სხდომის მდივანი:                                                     ბელა ქველაძე
სხდომას ესწრებოდნენ რეგიონული პოლიტიკისა
და თვითმმართველობის კომიტეტს წევრები:
ერეკლე ტრიპოლსკი (კომიტეტის თავმჯდომარე), გია ჟორჟოლიანი (თავმჯდომარის პირველი მოადგილე), ალი მამედოვი(თავმჯდომარის მოადგილე),  გია თევდორაძე (თავმჯდომარის მოადგილე), რუსლან პოღოსიანი, როსტომ ხალვაში, დავით ბერძენიშვილი, თამაზ ჯაფარიძე, ირმა ნადირაშვილის ადგილმონაცვლე ჩიორა თაქთაქიშვილი, გურამ მისაბიშვილი, სერგო ხაბულიანი,  სერგო რატიანი, ანზორ ბოლქვაძე;
ესწრებოდა კომიტეტის წევრი: ზვიად ძიძიგური,  დავით ბეჟუაშვილი;
რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის აპარატის თანამშრომლები: სულიკო ბეჟანიძე, აპარატის უფროსის მ/შ, რაფიელ გელანტია, გვანცა დოლიშვილი, რამაზ ხიზანიშვილი, ბელა ქველაძე;
ერთობლივი კომიტეტის სხდომას აგრეთვე ესწრებოდნენ:
საფინანსო-საბიუჯეტო, დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტების წევრები, აპარატის თანამშრომლები და მასმედიის წარმომადგენლები.
ერთობლივ  სხდომას უძღვებოდა  საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე  დავით ონოფრიშვილი, მან კომიტეტების წევრებს გააცნო სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებული საერთო საკითხი:
1.საქრთველოს პარლამენტის ფრაქცია ,,ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი  საქართველოს კანონის პროექტები: ,,უმაღლლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების  შეტანის თაობაზე“,  ,,სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“  (07-3/54; 07.02.2013 (პირველი მოსმენა)
სხდომის დღის წესრიგთან დაკავშირებით შენიშვნები და მოსაზრებები არ   გამოთქმულა.     კომიტეტის წევრებმა ერთხმად დაამტკიცეს დღის წესრიგი.
ერთობლივი სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ საკითხთან  დაკავშირებით მოისმინეს:
საქართველოს პარლამენტის წევრმა სერგო რატიანმა პირველი მოსმენით წარმოადგინა
საქართველოს პარლამენტის ფრაქცია ,,ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი  საქართველოს კანონის პროექტები: ,,უმაღლლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების  შეტანის თაობაზე“,  ,,სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“
როგორც მომხსენებელმა აღნიშნა, კანონპროექტის თანახმად, სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებული არასამეწარმეო (არაკომერციული) უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებთან მიმართებით რეგენტთა საბჭოს ფუნქციებიდან უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ბიუჯეტის და ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის დანიშვნა-გათავისუფლება გადაეცემა თავად უნივერსიტეტებს, კერძოდ მათ კოლეგიალურ ორგანოებს.
ამასთან, რეგენტა საბჭოზე დაკისრებული უფლებამოსილებები სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებული კერძო სამართლის არასამეწარმეო (არაკომერციული) უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების უძრავი ქონების განკარგვის და შესყიდვების განხორციელების ნაწილში გადაეცემა შესაბამის სამინისტროებს. უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების უძრავი ქონების ან მისი ნაწილის გაყიდვა და უფლებრივი დატვირთვა საჭიროებს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს თანხმობას, ხოლო გამარტივებული შესყიდვის განხორციელება შესაძლებელი იქნება განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს თანხმობით.