| საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტისა და იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის გაერთიანებული სხდომა |
| სამშაბათი, 02 აპრილი 2013 17:59 |
საპარლამენტო კომიტეტებმა გაერთიანებულ სხდომაზე პირველი მოსმენისთვის განიხილეს პარლამენტის წევრის, ვახტანგ ხმალაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი რეგლამენტის პროექტი „საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ“. პროექტის თანახმად, პარლამენტში იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების არჩევნები საჭიროების შემთხვევაში იმართება სამ ტურად. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრად არჩეული კანდიდატები გამოვლინდებიან პარლამენტის სრული შემადგენლობის 2/3-ის უმრავლესობით. თუ კენჭისყრის პირველ ტურში ვერ შეივსო ყველა ვაკანსია, კენჭისყრის მომდევნო ტურებში არჩეული გამოვლინდება პარლამენტის სრული შემადგენლობის უმრავლესობით, ამასთან ასეთი კვორუმით არჩეულ წევრთა რაოდენობა ექვსიდან ოთხს არ უნდა აღემატებოდეს. საკანონმდებლო ინიციატორის ავტორმა, პარლამენტის წევრმა, ვახტანგ ხმალაძემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პარლამენტის მიერ იუსტიციის საბჭოში ასარჩევი 6 წევრიდან, 2 წევრი აუცილებლად არჩეული უნდა იყოს პარლამენტის სრული შემადგენლობის 2/3-ის უმრავლესობით. წარმოდგენილი ცვლილებებით, პარლამენტის რეგლამენტი შესაბამისობაში მოდის ,,საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანულ კანონში განსახორციელებელ ცვლილებებთან. საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტმა და იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა მხარი დაუჭირეს კანონპროექტის პლენარულ სხდომაზე გატანას. რეგლამენტში შესატანი ცვლილებების განხილვის შემდეგ იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა პირველი მოსმენისთვის განიხილა შრომის კოდექსში შესატანი ცვლილებები, რომელიც დასაქმებულის უფლებების გაზრდის ფონზე დამსაქმებლისა და დასაქმებულის ინტერესების დარეგულირებას ითვალისწინებს. როგორც იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე ბარამიძემ განაცხადა, კანონპროექტი ბევრ მნიშვნელოვან საკითხს ახლებურად არეგულირებს. მათ შორის, ისეთ საკითხებს როგორიცაა: შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის საფუძვლები, შრომითი ხელშეკრულების ვადა, სამუშო დროის ხანგრძლივობა და ზეგანაკვეთური სამუშაო, კოლექტიური დავის განხილვა და გადაწყვეტა, დისკრიმინაციის აკრძალვა წინასახელშეკრულებო ურთიერთობებში და სხვა. ალექსანდრე ბარამიძემ აღნიშნა, რომ არსებული წესი დამსაქმებელს უფლებას აძლევს ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე საკუთარი ინიციატივით შეწყვიტოს ხელშეკრულება დასაქმებულთან. ცვლილებების მიხედვით კი, განისაზღვრა ის გარემოებები, რომლებიც შეიძლება საფუძვლად დაედოს შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტას. |