3. საქართველოს პარლამენტის წევრის ზურაბ ტყემალაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით
მომხსენებელი: ზურაბ ტყემალაძე
სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ პირველ საკითხთან  დაკავშირებით
საქართველოს პარლამენტის წევრის ბიძინა გუჯაბიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი „საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ“ რეგლამენტის პროექტის პირველი მოსმენით განხილვა;
მოისმინეს: ბიძინა გუჯაბიძის მოხსენება, რომლის თანახმადაც კანონპროექტის  მიღება განპირობებულია იმ მიზნით, რომ  ეროვნული და კულტურული მემკვიდრეობის პოპულარიზაციის მიზნით სხდომათა დარბაზში მყოფი პირებისათვის შესაძლებელი გახდეს ეროვნული სამოსით ყოფნა. ამ მიზნიდან გამომდინარე წარმოდგენილი ცვლილების თანახმად პარლამენნტის რეგლამენტის მე-5 მუხლს, რომელიც სხდომათა დარბაზში მყოფთა  ჩაცმულობას ეხება - „საპროტოკოლო-საქმიანი“  დაემატება - „ეროვნული“. ეს ცვლილება, როგორც გუჯაბიძემ აღნიშნა, მომავალში მოხსნის შესაძლო უხერხულობას დარბაზში ეროვნული ტანსაცმლით ყოფნის  გამო, ამასთანავე იქნება ეროვნული ტანსაცმლის რეკლამა, რაც მისთვის, როგორც კონსერვატული პარტიის წარმომადგენლისათვის განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია.
ხათუნა გოგორიშვილმა აღნიშნა, რომ ეროვნული ტანსაცმლით სხდომათა დარბაზში შემოსვლას არანაირი საკანონმდებლო შეზღუდვა არ აქვს და რეგულაციას არ საჭიროებს. ამას მოწმობს საპარლამენტო საქმიანობის უკვე მრავალწლიანი გამოცდილებაც, როდესაც „ჩოხოსნები“ ეროვნული ტანსაცმლით იმყოფებოდნენ ხოლმე პარლამენტის შენობაში და არც კონსერვატორ პარლამენტის წევრებს არ ჰქონიათ არანაირი პრობლემა პარლამენტის პირველ სხდომაზე ეროვნული ტანსაცმლით ყოფნის გამო.
მითუმეტეს, საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტით, კერძოდ მე-5 მუხლის მე-8 პუნქტით განსაზღვრულია, რომ „სხდომათა დარბაზში მყოფ პირთა ჩაცმულობა უნდა იყოს საპროტოკოლო-საქმიანი“.  ამ განსაზღვრების საჭიროება განაპირობა იმ ცალკეულმა შემთხვევბმა, როდესაც რიგი პარლამენტის წევრები სხდომათა დარბაზში შემოდიოდნენ არასათანადოდ ჩაცმულები.
„საპროტოკოლო-საქმიანი“ - ამ ცნებაზე შეჯერება მოხდა იმის გამო, რომ ის მოიცავდა ყველაფერს, მათ შორის ეროვნულ ტანსაცმელსაც. რაც ასახულია საგარეო  საქმეთა მინისტრის სათანადო ბრძანებაც, დიპლომატიური სამსახურის წარმომადგენელთა ჩაცმულობის დაზუსტების მიზნით.
ამდენად, რეგლამენტში „საპროტოკოლო-საქმიანის“ ცნებისათვის კიდევ „ეროვნულის“ დამატება საჭირო არ არის, რადგან „საპროტოკოლო-საქმიანი“ მოიცავს ეროვნულსაც.
როგორც ხათუნა გოგორიშვილმა აღნიშნა, თუ მოხდება  „ეროვნულის“ დამატება მასინ უნდა განისაზღვროს რა იგულისხმება ეროვნულში? მაგალითისათვის - ჩაითვლება თუ არა ჯაჭვის პერანგი და მუზარადი ეროვნულ ტანსაცმლად? ან შეეძლება თუ არა მას  ჩაიცვას უკრაინის ეროვნული ფორმა?
დავით საყვარელიძემ დასვა შეკითხვა იმასთან დაკავშირებით - „ეროვნული“ - ნიშნავდა თუ არა სხვა ეროვნებების ეროვნულ ტანსაცმელსაც?
ნინო გოგუაძემ აღნიშნა, რომ თუ არსებობს „საპროტოკოლო-საქმიანის“ განმარტება და ეს განმარტება ეროვნულსაც მოიცავს, მაშინ წარმოდგენილი ცვლილება შესაძლოა საჭიროც არ იყოს.
ზურაბ ტყემალაძე გამოთქმულ მოსაზრებას იმის შესახებ, რომ თუ ჩაიწერება „ეროვნული“, მაშინ ეს აუცილებლად უნდა გულისხმობდეს პარლამენტში წარმოდგენილი ყველა ეროვნების უფლებას სურვილის შემთხვევაში ჩაიცვას თავისი ეროვნული ტანსაცმელი.  „ეროვნულის“ დამატება ამ ფორმით დაზუსტების გარეშე იძლევა იმის საშუალებას, რომ მას მაგალითად თუ მოუნდება არაბული ფორმით „ზეწარშემოხვეული“  გამოცხადდეს სხდომაზე.
ირინე იმერლიშვილი დაეთანხმა მოსაზრებას იმის თაობაზე, რომ უნდა ჩანდეს რას ნიშნავს - „ეროვნული“
კომიტეტის თავმჯდომარემ აპარატის თანამშრომლებს დაავალა მოეძიებინათ კანონი დიპლომატიური სამსახურის შესახებ და საგარეო საქმეთა მინისტრის ბრძანება, სადაც განმარტებული იყო „საპროტოკოლო-საქმიანის“ ცნება.
აპარატის განმარტებით - ანალოგიური დაზუსტება ზემოაღნიშნულ საკანონმდებლო აქტებში არ აღმოჩნდა .
სხდომის თავმჯდომარემ კიდევ ერთხელ შეაჯამა სხდომაზე გამოთქმული შენიშვნები და მოსაზრებები.