- 1.გ. აგულაშვილი: მინდა მივმართო სოფლის მეურნეობის სამინისტროს თხოვნით. იქნებ
აღწეროთ სრულად, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, რამდენი ამხანაგობაა, რა სახის და ნომინალური ღირებულების ტექნიკა გადაეცათ მათ,
- დღეს რა მდგომარეობა გვაქვს, მათგან რამდენია გამართული, ავარიული?
- 2.რ. ხალვაში: მოგეხსენებათ აჭარაში მიწის რეფორმა არ ჩატარებულა. აქედან გამომდინარე,
დიდი სავარგულებია დარჩენილი ეკონომიკის სამინისტროს ბალანსზე. ფაქტიურად, რასაც ჩვენ ვგეგმავთ, იქამდე ვერ აღწევს. ეს ეხება განსაკუთრებით ჩაის პლანტაციებს. ფართობები არის გატყევებული, მიტოვებული. რაც შეეხება, ბარათების საკითხს
- ხელვაჩაურის რაიონში. როდესაც სიები გაკეთდა, გაკეთდა იმათთვის, ვინც დარეგისტრირებული
იყო თავის დროზე, შემდეგ ცდომილებები მოხდა. შესაბამისად, ეს საკითხი ჰაერში დარჩა გამოკიდებული. სასუქები დაშხამ-ქიმიკატები, გაძვირებულია და 100-150 ლარი უწევს ჰექტარზე. ეს მხარე სუბტროპიკული ზოლია, სპეციფიკურია დმეტი ყურადღების მიქცევაა საჭირო.
- 3.დ. შერვაშიძე: მინდა დავაზუსტო, საშემოდგომო სამუშაოები, რატომ იქნა ბევრ რაიონში შესრულებული.
- 1 ოქტომბრისშემდეგ ბევრმა ადამიანმა იცოდა იმის შესახებ, რომ დიდი საგაზაფხულო პროგრამა მზადდებოდა.
მათ წინასწარ დაიწყეს თავისი ნაკვეთების დამუშავება. ქვემო ქართლში, სამცხე-ჯავახეთში, რიგი ფართობები აგროვადებში იქნა მოხნული. რაც შეეხება სიებს, დღეს საღამოსაც შევიკრიბებით, დავთქვამთ გარკვეულ ვადას, რომლის შემდეგაც დამატებით ინფორმაციებს აღარ მივიღებთ. მესამე წრეზე წავედით უკვე. ეს პროცესი დაუსრულებლად არ შეიძლება გაგრძელდეს.
- ჩვენ მაქსიმალურად ვცდილობთ, არცერთი ადამიანი, რომელიც რეალურად ფლობს მიწის ნაკვეთს,
არ დარჩეს საგაზაფხულო პროგრამის მიღმა.
- 4.გ. აგულაშვილი: მე მაქვს ერთი კომენტარი. ამ ტიპის და მასშტაბის პირველი ღონისძიებაა ქვეყანაში, შესაბამისად,
არ ველოდებოდი, რომ ყველაფერი იდეალურად იქნებოდა. მგონი, არც თქვენ გქონდათ ამისი მოლოდინი. მით უმეტეს, მიწის საკუთრების პრობლემები არსებობს. ვიზიარებ პოზიციას, რომ არის ხარვეზები, რომლებიც ასატანია, მაგრამ არის ხარვეზები, განსაკუთრებით კომუნიკაციასთან დაკავშირებით, რომელიც გამოსასწორებელია.
- კითხვის ნიშნები არსებობს და პასუხების გაცემა აუცილებელია. ის ადამიანები, რომლებიც დაინიშნენ საკონსულტაციო
ცენტრის თანამშრომლებად, მეტი აქტიურობით უნდა ჩაერთონ პროცესებში. ასევე, დიდი ხანია ვითხოვ სამახსოვროებს, რომლებიც მინდა გადავცე მაჟორიტარებს, სხვა დეპუტატებს, ვისაც ხალხთან აქვთ ურთიერთობა, რაც დღემდე არ მიმიღია. მეორე: საგაზაფხულო სამუშაოები დაახლოებით 1 თვეში ამოიწურება. თუ კომიტეტის წევრები თანახმა იქნებით, ერთი თვის თავზე, ან ცოტა მეტი ვადა მივცეთ, დავგეგმოთ შეხვედრა და უკვე გავაანალიზოთ,
- რა შედეგები მივიღეთ, რა დიზაინი მოგვცა ამ პროცესებმა, რომ სამომავლოდ გავითვალისწინოთ, როგორ აღმოვფხვრათ
ხარვეზები და გავაუმჯობესოთ პროცესი.
- 5.დ. ლორთქიფანიძე: მაინტერესებს სასოფლო-სამეურნეო საწარმოების თემა. რა ფაზაშია მოლაპარაკება სამინისტროსა
და ბანკებს შორის და როდის გამოცხადდება ეს ბანკები, რომ მეწარმეებს რეალურად მიეცეთ საშუალება, დაიწყონ თავისი საქმიანობა. მეორე, პიარის კუთხით, ჩვენ რომ რაღაცას ვაკლებთ, ფაქტია. მაგ: ვანში ვრცელდება
- ინფორმაციები, რომ ბარათები არ აიღონ, რადგან სექტემბერ-ოქტომბერში მოსთხოვენ ამ ბარათების განაღდებას.
- ეს რომ დამთავრდეს, საჭიროა ჩემი აზრით, ხალხის მეტი ინფორმირებულობა.
- 6.დ. შერვაშიძე: გთხოვთ, რომ აპრილის ბოლოსთვის მოგვცეთ საშუალება შემაჯამებელი ინფორმაცია წარმოგიდგინოთ
აღნიშნულ საკითხებზე. მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ პირდაპირ არ გვეხება მიწის რეგისტრაციის საკითხი, უშუალოდ ჩართულები ვართ ამ პროცესებში. სავარაუდოდ, ერთი კვირის ვადაში გვექნება გაწერილი პროცედურები ჩვენს კოლეგა სამინისტროსთან ერთად იმ ღონისძიებების შესახებ, რაზეც თქვენ ბრძანეთ და ჩაგაყენებთ საქმის
- კურსში. რაც შეეხება ინფორმირებულობას, ძალიან ბევრი ადამიანი ძალიან ცუდად იქცევა დღესაც, მალავს ამ ინფორმაციას.
- გაზეთების წესით 5000-ზე მეტი გვაქვს დაგზავნილი რაიონებში, საკრებულოებში გამოვაკარით წესები. იყო შემთხვევები,
როდესაც ჩამოხიეს. ზოგი სხვა ინფორმაციებს ავრცელებდა და ა.შ. ფაქტია, რომ ამ მიმართულებით ჩვენ უნდა გავაქტიურდეთ.
- გპირდებით, განაწილების წესს, სადაც პრაქტიკულად ახსნილია ყველაფერი, გამოგიგზავნით. დათო ლორთქიფანიძის კითხვაზე: