საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს ოფისი პარლამენტში
„შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს“ მიერ 2004–2005 წლებში განხორციელებული პროექტი, რომლის მიზანი იყო პარლამენტის საკანონმდებლო საქმიანობის ეფექტურობის ამაღლება, რაც ითვალისწინებდა ექსპერტთა კონსულტაციების, სამოქალაქო საზოგადოების სხვა წარმომადგენლების და რიგითი მოქალაქეების აქტიური თანამონაწილეობით კანონპროექტების მაქსიმალურ სრულყოფას.
საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო (TI Georgia) საპარლამენტი პროექტი სამცხე–ჯავახეთის რეგიონში პერიოდი: მარტი – სექტემბერი 2005 კანადის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელებული საპარლამენტი პროექტის მიზანი იყო საგადასახადო კოდექსზე და შესაბამის კანონმდებლობაზე ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაზრდა, საქართველოს სომხური მოსახლეობის საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება და რეგიონის მოსახლეობის კანონიერი უფლებების განხორციელებისთვის აუცილებელი მექანიზმების უზრუნველყოფა.
საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო (TI Georgia) პროექტი - საქართველოს პარლამენტის ეთიკის კოდექსის შემუშავება და საჯაროდ ხელმოწერა პერიოდი: მაისი – ოქტომბერი 2004 ეუთო–ს ფინანსური დახმარებით განხორციელებული პროექტის ფარგლებში მოხდა საქართველოს პარლამენტის ეთიკის კოდექსის შემუშავება და საჯაროდ ხელმოწერა.
ევროკავშირი (EU / B & S Europe / COWI) ევროკავშირისა და საქართველოს კანონმდებლობის ჰარმონიზაციის პროექტი პერიოდი: დეკემბერი 2004 – მაისი 2005
ევროკავშირი (EU / LINKS) ლატვიის სეიმსა და საქართველოს პარლამენტს შორის თანამშრომლობის პროექტი პერიოდი: იანვარი – ივლისი 2005
პროექტი მიზნად ისახავდა ლატვიისა და საქართველოს პარლამენტებს შორის ევროინტეგრაციის მიმართულებით თანამშრომლობას. ამ კუთხით, მოეწყო საქართველოს დელეგაციის ვიზიტი ლატვიის პარლამენტში, სადაც გაიმართა კონფერენცია, სემინარები და შეხვედრები. ძირითადი თემა იყო საპარლამენტო მუშაობა ადგილობრივი კანონმდებლობის ევროკავშირის კანონმდებლობასთან მიახლოების პროცესში.
პოლონეთის რესპუბლიკა პერიოდი: 2007
EUSPGeorgia-ს მხარდაჭერით, საქართველოს პარლამენტსა და პოლონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს შორის ხელი მოეწერა დოკუმენტს, რომლის საფუძველზე პოლონეთის მთავრობამ საქართველოს პარლამენტისთვის გამოიწერა ფასიანი ვებ-საიტები.
ესტონეთის რესპუბლიკა პერიოდი: აპრილი 2006
ესტონეთის პარლამენტმა საქართველოს პარლამენტს საჩუქრად გადმოსცა ციფრული სტენოგრაფირების სისტემა, რომელიც დაინსტალირდა პარლამენტის სხდომათა დარბაზში.
გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკა პერიოდი: სექტემბერი 2005
გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საელჩომ საქართველოში საქართველოს პარლამენტს საჩუქრად გადმოსცა Toshiba-ს ტიპის საპრეზენტაციო 4 ცალი ეკრანი კომპლექტაციით. ეკრანი დამონტაჟდა პარლამენტის სხდომათა დარბაზში. |