეკლამას საქართველოს ნატოსა და ევროკავშირში ინტეგრაციასთან დაკავშირებით.
საქართველოს პრეზიდენტი                                 მიხეილ სააკაშვილი
საქართველოს კანონში  ცვლილების  შეტანის თაობაზე“
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა 2012 წლის 18 დეკემბრის სხდომაზე მეორე მოსმენით განიხილა საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით  წარმოდგენილი კანონპროექტი „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში  ცვლილების  შეტანის თაობაზე“  და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე  მეორე მოსმენით განხილვისათვის.
საქართველოს მთავრობასა და მოლდოვას რესპუბლიკის მთავრობას შორის საერთაშორისო საავტომობილო მიმოსვლის შესახებ
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტკის კომიტეტმა 2012 წლის 18 დეკემბრის სხდომაზე განიხილა საქართველოს საქართველოს პრეზიდენტის მიერ წარმოდგენილი შეთანხმება  საქართველოს მთავრობასა და მოლდოვას რესპუბლიკის მთავრობას შორის საერთაშორისო საავტომობილო მიმოსვლის შესახებ  და მომზადებულად მიიჩნია საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე  რატიფიცირებისათვის.