საქართველოს პარლამენტის  დიასპორისა და კავკასიის  საკითხთა კომიტეტისა და გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის
9 ნოემბერი, 2012 .  10.00. სთ.
მე-7 ოთახი
სხდომას უძღვებოდნენ:  გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე ბიძინა გუჯაბიძე (სხდომის თავმჯდომარე), დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ბასანიკიძე.
დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის წევრები  - მალხაზ ვახტანგაშვილი, თეიმურაზ ჩხაიძე, მერაბ კაჭახიძე, დემურ ბაშელეიშვილი, დავით ბერძენიშვილი, ნინო გოგუაძე.
სხდომას საპატიო მიზეზით არ ესწრებოდნენ - ნუგზარ წიკლაური, როლანდ ახალაია, ანზორ ბოლქვაძე, დავით დარცმელიძე, ზაზა კედელაშვილი.
სხდომის უფლებამოსილება განისაზღვრა საქართველოს პარლამენტის დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის 7  წევრის დასწრებით.
ფინანსთა მინისტრის მოადგილე - დავით ებრალიძე, კომიტეტის აპარატის მოხელეები, მასმედიის წარმომადგენლები და მოწვეული სტუმრები.
საქართველოს კანონის პროექტი „საქართველოს 2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ“ და „ქვეყნის ძირითადი მონაცემები და მიმართულებები 2013-2016 წლებისათვის“ - განხილვა
დავით ებრალიძე - ფინანსთა მინისტრის მოადგილე.
მოისმინეს დავით ებრალიძის  ინფორმაცია. მან წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი „საქართველოს 2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ“ და „ქვეყნის ძირითადი მონაცემები და მიმართულებები 2013-2016 წლებისათვის“. ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ კომიტეტის წევრებს დარგების მიხედვით მომავალი წლის საბიუჯეტო დაფინანსების მონაცემები გააცნო. მისი ინფორმაციით, გარემოს დაცვის სამინისტროსთვის გათვალისწინებულია 21.5 მლნ. ლარი, ხოლო  დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისთვის 850 ათასი ლარისაბიუჯეტო ასიგნებების  გამოყოფა. ამასთან, აღნიშნა, რომ  წარმოდგენილი პროექტი არაა საბოლოო ვარიანტი და სახელმწიფო ბიუჯეტის კორექტირება საკომიტეტო მოსმენების შემდეგ განხორციელდება.
კომიტეტების სხდომაზე დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ, გუბაზ სანიკიძემ შენიშვნა გამოთქვა იმ ფაქტთან დაკავშირებით, რომ ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხის განხილვისას, როგორიცაა ბიუჯეტის პროექტის განხილვა, დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენლები კომიტეტის სხდომა არ ესწრებოდნენ. კომიტეტის თავმჯდომარის განცხადებით, მთლიანად შესაცვლელია სახელმწიფოს პოლიტიკა  და მიდგომა დიასპორის მიმართ.  გვყავს საკმაოდ დიდი ემიგრაცია და ბიუჯეტის პროექტით გათვალისწინებული თანხები არ არის საკმარისი ამავე ბიუჯეტში მოცემული პრიორიტეტებისა და პროგრამული ღონისძიებების განსახორციელებლად. აღნიშნულიდან გამომდინარე, კომიტეტის თავმჯდომარეს, სახელმწიფო მინისტრის აპარატისათვის გამოყოფილ დაფინანსება არასაკმარისად მიაჩნია, თუმცა, მისი განცხადებით,  იგი მხარს დაუჭერს წარმოდგენილ კანონპროექტს, რადგან ქვეყანა ამ ეტაპზე სხვა უფრო მნიშვნელოვანი გამოწვევების წინაშე დგას.
გუბაზ სანიკიძის განცხადებით, აუცილებლად უნდა გამოვიყენოთ ქართული დიასპორის ადამიანური რესურსი. მათი ჩართულობის გარეშე ქვეყანას გაუჭირდება არსებული გამოწვევების დაძლევა. ქართული დიასპორების საქართველოს პოლიტიკურ ცხოვრებაში მონაწილეობა პირდაპირ უკავშირდება ქვეყნის ეკონომიკას და უსაფრთხოებას.
სხდომაზე მოწონებულ იქნა წარმოდგენილი სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტით გათვალისწინებული პრიორიტეტები, პროგრამები და ღონიძიებები მათ შორის: სამშობლოდან სხვადასხვა მიზეზის გამო წასული მოსახლეობის და დიასპორული ორგანიზაციების მაქსიმალური ჩართვა ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკურ და კულტურულ ცხოვრებაში; საზღვარგარეთ ქართული სახლების არეალის გაფართოება; საზღვარგარეთ საქართველოს მოქალაქეთა ეფექტური მომსახურება და კრიზისულ სიტუაციებში შესაბამისი დახმარების გაწევა, მათი კნონიერი უფლებებისა და ინტერესების დაცვის კუთხით მუშაობის გაუმჯობესება; საზღვარგარეთ ქართული კულტურის ცენტრების შექმნის ხელშეწყობა, სხვადასხვა სამეცნიერო, კულტურული, საგანმანათლებლო ღონისძიებებისა და ბიზნესფორუმების ორგანიზება.
ამასთან, წარმოდგენილ კანონის პროექტთან დაკავშირებით, კომიტეტის სხდომაზე გამოითქვა შემდეგი სახის შენიშვნები:
1. სახელმწიფო ბიუჯეტის ერთ-ერთ პრიორიტეტად და პროგრამულ ღონისძიებად გათვალისწინებულ იქნას „საზღვარგარეთ ქართული საკვირაო სკოლებისთვის და მათი არეალის გაფართოებისთვის ხელის შეწყობა;
2. მიზანშეწონილია, დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისათვის გაიზარდოს სახელმწიფო ბიუჯეტით გათვალისწინებული პროგრამების და ღონისძიებების ფარგლებში გამოყოფილი ასიგნებები.
დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი, გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით, მხარს უჭერს საქართველოს კანონის პროექტს „საქართველოს 2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ“ და „ქვეყნის ძირითადი მონაცემები და მიმართულებები 2013-2016 წლებისათვის“ და მიზანშეწონილად მიიჩნევს საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მათ განხილვას.