ევროკავშირის პროექტი   საქართველოს პარლამენტის რეფორმის მხარდაჭერა
პერიოდი: ოქტომბერი 2005 – აგვისტო 2009
პროექტი მიზნად ისახავდა:
პარლამენტის პროფესიონალიზმისა და სამუშაო პირობების გაუმჯობესებას;
პარლამენტის როლის გაძლიერებას აღმასრულებელ ხელისუფლებაზე კონტროლის თვალსაზრისით;
პარლამენტის როლის გაზრდას ევროინტეგრაციის პროცესებში;
პარლამენტს, სამოქალაქო საზოგადოებასა და ინტერესთა ჯგუფებს შორის ურთიერთობების გაუმჯობესებას;
საქართველოს პარლამენტის ხელშეწყობას ევროკავშირის წევრი ქვეყნების პარლამენტებთან, მეზობელი ქვეყნების პარლამენტებსა და ევროპულ პარლამენტთან ნაყოფიერი ურთიერთობების დამყარებაში.
ამ პერიოდის განმავლობაში, პროექტმა:
• იმუშავა ევროპული ტერმინოლოგიათა ლექსიკონის, ევროვოკის, თარგმანზე;
• ევროინტეგრაციის, საკანონმდებლო ჰარმონიზაციისა და დაახლოების პროცესებისთვის ხელი შეუწყო პარლამენტის წევრთა და აპარატის თანამშრომელთა პროფესიული ცოდნის ამაღლებას;
• ევროკავშირის პოლიტიკის უკეთესად გაცნობისათვის ხელი შეუწყო პარტნიორობისა და თანამშრომლობის ხელშეკრულების განხორციელებას პარლამენტში ჰორიზონტალური მექანიზმის, უახლესი კვლევითი და საინფორმაციო ცენტრების დაარსების გზით;
• მხარი დაუჭირა პარლამენტს, რათა იგი უფრო ხელმისაწვდომი, ღია და ინფორმაციული გამხდარიყო მოქალაქეებისთვის;
• ხელი შეუწყო პარლამენტს მეზობელი ქვეყნებისა და ევროკავშირის წევრი ქვეყნების პარლამენტებთან პროდუქტიული თანამშრომლობის დამყარების საქმეში;
• Iაამაღლა პარლამენტის წევრებისა და აპარატის თანამშრომელთა ცოდნა ევროპული პარლამენტისა და სხვა ევროპული ინსტიტუტების საქმიანობების საკითხში;
• დაარსა ევროკავშირის სადოკუმენტაციო ცენტრი, რომელიც ევროკავშირთან დაკავშირებულ საკითხებზე ინფორმაციას აწვდის ნებისმეირ დაინტერესებულ პირს პარლამენტის შიგნით და მას გარეთ.  პროექტის დასრულების შემდგომ, ცენტრი პარლამენტის კვლევითი დეპარტამენტის სტრუქტურული ნაწილი გახდა;
• უზრუნველჰყო პარლამენტის წევრები და სხვადასხვა დეპარტამენტები ტექნიკური აღჭურვილობით, უცხოური ლიტერატურით.
აღმოსავლეთ-დასავლეთის საპარლამენტო პრაქტიკის პროექტი (EWPPP)
სწორი ეკონომიკური მართვა და საპარლამენტო ზედამხედველობა: საქართველოს საპარლამენტო დემოკრატიის მხარდამჭერი პროგრამა.