საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხტა კომიტეტის სხდომის ოქმი #14
სხდომის თავმჯდომარე: გიგლა აგულაშვილი (კომიტეტის თავმჯდომარე)
სხდომას ესწრებოდნენ: კომიტეტის წევრები: გ. აგულაშვილი - კომიტეტის თავმჯდომარე, გ. სამხარაული - კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე, თ. ყაჭეიშვილი - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე -(ადგილმონაცვლე - ა. ქანთარია), გ. ღვინიაშვილი - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, გ. გელაშვილი - (ადგილმონაცვლე - ზ. ზვიადაური), გ. გოზალიშვილი, დ. ლორთქიფანიძე -(ადგილმონაცვლე - თ. მეჭიაური), თ. მაისურაძე, რ. შავლოხაშვილი, ვ. ჩიტაშვილი, რ. ხალვაში. სხდომას საპატიო მიზეზით არ ესწრებოდნენ: ვ. ლემონჯავა, გ. ქავთარაძე, პ. ცისკარიშვილი. სხდომას არასაპატიო მიზეზით არ ესწრებოდა: ლ. ქარდავა. აპარატის თანამშრომლები: ი. ახალბედაშვილი - კომიტეტის აპარატის უფროსი, რ. ქუთათელაძე, ე. კაპანაძე, ს. სვანიძე, ს. უროტაძე, ი. ქველაძე, ი. ქიტიაშვილი. მოწვეული სტუმრები: დ. ებრალიძე - საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე, ა. ჩიტიშვილი - აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს საფინანსო-საბიუჯეტო და ეკონომიკურ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარე, ზ. ზვიადაური, თ. მეჭიაური, ა. ქანთარია - საქართველოს პარლამენტის წევრები. დღის წესრიგი 1. საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილი 2012 წლის 21 დეკემბერს ხელმოწერილი „საქართველოსა და პორტუგალიის რესპუბლიკას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ“ კონვენცია (07-1/39; 18.03.2013). (მომხსენებელი: დავით ებრალიძე - საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე). (მომხსენებელი: დავით ებრალიძე - საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე). (მომხსენებელი: ალექსანდრე ჩიტიშვილი - აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს საფინანსო-საბიუჯეტო და ეკონომიკურ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარე). I. მოისმინეს: დ. ებრალიძის ინფორმაცია „საქართველოსა და პორტუგალიის რესპუბლიკას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ“ კონვენციის თაობაზე. მან აღნიშნა, რომ 2011 წლის მარტში, საქართველოსა და პორტუგალიის რესპუბლიკას შორის გამართული მოლაპარაკებების შედეგად განხორციელდა აღნიშნული კონვენციის პარაფირება. /კონვენციის სრული ტექსტი ოქმს თან ერთვის/. გა გადაწყვიტეს: კომიტეტმა მხარი დაუჭირა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ 2012 წლის 21 დეკემბერს ხელმოწერილ „საქართველოსა და პორტუგალიის რესპუბლიკას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ“ კონვენციას და მიზანშეწონილად ჩათვალა მისი გატანა პარლამენტის სხდომაზე რატიფიცირებისათვის.
II. მოისმინეს: დ. ებრალიძის ინფორმაცია „საქართველოსა და სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდს შორის ფინანსური შეთანხმების ცვლილების“ თაობაზე. /ფინანსური შეთანხმების სრული ტექსტი ოქმს თან ერთვის/. გ გადაწყვიტეს: კომიტეტმა მხარი დაუჭირა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რატიფიცირებისათვის წარმოდგენილ 2013 წლის 6 მარტს ხელმოწერილ „საქართველოსა და სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდს შორის ფინანსური შეთანხმების (სოფლის მეურნეობის ხელშეწყობის პროექტი) (IFAD სესხი No. 802 – GE და გრანტი No. 1160 – GE) ცვლილებას“ და მიზანშეწონილად ჩათვალა მისი გატანა პარლამენტის სხდომაზე რატიფიცირებისათვის. III მოისმინეს: ა. ჩიტაშვილის ინფორმაცია „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში“ ცვლილების შეტანის შესახებ“. მან აღნიშნა, რომ პროექტის მიღების მიზეზია მოქმედი საგადასახადო კანონმდებლობით განსაზღვრული ფიზიკურ პირთა საკუთრებაში არსებული 5 ჰექტრამდე ფართობის სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწების მიწის გადასახადისაგან გათავისუფლებასა და გადასახადით დაბეგვრაში არსებული უთანაბრობის აღმოფხვრა, რომელიც დაკავშირებულია 2004 წლის 1 მარტამდე ფიზიკურ პირთა საკუთრებაში არსებულ 5 ჰექტრამდე ფართობის სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების გადასახადისაგან გათავისუფლებასა და აღნიშნული დროის - 2004 წლის 1 მარტის შემდგომ პერიოდში ფიზიკური პირების საკუთრებაში გადაცემული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწების მიწის გადასახადის დაბეგვრასთან. პროექტის მიზანია საქართველოს საგადასხადო კოდექსით დადგენილი ფიზიკური პირების საკუთრებაში არსებული 5 ჰექტრამდე მიწის ნაკვეთების მიწის გადასახადით დაბეგვრისა და დაბეგვრისაგან განთავისუფლებაში არსებული უთანასწორობის აღმოფხვრა, რაც გამოწვეულია მიწის საკუთრებაში დარეგისტრირების კონკრეტული ვადის განსაზღვრით - 2004 წლის 1 მარტით. აზრი გამოთქვეს: არსებულ 5 ჰექტრამდე მიწის ნაკვეთებსაც შეეხება ეს საგადასახადო შეღავათი? თქვენი პასუხია, რომ შეეხება ყველას. მეორე: იცით თუ არა, რომ ჩვენ, საქართველოს მთავრობაც, მივიჩნევთ, რომ სოფლის მეურნეობის სფეროში მიწები გავაერთიანოთ, თქვენ ცდილობთ - დაანაწევროთ. ერთი კითხვა მაქვს: უკვე არსებულმა მოდელმა რა შედეგი გამოიღო? მიწები მეტი დამუშავდა? ეს ანალიზი გაკეთებული გაქვთ? დარწმუნებული ვარ, ყველას უნდა, რომ გა გადაწყვიტეს:
კომიტეტი მოუმზადებლად მიიჩნევს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ საქართველოს კანონის პროექტს - „საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ და მიზანშეწონილად არ თვლის მის გატანას პარლამენტის სხდომაზე განსახილველად. /ამასთან კომიტეტს გააჩნია შემდეგი სახის შენიშვნები: კომიტეტი ეთანხმება აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში მიწის რეფორმის პირველ ეტაპზე სოფლად მცხოვრები კომლებისათვის (ოჯახებისათვის) უსასყიდლოდ გადაცემული 5 ჰექტრამდე სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების მქონე ფიზიკური პირების გათავისუფლებას მიწაზე ქონების გადასახადისაგან, რადგან აჭარის ზოგიერთ მუნიციპალიტეტში არ დასრულებულა მიწის რეფორმა. რაც შეეხება მთლიანად საქართველოში 5 ჰექტრამდე სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთის მქონე ყველა ფიზიკური პირის გათავისუფლებას მიწაზე ქონების გადასახადისაგან, უნდა აღინიშნოს, რომ გასული საუკუნის 90-იან წლებში ჩატარებული მიწის რეფორმის შედეგად მოხდა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების დანაწევრება. დღეს აგრარული პოლიტიკა მიმართულია წვრილკონტურიანი მიწის ნაკვეთების გამსხვილებისკენ ეფექტური მეურნეობების შესაქმნელად. წარმოდგენილი პროექტით, პირიქით, მიწაზე ქონების გადასახადის თავის არიდების მიზნით, მოხდება ისედაც დაქუცმაცებული მიწის ნაკვეთების კიდევ უფრო დანაწევრების ხელშეწყობა, რაც ხელს შეუშლის მათ კონსოლიდაციას, მიწის რაციონალური გამოყენების საფუძველზე ორგანიზებული მეურნეობების შექმნას. კანონპროექტი არ არის შეთანხმებული საქართველოს მთავრობასთან. აქედან გამომდინარე, კომიტეტი მოუმზადებლად მიიჩნევს კანონპროექტს პარლამენტის სხდომაზე განსახილველად/.